Moje kniha Vinnetou

Scénář: Toy Box
Kresba: Toy Box

O umělkyni Toy Box jsem hodně slyšel a konečně uzrál čas na to, abych se mrknul na nějaký ten její komiks.

Moje kniha Vinnetou je zamyšleným komiksem o lidech, kteří jsou, dá se říct, na okraji společnosti. Komiks je tzv. ze života, takže zde vidíme i nějaké ty lásky a podobně, ale především komiks nabízí vhled do života mladých lidí, co se snaží život jinak – skrz různé komunity, squatting v opuštěných domech atd…

Toy Box přichází s příběhy obyčejných lidí, které jsou založené na skutečných osobách (pokud se nemýlím), a proto často nejde o nějaké zásadně kladné postavy, ale spíše lidi, co nějak žijí a snaží se být šťastní, jenže jsou zmítaní různými stíny z minulosti a jinými starostmi. Název potom odkazuje na knížku, kterou si jedna z postav psala, když byla mladá, jako jakési pokračování kovbojek s Vinnetouem poté, co tato postava v původních knihách nečekaně zemřela. V průběhu komiksu pak vidíme úryvky z této knihy a je to zajímavé a docela roztomilé oživení komiksu, který je jinak spíše pochmurný, čemuž i přispívá zajímavý vizuál, v němž se míchají realisticky nakreslené postavy s trochu fantaskními barvami.

Moje kniha Vinnetou je zábavný a trochu zasněný komiks. Nejsem žádný veliký fanoušek squattingu, ale ani pravičák křičící o tom, že zákon je prostě zákon, tak ať „vypadnou, smažky“. Takže je pro mě komiks především zajímavým pohledem do myšlení a světa lidí, kteří jsou v životě trochu někde jinde než já.

7/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *