Monthly Archives: Leden 2017

iZombie Vol 1

Scénář: Chris Roberson
Kresba: Michael Allred

iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 001O tomhle komiksu jsem se myslím dozvěděl až díky seriálové adaptaci. Slyšel jsem, že ta je dost odlišná, a tak jsem se rozhodl dát nejdřív šanci původnímu dílu, který má také slušnou fanouškovskou základnu.

Komiks má docela sympatickou kresbu. Působí trochu retro a někdy má dost styl. Někdy mi však přišla trochu „odfláklá“ – to třeba když se stejná kresba (např. postavy) opakuje ve více panelech, jen je zmenšená nebo zvětšená. Nestává se to často, ale dost mě to bilo do očí.

Příběh je o modrovlasé holce, která pracuje jako hrobník na hřbitově, díky čemuž může tajit jednu drobnou osobní věc – je mrtvá zombie. Kamarádí se i s dalšími nadpřirozenými postavami, duchem a vlkodlakem, a když se zakousne do nějakého těla, mívá jako vidiny vzpomínky dané postavy. V prvním díle tak pase po jednom vrahovi, který je možná starodávnou mumií.

iZombie je trochu detektivka s nějakým tím napětím a odhalováním zvratů, ale především je to taková ta cool věc o divných postavách, které spolu kamarádí a navazují další vztahy. Něco jako třeba seriál Buffy. Čili nám nejde tolik o to, jak zastaví nejnovější hrozbu, ale spíš nás zajímá, jestli postava X si něco začne s postavou Y a tak podobně.

Bohužel mě komiks nijak zvlášť nenadchl. Je relativně sympatický, ale nějak jsem se do něho nemohl ponořit. Je fajn, jen prostě… ne až tak fajn, abych chtěl číst další čísla. Každopádně slušná záležitost.

6/10

iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 018 iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 032 iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 069

Gunslinger Girl Vol 10-11

Scénář: Yu Aida
Kresba: Yu Aida

2718031-11Další díly populární mangy o vraždících holčičkách, které jsou roboticky upraveny, aby bojovali pro tajnou italskou službu.

V desátém booku se vyskytuje především blonďatá Triella, která se bude vrhat do nebezpečných misí a jejíž velmi temná minulost bude odhalena. V jedenácté knize se pak rozjede snad největší prozatímní mise holčičích kyborgů. Jeden ďábelský terorista se chystá zbombardovat město a pouze malé holky se svými „bratry“ (důvěrnými pobočníky) ho můžou zastavit.

Opět je Gunslinger Girl postavený především na akci a emocích. Akce je hezky rozkreslená a umí být působivá. Emoce zase stříkají ze všech stran především kvůli zamlženým vzpomínkám a pocitům holek, které kdysi byly obyčejnými dětmi, ale nyní musí být neustále programovány k poslušnosti. Jejich „bratrové“ agenti jsou obvykle drsňáci, ale i oni nejsou z kamene a své „sestřičky“ si oblíbí… jenže jsou si vědomi, že ani jejich odolná robotí těla nepřežijí vše.

Pěkné pokračování.

8/10

029 ogunslinger_girl_ch62_p08 rgunslinger_girl_ch61_p08

[Top]

Sheriff of Babylon 01-06

Scénář: Tom King
Kresba: Mitch Gerars

SHERIFF_BAB_Cv1_R1_55f8b35be36d56.30857969Nová série, která se těší velice příznivým, až nadšeným recenzím… a která bohužel u mě moc nezabodovala.

Námět není vůbec špatný a v komiksovém médiu velmi originální. Ocitáme se v Iráku, kde po svržení Saddáma Husajna tále zůstává americké vojsko, aby se staralo o stabilizování země. Poválečný Irák není ale nijak zvlášť příjemné místo k žití. Vládne zde chudoba, nezacelené rány a mnoho mocných lidí, kteří se neštítí ničeho, aby získali moc. Vražda amerických vojáků by proto mohlo být jen plivnutí do vody, jenže hlavní hrdina americký voják odmítá vzdát svůj boj a chce najít spravedlivost.

V komiksu je velký důraz na realističnost a zároveň na jakousi působivost. O to se stará především kresba, ke které nemůžu říct půl slova. Má styl, je atmosferická a využívá různé zajímavé moderní postupy pro vyprávění. Bohužel je poměrně realistický i průběh příběhu, díky čemuž je děj nepřehledný a nepříliš zábavný. Nevidíme tu žádné pořádné napínavé vyšetřování, v němž se hlavní detektiv víc a víc blíží k tajemnému pachateli. Místo toho se seznamujeme s postavami, které mají být „ne-černobílé“, ale mně spíš mnozí připadali jako vyloženě padouši, s nimiž hlavní hrdina hned navazuje velmi osobní vztahy. S jednou mafiánkou spí, s jedním vrahem je zase velký kamarád. A komiks se tváří, jako že to je normální, nepřišlo mi, že by to mělo být něco šokujícího nebo něco, co se má v dohledné době změnit.

Dle mého názoru se Sheriff of Babylon spíše vyžívá v tom vykreslování podivného existujícího světa, kde se střetává americká a irácká kultura. Není to ale vyloženě dokumentární, protože pořád tu je mnoho cool scén, které jakoby vypadly z parádního áčkového filmu. Samotný příběh je ale zvláštně artově rozsypaný, a to už od samého začátku.

Věřím, že si tenhle komiks najde svého čtenáře, ale já mezi fanoušky patřit nebudu. Výborné vizuální zpracování a sem tam pěkně napsaná scéna, ale jinak pro mě slabší věc, jejíž pokračování mě nezajímá.

6/10

Sheriff of Babylon (2015-) 003-012 Sheriff of Babylon (2015-) 003-016 Sheriff-of-Babylon-002-(2016)-(Digital-Empire)-010

[Top]

Mýty 2-3

Scénář: Bill Willingham
Kresba: Mark Buckingham, Steve Leialoha

pcs_0-1366645302Nějak mi to trvalo, ale konečně jsem přečetl pokračování prvních Mýtů.

Book Farma zvířat mi nepřišel nijak zvlášť orwellovský, jak by mohl název napovídat. Podíváme se v něm na Farmu, místo, kde žijí pohádkové bytosti, které nemůžou kvůli svému vzhledu (často jsou to mluvící zvířata) a jiným důvodům žít ve městě, v anonymitě mezi obyčejnými lidmi. Utajení je pro pohádkové bytosti, kteří přišli do našeho světa, totiž velmi důležité. Na Farmu se vydávají Sněhurka a její odcizená sestra Růženka a brzy zjistí, že tam něco nehraje…

Tenhle book je hodně slušný a příjemně akční, ale oproti prvnímu dolů je to kvalitativní sešup.

Třetí book Láska jako z pohádky je o něco povedenější. Sněhurka si v něm rozhodně neodpočine, protože se blíží puč mezi pohádkovými bytostmi. Některé postavy zradí, čekají nás tu zajímavé zvraty a taky rozvíjející se vztah mezi Sněhurkou a Zlým vlkem. Velmi fajn část.

Vypíchnout taky musím krátké příběhy, v nichž Willingham představuje modernizované pohádky a legendy – ty jsou kresebně i scenáristicky naprosto parádní. Mají v sobě tu správnou „mýtičnost“, ale působí i moderně a nápaditě.

Mýty u mě těmito díly trochu sklouzly k spíše nadprůměrnému čtení než vyloženě komiksové bombě, ale pořád je to věc, která stojí za koupi.

8/10

myty-farma-zvirat-2 pcs_1-1366645302 pcs_2-1366645302

[Top]

Top 20 komiksů, které jsem četl v roce 2016

Je tu nový rok a s ním je na čase ohlédnout se zpátky za skvělými komiksy, které jsem měl tu radost loni číst.

Jako vždy je v mém žebříčku jen minimum nově vydaných komiksů (jak v USA, tak v Česku), takže ho můžete využít k obecnému načerpání dalších tipů na čtení.

20) New Avengers Vol 5
19) Great Teacher Onizuka Vol 3
18) Ashita No Joe Vol 2-3
17) Avengers Academy Vol 4
16) Mýty 1-3
15) Hikaru no Go Vol 16 – 17

1

 

 

 

 

 

 

 

14) Superior Spider-man 11 – 26
13) Spirála 1 – 2
12) Astonishing X-Men Vol 1-2
11) Sentinel
10) Secret Warriors Vol 1

16192649-_sx540_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9) Moon Knight 01-09
8) Vinland Saga Vol 12
7) Avengers Arena
6) Wolverine and the X-Men Vol 2-4
5) Ultimate Comics: Spider-man 11-28
4) Y: Poslední z mužů 2: Cykly

normalni_image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Walking Dead: Compendium One
2) Sága 1
1) Ikigami: The Ultimate Limit Vol 7

img_20170101_123633

[Top]