Monthly Archives: Září 2017

1/2 Prince Vol 1-2

Scénář: Yu Wo
Kresba: Yu Wo

f01Fantasy komiks z Tchaj-wanu, u kterého bych osobně vůbec nepoznal, že není z Japonska. Protože jako správná manga v sobě ukrývá něco pro běžné Evropany bizarního. Zde jde konkrétně o změnu pohlaví.

Manga… pardon „manhua“ začne docela pěkně. Fantasy svět je ve skutečnosti propracovaná virtuální hra a změnu pohlaví ve hře podstoupí jedna holka, která chce svému bráchovi ukázat, že i ona může být rovnocenným hráčem. Střet s ním ve hře je ale úplně na pozadí děje, víc se 1/2 Prince věnuje tomu, jak jsou holky i kluci na hlavní hrdinku s pohledným mužským avatarem nadržení.

Ze začátku se docela zajímavě formuje parta kolem hlavní hrdinky a nadrženost holek a zmatenost kluků, kteří na něm něco vidí a nechápou co, je taky nejdřív docela sranda. Dojde i na nějakou akci s monstry a kresba je pěkná – i když jen co se týče postav, se kterými si autorka vyhrává, na prostředí docela kašle. Jenže čím dál víc vidíme uřvané ženské a tajemné krásné chlapíky a příběh jde úplně do kopru.

Možná se v dalších knihách 1/2 Prince vrátí více k fantasy příběhu, ale ani ten mě až tolik netankoval, abych se kvůli ní ke komiksu vrátil. Takže za mě dohromady průměr.

6/10

f51 half_prince_vol2_ch06.half_prince_v02_c06_p007 phalf_prince_v02_c08_p076

Fallen Angel 01-11

Scénář: Peter David
Kresba: David Lopez

000-Fallen Angel 010 Rembrandt-DCPPetera Davida mám rád, tak jsem se chtěl podívat i na tenhle jeho ne-superhrdinský kousek. Fallen Angel je komiks o záhadné krásce, která v kápi chrání pořádek ve městě Belle Noire. Dobrá, takhle to až tak „ne-superhrdinsky“ nezní, ale zpracování se přece jen odlišuje. Tohle rozhodně není kopírka Batmana.

Tématicky je Fallen Angel spíše „městské fantasy“. Vidíme špinavé temné město, kde je zločin každodenním chlebem místních občanů, a v noci vychází jen ti největší odvážlivci. Sem tam se vyskytnou nějaké ty nadpřirozené schopnosti, které ještě víc znepříjemňují obyvatelům život. Naštěstí je tu také Lee, přezdívaná Padlý anděl, která za peníze sem tam nabídne pomoc s jejich problémem. Často jde o to, že se jejich blízcí přimotali k nějakým nelegálním věcem jako prostituce, drogy a podobně. Lee je ve městě sice relativně nová, ale už má respekt a slušně z ní mají nahnáno i ti největší gangsteři.

Celkově hlavní postava je velmi dobrá. Je to správná drsňačka –  a Peter David mi u svého Hulka ukázal, jak skvěle drsňáky umí – ale zároveň je půvabná a není dokonalá. Například spí s jedním gangsterem a občas má trochu sadistické choutky. I ostatní postavy nejsou vůbec špatné. Často to jsou různí podivíni, například asiat předstírající, že neumí moc anglicky a žijící v hrobce, či barman a věrný pomocník Angel, který kdysi býval nacistickým důstojníkem.

Samotné příběhy někdy nejsou až tak zajímavé, ale zpracování je téměř vždy skvělé. Komiks má dobré tempo a skvělé scény.

Výborné městské fantasy Petera Davida, určitě si přečtu i další díly.

8/10

004-Fallen Angel 009-Rembrandt-DCP Fallen Angel #001 Pg 04 FallenAngel05p05

,
[Top]

X-Men: First Class

Scénář: Jeff Parker
Kresba: Roger Cruz

X-Men_First_Class_#001_000Zalíbila se mi série Wolverine: First Class (která byla ve skutečnosti o Kitty Pryde a Logan v ní hrál druhý housle), tak jsem se vrhnul i na další retro sérii X-Men: First Class. Bohužel je tahle „první třída“ slabší.

Musím rozhodně ocenit to, že hlavní postavy mají výborně definované charaktery. Vychází se z úplně prvních komiksů s X-Meny, ale sem tam se jim přidá tahleta a támhleta charakteristika, takže najednou postavy od sebe nenásilně rozlišíte nejen podle vzhledu, ale i podle chování, a prostě z nich máte pocit různorodého týmu. V tomhle ohledu se X-Men: First Class vyvedl na výbornou.

Největší slabinou jsou jednoduše nezajímavé příběhy. Série je koncipovaná tak, že vymýšlí nové příběhy, které se mohly stát „v mezičase“ mezi starými příběhy, takže už ze své podstaty nemůžou být příliš důležité. I z toho se dá leccos vytěžit, ale zde máme jeden průměrný příběh za druhým.

Druhá veliká slabina je pro mě kresba. Akce, prostředí a sexy křivky holek jsou dobré, ale obličeje jsou povětšinou hrozné a barvy kýčovité. Není to úplná katastrofa, ale taky nebylo úplně neobvyklý, že jsem si řekl „brr“ nebo „ale fuj“.

Sympatický pokus o retro X-Meny je bohužel v konečným výsledku zcela průměrným komiksem.

6/10

X-Men_First_Class_#003_003 X-Men_First_Class_#006_012 X-Men_First_Class_#007_006

[Top]

Estelle Vol 4 – Serial Killer

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

Estelle4a_08112007_225817Tuhle evropskou detektivní sérii o vyšetřující sufražetce jsem už chtěl po třetím díle přestat číst, ale když jsem zjistil, že čtvrtý díl je (zatím?) závěrečný, tak jsem dal ještě Estellce šanci. A nelituju.

Čtvrtý díl má lákavé téma sériového vraha. Ten se dokonce zaměřuje na muže, kteří jsou známí odporným chováním k ženám, a tak jsou brzy v podezření různé kamarádky Estelle, jež často mají na muže pifku. Komiks se odehrává na počátku 20. století, kdy to opravdu neměly ženy nejsnazší, a tak rozhodně nebudete mít problém hrdince (a možná i sériovému vrahu) fandit.

Kresba je opět moc fajn, ale barvy mě tolik nenadchly. Příběh docela rychle odcejpá, ale spíš než o klasickou detektivku se jedná o dobrodružný příběh, v němž se hlavní hrdince (která ale rozhodně není neschopná) stále dějí nějaké napínavé věci.

Celkově fajn komiks.

7/10

Albestelle4a_08112007_225817

[Top]

Love Hina Vol 1-3

Scénář: Ken Akamatsu
Kresba: Ken Akamatsu

lh01_000eKdysi dávno byla Love Hina jedna z úplně prvních mang, na kterou jsem narazil. Zkoušel jsem i anime, ale to mě tehdy tolik nezaujalo, a tak jsem dal přednost jiným japonským věcem. Teď jsem se ale rozhodl, že se po letech znovu na tuto slavnou mangu podívám.

Spoustu věcí jsem si dobře pamatoval. Příběh není nic extra výjimečného, zvlášť na dnešní japonskou tvorbu. Chlapec, který příliš v ničem nevyniká, se náhodou dostane do společenství mnoha krásných dívek, zde konkrétně do jakéhosi (nyní už zavřeného) hotýlku ve starodávném duchu. Původně si sem jede odpočinout, aby nabral síly před náročnými přijímacími zkouškami na Tokijskou univerzitu, ale osud tomu chce tak, že se zde zdrží. Kluk, který předtím v životě ani nedržel holku za ruku, najednou bydlí s mnoha dívkami a velmi často nějakou šílenou náhodou je uvidí nahé, spadne na ně, omylem „si šáhne“ a tak podobně… Ti z vás, co japonské anime trochu znají, už jasně vědí, o co jde, ti, co ne… tak jim to musí připadat jako hrozná čuňačinka. Vítejte v Japonsku.

Každopádně i když japonských děl na podobné téma jsou na tisíce, Love Hina je jedno z těch, které je dodnes obdivované. Hodně za to může kresba, která je prostě skvělá. Jednotlivé holky jsou roztomilé a „akce“ je taky velmi vtipně rozkreslená. Taky když přijde na nějakou dramatičtější scénu, tak to má autor v ruce a vyfrkne působivou scenérii. Myslím, že kouzlo Akamatsuovy kresby spočívá v tom, že to vypadá děsně jednoduše, ale rozhodně není a vizuálně je Love Hina výjimečná.

Dalším velkým kladem je příběh, který odcejpá a děj často náhle úplně změní směr. Ale ať už jde o plánované vyznání lásky nebo náhlou cestu po Japonsku, ať už jsou ty příběhy primárně romantické nebo vtipné, vždy to je napsané neuvěřitelně poutavým stylem. I ty nejtriviálnější věci jsou napsány tak, že si říkáte „ještě jednu kapitolu“, protože musíte vědět, jak to všechno dopadne.

Přestože je Love Hina hlavně o ťulpasovi, který žije s „harémem“, je to překvapivě kouzelná manga.

Minimálně první tři booky takové byly. Doufám, že se příběh bude dál pěkně rozvíjet a nenarazím na slepá místa, protože tohle je zatím fakt velmi kvalitní počtení.

9/10

lh01_011e lh02_041e lh03_055e

[Top]

Superior Spider-Man 27-31

Scénář: Dan Slott, Christos Gage
Kresba: Giuseppe Camuncoli

Superior Spider-Man 030-000Jaksi jsem si při své předchozí pauze neuvědomil, že zbývá pouhých pět čísel do konce Superior Spider-Mana. No, stane se.

Poslední část této vynikající série se věnuje příběhu Goblin Nation. V něm Norman Osborn po dlouhém plánování vybudoval armádu goblinů, která dokázala oblbnout technologii Superior Spider-Mana, díky níž efektivně potíral zločin. Pomsta originálního Green Goblina je velkolepá.

A jako komiks je to taky hodně fajn. Kromě samotného finále, v němž se vrátí Peter Parker, tam sice asi nejsou epické momenty jako v předchozích číslech, ale akce je skvěle nakreslená a goblini jsou pořádně creepy. Dřív jsem nebýval moc nadšený z té přemíry kopírek Green Goblina, ale zde jsou goblini dobře vymyšlení a mají i zajímavé civilní identity.

Povedený závěr jedné super řady, kterou by si měl přečíst každý, kdo má (nebo měl) rád Spider-Mana.

8/10

Superior Spider-Man 028-002 Superior Spider-Man 030-008 Superior Spider-Man 031-009

, ,
[Top]