Monthly Archives: Prosinec 2017

Catwoman: When in Rome

Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Tim Sale

389572._SX1280_QL80_TTD_Na tenhle komiks jsem byl dlouho zvědavý, ale musím říct, že jsem vůbec nečekal, že mě tahle Catwoman tak vyrazí dech.

Catwoman: When in Rome vytvořila stejná dvojice jako slavný komiks Dlouhý Halloween s Batmanem. I tady vás čeká úderný scénář s cool vnitřními monology a především originální a zatraceně působivá kresba Tima Salea. Ten je většinou výborný, ale co předvádí tady, je naprosto dechberoucí. Catwoman je šíleně sexy a stylová, ačkoliv nosí svůj starý kostým, který má veliká ušiska a dokonce i ocas. Ale i prostředí, divoké barvy, akce… Nejsem žádnej uměleckej kritik, ale hromadu panelů by si zasluhovalo zarámovat a v podstatě KAŽDÝ panel je prostě nádhera, nádhera a ještě jednou nádhera.

Příběh je o Catwoman, která se vypravila do Říma, aby pátrala po své minulosti a hned se pustí do křížku s místními mafiózy. Je taky obklopená více chlapy, než by se jí asi líbilo – pohledný mlčenlivý zabiják Blonďák, úlisný Hádankář a taky je tu možnost, že ji z Gothamu sleduje samotný Batman. Scénář je překvapivě vcelku originální a přinese i nějaký ten zvrat. Loebem napsané hlášky bývají perfektní, ale konstrukce příběhu je někdy trochu zvláštní (některé zvraty mi nepřišly moc důvěryhodné a je vidět, že některé scény jsou dělané spíš pro efekt). Ale podle mě je zdejší příběh lépe zpracovaný než v uznávaném Dlouhém Halloweenu.

Čímž se dostávám k mé závěrečné a možná trochu kontroverzní myšlence – Catwoman: When in Rome je lepší než Batman: Dlouhý Halloween. Catwoman má totiž ještě působivější kresbu a příběh lépe funguje. Každopádně bez jakéhokoliv srovnávání doporučuju tenhle komiks všem, protože to je maximálně příjemný komiks nejen pro fanoušky Kočičí ženy.

9/10

Catwoman-05-005 Catwoman-When-in-Rome-int page01

, , ,

Richard III.

Scénář: Richard Appignanesi
Kresba: Patrick Warren

r3_jacketManga Shakespeare – nepřijde mi jako špatný nápad převyprávět klasiky ve formě, která teď zrovna frčí. Scenárista dokonce v dialogách přesně cituje Shakespeara, takže nejsou čtenáři ochuzeni o původní styl.

Kresba tohohle komiksu je ale zvláštní. Není to „ryzí“ manga, tj. ji nekreslil Japonec, ale Brit Patrick Warren. Ten však má styl mangy zvládnutý velice dobře. Přesně umí napodobit ty líbivé aspekty mangy, díky kterým jsou padouši správně ďábelští a krásky nádherně nevinné a zároveň sexy. Bohužel z nějakého důvodu působí kresba někdy nedokončeně. Sem tam chybí tuš, někdy v pozadí vidíme jen zhruba anatomii postav… A není to tak, jak se to dělá v japonské manze např. pro zdůraznění komediální situace, že postavy mají jen ty nejhrubší rysy. Tady to fakt prostě vypadá jen jako nedokreslená práce a opravdu z toho mám pocit, že to není dodělané proto, že nějak nestíhali. V konečným důsledku jsem si tedy kresbu často vychutnával, protože se mi manga styl líbí, ale často jsem se taky zarazil a nechápal, co je to za nedodělek.

K hodnocení samotného příběhu by mi určitě pomohlo, kdybych znal původní Shakespearovou hru, což neznám. Asi bych to neměl přiznávat, ale žádný obří fanoušek Shakespeara nejsem. Něco jsem četl v originále, občas tomu nerozuměl. Viděl jsem nějaké filmové adaptace, některé mi přišly moc fajn, ale že bych v nich viděl geniální satiru nebo nadčasové umění, to zase ne. Každopádně příběh tak, jak je vyprávěný v téhle manze, mi přišel… nic moc. Trochu moc rychle se tam zloduch Richard III. dostane k moci, protože on je inteligentní, zatímco všichni kolem něho jsou důvěřiví idioti, co ještě k tomu lpí na stupidních tradicích. Příběh pak vrcholí epickou bitvou dvou armád.

Pikle, které kuje Richard, mi nepřišly nijak zvlášť vynalézavý, prostě se nějak děly. Postav je tam hrozně moc, ale jediný zajímavý je právě Richard, který má něco do sebe, ale minimálně v jeho manga verzi jsem tam nějakou složitou psychologickou studii neviděl.

Manga Richard III. na mě nakonec působilo jako takové líbivé počtení s nijak zvlášť zajímavým dějem a slušnou kresbou.

6/10

manga-shakespeare-richard-3-2 manga-shakespeare-richard-iii r_col_02

[Top]

Astonishing X-Men Vol 3-4

Scénář: Joss Whedon
Kresba: John Cassaday

51v9NcQZvZL._SX328_BO1,204,203,200_Tak tohle jsem vážně nečekal. Whedonovi X-Meni mě začali dost otravovat.

Ze začátku to byla slušná jízda. Zajímavá kresba s velkými panely, zajímavé vztahy mezi X-Meny, kde charaktery postav jsou velmi výrazné, jen příběh trochu váznul. Bohužel s dalšími booky je příběh už naprosto zabržděný a na postavy se Whedon zaměřuje dost divně.

Ve druhém booku se rozjel příběh, který mi nepřišel nijak zvlášť zajímavý, ale v dalších knihách je to bohužel hlavní dějová linie. Je tu nějaký naštvaný mimozemšťan a X-Meni se podívají na cizí planetu, kde je jakási diktatura a mimozemšťani, kteří věří, že Colossus je předpovězený vrah jejich planety. Whedon se tam snaží dát nějaké zvraty, ale stejně jsem z toho měl pocit milionkrát viděného.

Předtím hlavní výsada, teď hlavní průser – postavy. Ty mluví občas hodně slangově a používají různé narážky, které pro mě byly občas těžké rozklíčovat. Jejich flirt a sexuální narážky jsem ale pochopil správně, a začaly mě čím dál víc otravovat. Chápu, že třeba Colossus s Kitty Pryde mají nějaký intenzivní romantický vztah, ale střídání nálad mezi „naštvaností/uražeností“ a nenasytným sexuálním apetitem mi přišlo dost divný. Stejně tak vztah mezi Beast a velitelkou Swordu je jen plný úchylných hlášek a nadrženosti.

Pořád se v těchto knihách dá najít několik výborných momentů se skvělou kresbou či pár vydařených hlášek, ale celkově jsem z toho komiksu neměl dobrý pocit a ke konci mi byl osud postav úplně fuk.

6/10

RCO008 RCO009 RCO014

, , , , , , ,
[Top]