Spectacular Spider-Man 103-119

Scénář: Peter David, Bill Mantlo, Jim Owsley, Len Kaminski
Kresba: Rich Buckler, Vince Giarrano, Luke McDonnell, Mark Beachum, Bob McLeod. Joe Brozowski, Dwayne Turner, Mike Zeck

Petera Davida mám jako scenáristu moc rád, tak jsem se rozhodl podívat na jeho Spider-Mana.

Jeho run začal v roce 1985, což je ještě před Strážci a Návratem temného rytíře, ale přesto tenhle Spidey je fakt TEMNEJ. Neříkám, že je to nejdrsnější Spidey, ale rozhodně svým pojetím se tohle řadí mezi nejtemnější Spider-Many vůbec. Oblíbený pavoučí hrdina je velmi často naštvaný a v boji se zločinci je dost brutální. Aby ne, když i samotní zločinci jsou sadističtí hovada, kteří bez skrupulí zabíjí a znásilňují (to druhé zde není doslova řečeno, ale je to dost evidentní z narážek). Spider-Manův New York je podobný jako New York Franka Millera, když psal Daredevila (též v osmdesátkách, takže se možná s Davidem ovlivňovali).

Davidův Spider-Man začne docela zajímavým příběhem o dvou inteligentních vysokoškolácích, kteří se rozhodnou maximálně psychicky vyždímat Spider-Mana skrz promyšlenou hru s fiktivním superpadouchem, která se jim však vymkne z rukou.

Od 107. čísla přichází (prozatimní?) vrchol téhle série a pro některé i jeden z vrcholů Spider-Manových komiksů obecně – The Death of Jean DeWolff. Spidey v černém obleku ve špinavém New Yorku prolezlým zločinem už je tu nachystaný, a tak proč do toho neudělat pořádně drsnej psychothriller. Jedná se o vyvražďovačku ve stylu temných kriminálek jako třeba Sedm (ok, takhle brutální to není, ale ta atmosféra je podobná). Bez velkýho představování vidíme záhadnýho surovce, co zastřelí policajtku DeWolffovou (v té době docela populární vedlejší postava) a nehodlá se zabíjením skončit. Nemá žádné velké schopnosti, jen zelenou masku přes obličej, dvouhlavňovou brokovnici a chuť zabíjet ty, kteří si to podle něho zaslouží. Pro Spider-Mana je tato událost spíše jen závodem s časem, ve kterém se snaží, aby zemřelo co nejméně lidí… A jde o fakt napínavou, výborně napsanou jízdu.

Mezi 103. a 119. číslem tu jsou průměrné i vyloženě nudné příběhy – to jsou ty, které nepsal Peter David. Davidovy komiksy jsou poznat podle mnohem vyšší úrovně a v jeho podání tu můžeme vidět ještě například pořádně naštvaného a zjizveného Sabretootha a Black Cat, která má problémy se schopnostmi, což si dost nepříjemně vyžere. Anebo hajzl převlíkající se za Santu Clause, aby s pomocí důvěřivých dětí vykrádal domy.

Celkově samotná Smrt Jean DeWolffové je úžasný komiks, zbytek mi pak vychází na vysoký nadprůměr. Skvělý temný Spidey z osmdesátek.

8/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *