Monthly Archives: Červen 2017

Trouble

Scénář: Mark Millar
Kresba: Terry Dodson

Trouble 03 - 00 - FCTo jsem si dal. Slyšel jsem o tomhle komiksu, že se jedná o příšernou věc, a taky že jo. Dlouho jsem u komiksu tak netrpěl jako u tohohle kousku.

Komiks vznikl jako jakýsi pokus o znovuožití žánru romantických komiksů, který byl relativně populární v 40. a 50. letech. Na počátku tisíciletí najali Marka Millara, aby napsal komiks, který pak měl jeden ambiciózní cíl – mělo se v něm ukázat, že tetička May je ve skutečnosti matkou Petra Parkera.

Fakt nevím, jestli se Millar rozhodl Marvel vytrolit, ale jedná se s největší pravděpodobností o nejhorší komiks, co kdy napsal. Částečně je to komiks ve stylu puberťáckých filmů o nadržencích, co na letní brigádě shání holky na sex, a postupně se to přetaví v dramatičtější, vážnější rozuzlení. A jedna část je horší než druhá. Vtipy jsou úplně debilní a v obou segmentech se postavy chovají naprosto příšerně. Mladá tetička May tu z nějakého důvodu vypadá jako MJ (je na to v komiksu i několik odkazů), ale i když je podobně jako MJ energická divoška, tak je to taky sobecká blbka, které nedělá problém být nevěrná svému klukovi, a když pak narazí na problémy, řeší je s elegancí slona.

Upřímně mě ten komiks uráží tím, že se rozhodli udělat tetičce May takhle trapnou minulost, asi jim to z nějakého důvodu připadalo děsně „cool“. Ale je to fakt nebetyčná ptákovina s maximálně nesympatickými postavami.

Dva body dávám za slušnou kresbu Terryho Dodsona.

2/10

Trouble 01 - 05 Trouble 04 - 04Trouble 03 - 04

Skalpy 2 + 3

Scénář: Jason Aaron
Kresba: R.M. Guéra

1426242918Tak bohužel. Na tuhle sérii se pěje hrozně moc chvály z hrozně moc stran, ale ne, pořád mi to nepřijde jako nijak zvlášť dobrý komiks.

Asi je to nějakým mým naladěním. Například spíš dám přednost komiksovým superhrdinům, než řekněme komiksovýmu sci-fi. U knih si spíš přečtu horor než fantasy. A na Skalpy musíte mít asi hodně rádi indiány a určitý druh špinavosti.

Ocitáme se v drsném společenství moderních indiánů, kde je rekordní nezaměstnanost, mafie, obří kasína, drogy na každým rohu a zkorumpovaná policie. Hlavní hrdina, který toho pořád ještě v komiksu moc neudělal, se pro jistotu na skoro celý druhý book vypaří. Ani bez něho komiks není vyloženě nudný, to ne, ale děj se teda moc neposune.

Ve třetím booku už se dějí docela divoký věci, hlavní drsný indián už udělá i nějakou tu policejní práci. A taky dostaneme další dílek do skládačky. Ze který nám jich zbývá přibližně ještě tisíc.

Nedá se nic dělat. Kresba je docela fajn, scénář je docela fajn, ale nějak to pro mě nefunguje, takže stačí, a uvidíme se, Jasone, u jiných tvých komiksů.

7/10

016912uk2 skalpy-2-kasino-v-rytmu-boogie-2 skalpy-3-mrtve-matky-1

[Top]

Wonder Woman: Love and Murder

Scénář: Jodi Picoult
Kresba: Terry Dodson, Drew Johnson, Paco Diaz

Wonder_Woman_Love_and_MurderPřed zhlédnutím filmu jsem se začetl do tohoto komiksu a trochu jsem čekal, že po filmu bude tohle balzám na mé komiksové nervy. Ukázalo se však, že film je pecka, zatímco tenhle komiks… ani ne.

Tahle Wonder Woman pochází z roku 2007 a jedná se o příběh, který dostala do rukou spisovatelka, pro níž byl tohle její první komiksový počin. Wonder Woman je v komiksu občas osočována z toho, že je vražedkyně, protože v jedné vypjaté chvíli zabila extrémně nebezpečného padoucha. Proto se spíš ukazuje ve své nové civilní identitě, což je jakási tajná agentka zaměřená na nadlidi. Parťáka jí dělá drzý floutek, kterému se líbí Wonder Woman (ale v civilu ne). Hlavně se však vrací z mrtvých matka Wonder Woman, s níž manipuluje padouška Circe, a společnými silami hodlají zotročit lidstvo…

No, příběh je naprosto průměrný a navíc mi přijde, jako bych už ho několikrát četl (hrdina v ústraních, Wonder Woman se hádá s matkou, manipulující padouch, ovládnutí světa…). Jenže ono to není ani zajímavě zpracováno. Matka Wonder Woman svý dceři vyčítá spíš kraviny a sama se chová šíleně divně. S parťákem se tam začíná naznačovat romance, jenže zaprvý ten chlápek má působit jako roztomilý rošťák, ale spíš působí jako nadržený úchyl, a zadruhý se v jejich „romanci“ snad náhodně střídá, jak se k němu Wonder Woman chová. Občas je na něho možná až moc přísná (riskuje pro ni život a ona ho za to zbije), ale snad ještě častěji je na něho až moc hodná (má na ni oplzlý hlášky a ona ho v tom podporuje a flirtuje s ním). Celkově ten vztah je prostě katastrofa.

Místy se do komiksu poměrně originálně vnáší to, jak je Wonder Woman v civilu trochu nemožná, když třeba nezná základní věci z našeho světa jak natankovat benzin. Nejsem si jistý, jestli je to úplně logický, vzhledem k tomu, že už Wonder Woman v tomhle světě má nějakej ten pátek fungovat, ale přišlo mi to docela zábavný a vlastně i roztomilý.

Tou nejlepší věcí na komiksu je kresba. Všichni kreslíři fakt umí, takže je na co se koukat… no, především je krása se koukat na Wonder Woman.

Celkově však bohužel docela mizerný komiks s Wonder Woman, který alespoň pěkně vypadá.

5/10

1994617-ww7 ww10p2 ww10p4

[Top]

Old Man Logan

Scénář: Mark Millar
Kresba: Steve McNiven

51LoG5uYr7L._SX323_BO1,204,203,200_Jeden z mých největších komiksových restů je za mnou. Old Man Logan je už i v Česku docela pojem a já na tenhle komiks nikdy neslyšel nic jiného než chválu. A ta je samozřejmě zasloužená.

Mark Millar se do toho opřel. Představuje velice depresivní verzi Wolverina, který žije v neuvěřitelně depresivním postapokalyptickém Marvel světě. Jo, depka Millarovi vždycky šla jako málokomu. Starý Logan si žije na farmě se svou manželkou a dětmi a zapřísáhl se, že už nikdy nevytasí drápy. Stejně jako v Millarově starším díle Wanted i zde ovládli svět superpadouši, kteří se dohodli na spolupráci a vyvraždili superhrdiny. V blízké budoucnosti nyní žije jen hrstka potomků superhrdinů, ale spíše tu jsou superpadouši a jejich potomci jako například Hulkova rodina (která je často vidlácky dementní, protože Bruce Banner ji založil se svou sestřenicí She-Hulk) a proti nim nemá nikdo šanci se postavit.

Komiks je opravdu hodně temný a drsný. Všude vidíme narážky na starší marvelovské komiksy, postupně se dozvídáme, co se s jakými postavami stalo, a prohlížíme si zdevastovanou Ameriku. Tou Logan projíždí se starým a slepým Hawkeye, aby vyhrál souboj s časem a včas dokončil kšeft, který zabrání tomu, aby mu Hulkové zmasakrovali rodinu. Žánrově je pak komiks westernem v kombinaci s road-movie.

Millar na nás hází jednu působivou scénu za druhou, komiks běží jako hodinky a je těžké se od něho odtrhnout. Postava Old Man Logana je navíc perfektní, a tak jsem docela rád, že ji teď v Marvelu začali znovu používat. A aby toho nebylo málo, tak má komiks vynikající kresbu Steva McNicvena.

Old Man Logan je depresivní našlapaná post-apo akce, která vám vyrazí dech.

9/10

1282325 zone-oldmanlogan-0056isc3 zrQLRi9

, , ,
[Top]

Hikaru No Go Vol 18 – 23

Scénář: Hotta Yumi
Kresba: Obata Takeshi

1421528274No pane jo. Nedalo mi to a musel jsem tuhle mangu už „dobouchat“ do konce. Umí být totiž tak zábavná a napínavá…

Přitom se pořád jedná o komiks o dětech, co hrají deskovou hru Go, která může být dost náročná a v Japonsku se v určitých kruzích dost řeší. Nejen že existují různé turnaje a mistrovství, ale hráči se také docela složitě klasifikují a ti nejlepší se pak těší velké úcty. Hlavním hrdinou je kluk Hikaru, který se s hrou Go seznámil díky duchovi, jehož ze začátku nechal hrát hry s pomocí jeho rukou, což nezůstalo bez odezvy. Hikaru už sice hraje sám, ale dozvuky několika mála her, které byly vedené dávným mistrem Go, jsou v komiksu pořád cítit.

V posledních svazcích se odehrává jakési mistrovství asijských juniorů – Japonsko versus Jižní Korea versus Čína. Korejci i Číňani jsou pořádní borci, takže se Japončíci pěkně zapotí. I když je komiks určený i pro nejmladší čtenáře, je poměrně realistický, takže se zde například rozhodně nedá předpokládat klasické vyvrcholení, které známe z klišovitých sportovních filmů. Naopak Hikaru No Go je někdy až překvapivě realistický například tím, jak se v průběhu děje mění postavy. Už jsem o tom psal, ale připadá mi, že podobně jako v životě je Hikaru občas obklopený těmi lidmi, později to zase táhne s trochu jinou partou…

Postavy jsou často fajn (a skvěle nakreslené), takže vůbec nevadí, že furt přichází nové. V těchto svazcích se třeba zjeví úplně nový talent, který chce dokázat svým rodičům, že jeho talent v Go něco znamená, nebo nadšený mladý novinář, co Go velmi sympaticky prožívá.

Hikaru No Go má poměrně otevřený konec. Turnaj nějakým způsobem skončí, což přinese až filozofické závěrečné myšlenky plus nějaký ten mysteriózní náznak (čehož je jinak v manze naprosté minimum). Spousta věcí, postav a vztahů se nijak nedořeší – komiks by mohl úplně v klidu pokračovat. Částečně je to možná chyba, částečně se to dá považovat za další realistický prvek této mangy.

V každém případě je Hikaru No Go vynikající a krásná manga pro každého čtenáře.

8/10

188_08 hikaru18_01_21 hikaru157_05

[Top]

Sex Criminals Vol 1

Scénář: Matt Fraction
Scénář: Chip Zdarsky

Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 000Konečně jsem se dostal k téhle oceňované sérii od Matta Fractiona. A naštěstí se tady na rozdíl od Hawkeye asi můžu přidat k hypeu.

Komiks je vcelku originální – Sledujeme mladý pár, z nichž každý má za sebou bohatou a zajímavou sexuální minulost (která se zde taky velmi zábavně popisuje). Spojí je kromě počátečních sympatií také to, že mají neobvyklou schopnost „zmrznout v čase“ chvíli poté, co mají orgasmus. To vede k plánu na vyloupení banky a dokonce se zjeví jakási záhadná „sexuální policie“, která ví o jejich schopnostech.

Zajímavý je, že ačkoliv tu máme i tu vloupačku a další věci ohledně dalších možných sexuálních schopností, Sex Criminals se soustředí především na ústřední hrdiny – což vůbec nevadí. Oba jsou to dost sympaťáci, oba i trochu vybočují z klasických stereotypů hlavních hrdinů. Například hlavní chlapík není žádný alfa samec, ale zároveň je ňoumou a „nerdem“ jen trochu. Pravděpodobně díky svým zvláštním schopnostem si získal zdravé sebevědomí a nevadí mu otevřeně mluvit o vztazích a sexu. Celkově je komiks psaný v moderním duchu, takže ukazuje sex jako něco, co je místy ujetá zábava, místy něco trochu strašidelného a místy něco, co může zásadně ovlivnit vztahy. Hlavně se ale v komiksu neodsuzuje. Ano, asi už jste pochopili, že tohle se v povinné četbě na církevních školách neobjeví.

Kresba je mimochodem taky moc fajn. Pokud bych měl komiksu něco vyčíst, tak bych řekl, že jsem se místy občas nechytal u komediálních částí komiksu. Někdy je to skvělá sranda, ale cítil jsem v tom, že se Fraction snaží střílet vtipy ze všech stran, a ty mě často míjely. Nejvíc je to vidět u jedné krátké psané povídky, která má být velkou řachandou, ale mně nijak zvlášť zábavná nepřišla.

Celkově je Sex Criminals výborným zábavným komiksem. Výjimečný mi zatím spíše připadá hlavně co se týče té sexuální otevřenosti, jinak je to spíše „jen“ kvalitní komiks se sympatickými postavami a správně ujetými nápady.

8/10

Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 024 Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 044 Sex Criminals Vol 1 TPB (2014) (Digital) (K6-Empire) 077

[Top]