Adolf

Scénář: Osamu Tezuka
Kresba: Osamu Tezuka

Osamu Tezuka je známý v Japonsku jako král mangy, a po tomhle kousku jsem už dlouho pošilhával, i když mně to kdysi připadalo jako šíleně kontroverzní věc. Adolf ale není tolik o Hitlerovi, jako spíš o dalších lidech se jménem Adolf a jejich dramatických životech za druhé světové války. Oba žijí v Japonsku, ale mají německé kořeny a jeden z nich je Žid.

Komiks začíná záhadnou vraždou v Německu, a od té doby nabírá příběh pořádně na obrátkách. Vidíme tu jakýsi pořádně rozmáchlý thriller či akční dobrodružství, které se díky dynamičnosti japonské mangy skvěle čte, i když kresba Tezuky ještě není tak realistická, jak jsme zvyklí z dnešních komiksů. Komiks na první pohled připomene první kreslené grotesky od Disneyho. Dětskost kresby ale nebrání autorovi v tom, aby probíral i opravdu vážná a drsná témata, a akce je taky velmi slušně nakreslená.

Adolf je opravdu dlouhý komiks. Má pět knih, což by u moderní mangy nic moc neznamenalo, jenže Tezukova manga nemá tak velké panely, takže zdejší stránky jsou plnější děje a textů. Za tu tisícovku stran se toho stane opravdu hodně, a vidíme nejen začátek a konec druhé světové války, ale dokonce i epilog s vyobrazením izraelsko-palestinského konfliktu.

Občas může komiks působit trochu roztahaně, protože úvodní hlavní zápletka (boj o rodný list Adolfa Hitlera dokazující, že je zčásti Židem) ne a ne dojít k závěru. Tezukovo dílo je ale obvykle zatraceně napínavý, má výborné postavy a různé ty zvraty a dobrodružství opravdu stojí za to. Celkově je to tak výborně napsané, že kdyby to věrně zadaptovali, mohla by z toho být megaudálost na HBO nebo jiné dobré televizi.

V neposlední řadě nabízí komiks úžasný vhled do druhé světové války. Jak mají Japonci ve zvyku, komiks si zakládá na detailech a čtenáři poskytne obraz druhé světové války, který může nadchnout i lidi, kteří už o tomhle konfliktu leccos vědí. Hlavně tedy proto, že velká část komiksu je zaměřená na Japonsko.

Adolf Osama Tezuky je opravdu skvělé dílo. Úžasně ukazuje složitost druhé světové války a s jakými hrůzy se museli civilisté potýkat, a to ve formě napínavého a zábavného příběhu.

9/10

One thought on “Adolf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *