X-Men: Grand Design 01-02

Scénář: Ed Piskor
Kresba: Ed Piskor

Ed Piskor, komiksový autor, co dělá hlavně undergroundový comix, dostal možnost udělat pro něho velmi netypický komiks – shrnutí košaté marvelovské historie mutantů, co se obvykle schází v týmu X-Men.

Piskor se na to vrhl pořádně systematicky. Ponořil se do tuny x-menovských a jiných x-komiksů a snaží se poprvé komplexně, obsáhle a chronologicky převyprávět příběh mutantů u Marvelu od prvopočátků s Namorem. Postupně se komiks dostává k profesoru Xavierovi, který přichází na to, co mutanti jsou a jaká by měla být jejich budoucnost na naší planetě, k Magnetovi, co jako Žid trpí v nacistické Evropě a k dalším a dalším mutantům, vše na základě spousty komiksů, ať už z hlavních řad jako Uncanny X-men či mnoha vedlejších dovysvětlujících komiksů.

Pokud jste si někdy rozkliknuli anglickou Wikipedii u různých superhrdinů, možná víte, že i zde můžete najít skvělé shrnutí historie různých postav a týmů (nebo to můžete znát z Ultimátních komiksových kompletů, kde jsou občas podobné texty, často dost kopírující právě Wiki…). Tenhle komiks je ale lepší. Piskor se snaží najít v tom propletenci barevných postav a často bizarních příběhů nějaký vnitřní smysl, nějaký velkolepý příběh, který někam směřuje a má svůj smysl… nějaký „Velký plán“. A ono se mu to fakt daří, takže si nepřipadáte, jako kdybyste četli encyklopedii, ale naopak dosti zajímavý a napínavý komiks. Alespoň pokud jste fanoušek Marvelu.

Myslím, že poměrně kontroverzní může být kresba. Piskor není žádný Jim Lee a jeho kresba je prostě dost undergroundová. Jeho postavy vypadají hodně „lidsky“, ze života a.. no.. prostě jsou docela oškliví. S barvami, které vychází ze staršího nemoderního coloringu, pak Grand Design nabízí vizuál, který nevypadá bůhvíjak poutavě. Samozřejmě to je subjektivní věc. Pravda je, že jsem si kresbu nakonec oblíbil, ale lhal bych, kdybych řekl, že mi chvíli netrvalo si na ni zvyknout. Občas když Piskor ukáže nějakou skvělou dramatickou scénu, tak jsem si spíš přál, aby byla nakreslená nějak lépe…

Také bych měl zmínit, že ačkoliv Piskor důsledně vychází z různých komiksů (na konci je i detailně cituje), neznamená to, že by přesně takhle ty komiksy byly původně napsané. Propojenost mezi komiksy a příběhy musí Piskor vytvářet (protože Marvel určitě nepracoval tak, že by měli připravený koncept na X let dopředu), a k tomu musí dělat to, že vymýšlí věci navíc… a také některé věci ignoruje.

Přesto je však toto opravdu fascinující komiks. Piskor se noří do mutantských komiksů a konečně přináší ucelený komplexní příběh o X-menech a dalších mutantech, který je správně dobrodružný i lehce k zamyšlení.

9/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *