Monthly Archives: Prosinec 2016

Moon Knight 01-09

Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Greg Smallwood, Wilfredo Torres, Francesco Francavilla, James Stokoe

moon-knight-2016-001-000Moon Knight má čím dál silnější pověst překvapivě kvalitních komiksů, jednu jeho sérii vedl třeba drsňák Warren Ellis. Já bohužel s touto postavou četl jen jeho první sešit a pak asi nějaké hostovačky. Teď jsem neodolal a vrhl se na jeho nejnovější sérii od Jeffa Lemirea.

Vizuální stránka nového Moon Knighta je prostě úžasná. V prvních číslech mě kreslíř Smallwood dokázal znovu a znovu nadchnout a některé panely jsou nezapomenutelné – je to prostě frajer a nemalou měrou je díky němu začátek tato série tak skvělým komiksem. V dalších číslech pak nastupuje hned několik kreslířů, kteří se střídají, podobně jako se střídá nálada a duševní rozpoložení hlavní postavy. Máme tu klasičtější, uhlazenější kresbu, i nějaké ty psychadelické barvy. I tato část je vizuálně skvělá.

Jeff Lemire, který se proslavil spíše undergroundovějšími a „umělečtějšími“ věcmi, ale rozhodně jen nestojí v pozadí. Zdá se, že si velmi dobře nastudoval Moon Knightovu minulost, různé jeho alter ega a vedlejší postavy, které poznal, a spojuje je v mírně šíleném příběhu o nevyrovnaném pacientovi psychiatrické léčebny, který ví, že cvokárna je jen iluze a on je superhrdinou, i když všechno nasvědčuje opaku.

Lemire se jasně inspiruje díly jako 12 opic a Přelet nad kukaččím hnízdem a jeho komiks je podobně poutavý a zábavný. Možná je škoda, že Moon Knightovu minulost prakticky neznám, protože jsem si nového Moon Knighta mohl užít ještě víc – na druhou stranu jsem zase důkazem toho, že k tomu, aby se vám tento komiks líbil, nemusíte předtím znát ústřední postavu.

Moon Knight od Lemira je nářezová záležitost.

9/10

moon-knight-2016-002-018 moon-knight-2016-007-009 moon-knight-2016-009-018

,

Sentinel

Scénář: Sean McKeever
Kresba: UDON

sentinelV Avengers Academy a Avengers Arena mi připadala zajímavá postava kluka, který si „ochočil“ Sentinela, obrovského robota na zabíjení mutantů. Zjistil jsem, že tahle postava má svou vlastní sérii, tak jsem ji hned šel zkusit.

Do očí vás hned praští kresba, která působí… dost nic moc. Myslím si, že hromadu lidí, obzvlášť starších čtenářů, okamžitě odradí a komiksu vůbec nedají šanci – což by byla veliká škoda. Kresba je takový mix amerického cartoon a japonské mangy. Prostě taková hodně osekaná manga, která může působit kýčovitě. Dobrá je, když přijde na nakreslení samotného robota Sentinela, ten je ztvárněný velice dobře… jinak je to spíš kresba, na kterou si musíte chvíli zvykat.

Průměrnější kresbu (která ale zase docela funguje u holek a u romantických prvků) bohatě vynahrazuje našlapaný příběh. Ten opět může na první pohled působit jednoduše. Vidíme tu kluka-losera, který se svým malým bráškou a otcem, jehož opustila manželka, bydlí u vrakoviště, kde si sestavuje různé robůtky. Jednoho dne však narazí na poškozeného Sentinela, kterého opraví, zkámoší se s ním a jeho život na střední škole, kde má problémy s holkama a je šikanovaný, už nikdy nebude takový jako dřív…

Pokud jste viděli film Železný obr, jistě si ho vybavíte. Komiks se k tomuto filmu jasně hlásí, ale postupně si jde svou vlastní cestou. Narozdíl od filmového animáče má scenárista větší prostor, a tak po postupné (a zábavné) seznamovačce začíná příběh nabírat velmi zajímavých obrátek. Chlapec později vymyslí způsob jak získat popularitu… a přesně tam by většina filmů i komiksů skončila happy endem, jenže zde vidíme překvapivě realistické následky jeho lživé hry. Celkově na to, jak je kresba „umělá“, tak jsou postavy v něm velice lidské.

Možná by se dalo říct, že se toho za těch 12 čísel, který tato série má, tolik nestane, ale Sean McKeever dokáže psát velice poutavě, háže různé cliffhangery a zvraty, takže čtenáře nutí číst dál a dál a odměňuje ho zajímavým vývojem postav a děje.

Číst Sentinela, marvelovského Železného obra, byl skvělý čtenářský zážitek.

9/10

1 2 3

[Top]

Pokémon Adventures Vol 1-2

Scénář: Kusaka Hidenori
Kresba: Kusaka Hidenori

1865611-pokemonadventures02Během šílenství s Pokémon GO jsem si říkal, že bych se mohl vrátit k „původnímu materiálu“. Animovaný seriál mě nebavil ani kdysi, ale kamarád se kdysi zmínil, že manga je poměrně zajímavá, a tak jsem se po chvíli pátrání dostal k tomuto komiksu „Pokémon Adventures“, taktéž známý jako „Pokémon Special“. Ten už je dosti stařičký a je vytvořený podle původní hry, která celé to šílenství s kapesními příšerkami započala.

Manga má na první pohled „jednoduchou“ kresbu, v níž postavy mají jen jednoduché rysy v obličeji a připomíná to dětské animované věci. Což je v pořádku, protože tento komiks určený dětem je. Při bližším zkoumání a hlavně čtení komiksu je ale vidět, že kreslíř Kusaka Hidenori je slušný machr a s přehledem zvládá dynamiku, správný ksichtění a co je asi důležité – samotní Pokémoni vypadají skvěle.

Především mě ale zajímal příběh, který se hry sice drží, ale asi spíše volně – přidává hromadu různých dobrodružství, kde zapojuje monstra docela vynalézavým způsobem. V jednu chvíli straší v tajemném domě, jindy zase hlavní hrdina Red (Ash je až jeho americké jméno v seriálu) musí s pomocí svých Pokémonů vyhrát komplikovaný závod. Na rozdíl od seriálu tu Red/Ash cestuje po většinu času sám, ale jeho kamarádi ze seriálu se v manze taky objeví, i když většinou jen na chvilku.

Hodně mě zajímalo, jestli bude komiks „dospělejší“ než animovaný seriál, protože mám tu zkušenost, že i japonské komiksy pro děti jsou často slušně propracované a místy překvapivě dospělé. Pokémon Adventures je však ryzí dětský komiks (alespoň v prvních dvou knihách). Snad jen holky jsou tu trochu víc sexy (ehm, já vím, že jim má být sotva 15 let, ale říkejte tohle Japoncům…) a bitky mezi Pokémony jsou o chlup drsnější než v seriálu. Je tam jedna scéna, která by v animovaném seriálu asi neprošla, v níž je Pokémon rozseknut vejpůl. Nijak zvlášť brutálně, ale stejně…

Pokémon Adventures je v každém případě hodně vyvedeným dětským komiksem. Příběh rychle odcejpá, pořád se něco děje a zatím to (narozdíl od seriálu) nepůsobí repetetivním dojmem. Určitě si přečtu i další díly.

7/10

pokemon1 pokemon-adventures-2153681 pokemon-adventures-2153853

[Top]

Luke Cage: Hero For Hire 01-16

Scénář: Steve EngleheartArchie Goodwin, Gerry Conway, Billy Graham, Tony Isabella
Kresba: George Tuska, William Graham Jr., Billy Graham

Po skvělém seriálu od Netflixu jsem si řekl, že bych se podíval hlouběji na Lukeovu komiksovou minulost. Přečetl jsem si tedy jeho úplně první komiksová dobrodružství ze 70. let.lukecage

A sedmdesátkový Luke Cage mě hned učaroval. Kromě jakéhosi černošského slangu (jehož autenticitu nedokážu posoudit) Luke Cage vyniká – podobně jako seriál – zajímavým pohledem do světa afroameričanů. Většina osazenstva jsou černoši, ať už jde o padouchy, obyčejné lidi nebo sexy černošské kočky… například si zde hned něco začne s Claire Temple, kterou nyní velmi dobře známe z netflixovských seriálů.

Očivídně seriál z komiksu hodně čerpal, i když se samozřejmě i v hodně věcech liší. Zdejší Luke Cage je větší vztekloun a jak už název napovídá, snaží se využít svých schopností k získání peněz. Přesto však je „Power Man“ jeden z těch klasických hrdinů, protože na svých schopnostech kdovíjak nevydělává a v kritických momentech se ukazuje, že morálka je pro něho důležitější než prachy.

Kromě klasických superhrdinských příběhů, v nichž se ukáže nějaký (často lehce obskurní narozdíl od moderního seriálu) superpadouch, který je potřeba zastavit, jsou zde i příjemné pokusy o hororovější věci a jiné nadpřirozeno. Například je tu příběh, v němž (nádherná) vnučka umírajícího boháče pozve Lukea na jejich panství, kde asi straší, či příběh o „duchovi“, který se inspiroval Dickensovým příběhem Vánoční koleda a různě testuje Cageovu lidskost.

Sérii scenáristicky nastartoval Archie Goodwin, jehož příběhy mi přišly asi nejlepší a nejvíc sedly k Luku Cageovi, městskému hrdinovi, ale zbytek není o moc horší. Kresba je vždy velmi pěkná, zvlášť krásné ženy, kterými je Luke často obklopován, jsou vždy pořádně sexy.

Celkově je Luke Cage velice příjemným marvelovským komiksem, který kdysi musel pořádně vyčuhovat z tehdejší mainstreamové produkce.

7/10

01 02 03

[Top]

Ultimate Comics: Spider-man 11-28

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Sara Pichelli, David Marquez, Jorge MolinaKaare Andrews, Adi Granov, Jose Luis Martinez-Larraz Solis

spideyPo dlouhé době jsem se zase konečně ponořil zpátky do ultimátních vod Marvelu, konkrétně k Spider-manovi v podání Milese Moralese. Kdysi jsem četl prvních pár čísel a byla to úžasná jízda.

A další čísla jsou pořád stejně skvělé. Milese už si všiml Nick Fury a vypadá to, že má šanci dostat se k Avengers, pardon „Ultimates“, což se ale nelíbí Captainu Americovi, protože je přeci jen příliš mladý (teprve 13 let). Objeví se i nové ultimátní verze známých postav, například Cloak a Dagger, jejichž postavy byly dle mého názoru dobře převedeny do tohoto světa. Jediná výraznější změna je, že Cloak má nyní vkusnější outfit (nemá svádivý výstřih ve tvaru dýky). To mi připadá realističtější plus ultimátní Cloak a Dagger jsou mladší, takže to k tomu pasuje.

Největší pecka je ale návrat Venoma, který mi v původní ultimátní sérii s Petrem Parkerem moc nesedl, ale tady je to přesně ten nebezpečný a impozantní zabiják z nočních můr, jak ho známe. A jeho příchod pořádně zatřese s životem Milese Moralese…

Ultimátní Spidey je pořád fantastickou záležitostí. Má super kresbu, rychlé moderní tempo a ten ultimátní svět prostě pořád funguje jako super lákadlo jak pro již existující fanoušky Marvelu, kteří chtějí vidět svěží verze známých postav, tak pro nové fanoušky, kteří se bojí příliš velkého množství komiksů z klasického marvelovského vesmíru.

Miles Morales je prostě boží.

9/10

01 02 03

, , ,
[Top]