Le voyage extraordinaire 1 (Podivuhodná cesta)

Scénář: Denis-Pierre Filippi
Kresba: Silvio Camboni

159120_cJeden z těch na první pohled velice lákavých evropských komiksů. Obálka je moc krásná a vnitřek je ještě lepší, ale… co příběh?

Ten ze začátku vypadá neméně zajímavě. Kluk a holka žijí v alternativním počátku 20. století, v němž se nyní trochu opožděně odehrává první světová válka a to za přispění zajímavější technologie a dokonce tajemných monster z moře. Hlavní hrdinové jsou sice ještě školáci, ale už sami vymýšlí neuvěřitelné vynálezy všeho druhu. Během letních prázdnin oba přicházejí do luxusního sídla výstředních rodičů jednoho z nich, kde budou nejen vynalézat, ale i odhalovat různé tajemství týkající se rodičů chlapce a pravděpodobně i celé té záhadné války…

Prvně se ještě vrátím ke kresbě. Ta je opravdu hodně pěkná, obzvlášť si dává kreslíř záležet na malebných exteriérech. Ať už jde o přírodu nebo lidské výtvory (často vidíme na panelech oboje, někdy i zajímavě „vnořené“ do sebe), vždy je to nejen pečlivě nakreslené, ale má to i nějaké to kouzlo. Postavy jsou nakresleny roztomile a mají zajímavý svébytný styl. Ten se týká především očí některých hrdinů, které jsou velikánské a připomenou mangu. Ale musím přiznat, že i když mám styl mangy velice rád, tak po čase jsem si říkal, že ty obří koule místo očí se k některým postavám tolik nehodí… Ale to už je jenom takový detail, kresba jinak stojí za to.

Bohužel scénář mě zklamal. Úvod je ještě hodně zajímavý, ale jinak se první díl této série spíše nese v duchu jakéhosi očekávání na nějakou pořádnou akci, pořádný vtip, cokoliv… V celé knize se dozvíme pozadí příběhu spíše na začátku, potom už vidíme postavy pohybovat se mezi různými lokacemi a hlavně se dlouze, nezáživně bavit. Dialogy tu slouží pro posun příběhu, což je samozřejmě v pořádku přístup, ale tady už toho na mě bylo trochu moc. Chtěl jsem VIDĚT věci, ne o nich jenom SLYŠET prostřednictvím pěkně nakreslených postav v pěkně nakreslených lokacích.

Následkem toho jsem se u komiksu nebavil tolik, jak bych chtěl. Podivuhodné cestě dávám sice přes spoustu kladů slušné hodnocení, je to pro mě nadpůrměrný komiks, ale příběh mě díky svému zpracování nezaujal natolik, abych si chtěl přečíst pokračování.

6/10

1052_P4 1052_P8 1052_P2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *