Monthly Archives: Srpen 2016

Captain America: Hail Hydra

Scénář: Jonathan Maberry
Kresba: Sergio Cariello, Tom Scioli, Phil Winslade, Kyle Hotz, Graham Nolan

CaptainHailHydra-4-ZONE-000Potom, co jsem si přečetl parádní komiks Marvel Universe vs. od Jonathana Maberryho, musel jsem se podívat i na další jeho kousky. Bohužel Maberry je především spisovatel a do komiksu fušuje jenom trošku. Přesto jsem si našel ještě tento komiks… jak se mi líbil?

Bohužel Maberryho Captain taková pecka není. Mimochodem komiks nemá nic společného s nedávnou kontroverzí ohledně toho, že to chvilku vypadalo, že Cap byl celou svou kariéru členem Hydry. V této minisérii vidíme tuto superzlou organizaci v různých časových obdobích. Nejprve ještě za druhé světové, kdy proti nim bojoval Captain America s Buckym, a s každým číslem se posouváme v čase dopředu. Pojítkem v ději je pak jakási superzbraň, jejíž vývoj sahá ještě do mnohem dávnější minulosti a Hydra ji trpělivě zdokonaluje.

První číslo je ještě příjemné retro, protože v něm Cap a Bucky v hezké kresbě bojují s nácky na jakémsi německém hradě. V dalších číslech se ale už naplno projevuje plytkost a nudnost příběhů. A aby toho nebylo málo, tak kreslíři se střídají a kvalita dost kolísá. Druhé číslo je místy vyloženě hnusné.

Komiks se ale dobře čte a ta možnost vidět starší doby Marvelu v moderním hávu je něco, co mě vždy pobaví. A zombíci a náckové taky nejsou špatní.

Předchozí komiks od Maberryho byl o mnoho tříd výš, ale ani tohle není vyložený průser. Je to jen dost průměrná minisérie s Captainem Americou.

6/10

CaptainHailHydra-2-ZONE-012 CaptainHailHydra-4-ZONE-016 CaptainHailHydra-1-ZONE-015

One Outs Vol 1-3

Scénář: Shinobu Kaitani

One-Outs_01Sportovní manga trochu jinak.

V japonské manze a anime je mnoho žánrů, které v evropské a americké tvorbě nejsou tak populární, a jeden z nich je žánr sport. Je hromada děl z Japonska, kde je ústředním motivem fotbal, basketbal, tenis nebo třeba i závodní běh. Sportem v One Outs je baseball.

Na sportovní žánr je ale tato manga poměrně netypická. Nejedná se o klasické motivační zlepšování hlavního hrdiny, který musí překonat různé překážky, aby se dostal na vrchol, ale spíš o jakési psychologické drama.

Hlavní hrdina je hráč baseballu, jehož tým je na tom monumentálně špatně, hlavně kvůli vedení, který chce jen rejžovat prachy a na výkonech sportovců mu moc nesejde. Jednoho dne se zatoulá mezi pochybně vypadající existence, kteří hrají hru „One Outs“, což je baseball osekaný na dřeň, na který se dobře sází, což tato banda s chutí dělá. Je pohoršen, že někdo takhle zneužívá jeho oblíbený sport, ale zúčastní se… a ačkoliv je profesionální hráč a oni amatéři, tak dostane na budku, a to hlavně kvůli záhadnému arogantnímu frackovi s blonďatým hárem, který nadhazuje míčky tak, jak to ještě neviděl…

One Outs je především velice napínavým komiksem. Je v něm hodně zvratů a cliffhangerů, děj je pečlivě vyprávěn tak, abyste měli neustále nutkání přečíst „ještě jeden díl“. V baseballu se nevyznám, ale jedním z poutavých prvků je to, jak často komiks vlastně staví tento sport na hlavu a ukazuje ho v jiném světle.

Kresba autora se hodně zaměřuje na obličeje, které jsou o chlup realističtější než v klasické manze, jak ji většina z nás zná. Bohužel s prostředím se autor moc nepáře, a tak komiks působí často dost prázdně. U pouličního odpalování se to ještě snese, ale u pozdějčích baseballových zápasů na stadioně by už člověk čekal aspoň trochu působivější prostředí. Zde však jakoby kreslíř kreslil z lokací jen to, co je maximálně nutné. Radši kreslí postavy.

Celkově jsou první tři knihy One Outs opravdu strhujícím čtením. Uvidíme, jestli bude takhle fungovat děj i v dalším pokračování a nestane se už předvídatelným, ale zatím se jedná o fakt zábavnou věc. Skvělý.

8/10

21 bnoname_scan_oneoutsch23.158 mnoname_scan_oneoutsch9.20

[Top]

Astonishing X-Men Vol 2: Dangerous

Scénář: Joss Whedon
Kresba: John Cassaday

31975Druhý díl kultovního x-menovského runu Joss Whedona.

Jednička byla řádná pecka. Pokračování je taky precizní odvedená práce, ale v mých očích zde trochu Whedon ubral na tempu. Může za to asi příběh, který využívá Danger Room, tréninkovou virtuální místnost pro mutanty. Události v tomhle booku mají pak velkou návaznost v dalším x-men universu a viděl jsem hned několik podobných příběhů (ono i ta zápletka, kterou nechci vyzrazovat, je šíleně ohraná, hlavně ve sci-fi), ale zdejší komiksové zpracování není vůbec špatný. Naopak některé dialogy a scény jsou naprosto vynikající, až dechberoucí.

I přes to bohužel tenhle díl nebyl tak zajímavý jako jednička a jedná se spíš o takovou pauzu od mutantské „Astonish“ jízdy.

Velmi fajn, ale chci víc! :)

8/10

3259c611727810c8ac8a83aa3a4f8806._SX640_QL80_TTD_ Astonishing-X-Men-Volume-2-Dangerous-2 Astonishing-X-Men-Volume-2-Dangerous-3

[Top]

Haven’t You Heard? I’m Sakamoto Vol 1-2

Scénář: Nami Sano
Kresba: Nami Sano

Sakamoto-desu-ga-Manga-Vol-2-CoverTahle manga vypráví krátké příběhy jednoho zcela dokonalého středoškoláka.

Zezačátku jsem se obával, že půjde spíše o komiks pro holky, pro něž to bude výborný „slint-materiál“, ale nic takového se zde téměř neděje – „Sakamoto desu ga?“ je hlavně komediální, až ujetou záležitostí pro obě pohlaví.

Na manze určitě zaujme kresba, která je místy velice detailní a precizní, což je poměrně dost netypické u vyloženě komediálního komiksu, ale zde to krásně funguje. Komedie je často fyzická, tudíž autor nutí postavy (především tu hlavní) do různých atletických a velmi často absurdně nadlidských výkonů. Dalším humorným prvkem je to, že zatímco hlavní hrdina Sakamoto má ostré rysy v obličeji a celkově připomíná anime postavy, ostatní postavy jsou zpravidla nejen realistické v obličeji , ale často jsou celkově vyloženě ošklivé. A to tu nemluvím jen o záporných postavách, ale i o těch kladných. Například jeho kamarád, který k němu vzhlíží, je obtloustlý, nemluvě o jeho mamince, která je do něho zamilovaná – ta je typická padesátiletá paní, žádná klasická manga MILFka.

Humor je často dost šílený, vycházející z toho, že Sakamoto je naprosto dokonalý ve všem, co dělá, a také bývá postavený na slovním humoru, který se ale obvykle nedá z japonštiny přeložit, takže pro ty, co tento jazyk neovládají, moc nevyzní (vtip s vysvětlivkou prostě není tak vtipný).

Sakamoto desu ga? je docela netypický komediální kousek, který v mnoha ohledech potěší, ale nemusí sednout každému. Mě osobně slušně bavil, ale přeci jen jsem po několika kapitolách už neměl to nutkání číst dál… možná kvůli nedostatku postav, o které bych se chtěl zajímat.

Přesto je to velmi fajn manga, která stojí za to zkusit.

7/10

u009 f003 dsakamoto_desu_ga_v001_165

[Top]

Y: Poslední z mužů 2: Cykly

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra

CV-YLMT000-XX.qxdUž první díl byl velice zábavným komiksem se skvěle načrtnutým složitým tématem – jak by vypadal svět, kdyby během jedné chvíle všichni muži (kromě jednoho) zemřeli?

Dvojka ještě víc šlápne na plyn. Pokračuje s kritikou společnosti, ale také nabízí zajímavý a napínavý příběh Yoricka, posledního muže na zemi, který je sympaťák a krasavec, ale taky trošičku nemehlo, takže do jinak vážného příběhu vnáší i svěží závan humoru.

Ve dvojce se hlavní hrdinové (Yorick, záhadná agentka a vědkyně) dostanou do jakési malé komunity, která ve všem tom světovém chaosu funguje až překvapivě dobře. Že by něco skrývaly? A aby toho nebylo málo, tak jsou Yorickovi v patách drsné novodobé amazonky, jež nenávidí muže a mezi jejichž stoupence patří i sestra hlavního hrdiny…

Tenhle komiks je opravdu povedenou jízdou, od níž je velmi těžké se odtrhnout. Skvěle pobaví a tím, jak ukazuje společenské rozdíly mezi pohlavími, místy vede i k zamyšlení.

Vřele doporučuju.

9/10

Y2_001-064.qxd Y2_001-064.qxd

,
[Top]