Doom Patrol 19-34

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Richard Case

Doom Patrol Vol 1Už jsem kdysi kus téhle bláznivé série od Morrisona četl (a byl jsem nadšený), ale teď jsem se rozhodl to dát ještě jednou a pěkně od začátku. (A nadšený jsem pořád).

Granta Morrisona mám rád. Do svých superhrdinských komiksů dává často nějakou tu přidanou hodnotu. Tady obrací superhrdinský žánr úplně na hlavu a strká do něho věci, které jste snad ani nechtěli – dadaismus, černou magii, dětské strachy a tak podobně. A z nějakého zvláštního důvodu to tady funguje.

Že je superhrdinský tým „nesourodý“ je v podstatě dnes povinnost. Ale zde máme člověka uvězněného v dutém těle robota, zafáčovanou oboupohlavní entitu či ženu, která byla v dětství zneužívaná a následkem toho má asi 50 různých osobností (založeno na skutečném případu).  Příběhy jsou fakt absolutně šílené, i když vychází z různých filozofických tezí či abstraktního umění. Máme tu superpadoušský tým, který si říká Bratrstvo Dada a vypadají, jak kdyby vylezli z podivných obrazů. Sem tam se tým dostane do nějaké jiné dimenze, kde to opět vypadá jako naprosto neuvěřitelná a nevídaná kombinace umění a architektury. A z hororových příběhů tu třeba je jeden o holčičce, která vypadá jako opička, takže má jen imaginární přátele. Problém nastává, když se ji její imaginární přátele rozhodnou zabít.

Hlavní důvod, proč se mně osobně tak Doom Patrol líbí, je ale ten, že přes tohle všechno Grant Morrison zároveň umí jednu důležitou věc – pracovat s postavami. Spoustu těch bláznivin už jste třeba podobně někde viděli (když ne v komiksu, tak ve filmu či literatuře), ale jeho postavy jsou napsané tak, že vám na nich záleží. Jsou tam situace, které můžete už znát odjinud… Superhrdina hořekuje nad svým ošklivým tělem, někdo přichází o svého milovaného, protože se změnil v odlišnou bytost… Ale Morrison z toho umí vytěžit tak vypjaté a úchvatně zpracované chvíle, že se jedná o mistrovský způsob vyprávění.

Doom Patrol je mistrovské dílo o jednom z nejneobvyklejším týmu, který se kdy objevil v umění. Je to surrealistické, ale zároveň to má srdce.

10/10

5b0d897c481811f9b57b2060ff7a3685._SX1280_QL80_TTD_ b2afa12d68070674d210f0829bec90a8._SX1280_QL80_TTD_ mallahbrain

,

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *