Uncanny Avengers 01-04

Scénář: Rick Remender
Kresba: John Cassaday

Uncanny Avengers 003 (2013) (2nd Printing Variant) (Cover ONLY) (ScanDog+ArtNet)Když mě kdysi dávno vyloženě otravovaly první čísla Uncanny X-Force od Remendera, které jinak snad všichni chválí, myslel jsem si, že je možné, že se mi prostě jakýmsi způsobem komiks netrefil do vkusu. Remendera je teď plný Marvel, a tak jsem si říkal, že na něm něco být musí, a s očekáváním fajn komiksu se pustil do série Uncanny Avengers. A má alergie na Remendera se vrátila.

Ale nejprve k příběhu. Nová série s Avengers nemá přídomek „Uncanny“ náhodou. Odkazuje na „Uncanny X-men“, protože v Avengers mají mít mutanti větší zastoupení po tom, co jedním z důvodů konfliktu (a velkého marvelovského eventu) byl fakt, že si Avengers moc mutantů a jejich problémů nevšímají. Tento nový tým teda má být mutanty prolezlý, a tak tím samozřejmě přitáhnou i nějaké jejich nepřátele. Drsňácky chce tým svrhnout… Red Skull.

Výběr Red Skulla jako velkého oponenta na několik čísel je trochu zvláštní. Protimutantských nálad spíše jenom využívá pro své jiné cíle, ale slyšet ho horlivě mluvit o mutantské otázce je docela zvláštní a dle mého se k této postavě nehodí. Spíše to byl výběr jen na efekt, protože je to známé jméno a jeho lebezna dobře vypadá. Ono celkově si nemůžu pomoct, ale v komiksech Remendera na mě působí hromada věcí dělaných jen pro ten „wow“ efekt.

Například brutalita, která je nepříjemná a místy až šokující. To mi hodně připomíná Morrisona (tipoval bych, že ho má Remender rád a snaží se ho v tomto napodobit), jenže zde do toho autor cpe i různé známé postavy, u kterých se to podivné drsňačení nehodí, nepůsobí to přirozeně. Remenderova snaha šokovat a přinést něco nového do komiksu je všudypřítomná a v mých očích to vůbec nefunguje a působí to otravně. Také se  tu autor dost odkazuje na starší komiksy Marvelu tím, že občas používá vypravěcí rámečky k textovému dokreslení děje. Nepřekvapivě se mi vůbec nelíbily.

Navíc to vše akorát brzdí nic moc příběh (Red Skull má mozek Xaviera a s ním ovládá lidi) a dokonce to i narušuje akci, která mohla být dobrá (když už je tedy na poměry superhrdinského mainstreamu brutální).

Abych zmínil i nějaké klady, tak kresba je fajn a líbí se mi, jak základní myšlenka série (X-Men a Avengers na sobě makají), tak i samotný konec příběhu má pěkné poselství.

Komiksy, které takto nízko hodnotím, jsou většinou díla, u kterých se hodně nudím. Remenderovy komiksy jsou jedny z mála, které se mně čtou dobře, ale dost u nich trpím. Ani jsem nedočetl pátý díl, který ukončuje první book, protože už jsem měl prostě dost toho, co autor dělá se známými postavami a co je nechává vykládat za hrozné řeči.

Remender v mých očích provádí s X-meny a Avengery dost divné a dost otravné věci. Pryč od toho.

3/10

Uncanny Avengers 001-Zone-014 Uncanny Avengers 004-006 Uncanny Avengers 001-Zone-018

One thought on “Uncanny Avengers 01-04

  1. No konečně někdo, kdo má na Remendera více méně stejný názor jako já.
    Jo, jeho Uncanny X-Force bylo sice fajn (asi první věc, která se mi od něho líbila), ale jinak u Marvelu totálně pohořel. Téměř u všeho jsem trpěl a ani u Image mi moc nechutná, jeho údajně skvělá Deadly Class byla těžce pod průměrem.
    Jsem rád, že v Marvelu už nepůsobí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *