Ghost in the Shell 1

Scénář: Masamune Širó
Kresba: Masamune Širó

obalka4.inddZásadní japonská manga, podle které se dodnes točí anime a která ovlivnila celý sci-fi žánr.

Na rozdíl od anime (co si vzpomínám, už je to dávno, co jsem ho viděl) a hraných filmů ale tahle manga přináší něco, co není u Japonců neobvyklé – infantilní humor. V Ghost in the Shell se řeší různé epizodky související s moderními technologiemi, korupcí a terorismem, a do toho se hlavní postavy dětinsky hádají, šklebí se, pobrekávají a tak. Je to zvláštní. Neříkám, že je to špatné, ale rozhodně to není nic, co by myslím většina čtenářů čekala.

Tohle osobně mi ale nijak zvlášť zážitek nekazilo (jen možná by to mohlo být víc „cool“?). Spíš si nemůžu pomoct, ale i když jsou příběhy kvalitně scenáristicky vystavěné, pořád se nejedná o nic, co by nějak přitáhlo moji pozornost a hrozně mě zajímalo, jak to dopadne. V nevýhodu Ghost in the Shell hraje to, že to, co bylo kdysi průlomové a nevídané je už dnes součástí žánru, takže jen máloco způsobí „wow“ efekt.

Na druhou stranu kresba je hodně slušná a velmi zajímavě na mě působí vsuvky autora, které ukazují, jak se vyzná v technologiích či třeba v geopolitice.

Ghost in the Shell je zvláštní dílo. Rozhodně to není nějaká ultra-cool cyborg řežba. Je to spíš trochu ujeté sci-fi, které má veliký smysl pro detail a je vcelku čtivé. Ale ani to není málo.

7/10

217 218 219

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *