Monthly Archives: Září 2016

Food Wars! Vol 3

Scénář: Yuto Tsukuda
Kresba: Shun Saeki

foodwars3Food Wars mě opravdu nadchlo prvním číslem, které přinášelo super humor a originální pojetí příběhu o kuchařích. Bohužel hned druhé číslo už mně přišlo znatelně horší.

Trojka je na tom bohužel víceméně stejně jako dvojka. Příběh není špatný, ale rozhodně není nijak zvlášť napínavý. Hlavní hrdina už je na nejprestižnější kuchařské škole, kde jsou maximálně přísní učitelé, kteří při každé příležitosti vyhazují studenty (případně se kuchtíci vyzývají na kuchařské duely, které pro ně můžou mít vážné následky… včetně vyhazovu). V tomto čísle se přijedou do školy podívat bývalí absolventi, dnes samozřejmě megaslavní kuchaři, aby jim dávali úkoly… a vyhazovali je. Takový manga Master Chef.

Místo soustředění se na staré postavy tu máme hlavně další nové postavy, které ale nejsou vůbec špatné. Hlavní hrdina tu asi získá svého rivala, který je zajímavý v tom, že stejně jako on pochází z chudších poměrů a je odmala zvyklé na drsné poměry rodinné restaurace, není žádný superzbohatlík jako většina osazenstva školy. Hlavně díky němu se v tomto díle vyskytne i trocha toho napětí.

Největší přednost téhle mangy – humor – ale dost slábne a je ho zoufalý nedostatek. Stálou kvalitou si tu naopak drží velmi příjemná kresba s krásnými holčinami.

V závěru booku tu máme one-shot, který nemá s touto sérií nic společného. Je to krátký romantický příběh od kreslíře Food Wars, který má sice zcela předvídatelnou zápletku, ale způsob, jakým je napsán a nakreslen je maximálně precizní a profesionální práce. Tento komiks mi výrazně zlepšil dojem z komiksu.

Celkově však jenom lehoučký nadprůměr.

7/10

b008 l012 vshokugeki-no-soma-3999501

Punisher: War Journal 01-07

Scénář: Carl Potts, John Wellington
Kresba: Carl Potts, Jim Lee

punisher_war_journal_vol_1_2Punisher byl nejdříve padouchem, kterého si čtenáři velmi oblíbili, ale trvalo nějakou dobu, než se v komiksovém světě nezdálo být příliš kontroverzní mít jako hlavního hrdinu série vraždícího psychouše (i když zabíjí zločince). Když nastala vhodná doba a po první minisérii s Punisherem se v obchodech jen zaprášilo, přetlak zájmu po borci s lebkou na tričku se vypustil v hned několika řadách. Jedna z nich je Punisher: War Journal.

Tato řada z konce osmdesátek se bere poměrně vážně a snaží se o dospělejší komiks (což ale hádám u Punishera v té době bylo běžné). Na rozdíl od Ennise se tu ale různí nadlidi vyskytují poměrně často, nejspíš hlavně aby nalákali čtenáře. Sice se tu Punisher trochu pomlátí s Daredevilem nebo Wolverinem, ale je vidět, že scenáristovi Carlu Pottsovi jde hlavně o to ukázat různé Punisherovy bojůvky s kriminálníky, které se často nějakým způsobem dotýkají války. Vidíme jeho kolegy z Vietnamu a další ex-vojáky, ze kterých se stali kriminálníci, které je potřeba zastavit.

V každém případě není tenhle komiks ve výsledku nijak zvlášť velkou zábavou. Sem tam načrtne zajímavý námět, ale ten neudržel mou pozornost dlouho. Navíc je to sice dospělé, ale pořád v bezpečných hranicích osmdesátkového mainstreamu.

Nijak zvlášť dobrý Punisher.

5/10

01 02 03

, ,
[Top]

Savage Wolverine 06-13

Scénář: Zeb Wells, Jock, Phil Jimenez
Kresba: Joe Madureira, Jock, Phil Jimenez

savage-wolverine-008-000Tuto minisérii hodně zajímavým způsobem rozjel Frank Cho. Po něm už ale dostávají šanci i jiní scenáristi a kreslíři, aby ukázali, co s Wolverinem dokážou čtenáři naservírovat. Velkolepá komiksová hostina vás nečeká, ale pokud máte rádi Rosomáka, tak nešlápnete tak úplně vedle.

No, výjimkou je jedno dvojčíslo, v němž se Wolverine chová spíše jako Animal Man s masochistickými sklony. Phil Jimenez je primárně kreslířem, a tak si napsal svůj srdceryvný příběh o bezcitném lovení slonů, nosorožců a dalších afrických zvířat, a místy je to slušné WTF. Naštěstí Jimenezova kresba je hodně dobrá, takže úplný průser to není.

Jinak mě ale další díly Savage Wolverina hodně bavily – máme tu totiž super akční jízdu se Spideym a Elektrou a atmosferické sci-fi od Jocka.

Celkově fajn minisérie a rád si přečtu další díly – jsem zvědav na další autory, jak se poperou s Wolverinem.

7/10

savage-wolverine-006-016 savage-wolverine-011-007 savage-wolverine-012-008

, ,
[Top]

Estelle Vol 3 – Les rendez-vous de l’exposition 1900

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

estelle03cDalší díl odlehčeného detektivně dobrodružného komiksu odehrávající se na přelomu 19. a 20. století.

Emancipovaná Estelle z dobré rodiny má smůlu (nebo štěstí?) na vraždy a jiné zločiny a tento díl není výjimkou. Společnost ji při pátrání dělá kamarádka-prostitutka, která se za své lehčí mravy nestydí, a v tomto díle přibude také nová postava jejího syna. To je takový malý grázlík od rány, ale protože zde útočí na ty správné cíle, bude čtenáři sympatický.

Nejvíc tento komiks opět láká na své zajímavé prostředí, tentokrát trochu nakoukneme i na Světovou výstavu. Kresba je opět pěkná, ale dech nevyrazí. Spíš musím říct, že mě trochu vadily tmavé barvy, které se k celkovému vyznění komiksu moc nehodí. Teda aspoň doufám, že takový byl plán, protože Estelle je zábavná především ve své komediální poloze.

Příběh je „tak-tak“. Udrží pozornost, ale nejedná se o nic extra poutavého, natož originálního. Potřetí mě Estelle už baví méně, ale protože už zbývá pouze jeden díl (který navíc slibuje lákavé téma sériového vraha), tak tuto řadu ještě dočtu.

Slušný evropský komiks.

6/10

estelle03p

[Top]

Avengers Arena

Scénář: Dennis Hopeless
Kresba: Kev Walker

Avengers Arena 017-000Můj první dojem, když jsem kdysi uviděl info o tomhle komiksu, byl smíšený. Komiks se zjevně inspiruje kultovním filmem Battle Royale, ale na rozdíl od tohoto snímku jsem si nějak neuměl představit, že by v hlavním vesmíru Marvelu měly ve velkém umírat postavy. Když jsem však dočetl skvělou sérii Avengers Academy a zjistil, že několik postav z ní pokračuje v této sérii, neváhal jsem ani minutu.

Teenagery z Avengers Academy a další puboše (nové postavy, ale i dvojka starých známých z dnes už kultovní série Runaways) nepíše jejich autor, ale poměrně nováček Dennis Hopeless. Ten se netají tím, že Avengers Academy, sérii postavenou na zkoumání neklidných problémových dětí, miluje a snaží se v tomto směru pokračovat. Dokonce se na konci komiksu přiznal, že ve skutečnosti námět o vyvražďovačce na ostrově se mu zpočátku nelíbil.

Hopeless se trochu překvapivého námětu zhostil na výbornou. Stejně jako v Avengers Academy jsou tu výborně napsaní outsideři, jejichž vzájemná interakce stojí za to. Atmosféra na ostrově, kde jsou uvězněni padouchem Arcadem, je velmi syrová a akce je místy slušně drsná. Rozhodně se nejedná o komiks pro mladší čtenáře.

Avengers Arena ale není bezduchou krvavou řežbou. Sází spíše na emoce a tato sázka vychází na výbornou. Jak staré, tak nové postavy vzbuzují u čtenáře zájem, a protože postavy můžou umřít, můžete se o postavy i bát… I když… v tomhle ohledu to není tak úplně horké, ale to mně osobně nevadilo.

Tento komiks je taky překvapivě dlouhý – očekával jsem minisérii, která bude mít maximálně 12 sešitů, ale ve skutečnosti má čísel osmnáct. Nuda se ale nedostavuje ani na vteřinu, protože ostrov je zalidněný postavami, které Hopeless pečlivě představuje a nechává dál rozvíjet. Máme tu třeba mladého Captaina Britaina z alternativní reality, který je podobně jako opravdový Captain Britain dokonalým superhrdinou, je pohledný, silný, dokonalý stratég… jenže se asi něco v jeho výchově zvrtlo, takže je to také šikanátor a nafoukaný hajzl. Z Velké Británie tu pak máme ještě podobně zlou atlanťanku (pro představu vypadá trochu jako Abe Sapiens z Hellboye) nebo tlustého citlivého nerda, který se ale nedávno změnil v nabušeného keltského válečníka, s čímž si neví rady. A s výčtem barvitých postav bych mohl ještě pokračovat na mnoha odstavcích.

Avengers Arena není masakr kvůli fyzickým bitkám, ale kvůli emocionálnímu ohňostroji, který Hopeless skoro až mistrovsky řídí. Pokud máte rádi moderní komiksy zaměřené na problémovou mládež, neváhejte. Jo a kresba je taky parádní.

9/10

Avengers Area 001-Zone-012 Avengers Arena 007-014 Avengers Arena 011-012

, ,
[Top]