Bosenský plackopes

Scénář: Max Andersson, Lars Sjunnesson
Kresba: Max Andersson, Lars Sjunnesson

b_c3535-0b162a9eaf93fabf4a65becd7e597e3bMax Andersson je úžasný komiksový autor, což předvedl českým čtenářům komiksy Pixy a Kontejner. Tento novější kousek ve spolupráci s Larsem Sjunnessonem ale už takovou peckou není.

Na první pohled komiks připomene klasického Anderssona, ale přesto se nějakým způsobem odlišuje. Máme tu opět šílený příběh – parta komiksových tvůrců se vydává do Sarajeva, aby tam našli chlápka, kterým se jeden z nich u tvorby jednoho komiksu inspiroval, a tak by se s ním teď rád finančně vyrovnal. Na místě však nachází nadržené bosenské vdovy, bombastickou zmrzlinu a placaté psy.

Příběh má slušné tempo, ale… nějak mě nedokázal vtáhnout. Možná to bylo tím, že jsem cítil určitou nejistotu z toho, jestli bych toho o tom tehdejším konfliktu v Bosně a Hercegovině neměl vědět víc, jestli mi nějak neuniká i nějaká satira v komiksu… Nebo je to jenom náhodná šílenost. Také tu nemáme žádné výraznější sympatické postavy jako potrat Pixy či chlapec s autem místo hlavy Auťáček a celkově takovou tu roztomilost z předchozích Anderssonových děl jsem tu postrádal. Jakousi infantilnost tu vidím přímo v ději, který připomíná šílenou pohádku. Což taky není málo.

Kresba (na které se podíleli oba autoři) je velmi pěkná a podtrhuje tu šílenost komiksu. Hádám, že tohle ujeté dobrodružství vás nenadchne, ale dokáže zabavit a možná i ve vás něco zanechá – mně se například po přečtení komiksu jednou do snu zatoulal ošklivý bosenský plackopes.

7/10

005998uk1 b_c3535-41c35fa121ec9f9fdccfde76ddcf9e59

7 thoughts on “Bosenský plackopes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *