Secret Warriors 07-28

Scénář: Jonathan Hickman
Kresba: Alessandro Vitti, Stefano Caselli, Gianluca Gugliotta, Mirko Colak

detailTohle je zatraceně zajímavá série. Hickman v ní ukazuje Nicka Furyho, který v těžké době Marvelu, v tzv. „Temné vládě“ Normana Osborna, musí dostat S.H.I.E.L.D. z nejhoršího. Hned na počátku se totiž dozví, že jeho organizaci po celou dobu její existence tajně řídila Hydra. Dostáváme se velmi hluboko do spletité sítě tajemných smrtících organizací a zároveň vidíme čerstvou novou krev, kterou Nick pevnou rukou vede k tomu, aby byli jeho novými agenty.

U tohoto komiksu jsou potřeba zmínit dvě věci. Zaprvé je v něm hromada narážek a odkazů na stará díla s Nickem Furym, především na run Jima Steranka. Díky tomu, že Steranka jsem četl, tak jsem si občas neskutečně tento komiks užíval, protože jde v mnoha ohledech o moderní pokračování Steranka. Jenže si říkám, že kdo staré komiksy s Furym nezná, bude možná trochu ztracen. Jenže „ztracený“ může být čtenář tak jako tak, protože tím se dostávám k druhé důležité věci – Hickman nepíše jednoduše. I když se jedná o akční špionážní drama se superhrdiny, je potřeba dávat při čtení pozor, aby člověk pochopil všechny ty dějové linky, docenil různé scény a vtípky… Například Nick Fury drsňácky řekne hraběnce De La Fontaine, že chce, aby si pamatovala, že tentokrát květiny přinesl, což odkazuje na scénu o cca 15 čísel dřív. Nebo jiná postava předpoví budoucnost, což vidíme vše až opět o více než 10 čísel později, bez toho aniž by se na to jakkoliv upozorňovalo… Upřímně, možná by to šlo napsat i líp, srozumitelněji. Možná ale díky tomu komiks působí sofistikovaněji a třeba i tajemněji…? Když víte, s čím máte co dočinění, a něco „objevíte“, máte z toho skvělý pocit.

Secret Warriors jsou často pořádná jízda plná cool scén a napínavého příběhu. O to víc mě pak zamrzel závěr, který najednou začne vytahovat věci z komiksové historie, které už jsem neznal… a působily na mě jako něco, co zrovna vytahovat nemuseli, protože se nejedná o nic moc dobrého. Konkrétně zničehonic vidíme, jak byl Nick Fury nucen spolupracovat s Baronem Struckerem a dalšími padouchy a cestovat v čase… S tím, že minimálně v těchto flashbacích nevidíme žádný větší odpor ze strany Furyho ani padouchů, žádný zamyšlení se nad tím, jak nedává smysl pomáhat si, protože vám to zcela neznámá bytost řekne… Je to fakt zvláštní a než jsem to stačil vstřebat, tak přijde velkolepý závěr, který vypadá, jako by byl ušitý horkou jehlou. Je docela cool, jen není moc důvěryhodný. Je velmi možné, že jsem konec dobře nepochopil a chtělo by to další čtení. V každém případě mě finále poměrně zklamalo.

Tato Hickmanova série je místy opravdu pořádná lahůdka, drsňácký starý Nick Fury jak má být v zajímavém temném světě. Hickman ale občas trochu blázní a ujíždí, takže čtenáři trochu ztěžuje tento komiks bezvýhradně milovat.

8/10

01 02 03

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *