Arkham Asylum: Living Hell

Scénář: Dan Slott
Kresba: Ryan Sook

pg_00Dan Slott se v mých očích teď neuvěřitelně vytáh se Superior Spider-manem, a tak když jsem si všiml, že kdysi napsal minisérii k Batmanově Arkhamu, neváhal jsem s přečtením.

Komiks má hodně pěknou premisu – do tohoto hrůzostrašného vězení, který můžou nazývat (přechodným) domovem různí psychopatičtí DC padouši od Jokera po Poison Ivy, se dostává jeden z nejhorších zločinců vůbec – finanční podvodník. Jakýsi „vlk z Wall Street“, hajzl, který skrz různé finanční machinace přivedl na buben nespočet rodin po Americe, se hned stává maximálně opovrhovaným členem a nebude to mít ve vězení jednoduché.

Komiks ale není nějakým klasickým vězeňským dramatem, kde bychom jen sledovali jeho útrapy. Hlavní hajzlík naráží na různé padouchy, kteří mají své různé vlastní plány. Ačkoliv jsou v komiksu i známější padouši, Slott se hodně soustředí na méně známé a některé velmi zajímavě prezentuje. Za všechny bych určitě vypíchnul obézního Humpty Dumptyho, o kterém se mimo jiné dočtete jeho výborný ujetý původ.

Living Hell není tak zaměřený na psychologii jako třeba vynikající Arkham Reborn od Davida Hinea, ale občas čtenář narazí na velmi pěknou práci s postavami. Komiks je ale hodně zaměřený spíše na několik více či méně provázaných příběhů, z nichž ten, který celý komiks rámuje, není moc zajímavý… ale musím uznat, že má vyvedené finále.

Jsou tu ale dvě výraznější negativa – možná to někdo bude považovat za drobnosti, ale nelíbilo se mi zpracování postav Jokera a ředitele věznice Arkhama. Joker tedy pouze vizuálně. V Sookově verzi má spojené obočí a vypadá dost přihlouple. Chováním je to ale jinak ten správný vraždící magor. Hlavně mě tedy iritovala postava Jeremiaha Arkhama, který bývá spíše vyobrazován jako loser, někdy ale velmi nebezpečný a psychopatický, zatímco zde vypadá jako nabušený komisař Gordon a chová se i podobně drsně. Několikrát jsem se v komiksu zarazil nad tím, že jsem si uvědomil, že tenhle nabušenec má být ředitel Arkhamu. Mimochodem jinak se mi kresba Ryana Sooka líbila a ke komiksu se hodila.

Celkově má tento komiks nemálo pěkných nápadů a je myslím i velmi originálním komiksem, který se týká věznice Arkham. Přesto občas sklouzává k méně zajímavému či ploššímu ději. V každém případě se Arkham Asylum: Living Hell vyplatí přečíst, zvlášť pokud máte rádi batmanovský svět.

7/10

arkham asylum - living hell #3 pg07 arkham asylum - living hell #4 pg14 arkham asylum - living hell #5 pg21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *