Monthly Archives: Březen 2017

Lincoln Vol 3-4

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

Lincoln04První díl Lincolnu mě nadchl svou neotřelostí, druhý díl už začal trochu stagnovat, a tak jsem se obával, že stejně tak rychle jako jsem si komiks oblíbil, mě i přestane bavit… Ale po třetím a čtvrtým díle to tak rozhodně nevypadá!

Ve třetím díle zase vidíme sobeckého vulgárního lenocha Lincolna, jehož pověstný klid nevykolejí ani občasná přítomnost Boha a Ďábla, z nichž každý pro něho mívá své vlastní plány – které Lincoln s chutí bojkotuje. Ve třetím díle se hlavní hrdina po kalbě probudí v New Yorku. Ďábel už má pro něho přichystaný úkol, který ho dostane do místního kriminálního podsvětí, což se ale Lincolnovi vůbec nezamlouvá. Ve čtyřce se poté dostane hrou osudu (za kterou si teda může hlavně on sám) do obávané věznice, kde ho dozorci chtějí zabít a budou k tomu mít volné pole působnosti. Jenže je tu ta malá drobnost, že je Lincoln díky Bohovi nesmrtelný.

V předchozím díle mně přišlo, že z cynického hlavního hrdinu udělali příliš obyčejného antihrdinu, ale tenhle pocit mě už zase přešel. Lincoln je skvělý. Kašle na ostatní a díky tomu často udělá nečekané (a zábavné) věci. Je sice pravda, že sem tam nějaké to dobro vykoná, ale to až po řadě nehezkých a povětšinou nelegálních skutků. Příběh je výborně vystavěný a čtenáře čeká spousta srandy, čemuž částečně vděčí i za ten nespoutaný příval vulgarit a násilí.

Tenhle komiks jsem si opravdu užil a těším se na další díly.

8/10

lincoln03p lincoln04p

Savage Dragon 41-52

Scénář: Erik Larsen
Scénář: Erik Larsen

SD 049 - 01Další eskapády Savage Dragona nejsou vůbec špatné, ale…

Seržant Dragon má nyní na starost svůj vlastní superhrdinský tým, který má operovat po celé Americe – ne jen v Chicagu, jak byl náš hlavní hrdina zvyklý. Díky větším a důležitějším misím se dostane do jiného světa, kde zdánlivě uvízne. Tenhle větší vesmírný příběh mi připomněl marvelovské příběhy z 60. let, kde se ale Larsen snaží o větší promyšlenost a dospělost. To se mu podle mě povedlo jen částečně. Má tu hodně prostoru k tomu, aby pořádně zamíchal se vztahy mezi postavami, který ale vůbec nevyužije. Například daleko od Země cestuje s krásnou superhrdinkou, které se evidentně líbí, a zároveň s ženou, která je jeho bývalá přítelkyně, avšak z paralelního vesmíru, kde dopadla jako prostitutka závislá na drogách. Z nějakého důvodu z toho Larsen (alespoň v následujících 8 číslech) vůbec nic nevykřeše, a místo toho se Dragon později dostane do pohodového milostného vztahu s dávnou kamarádkou.

Ani u jiných postav se neděje žádné velké drama. Ale pohodový komediální komiks to taky nemá být, drama tu jen má obstarávat superhrdinská dobrodružství, která nejsou špatné, ale nijak zvlášť dobré taky ne. Poslední čísla z tohoto výběru už jsou spíš jen takové pokoukání na superhrdinské bitky, ale především na prsaté ženy, často velmi spoře oděné, někdy i zcela nahé (a Larsen zakrývá jen ty nejnutnější centimetry lidské kůže).

Průser je 50. výroční číslo, které obsahuje klasický příběh od Larsena následované různými minipříběhy s postavami z Dragonova vesmíru od jiných autorů. Většina je hrozně nudná. Je tam příběh i od Jepha Loeba, jenže ten má pět stran a jedná se o minicrossover s nějakými postavami ze zapomenutého nakladatelství Awesome Comics. Také tu máme hned několik příběhů ve stylu zlaté éry komiksu, kde vidíme hrdinu Mighty Mana a padoucha Wicked Worma, jak spolu svádí dětinské bitvy. Je to nakreslené a napsané přesně v tom Golden Age stylu, ale… nijak jsem v tom nenašel nic zábavného. Prvních pár stran je zajímavý sledovat, jak se vezmou mírně realistické a moderní postavy a převedou se do plochého infantilního stylu a jednoduchých zápletek, ale 60 stran takového komiksu je dost úmorných. Pravé komiksy z Golden Age jsou dnes pro dospělého čtenáře povětšinou nuda, ale aspoň mají nějakou tu historickou a nostalgickou hodnotu. Tohle je jen nuda.

Sexy akční komiks Savage Dragon začíná trochu upadat, doufám, že v dalších číslech se Larsen trochu víc rozjede.

7/10

Savage Dragon 52 page12 savagedragon48_04 SD-44 04

,
[Top]

Úsměv

Scénář: Raina Telgemeier
Kresba: Raina Telgemeier

0000004223_03Na tenhle komiks jsem zahlédl v mé sociální bublině dost chvály, a tentokrát se k ní velmi rád přidám.

Úsměv vypráví autobiografický příběh dívky, která vstupuje do puberty a kromě klasických problémů jako otravní spolužáci a neopětovaná láska má Raina ještě trable se zuby. Hlavní hrdinka si doslova narazí pusinku, a tak nedobrovolně objevuje kouzla stomatologie, díky níž snad bude mít jednou hezký úsměv jako dřív.

Komiks má tedy poměrně jednoduchou zápletku, která ani není kdovíjak originální. Snadno si ale získá čtenáře, protože má například moc fajn hlavní hrdinku. Někdy dělá chyby, ale na svůj věk se chová v lecčem i vyzrále, a její život a rozhodnutí je proto zábavné sledovat. Autorka komiksu taky vše vyobrazuje s nadhledem a skvělým smyslem pro humor, avšak zároveň dává prostor i vážnějším situacím, které mohou mnohým připomenout jejich vlastní dospívání.

Největší devizou komiksu je ale perfektně zvládnuté vypravování obrázkovou formou. Autorka Raina Telgemeier ze svého zdánlivě jednoduchého cartoon stylu dokázala vymáčknout fakt hodně. Skvěle se na komiks kouká a ještě lépe se čte.

Úsměv je zábavným a parádně zpracovaným komiksem o dospívání.

9/10

smile-07 usmev_Page_09

[Top]