Marvel Boy

Scénář: Grant Morrison
Kresba: J.G. Jones

Grant Morrison je řádný pošuk a zatím mám takové zkušenosti, že buď jsem z jeho komiksů nadšený, nebo mě naopak nechávají chladným. Marvel Boye jsem četl kdysi dávno, když jsem ještě Morrisona moc neznal, a první číslo mě moc nebavilo. Nyní jsem mu dal druhou šanci.

Marvel Boye napsal Grant Morrison pro Marvel v době, kdy nové vedení chtělo ukázat světu, že superhrdinské komiksy můžou být pěkně drsné a cool. No a Morrison si přál totéž – těžko najít jiný Morrisonův komiks, kde se tak vehementně snaží být drsnej a cool. Upřímně řečeno je to místy trochu až ujetý, ale když přistoupíte na jeho hru, čeká vás zajímavý zážitek…

Morrison se tu snaží ukázat nejednoznačnost superhrdinů. Marvel Boy by měl být superhrdina, ale spíš se chová jako padouch. Je temperamentní, namyšlený a chce ovládnout Zemi. Naštěstí tu jsou ještě větší zlouni, především Doktor Midas, který má na sobě brnění původního Iron Mana (což není pořádně vysvětlené a upřímně řečeno mi to docela vadí – je to sice provokativní, ale štvalo mě, že musí někdo úplně odlišný vypadat jako původní Iron Man). Marvel Boy je tedy spíše vlivem okolností přinucený „páchat dobro“ a nezničit naši planetu.

Co se týče „Morrisonovy hry“, tak kromě toho, že se snaží popírat různé klišé a i jiným způsobem posouvat superhrdinský žánr (převracení a popírání tradičních rolí, tvrdá společenská kritika…), tak – jak už jsem zmínil – se snaží být šíleně drsný. To se překvapivě tolik neukazuje v kresbě (kde najali J.G. Jonese, co vyniká v akčních sekvencích), ale v dialozích. Když mluví padouch Midas, je to jedna znepokojující věc za druhou. Ostatní postavy mu nebývají moc dlužné a komiksové bubliny opravdu překypují šílenými, úchylnými a drsňáckými řečmi, z nichž mnohé se v Marvelu do té doby opravdu nikdy neobjevily (a jen stěží najít obdobné bizarnosti i dnes). Mezi tématy se objevuje mučení, incest, nekrofilie… Občas mi přišlo, že se Morrison snaží až moc a nedává to úplně smysl, ale na druhou stranu musím uznat, že je to zábavné a že dialogy jsou fakt našlapaný (i když někdy taky stupidní).

Největší problém Marvel Boye je to, že nápadů je v komiksu hromada, ale příběh je místy trochu zmatený a není příliš napínavý. Jedním z důvodů je, že Marvel Boy je až příliš velký rebel a nedá se mu moc fandit. Taky mě docela iritovalo to, že i když jsou zde narážky na marvelovský vesmír, tak se neobjeví žádný marvelovský superhrdina – což by mohl, když jaksi jeden super-silný mimozemšťan chce zničit New York. Občas je u Marvelu klasika, že prostě ačkoliv New York obývají desítky superhrdinů, tak proti jedné velké hrozbě se postaví zpravidla jen ten, jehož komiksová série to je, ale zrovna u Morrisona bych čekal větší realističnost… Proti Marvel Boyovi se tak z hrdinů postaví jenom Dum Dum Dugan ze SHIELDU (který je tu spíš za protivnýho starýho lůzra) a armáda nových superhrdinů… což jsou příšerní tragédi. Takže Marvel Boy si tam nějak rozjíždí tu svou superhrdinskou anarchii bez nějakýho většího odporu, a myslím, že ani tím nezíská moc bodů u fanoušků Marvelu.

Celkově je však Marvel Boy dost zajímavým komiksem. Je v něm mnoho ujetých scén, a i když by příběh mohl fungovat líp, je to zároveň fascinující čtení, kde Morrison pracuje se zajímavými tématy.

8/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *