Maus

Scénář: Art Spiegelman
Kresba: Art Spiegelman

big_maus-souborne-vydani-IEv-140454Další obrovský komiksový rest je za mnou. Slavný komiks, který jako jediný dostal Pulitzerovu cenu.

Přiznám se, že jsem se trochu obával „jednolité“ kresby, v nichž jsou malé panely a poměrně jednoduše nakreslená zvířata. Příběh je vysoce realisticky zpracovaným dílem, který není zdaleka jen o tom, jak Židové trpěli za války v koncentračních táborech. Autor, jehož rodiče útlak nacistů zažili, se v něm odvážně svěřuje i s nelichotivými stránkami své rodiny. Dělá mu například starost, že se někdy zdánlivě potvrzují různé klišé o Židech a že jeho otec je sice v mnohém obdivuhodný, ale v mnohém taky nepříliš sympatický starý pán (je neuvěřitelně lakomý a ošklivě se chová ke své nové družce). Komiks se samozřejmě zaměřuje především na klasičtější příběh o utrpení Židů, ale tyto detaily dělají z Mause ještě originálnější a zajímavější dílo.

Zpátky ke kresbě. Komiks je natolik realistický, že jsem si kolikrát u něho říkal, že bych byl možná radši, kdyby místo zvířat byly v komiksu všechny postaveny vyobrazené normálně lidsky. Chápu, že tam jsou pak nějaké možnosti metafor a alegorie, ale já osobně měl taky občas potíž některé postavy rozeznat, protože např. všichni Židé jsou myši a to v té prosté cartoon kresbě má autor omezené možnosti, jak je od sebe odlišit. Na druhou stranu nemůžu říct, že by se mi kresba nelíbila. Autorův styl mně naopak přišel velmi fajn a k příběhu seděl. Celkově vyprávění pomocí obrázků Spiegelmanovi nedělá problém.

Maus mě jako poměrně dlouhé komiksové dílo opravdu bavil, četl jsem ho skoro jedním dechem. I když člověk už viděl mnoho filmů o nacistickém Německu nebo má o něm i dost načteno, myslím, že Maus i dnes nabízí velmi svěží a komplexní pohled na tuto smutnou část historie. Nakonec však kvůli menším výhradám dávám o něco méně nadšené hodnocení, než by se možná slušelo.

8/10

013118uk1 013118uk2 b_4671-14c48bd57f4a951ab09187238ffbe630-1511162160

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *