Superior Spider-man Vol 1: My Own Worst Enemy

Scénář: Dan Slott
Kresba: Ryan Stegman, Giuseppe Camuncoli

3073995-01No pane jo. Dan Slott není žádný nováček, co se týče psaní Spider-mana. Začal ho ve velkém psát po kontroverzním One More Day v roce 2008, nejprve se střídal s dalšími scenáristy (protože Spideyho začali vydávat každých 14 dní), později otěže převzal sám. Toto pozdější období je mnohými považováno za jednoho z nejsvěžejších a nejzajímavějších Spider-manů za X let. S tím já nesouhlasím. Bylo fajn sledovat, jak se Petr Parker konečně trochu pochlapil, našel si zajímavou práci, kde uplatnil své vědecké schopnosti, a celkově se rozvíjel, ale příběhy mi přišly „jen“ nadprůměrné a kresba většinou dost průměrná. Považuju tyto díly za spíše fajn odpočinkovku, nic k čemu bych se chtěl nějak vracet. Navíc potom přišel zvrat v čísle 700, který mi přišel naprosto trapný a příšerný – Petr Parker zemřel a jeho tělo obsadil Doktor Octopus, který skrz jeho vzpomínky zjistil, že Petr je vlastně hrdina a on by měl být taky takový. Každopádně Octopus-Spidey získal novou řadu Superior Spider-man a slyšel jsem na ní všude dost chvály, ještě víc než na Slottovy starší Spider-many, takže jsem moc nepochyboval, že to bude dobrý komiks. Nečekal jsem však, jak moc dobrý komiks to bude.

Příběh odcejpá jak namydlenej blesk a Slott hned vysvětlí a vyřeší určité věci, co by mohli čtenáře trápit – vztah s MJ, kolegy v práci, změny v jeho charakteru a tak podobně. To vše vůbec nepůsobí vycucané z prstu, naopak se tu ukazuje, jak geniální mysl může efektivněji řešit superhrdinské problémy. Parkera nijak zvlášť neponižuje v tom, jaký byl idiot, ale zároveň exceluje snad ve všem, co dělalo Petrovi problémy – ať už jde o jeho superhrdinský či civilní život. Ale nebojte, z Doktora Octopusa se najednou nestal Mirek Dušín. Pořád má některé své charakterové vady jako arogance a taky je to slušný asociál. V komiksu vlastně stále objevuje sám sebe, má různá dilemata jako kam až může během superhrdinské bitky zajít, a to všechno je zcela fascinující čtení.

Slott ze sebe sype jeden skvělý nápad za druhým, sem tam je to neuvěřitelně napínavé, ale nechybí ani výborné vtipy. K tomu je velmi slušná kresba, kde zvlášť nový Spider-man vypadá díky drobným úpravám nebetyčně cool.

Uvidíme, jak budou vypadat další díly, každopádně první book je jeden z nejzajímavějších Spider-manů, které jsem kdy četl.

9/10

(Obsahuje Superior Spider-man 01-05)

Superior Spider-Man 003-014 Superior Spider-Man 004-007 Superior Spider-Man 005-007

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *