Monthly Archives: Prosinec 2018

Ashita No Joe Vol 4-6

Scénář: Osamu Dezaki
Kresba: Osamu Dezaki

001Kultovní boxérská manga z dávných 60. let se pořád čte skvěle.

Hlavní hrdina, nezbedný chlapec Joe, konečně získává trochu řádu do svého chaotického života. A dokonce ho pouští z pasťáku, tak může objevovat kouzlo profesionálního boxingu. Musí překonávat spoustu překážek, ale protože Joe není žádná pokorná ovečka, staví se jim beze strachu… a někdy i bez rozumu.

Joe je archetyp postavy, která se často objevuje v japonské manze. Má o sobě vysoké mínění, občas se chová jako idiot a je to takříkajíc „nepravděpodobný hrdina“. Díky tomu (a talentu scenáristy) je ale příběh často nepředvídatelný a taky zatraceně zábavný. Joe se dostane do situace, kdy má na výběr A nebo B, ale on se rozhodně pro maximálně ujetou možnost C, a pak jen sledujeme následky… které jsou často kupodivu ve prospěch hlavního hrdiny.

Obzvlášť v šesté knize, kdy už Joe přičuchne k profesionálním boxingu, se však ukazuje, že Joe má taky za ušima a dokáže vymýšlet zajímavé plány. Ty jsou možná trochu amorální a ne úplně fér, ale Joe, bývalý zlodějíček a podfukář, je i přesto vcelku sympatická a charismatická postava.

Manga Ashita No Joe je ale především hezky nakreslená a často napínavá záležitost.

8/10

008 066 118

Lincoln Vol 5-6

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

9782888901518Lincoln je hodně fajn evropská série, která si „na nic nehraje“.

Jedná se o komediální komiks, který strukturou připomene klasické komediální komiksy jako Asterix, ale kvůli občasným vulgárním výrazům a celkově velice cynickému přístupu hlavního hrdiny se jedná o dospělejší záležitost. Lincoln je oportunistický hajzlík, který na Divokém západě prožívá spoustu dobrodružství, i když by se nejradši jen válel, žral a chlastal. Osud mu ale přihrál dva neobvyklé společníky – Boha a Ďábla – a oba to s ním myslí dobře, zatímco on na oba obvykle zvysoka kašle.

Pátý a šestý díl na sebe docela navazuje. V obou dílech se Lincolnovi zalíbí jedna nebojácná revolucionářka, která chce pomoci utlačovaným Mexičanům. Lincoln se kvůli ní zaplete do menší války a díky svému důvtipu… a nesmrtelnosti… z toho pravděpodobně nějak vyvázne.

Lincoln je pořád zábavný a někdy i docela nápaditý komiks, který se stále dobře čte.

8/10

lincoln05p lincoln06p_95018

[Top]