Češi 1918 – Jak Masaryk vymyslel Československo

Scénář: Pavel Kosatík
Kresba: Ticho762

Seriál České století se mi moc líbil, a tak jsem se rozhodl dát šanci i komiksovému zpracování. A musím říct, že mi první díl slušně vyrazil dech.

Stejně jako epizoda televizní minisérie vypráví komiks vybrané události často komorního rázu, které ale ukazují danou osobnost a jak ovlivnila běh dějin. Podle obálky jsem čekal trochu alternativnější komiks, ale nakonec se o kdejaký „komix“ nejedná, spíš o klasičtější komiksovou nálož, která díky silnému scénáři představuje luxusní čtenářský zážitek.

Masaryk je pojem a jeho příběh o tom, jak diplomaticky splétá síť kontaktů, aby se mu po válce podařilo udělat z Českolovenska nezávislý stát, je prostě super. Dokonce bych řekl, že je komiks lepší než televizní zpracování. A to především ze tří důvodů: 1) Seriál měl velmi dobré herce, ale podoba někdy mírně kulhala. Tady prostě Masaryk vypadá neustále přesně jako jako Masaryk, kterýho všichni známe. 2) U seriálu je potřeba znát někdy hodně různých okolností a detailů, aby se člověk neztratil a dialogy (často velice věrné skutečnosti) plně docenil. Měl jsem proto občas problém vše včas pochytit. U komiksu si čtenář může pohodlně určovat svoje tempo, bublinu si v klidu znovu přečíst nebo dokonce dohledat na Googlu doplňující informace. 3) Na rozdíl od seriálu tu máme efektivní vedlejší děj, v němž se původně český řezník v boxérském ringu utkává se zahraničními oponenty. To pak krásně metaforicky koresponduje s Masarykovou diplomatickou bitvou, kde slovně bojuje s důležitými lidmi ze zahraničí. Ve filmovém médiu by to asi nefungovalo, v komiksu je to zpracované parádně.

První díl ze série Češi je opravdu skvělý komiks, který jsem si velice užil.

9/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *