Secret Empire

Scénář: Nick Spencer
Kresba: Daniel Acuna, Andrea Sorrentino, Steve McNiven, Lenil Francis Yu

Tato minisérie na sebe strhla velikou pozornost, když byl tento marvelovský event nachystán tím, že se odhalilo, že Captain America je po mnoha desítek let v komiksu ve skutečnosti padouch a tajný agent Hydry. Ačkoliv zkušenějším komiksákům bylo jasné, že tohle prostě nemůže vydržet (už jen kvůli filmovému průmyslu, co ze značky Captaina Ameriky těží miliardy dolarů a komiksy proto napodobují filmy…), strhla se obrovská vlna odporu. Mně to připadalo jako trochu zvláštní zvrat, ale rád jsem dal výsledné minisérii šanci.

A musím říct, že ten kontroverzní zvrat za to stál. Secret Empire se vcelku úspěšně snaží být temným a drsným komiksem. Ukazuje Ameriku žijící v totalitě připomínající nacismus a vize George Orwella. Místo skrytého „Velkého bratra“ tu však máme velice zajímavou ikonu Captaina Ameriky, který často podává působivé projevy. Do toho čtenář také vidí jeho slabou stránku, když se pořád snaží dokázat své stárnoucí lásce Carol Danversové, že to opravdu všechno dělá pro vyšší dobro a že jeho city k ní se nikdy nezměnily. Zlý Steve Rogers (tzv. „Stevil“) je nakonec naprosto skvělá postava, kterou můžeme chvilku litovat a chvíli nenávidět (např. když nařídí popravu svých bývalých přátel).

Příběh v hlavní minisérii je relativně fajn. Scenárista Nick Spencer se snaží vymyslet, jak může Cap delší dobu udržet pod svou nadvládou celou Ameriku, takže například vytvoří neproniknutelný štít k planetě Zemi, aby se zbavil příliš silných superhrdinů, co jsou momentálně ve vesmíru a jejich možných přátel. Další hromadu superhrdinů potom uvězní pod obrovskou kopulí zabírající několik newyorských bloků, kde jsou nuceni přežívat a bojovat s monstry spolu s různými zločinci a superpadouchy.

Celé to působí krásně depresivně a docela originálně. Jedná se o jedno z nejlepších zobrazení totalitního režimu v marvelovském komiksu. Na druhou stranu co se týče politiky a společnosti obecně, tak se nijak zvlášť do hloubky nejde. Spíše je to jen velice dobře nachystané prostředí, které je určeno především k dramatickým scénám a kupou akčních scén.

Celkové vyvrcholení a vlastně i průběh příběhu není až tak monumentální, jak by mohl být. Přesto je Secret Empire jeden z eventů, které rozhodně stojí za pozornost.

8/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *