Monthly Archives: Leden 2018

Friday the 13th: Bad Land

Scénář: Ron Marz
Kresba: Mike Huddleston

Friday_the_13th_-_Bad_Land_2Americké hororové komiksy nebývají špatné. Především co se týče brutality, tak je to ideální médium, protože komiksy nejsou v USA tak kontrolovaný jako filmy, a tvůrci se tak můžou s drsností pěkně rozjet. To je i případ krátkého komiksu Bad Land ze světa Pátku třináctého (neboli se slavným zabijákem Jasonem).

V Badlands se prolínají dva příběhy. V jednom vidíme jednu nepříjemnou návštěvu indiánů, která neskončí pěkně, a v druhé klasičtější téma pro slashery – parta mladých a nadržených lidí v lesní chatce. Komiks je to natolik krátký, že puberťáci nestihnou být otravní a komiks stále příjemně šlape. Brutalita je na vysoké úrovni a je slušně nakreslená, takže v tomhle ohledu nedělá komiks Pátku třináctému ostudu (pokud tohle od slasheru očekáváte, což snad jo).

Horší je, že i když ani indiánská část není nijak špatná, tak samotné prolnutí a finále vyzní do ztracena. Obě části jsou spíše slušně načrtnuté, ale konec je jen předvídatelný a nedojde k zajímavému střetu.

Slušný hororový komiks.

6/10

F13_BL_2_DCP_018  F13_BL_2_DCP_022

Savage Wolverine 14-23

Scénář: Richard Isanove, Jen Van Meter, Gail Simone, Frank Tieri, John Arcudi, David Morrell
Kresba: Richard Isanove, Rich Ellis, Neil Edwards, Felix Ruiz, Joe Quinones

Savage Wolverine 020-000Dočetl jsem tuhle zajímavou minisérii, v níž si různí tvůrci „půjčují“ slavného Wolverina, aby ukázali, jaký pěkný příběh s ním dokáží vykouzlit.

Od čtrnáctky začíná příběh od kreslíře Richarda Isanoveho, který si výjimečně komiks i napsal. Kresba je hodně působivá a dokonce ani příběh není vůbec špatný. Ocitáme se v 30. letech, v nichž bují kriminalita, na které se podílí i nechvalně slavný zákaz alkoholu. Wolverine je svědkem toho, jak mafie brutálně terorizuje pár obyčejných místních lidíček a zastane se jich. Výsledkem je spousta násilí a smrti na obou stranách tábora. Příběh není nic objevného, ale slušně to šlape. Malinko jsem měl jen problém s tím, že Wolverine je tu až příliš velký klaďas. Všem hned pomáhá bez jakéhokoliv váhání, bručení či nadávání, takže místy připomíná spíš Supermana (kdyby měl Superman drápy, se kterými by uřezával končetiny), což mi trochu nesedlo. Byl by to skvělý komiks, ale Wolverine je tu podle mě trochu „out of character“.

Vyrazil mi dech komiks Johna Arcudiho (mimo jiné tvůrce Masky) z první světový války, který ukazuje Wolverina jako člověka (mutanta), který se musí vyrovnávat s tím, že je strojem na zabíjení a s nejednoznačností velkých válečných konfliktů. V tomhle příběhu není jasně vykresleno dobro a zlo, a na rozdíl od většiny superhrdinských komiksů se to tady nevyřeší nějakou oklikou a opravdu se dostane Logan před situací, v níž se hranice mezi „dobrem“ a „zlem“ úplně smyje. Je prostě voják a ještě k tomu neuvěřitelně efektivní voják. A aby toho nebylo málo, tak finále přinese jeden nečekaný WOW efekt. Tento příběh The Great War (čísla 21-22) považuju za opravdovou lahůdku, která se může řadit mezi nejlepší příběhy s Wolverinem.

V dalších příbězích je tu příjemná jednohubka z 60. let o rasových třenicích s Mexičany, slušný příběh s Jubilee od Gail Simone, noir kraťas plný krve a stylově nakreslený příběh o tom, jak se Wolverine zastává vlků (který napsal David Morrell, autor knižního Ramba).

Wolverine je prostě vděčná postava. Žil natolik dlouho, že se s ním můžeme podívat do různých zajímavých koutů historie, a navíc nemá k násilí (a potokům krve) daleko. Savage Wolverine je hodně fajn série a příběhy v téhle části se velmi povedly.

8/10

Savage Wolverine 016-014 Savage Wolverine 020-007 Savage Wolverine 022-008

, ,
[Top]

Civil War II

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: David Marquez, Jim Cheung, Olivier Coipel

civil warPrvní Civil War od Marka Millara je jeden z mých nejoblíbenějších superhrdinských komiksů. Byl to hodně zajímavý event, ale především hlavní Millarova minisérie je úchvatná záležitost. U dvojky jsem se rozhodl, že si teď přečtu jenom hlavní sérii od Briana Michaela Bendise a vedlejší komiksy si případně přečtu jindy, aby se mi zážitek moc netříštil.

Na Bendise se teď hodně snáší kritika nerdů ze všech stran, z nichž některou nemůžu posoudit, protože jsem tolik jeho novějších komiksů nečetl. Jinak jsem toho od něho ale četl opravdu hodně a spoustu komiksů od něho zbožňuju, takže ho řadím mezi mý nejoblíbenější komiksový scenáristy. U tohohle komiksu je vidět, že se hodně snažil, takže… Bendisova „magie“ na mě zafungovala.

Tenhle komiks je totiž především zatraceně zábavný. Lítá na vás jedna zajímavá scéna za druhou, postavy jsou docela cool a tempo je dost svižné. (Pokud byste do toho četli chronologicky tucty tie-inů, tak by asi zážitek vypadal jinak). Doslechl jsem se o tom, že příběh je kontroverzní kvůli rozhodnutí některých postav, ale já je poměrně chápal. Rozhodně tedy čtenáře nečeká tak zajímavý názorový konflikt jako v první Civil War (registrace superhrdinů – dodržovat zákon nebo ideu superhrdinů s právem na tajnou identitu), ale zdejší nápad je taky velmi slušný –  je fér využívat superschopnost mutanta vidět budoucnost k tomu, abychom trestali padouchy za to, co teprv udělají (resp. neudělají, protože jim v tom s předstihem zabráníme)? Bendis tu myšlenku zajímavě rozvádí a ačkoliv se to nakonec přenese ze spíše morální roviny na spíše praktickou rovinu (můžeme věřit vizím daného mutanta?), tak to přinese pár zajímavých situací a konfliktů. Např. když She-Hulk v soudní síni obhajuje padoucha, který má špatnou pověst, ale ten svůj zločin prostě nespáchal, jen ho pravděpodobně v budoucnosti spáchá. Což je pak ještě v kontrastu s jinou soudní pří, kterou tu nebudu už rozebírat, protože se k těm, kteří komiks ještě nečetli, nemusela ta informace dostat a je to dost zajímavý zvrat.

Celkově mě druhá Občanská válka mile překvapila. Není to bůhvíjak propracovaný komiks, ale na poměry superhrdinského mainstreamu MÁ zajímavou myšlenku a je díky Bendisovi zatraceně zábavný a často i velice napínavý. Opravdu vás bude zajímat, co se stane v dalším čísle.

Dobrá práce.

8/10

Civil War II-026 Civil War II-044 Civil War II-069

, , , ,
[Top]

Amazing Spider-Man 01-06

Scénář: Dan Slott
Kresba: Humberto Ramos

Amazing Spider-Man v01 - The Parker Luck-000Superior Spider-Man je mrtvý, ať žije Amazing Spider-Man.

Docela jsem se bál, že po skončení vynikající série Superior Spider-Man, v níž byl Spider-Manem Doctor Octopus (šílený nápad, ale nečekaně velice dobře fungoval), bude Spidey nudný. Navíc v té době šel do kina Amazing Spider-Man s Andrewem Garfieldem v hlavní roli, takže jsem se bál, že se bude komiks hodně podobat filmu (který se mi vůbec nelíbil). Bál jsem se zbytečně.

Komiks pořád píše Dan Slott a ten od prvních okamžiků dokazuje, že umí psát i Petera Parkera. Parker se vrací do svého těla a musí se vypořádat s následky toho, že se za něho – v superhrdinském i osobním životě – vydával bývalý padouch a egomaniak doctor Otto Octavius. Čekal bych, že se tuhle kapitolu budou snažit tvůrci rychle uzavřít a možná se i tvářit, že se to nikdy nestalo, ale díkybohu to tak není. Parker přebírá „svoji“ firmu, kterou předtím založil Octavius, ale chce jí vést po svém. Seznamuje se se sympatickou liliputkou, s níž Octopus chodil, a stávají se z nich spojenci. Celkově vidíme Parkera, jak se snaží být co největším správňákem a to i v ohledech, které by Octopuse – ač se o to v Superior Spider-Manovi snažil – nikdy ani nenapadly.

V těchto číslech se taky Spidey porve s naštvaným a nebezpečným Electrem a zhrzenou Black Cat, která je nyní víc padouška než antihrdinka a umí pořádně vytasit drápky. Ke konci se Spidey seznámí s tajemnou holčinou s pavoučími schopnostmi, co si říká Silk a jejichž feromony úplně blázní, když jsou poblíž.

Takže Spidey se rozhodně nenudí. Navíc kresba Humberta Ramose je moc fajn. Postavy vypadají cool, hezký holky jsou sexy a všechno to působí poměrně svěže a akčně. Slott s nápady nešetří, takže je nakonec start nového Spider-Man „restartu“ poctivou náloží superhrdinského komiksu.

Pokračoval bych hned dál, ale po 6. čísle přichází na řadu obří event Spider-Verse, který fungoval napříč mnoha sériemi (včetně Amazing Spideyho), takže o něm se rozepíšu odděleně.

Výborný Spider-Man.

8/10

Amazing Spider-Man v01 - The Parker Luck-018 Amazing Spider-Man v01 - The Parker Luck-087 Amazing Spider-Man v01 - The Parker Luck-147

, ,
[Top]

Top 10 komiksů, které jsem četl v roce 2017

[Top]