Mortadelo y Filemón: Safari Callejero (Clever & Smart: Safari v ulicích)

Scénář: Francisco Ibanez
Kresba: Francisco Ibanez

03SafariCallejeroJako malý klučina jsem si několikrát půjčoval jednu knihu Clevera a Smarta, která u nás kdysi vyšla, a asi to na mě udělalo tenkrát dost dojem, protože si na komiks dodnes vzpomínám. Teda abych byl přesnější, vzpomínám si na jeho obálku a podobu hlavních hrdinů, ale jinak jsem si už o komiksu nepamatoval vůbec nic, byl jsem opravdu hodně malý. Řekl jsem si, že se teď po letech na Clevera a Smarta, nebo spíš „Mortadela“ a „Filemóna“ podívám.

Clever & Smart (budu jim říkat takhle) je komediální ztřeštěnost pocházející ze Španělska (k mému údivu, vždy jsem myslel, že jde o komiks z Francie či Belgie). Máme tu dvojici hrdinů, kteří pracují jako jakýsi soukromí detektivové a jejich řádění dohání hromadu lidí k nepříčetnosti. Tento díl má poměrně dosti komediálně vděčnou zápletku – z laboratoře unikla zvířata, jež se ale každá vyznačuje jinými neobyčejnými vlastnostmi. Máme tu třeba netopýra alkoholika či slepice snášející vejce jak z kulometu. Zatímco je Clever a Smart jeden po druhém nacházejí, jde po nich čím dál rozčílenější strážník.

Bohužel komika Clevera & Smarta je velice přímočará. Kromě využívání dvojsmyslného slovního humoru se zvířaty (například se motorkář rozčílí, když policista zakřičí „Osel na motorce“, ačkoliv měl na mysli opravdového osla, který projel před ním) tu máme tu nejklasičtější komedii vůbec – grotesku. Tento komiks je opravdu jako černobílé grotesky z počátku 20. století. Jsou to samé pády, lítání, mlácení a další „fyzický humor“. A upřímně řečeno já na grotesky nikdy moc nebyl. Viděl jsem poměrně hodně klasických grotesek, třeba od Chaplina nebo Bustera Keatona, a většina mě jich nebavila. Clever & Smart jsou díky komiksové formě barevnější, střelenější a rozmanitější (hlavně skrz ty dvojsmysly), ale pořád je to v základě groteska, která mě vždy velmi rychle omrzí.

Proto Clever & Smart považuju za spíše dětský komiks, který mě osobně už příliš nezaujal. Je to poměrně sympatické dílko, ale ke konci už jsem se u toho dílu nudil.

6/10

Safari_callejero_04_WEB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *