Gotham Central 1: Při výkonu služby

Scénář: Ed Brubaker, Greg Rucka
Kresba: Michael Lark

gothamNa tenhle komiks jsem slyšel spoustu chvály, a jsem rád, že se můžu připojit k opěvování této série.

Vidíme v něm policejní jednotku v Gothamu, kteří mají trošku mindráček, že jsou neustále ve stínu Batmana. Netopýr se sice soustředí především na padouchy se superschopnostmi, jenže se hned ukazuje, že obyčejní „hoší v modrém“ jimi můžou být vystaveni taky, a narozdíl od Batmana nemají žádné speciální hračky a super trénink. Přesto dělají vše pro to, aby ukázali, že jsou potřební.

Námět je fajn, ale zpracování je to, díky čemuž tenhle komiks vysoko ční nad klasickou mainstreamovou produkcí. Brubaker a Rucka fakt zamakali a vytvořili velice moderní kriminálku a dospělý komiks, který může seriálovým fanjšmekrům připomenout The Wire. I zde se snažíme vidět policejní práci realisticky (čili žádná Kriminálka Las Vegas či starší devadesátkové kriminálky), takže kromě napjatých vztahů anečernobílých charakterů tu má například své místo i prachobyčejná náhoda – která může hrát ve prospěch i v neprospěch policie.

V první knize vidíme víceméně dva větší příběhy, v nichž se objeví i slavní superpadouši. Komiks je temný a dospělý, takže i jejich vyobrazení je velmi znepokojující. Důležitější ale je, že hlavní hrdinové z policie jsou skvěle napsaní a určitě jim budete fandit.

Kdybych musel něco vytknout, tak finále závěrečného příběhu možná nemá takový důraz a napětí jako předchozí čísla, možná je to vyvrcholení na tak namakaný komiks jako je Gotham Central příliš obyčejné… Ale závěrečná civilní tečka je opět správně mrazivá a skvělá.

Gotham Central opravdu moc doporučuju!

9/10

1490243647-446x719_fx (1) 1490243647-446x719_fx gotham-central-1-pri-vykonu-sluzby-2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *