Monthly Archives: Červenec 2017

Wonder Woman 2: Odvaha

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Cliff Chiang

wonder_woman_odvahaSakra, já už mám na tu komiksovou Wonder Woman fakt nějakou smůlu. Jednička mi přišla ještě jako slušný komiks, ale tohle…?

Tahle Wonder Woman má především skvělou kresbu. Samotná WW sice nevypadá tak sexy, ale má zajímavý božský vzhled se snědou pletí, orlím nosem a cool kostýmem. Ostatní postavy jsou ale vizuálně ještě zajímavější a působí originálně. Anorektická Svár, divný klučina se svícemi přetékajícími na ksicht Hádes a tak dále. To vše je vybarveno divokými barvami a obálky jsou zatraceně cool.

Jenže tím tak nějak komiks co se týče kvalit končí. Ano, scény vypadají hustokrutopřísně, jenže jsou taky hrozně často stupidní. Wonder Woman chce zachránit holku, kterou zbouchnul Zeus, a tak je o ní mezi bohy velký zájem. Každý má nějaký svůj plán… škoda jen že hlubší motivace postav povětšinou chybí. Máme se asi spokojit s tím, že jsou to prostě ti řečtí bohové, kteří tak rádi pletichaří. Jenže když máme v komiksu moderní vzhled, tak by bylo fajn, kdyby měly postavy moderně i zajímavé charaktery.

Azzarello se snaží na čtenáře neustále udělat dojem svými nápady a akcí. Obojí na první pohled vypadá výborně, ale hned na druhý to může být slušné WTF. Například se tu dozvíme, že Amazonky se vydávaly sem tam spát s námořníky, aby získaly další děti do svého rodu. Potom otce bez milosti zabily. Takže drahé sestry hrdinné Wonder Woman jsou vražedkyně. Vadí jí to? Nevíme, protože Azzarello nikdy do hloubky nejde, a už rychle radši přichází s dalším nápadem – když se Amazonce narodí syn, dá ho do služeb kováři Héfaistovi. Tady už Wonder Woman váhá a chce je zachránit, ale dozví se, že oni jsou rádi stroji na výrobu zbraní. Ale to opravdu každý napůl námořník, nápůl Amazonka je spokojený s tím, že bude od narození do smrti vyrábět zbraně v megakovárně jako otrok? Nevíme, Azzarello nikdy do hloubky nejde. A nechtějte, abych začínal o megaujeté svatbě Wonder Woman s Hádesem, která má strašně super obálky, ale číst pak bubliny je za trest. Mimochodem na jedné obálce se Wonder Woman líbá s jedním padouchem, což v komiksu vůbec nedělá a dokonce to mezi nimi ani nijak nejiskří, nic. Chápu, že obálky občas přehánějí, aby nalákaly čtenáře, ale tohle už je trochu moc.

Wonder Woman od Azzarella je rádobydrsňácká slátanina se super kresbou.

5/10

WW_2_029 womnder-woman-2-odvaha-3 WW_2_060

,

Incredible Hulk 355-372

Scénář: Peter David, Dale Keown, Bob Harras, Sam Kieth
Kresba: Jeff Purves, Dan Reed

Hulk370_01Peter David je zpátky a s ním Hulk alias Joe Fixit. Hulk je momentálně šedý a má větší inteligenci než původní zelený Hulk, takže dělá gorilu pro jednoho mafiána (jednoho z těch hodnějších) v Las Vegas a svůj život si užívá, i když se přes den mění v Bruce Bannera. Jeho pohodový život, kde má ve fráčku obří respekt a není jen vrčící obluda, se ale začíná rozpadat…

V těchto dílech Hulk bojuje s různými protivníky a střetává se i s různými známými postavami, až to trochu působí nuceně. Většina příběhů je ale dobře napsaná a hlavně pomáhá fakt, že šedý Hulk je fakt skvělá postava, která má vždy po ruce nějakou super drsňáckou hlášku (která je opravdu drsňácká, Peter David umí). Nejlepší je, když potká Thinga, který přišel o schopnosti a svou kamenitou podobu, ale kupodivu z toho má deprese, protože si v superhrdinském světě připadá jako slaboch. Chce si s Hulkem promluvit o jejich minulosti a myslí si, že mu trochu vyčiní, ale dostane od něho pořádnou čočku. Sice jen verbální, ale možná o to bolestivější. Celkově zesměšňování jde šedému Hulkovi na výbornou, že by se i Spider-Man měl co učit (jenže na takhle drsné hlášky by asi neměl koule).

Celkově tu ale máme spíše lepší a někdy trochu slabší hulkovské duely (z těch lepších ještě stojí za zmínku setkání ve vlaku s Misterem Hydem, které nakreslil Sam Kieth)… což se začne měnit, když se ve 372. čísle epicky znovu zjeví zelený Hulk, čímž začíná slavná story Tiché výkřiky. Tu už jsem kdysi četl v UKK a přečtu si ji rád znovu, ale teď si dám přeci jen od Hulka zase na chvilku pauzu.

Hodně slušné pokračování Davidova runu s pouze několika epickými scénami, ale i tak to za čtení rozhodně stojí.

8/10

Hulk361_06a Hulk366_09b Hulk370_10b

, , , ,
[Top]

Rainbow Vol 1-2

Scénář: George Abe
Kresba: Masasumi Kakizaki

Rainbow_volume_1_coverVěznice je vděčné téma pro fikci. Vysvobození z věznice Shawshank, Zelená míle či seriál Oz dokáží z diváka vyždímat pořádně silné emoce. Přesně tímhle způsobem na nás jde i japonská manga Rainbow.

A je to teda mazec. Jenže… Japonci se rádi do toho pořádně opřou, když jde o násilí. V tomhle komiksu proto vidíme ultradrsnou věznici z poloviny 20. století, kde jsou mladiství věznění v přeplněných celách, vykonávají těžkou práci, jsou dozorci surově biti a někteří dokonce i znásilňováni. Vše je ještě k tomu vyobrazeno pořádně temnou kresbou. Také je nám však naznačováno, že existuje nějaké světýlko (duha?) naděje na konci tunelu a to v podobě přátelství.

Ze začátku je komiks fakt síla. Například je dech beroucí hned úvodní scéna, v níž nová skupinka trestanců v dešti nastupuje do autobusu. Musí mít přes hlavu pytle, díky čemuž vypadají pro okolní přihlížející, zvlášť pro jednu malou holčičku, jako monstra. Mladí vězňové jsou však pod pytli vystrašenější než oni…

Postupně poznáváme ústřední partu, a i když někteří jsou vizuálně opravdu oškliví, všichni jsou to správní hoši. A to až moc. Jasně, někteří mají na svědomí i vraždu, ale vždy je obhajitelná snad i pro ty nejtvrdší soudce (jeden třeba zabije chlapa, který se chystá znásilnit malou holkou). Nejdřív jsou na sebe kluci nabroušení, ale zvlášť jeden z nich jim ukáže cestu tím, že trpí za jejich hříchy. V podstatě on je Ježíš a oni jsou jeho svatí. Což začne být dost divný, když máte skupinku kluků, kteří jsou shodou okolností na stejný cele a shodou okolností jsou všichni jedni z nejsprávnějších kluků, kteří měli zároveň všichni šílenou smůlu a byli dohnáni okolnostmi udělat menší či větší trestný čin.

Na druhou stranu ti, co jsou proti nim, jsou všechno ztělesnění zla. Dobro u hlavních hrdinů bych byl ještě ochoten přijmout, ale zlo antagonistů postupně působí směšně. Vězeňský doktor znásilňuje děti, hlavní dozorce chce zabít hlavního hrdinu, protože ho jednou zesměšnil, a pak tu je ještě třeba stará tlustá mamina, co zneužívala jednoho z ústřední party. Všechny tyto postavy vypadají maximálně ošklivě a nechutně, jako příšery z pohádky.

Příběhy jsou rámovány patetickými vyprávěnky od autora mangy, který se nás snaží přesvědčit, že něco podobného sám zažil (byl taky ve vězení). Já mu to ale nějak nežeru. Nemyslím si, že v Japonsku žijí jenom lidi bez chyb a lidi, co jsou monstra. Tady opravdu není nic mezi tím, takže se komiks stal pro mě patetickou blbůstkou, která se bere šíleně vážně. Je však výborně nakreslená a skvěle se čte. Dva booky mi ale bohatě stačí.

6/10

grainbow_v2_ch20_p187 nrainbow_v01_008 nrainbow_v01_016

[Top]

Avengers v5 01-13

Scénář: Jonathan Hickman, Nick Spencer
Kresba: Jerome Opena, Adam Kubert, Dustin Weaver, Mike Deodato

comicsJonathan Hickman rozjíždí novou (=nově zresetovanou) sérii Avengers co nejvelkolepěji… ale mě to nechává chladným.

Do party s sebou bere i dobré kreslíře jako Adama Kuberta či Mikea Deodata, kteří ztvárňují postavy poměrně realisticky, ale přesto se mi snad vždy mnohem více líbily obálky než vnitřek komiksu, který na mě bůhvíjaký dojem nedělal.

A to platí bohužel i u scénáře. Hickman na nás neustále pomrkává, že nás čeká ten nejosudovější z nejosudovějších příběhů… a pomaličku se k němu plazíme skrz nové či nepříliš známé postavy, které nejsou vůbec špatné, ale nejsou to žádní áčkoví Avengers, který bych si představoval v hlavní sérii Avengers.

Jednotlivé příběhy mě nikdy nijak extra nezaujaly. Avengers se tu třeba potýkají s nějakou vesmírnou entitou, co chce tvořit nebo ničit nebo jak se nakonec rozhodne… to je něco, co mě dokáže dokonale uspat u snad jakéhokoliv superhrdinského komiksu a tenhle není výjimkou. Pak tu máme i nějaké obyčejnější odbočky jako špiónská mise na ostrovu A.I.M.u a další, kde prosvitne i nějaký ten fajn humor, ale to je spíš výjimka.

Vydržel jsem 13 čísel a občas je to fajn, občas nějaká postava dost zazáří, občas se vyskytne nějaká parádní hláška, ale připadá mi, že to jde odnikud nikam a nechce se mi čekat dalších 15 čísel, až se nějaké to ONO stane – nehledě na to, že jsem si poměrně dost jistý, že ani z toho bych nebyl bůhvíjak nadšený. Dávám téhle sérii pass.

6/10

Avengers V5 003-Zone-016 Avengers v5 007-014 Avengers v5 009-007

,
[Top]

Bluecoats Vol 05 + 06 (Modré kabáty)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

480863._SX360_QL80_TTD_Pátý a šestý díl Modrých kabátů je stále bžunda. Ocitáme se opět v americké občanské válce, která sice nebyla žádný med, ale přesto se autorům komiksu i nadále daří z tohoto tématu vytřískat skvělou grotesku.

Hlavní dvojka se s dalšími zraněnými vojáky přesune do městečka Rumberley, kde však nenajdou vytoužený klid, a setkají se i z bláznivým Broncem Bennym, co možná až moc miluje krocení koní (i když to pro něho bývá velmi bolestivou kratochvílí, protože jeho krocení spočívá v tom, že se nechává nesčetněkrát vyhodit ze sedla). V šestém díle se setkají i s indiány, kteří jsou přesně tak suroví a nebezpeční, jak známe z westernů, takže seržant Chesterfield a desátník Blutch budou mít dost na mále.

Abych se moc neopakoval, tak Modré kabáty hýří humorem, mají skvělou cartoon kresbu a co se týče příběhů, tak ty se překvapivě nijak zvlášť neopakují. Fakt oceňuju, že má scenárista Raoul Cauvin stále stále tolik nápadů, díky kterým může čtenář zkoumat dobu občanské války.

Velmi příjemné a vtipné počtení.

7/10

3b0b86c0e39c44b030ce921d3fd26167._SX1280_QL80_TTD_ IMG_00011-540x372 The-Bluecoats-Rumberley-int

[Top]

Gotham Central 1: Při výkonu služby

Scénář: Ed Brubaker, Greg Rucka
Kresba: Michael Lark

gothamNa tenhle komiks jsem slyšel spoustu chvály, a jsem rád, že se můžu připojit k opěvování této série.

Vidíme v něm policejní jednotku v Gothamu, kteří mají trošku mindráček, že jsou neustále ve stínu Batmana. Netopýr se sice soustředí především na padouchy se superschopnostmi, jenže se hned ukazuje, že obyčejní „hoší v modrém“ jimi můžou být vystaveni taky, a narozdíl od Batmana nemají žádné speciální hračky a super trénink. Přesto dělají vše pro to, aby ukázali, že jsou potřební.

Námět je fajn, ale zpracování je to, díky čemuž tenhle komiks vysoko ční nad klasickou mainstreamovou produkcí. Brubaker a Rucka fakt zamakali a vytvořili velice moderní kriminálku a dospělý komiks, který může seriálovým fanjšmekrům připomenout The Wire. I zde se snažíme vidět policejní práci realisticky (čili žádná Kriminálka Las Vegas či starší devadesátkové kriminálky), takže kromě napjatých vztahů anečernobílých charakterů tu má například své místo i prachobyčejná náhoda – která může hrát ve prospěch i v neprospěch policie.

V první knize vidíme víceméně dva větší příběhy, v nichž se objeví i slavní superpadouši. Komiks je temný a dospělý, takže i jejich vyobrazení je velmi znepokojující. Důležitější ale je, že hlavní hrdinové z policie jsou skvěle napsaní a určitě jim budete fandit.

Kdybych musel něco vytknout, tak finále závěrečného příběhu možná nemá takový důraz a napětí jako předchozí čísla, možná je to vyvrcholení na tak namakaný komiks jako je Gotham Central příliš obyčejné… Ale závěrečná civilní tečka je opět správně mrazivá a skvělá.

Gotham Central opravdu moc doporučuju!

9/10

1490243647-446x719_fx (1) 1490243647-446x719_fx gotham-central-1-pri-vykonu-sluzby-2

,
[Top]