Monthly Archives: Srpen 2017

Avengers Undercover

Scénář: Dennis Hopeless
Kresba: Kev Walker, Timothy Green II

Avengers Undercover 001-000Avengers Arenu jsem si pořádně užil, a tak jsem samozřejmě sáhnul po přímém pokračování od stejného scenáristy.

A je to hodně podobná akční pecka o mladých rebelech. Po událostech v Aréně jsou superhrdinové v pubertě slavní. Padouch Arcade živě natáčel mladé hrdiny, jak bojují a zabíjejí a trpí, a miliony lidí po celém světě z toho viděli každou minutu. Některým nově nabytá popularita vyhovuje, ale většina hrdinů o tom nechce ani slyšet. Příběh, který následuje, je docela originální a místy se nedá čekat, kam se to vyvine, a tak už nebudu víc vyzrazovat. Jenom řeknu, že se opravdu hlavní postavy ocitnou „v utajení“ mezi padouchy, se kterými se velmi důvěrně poznají.

Hlavní napětí komiksu (kterého je na rozdávání) pak spočívá v tom, že postavy oscilují mezi dobrem a zlem, a na rozdíl od jiných obdobných komiksů v superhrdinského mainstreamu může mít jejich rozhodnutí velkou váhu. Podobné téma bylo i Avengers Areně, ale tady je to ještě intenzivnější. Opravdu se tu může postava stát zlou… a opravdu zde postavy umírají.

Avengers Undercover má skvělou akci a je to zatraceně napínavá záležitost s důrazem na propracované charaktery. To chcete číst.

9/10

Avengers Undercover 008-006 Avengers Undercover 006-005 Avengers Undercover 002-012

Spirála 3

Scénář: Džundži Itó
Kresba: Džundži Itó

spirala-3-5281-0-1000x1000Spirála se nám dotočila k finále. A stojí to za to.

Nejdřív řeknu to nejdůležitější a pro fanoušky téhle mangy asi nejevidentnější věc – Sakra, tohle je ale nechutná záležitost. Jo, místy je to fakt moc hnusný a zároveň to umí být pořádně strašidelný. V tomhle díle uvidíme třeba odporné mutace lidí a zároveň čtenáře může děsit, jak obyvatelé městečka začínají šílet a chovat se odporně k ostatním.

Manga postupně eskalovala. V prvních dvou dílech jsme spíš viděli uzavřené epizodky, takové strašidelné historky, které by fungovaly i odděleně. Vždy měly společného jen protagonistku, mladou křehkou Kirie, a ústřední motiv spirály, který autor mangy velmi nápaditě všude možně nachází. Ve třetím díle už máme souvislý děj o tom, jak události v městečku překročily veškeré hranice, a tak se Kirie snaží z města utéct.

Jak jsem říkal, je to místy pořádně odporná záležitost, ale díky úchvatné kresbě taky zatraceně atmosferická a díky geniálnímu/šílenému mozku autora povětšinou dost nápaditá – čtenář se nestačí divit, co všechno se před jeho očima odehraje.

Vynikající hororový komiks.

8/10

624777 spirala-3-1 spirala-3-2

[Top]

Archie vs. Predator

Scénář: Alex de Campi
Kresba: Fernando Ruiz

Archie vs. Predator-000O Archiem vím, že se jedná o kultovní americký komiks pro mladší čtenáře, který je zakořeněný hluboko do tamější popkultury. Proto se považuje za jeden z nejpřekvapivějších komiksů crossover mezi ním a Punisherem v 90. letech. V našem prostředí by to bylo přibližně podobně tak divný, jako kdyby byl oficiální crossover Čtyřlístku a Lipse Tuliiana. V evropském prostředí by to třeba mohl být crossover mezi Kačerem Donaldem a Soudcem Dreddem. Dark Horse se rozhodli čtenářům po více než dvaceti letech ještě víc naložit – postavili Archieho partu proti slavné hnusné dršce Predátorovi. Američtí čtenáři mohli být v šoku. Já jsem však byl velmi překvapený tím, jak zatraceně dobrý tenhle komiks je.

S Archiem jsem nečetl snad jediný komiks, ale nebyl pro mě problém se okamžitě ponořit do městečka Riverdale a poznat jejich slavné obyvatele. Jsou tam jednoduchá, ale funkční schémata. Archie se nemůže rozhodnout mezi Betty a Veronicou, holky si mezi sebou závidí a občas si dělají naschvály, máme tu i nafoukance Reggieho a zmateného jedlíka Jugheada. Kresba kopírující klasické Archieho komiksy a celkové pojetí čtenáře mate v tom, že má před sebou jenom další epizodku nekonečného seriálu. Pak ale parta na dovolené potká Predátora a začnou se dít věci.

I když Archieho neznám, tak odhaduju, že přítomný humor je typický i pro jeho obyčejné komiksy. Tady jsou najednou konfrontováni se situací vraždícího mimozemšťana, který je sice kreslený ve stejném cartoon stylu, ale chová se víceméně tak, jak ho známe z filmů. Takže je nelítostný, taktizuje… a zabíjí.

Z první vraždy jsou hlavní hrdinové trochu vykolejení, ale pak se postupně všechno začne vracet do klasických kolejí (takže romance, vtípky…), jenže Predátor je nenechá být a začne víc vraždit a to s jeho typickou brutalitou – která je opět kreslená v cartoon stylu, ale přesto uvidíte solidní řezničinu.

Z nějakého důvodu tahle kombinace dvou světů funguje. V podstatě je tohle dokonalý střet nevinného pubertálního blbnutí a surové nelítostné akce, která nádherně eskaluje, ať už v brutalitě nebo v šílenosti nápadů ve stylu Archieho.

Skvělý komiks. Takhle má vypadat crossover.

8/10

Archie vs. Predator-019 Archie vs. Predator-051 Archie vs. Predator-063

[Top]