Monthly Archives: Říjen 2016

Dungeon Meshi Vol 1-2

Scénář: Ryoko Kui
Kresba: Ryoko Kui

1-3Kuchařská manga trochu jinak. Skupinka klasických fantasy dobrodruhů – elfí kouzelnice, lidský válečník a hobití zloděj – se vydávají hlouběji do jeskyně, aby zachránili zbytek své party, který slupnul drak. Potkávají trpaslíka, jenž je zblázněný do objevování způsobů, jak všechny ty potvory v jeskyni co nejchutněji uvařit – a jeho největším snem je připravit luxusní jídlo právě z draka, po kterém hlavní hrdinové pasou. To sice nejdřív na hlavní hrdiny neudělá dojem, ale vzhledem k tomu, že jsou po posledním „respawnu“ švorc, uvítají možnost získat jídlo levně z prostředků, které nabízí sama jeskyně.

Autorka mangy jde až neuvěřitelně do hloubky co se týče vymýšlení toho, jak funguje jeskyně. Ukazuje ji jako svět, který se řídí svou vnitřní logikou, a zjišťujeme celý její ekosystém. Poté brzy přijde na řadu biologie monster, které hlavní postavy chtějí uvařit, a nakonec – opět s japonskou precizností – přichází i pohled do světa vaření, kde nás dokonce čeká u každého jídla kompletní fiktivní recept včetně ukazatelů obsažených tuků, vitamínů apod.

Za to si tenhle komiks rozhodně zaslouží velikou pochvalu. Bohužel i když je komiks komediální a dochází na nějaké vtípky, tak to není až taková řachanda. Asi největší problém je v postavách, které nejsou špatné, ale pro svou schématičnost nejsou příliš zajímavé…

Proto i když je tahle manga fajn, dvě knihy mi stačí a nebudu se dál s družinou pídit po tom, jak asi chutná drak.

7/10

bdungeon-meshi-6101725 i012 m004

Wolverine and the X-men Vol 3-4

Scénář: Jason Aaron
Kresba: Chris Bachalo, Nick Bradshaw, Jorge Molina, Mike Allred

wolverine_and_the_x-men_vol_1_14Jason Aaron a jeho jízda s novou generací X-menů, které učí starší a zkušenější mutanti, pokračuje.

Ve třetím booku ale Aaron trochu zpomalí. Může za to asi skutečnost, že v této knize se sešity odehrávají během velkého eventu Avengers vs X-men, který samozřejmě musel nějak ovlivnit i Wolverinovu akademii (resp. „Školu Jean Greyové“). To by nevadilo, ale asi tím, jak je event natahovaný, tak se zdají být lehce natahovaná i čísla v této sérii. Pořád je to výborné počtení, ale najednou tam je nedostatek aaronovských bombastických scén spojených se zajímavými postavami… Něco takového nakonec přeci jen přijde v závěrečném čísle třetího booku, kde se dopodrobna podíváme na postavu Warbird, sexy válečnici z jiného světa. Její příběh je dojemný a zatraceně působivý.

Čtvrtý book se sice také ještě odehrává v době Avengers vs X-men, ale Aaron už si tu rozjíždí své vlastní příběhy a ty už jsou zase pecka, jak má být. Vrací se nový Hellfire Club složený z psychopatických sadistických děcek a nepříjemně začne ovlivňovat situaci na akademii. Zdá se, že i pár šikovných popíchnutí může školu v konečném důsledku rozložit. Opět je tu velký důraz na postavy, takže některé události jsou až dechberoucí.

I když trojka by mohla být lepší, v kombinaci se čtyřkou je Wolverine and the X-men stále vynikající sérií.

9/10

(Obsahuje Wolverine and the X-men 09-18)

wolverine1 wolverine2 wolverine3

, ,
[Top]

Superior Spider-man 17-26

Scénář: Dan Slott, Christos Gage
Kresba: Ryan Stegman, Giuseppe Camuncoli, Humberto Ramos, Pasqual Ferry

superior_spider-man_vol_1_18Sága o „zlém“ Spider-manovi pokračuje. Dr. Octopus při boji na život a na smrt ovládl tělo Petra Parkera, následkem čehož získal i jeho vzpomínky, které ho přesvědčily, aby ctil Spider-manovu památku tím, že se stane tím nejlepším superhrdinou. Spider-man v jeho podání je ale pořádně drsný a víc než hrdinu připomíná padoucha…

Tato série má obzvlášť impozantní začátek, ale ani další čísla se nenechají zastínit. Od čísla 18 do 26 tu máme jeden výborný příběh za druhým. Nejprve se do naší přítomnosti dostane Spider-man z roku 2099. Ten mi vždy připadal jako neuvěřitelně nudná postava (ale abych pravdu řekl, nejsem si jistý, kolik jsem toho s ním četl, mohl to být i jediný komiks), ale tady je s ním slušná zábava, hodně mě bavil jeho futuristický slang. Vypíchnout musím taky číslo, kde se „nový Spidey“ potká se sexy Black Cat… no a protože Dr. Octopus není Petr Parker, tak jejich setkání bude… dost jiné. Nebudu víc rozebírat, abych vám nezkazil případné zábavné překvapení.

Máme tu také delší příběh s Venomem, který se vrací v plné své síle a jeho fanoušci určitě budou jásat (ačkoliv se nyní Venom krotí, protože ho ovládá beznohý Flash Thompson). A v neposlední řadě se tu připravuje půda pro megalomanský návrat jediného pravého Goblina, Normana Osborna, který v tichosti shromažďuje armádu a tvrdě likviduje konkurenci. Obojí je výborné a místy i slušně drsné na mainstreamový Marvel.

Pokud bych něco měl vyčíst, tak možná má Otto Octavius příliš velké štěstí. Postavám v marvelovském vesmíru sice sem tam dojde, že u Parkera/Spideyho došlo k nějaké změně, ale jsou v tomhle ohledu stejně docela natvrdlí. Scenárista ale tohle neignoruje, stále ukazuje, jaký je Octavius myslitel, a někteří si myslí, že mu už prostě po tolika letech hráblo… ale i s tím vším má prostě „Nadřazený Spider-man“ opravdu velké štěstí.

…To mu ale brzy asi dojde, protože Superior Spider-man se blíží ke konci, což mě částečně mrzí – tohle je opravdu výborná série. Jsou v ní poutavé příběhy, má zajímavou hlavní postavu a potěší drsností i vtipem.

Rozhodně doporučuju.

8/10

spidey1 spidey2 spidey3

, ,
[Top]