Action Comics 01-18

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Rags Morales, Andy Kubert, Brad Walker, Travel Foreman

Granta Morrisona mám hodně rád, napsal mnoho úžasných věcích v čele s All Star Superman, který považuju za nejlepšího komiksového Supermana vůbec. Takže jsem neváhal zkusit i tuhle jeho sérii.

V rámci tzv. „New 52“ se zase resetoval (tak nějak) DC vesmír a Grant Morrison dostal k psaní vedlejší Supermanovu sérii,  ve které se zaměřil spíše na začátky superchlapa. Morrisona už mám slušně načteno, takže vím, že se od něho dá očekávat jak svěží atmosferické dobrodružství, tak velice komplikovaný děj, který se blíží nečitelnosti. V téhle sérii máme oboje.

Začátek je velmi dobrý. Mladý Superman působí fakt zajímavě. Má v sobě něco z akční hvězdy, je docela dost sebevědomý a má dobrou tajnou identitu. Lex Luthor ho tady ale vůbec nešetří a vypadá to, že Supermana drsně poníží… jenže Morrisonův Superman je sice zelenáč, ale zároveň je to taky jedna z nejmocnějších bytostí, takže to geniální Lex nebude mít snadné. Tenhle příběh je hodně svěží, přináší zajímavé a docela odvážné nápady (např. velký důraz na Supermanův plášť) a je moc hezky nakreslený.

Bohužel se to začne dost rozpadat. Přichází ambicióznější příběhy a s nimi se pro mě dostavila taky nuda. Zmenšený Metropolis, mrtvý Superman, záchrany světa před bůhvíčím a to vše vrcholí k impovi Mxyzptlk, kde Morrison ujeté cartoon postavě představuje její svět, který je docela roztomilý, jenže zároveň jeden z rodiny těch impů si pohrává se Supermanovými realitami, takže je z něho supermocný padouch, co mění reality a cestuje v čase… No, a to jsem už pak přestával chápat.

Začátek téhle série je zajímavý svěží Superman, ale zvrhne se to v překomplikovanou šílenost. I ta šílenost se dá vcelku číst a má dobré momenty a dobré scény, ale upřímně řečeno mi to nic nedalo a moc si z toho nepamatuju. Takže tenhle Morrison (resp. 2/3 série) se u mě zařadí do šuplíčku „příliš divný“.

6/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *