Monthly Archives: Červen 2016

Mirai Nikki Vol 5

Scénář: Sakae Estmo
Kresba: Sakae Estmo

Mirai-Nikki-casterman-5Dosti podivné manze jsem dal ještě jednu šanci, protože párkrát u mě zabodovala (především třetím bookem)… bohužel si mě tímto dílem znovu nezískala.

Hlavní dvojka, ubrečený chlapec a do něho zamilovaná psychopatická stalkerka, jsou jedni z účastníků podivné deníkové hry. Spolu s asi desítkou dalších se mají navzájem vyvraždit pomocí těchto věšteckých deníků (které můžou mít různou podobu od diáře po mobil), protože vítěz se stane bohem. Kluk a holka se ale teď stali zamilovaným párečkem a odmítají někoho zabíjet. Vše se v tomto díle zkomplikuje tím, že policista, taktéž účastník hry, na ně hodil vraždu a oni musí utíkat před policií…

Děj je opět slušně komplikovaný a zamotaný do takové fáze, že pochybuju, že to ještě všechno dává tak úplně smysl – deníky věštící budoucnost se zde využívají, jak je zrovna potřeba pro dějové vyústění. Nevidím tam nějakou jasnou logiku jako třeba v Death Note.

Hlavní páreček je poměrně roztomilý, ale celý ten příběh působí dost náhodným dojmem a pro mě je často až otravný.

Tohle nebude manga pro mě.

5/10

mirai_nikki_21_26 mirainikki20_05 19_31

Wolverine: First Class Vol 5: Class Actions

Scénář: Peter David
Kresba: Ronan Cliquet, Francis Portela, Dennis Calero, Scott Koblish

Wolverine - First Class 019-000Závěrečné díly série Wolverine: First Class jsou pořád na stejné vlně. Zase vidíme především Kitty Pryde, které sekunduje Wolverine, a to v různých uzavřených příbězích z minulosti Marvelu.

Komiks scenáristicky dokončil Peter David a stejně jako v předchozím booku i zde platí, že kvalita se tím nijak nezvýšila a ani nesnížila. Příběhy jsou fajn, nenudí a mají spád… jen se prostě nejedná o nic víc než jen odpočinkové čtení.

Na druhou stranu je opravdu příjemné, když se pro změnu scenáristi nesnaží o žádné epické monumentální „všechno-měnící“ příběhy. Prostě tu máme Wolverinea a Kitty Pryde, kteří už jsou dobře sehraná dvojka a společně narážejí na různé postavy a místa z marvelovského vesmíru. Pro začátečníka, třeba i pro dětské čtenáře, velice vhodná četba. A zkušení „Marvelisté“ taky jistě ocení možnost vidět příběhy ze starých dob v moderním kabátku.

Já musím říct, že jsem se při čtení této série vždy solidně bavil, a dokonce se mi tahle idea projektu „First Class“ zalíbila natolik, že si z něho přečtu i další kousky. Wolverine: First Class (ve skutečnosti „Kitty Pryde & Wolverine: First Class“) je prostě fajn.

7/10

(Obsahuje Wolverine: First Class 017-021)

Wolverine - First Class 020-010 Wolverine - First Class 019-011 Wolverine - First Class 018-009

, , ,
[Top]

Wonder Woman: Earth One

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Yanick Paquette

357727._SX640_QL80_TTD_Remake „Země jedna“ se Supermanem mě dost zklamal, ale vidět Wonder Woman v podání Granta Morrisona jsem si nemohl nechat ujít.

Nejsem žádný znalec Wonder Woman, ale z komiksu mám pocit, že se Morrison hodně vrací ke kořenům. Vidíme tu origin Diany Princeové, ale tím návratem ke starým komiksům myslím spíše to, že její svět není ukazován tak temně, naopak je hodně barevný a sama Wonder Woman je často velmi usměvavá, někdy až vyvádí blbosti, což je dost změna oproti novějším komiksům, kde vídám – minimálně z obálek – Wonder Woman spíše vážnou a zuřící v zápalu boje.

S Paradise Island, z něhož Wonder Woman pochází, si Morrison hodně vyhrál – odehrává se tam dokonce větší část komiksu. Tady už ale musím zmínit kreslíře Yanicka Paquette, který je naprosto fantastický. Jeho Wonder Woman je úchvatný mix sebejisté moderní ženy a nejkrásnější bohyně. Ostatní amazonky na tom nejsou s půvabem o nic hůř – naopak je jedna z nich krásnější než druhá a na ostrově se najdou všechny druhy žen od zrzavých femme fatale po atletické černošky s výraznými rysy.

Chování obyvatelek ostrova a dokonce i způsob vyprávění komiksu je dosti mytologický. Na začátku vidíme Wonder Woman v řetězech (jeden z nemála scén věnována bondage kořenům postavy), která se musí zpovídat z toho, že pomohla pilotu Stevu Trevorovi, který na jejich ostrovu ztroskotal. Bohužel jsem zde postrádal trochu více děje. Hodně se zde sází na atmosféru, která je skvělá, ale tak v první polovině jsem se dokonce trochu ztrácel v časové posloupnosti scén.

To se mění někdy v druhé polovině, kdy se Wonder Woman dostává do světa lidí. Příběh najednou šlápne na plyn a řítí se do finále… které je naprosto fenomenální. Mnoho skvělých scén a hlášek a snad ještě více dechberoucí kresba, v níž Wonder Woman září jak ta nejzářivější hvězda.

Jenže takhle výborný je komiks až v závěru. Velká část komiksu je pěkná, ale spíše „na koukání“, což mě až tolik osobně nebere. Proto musím dát nižší hodnocení, i když jsem si tenhle kousek celkově užil a závěr skoro zamiloval.

7/10

17450181 21-wonder-woman-earth-one-004.nocrop.w529.h861 174496901

,
[Top]

Berceuse assassine Vol 2: Les jambes de Martha (Ukolébavkový vrah 2)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine02V prvním díle tohoto napínavého evropského komiksu jsme viděli Telenka, životem unaveného taxikáře, který se pomalu chystá k zoufalému činu týkající se jeho nespokojené manželky odkázané na vozík. Ve dvojce se dozvíme další kus z mozaiky.

Ukáže se, že celá ta věc mezi Telenkem a jeho ženou nebude nijak zvlášť jednoduchá. Ve druhé části vidíme víc z jejich společné minulosti a také se dozvídáme víc o současné situaci z pohledu jeho manželky. Do „hry“ také vstupuje nebezpečný doktůrek.
Ukolébavkový vrah je stále zajímavým kriminálním komiksem s poutavým příběhem.

8/10

berceuseassassine02p

[Top]

Spirála 2

Scénář: Džundži Itó
Kresba: Džundži Itó

295108-the_bautistasJaponský hororový komiks pokračuje. Ve druhém díle opět sledujeme krásnou křehkou dívku Kirie, která je nucena sledovat, jak její městečko upadá do kouzla spirály, jež je vždy středobodem podivných a velmi drastických událostí.

Zase vidíme různé epizodické příběhy, které jsou tak dobře napsané, že každá z nich by mohla být kvalitní strašidelnou historkou, ale jako bonus zde máme stejné místo a stejné centrální postavy, takže všechna ta hrůza je na dosah ruky.

Co se týče umístění děje, tak je v této knize delší příběh v nemocnici, který se výjimečně táhne přes více kapitol, a věci, které se dějí zde, jsou asi zatím ty nejhrůzostrašnější. Tahle část je mistrovsky napsaná a rozhodně ne pro citlivější povahy.
Takhle má vypadat komiksový horor. Dvojka je ještě o chlup lepší než jednička.

8/10

496421 spirala-2-3 spirala-2-1

[Top]

Sága 1

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Fiona Staples

CV-YLMT000-XX.qxdTenhle komiks chválí tolik lidí, že jsem ho musel okusit i já. I když jsem se trochu bál protože nejsem bůhvíjak velký fanda fantasy ani sci-fi.

Bál jsem se zbytečně. Sága (miminálně tento první díl) je totiž především neuvěřitelně poutavý příběh sledující zamilovanou dvojici a jejich zrovna narozené dítě, která ale musí utíkat před všemi možnými nepřáteli, neboť jejich dvě rasy jsou ve válce a je nemyslitelné, aby k sobě měli takto blízko. Základní premisa možná nezní až tak originálně, ale zpracování je naopak až absurdně plné nápadů a originálního zpracování. Šikovně kombinuje všechny možné žánry a přidává k tomu ještě svoji netypickou atmosféru.

Na kresbu tolik nedám, ale komplimentů složené Fioně Staples je mnoho a já rád jeden přidám – její kresba je fantastická a všechny ty nápady v komiksu ožívají  v jejím podání nezapomenutelným způsobem. Byl jsem fascinovaný vzhledem různých postav a zpracováním jednotlivých koutů světa, které se v tomto díle čtenáři ukáží.

Navíc tento komiks navzdory až pohádkové atmosféře není v žádném případě pro děti. V tomto světě, kde existuje magie i vesmírné lodě, taky tamější obyvatel naráží na podivný sex, krutosti a brutality (a vše Fiona Staples zvládá vizuálně úchvatně ztvárnit). Díky tomu mají i všechny důležité postavy zajímavou motivaci. I do záporných postav se můžete vcítit, nějakých generických monster je tu minimum.

O Sáze by se toho dalo říct mnoho, ale já zatím jen můžu říct, že v tomhle „hypeu“ jedu taky a Ságu jedničku doporučuju naprosto všem čtenářům komiksu.

9/10

saga-1-3 saga-1-1 ob1_3075

, ,
[Top]

Incredible Hulk 347-354

Scénář: Peter David, Steve Englehart, Walter Simonson
Kresba: Jeff Purves, Alex Saviuk, Keith Pollard, Mark Bright

Hulk353_01Další čísla ze slavného dlouhatánského runu Petera Davida.

Hulk je momentálně šedý a zvládá se neměnit zpátky v Bruce Bannera, ale musí vycházet ven pouze v noci jako upír. Taky je ceněným bodyguardem v Las Vegas, kde se začíná zabydlovat a dokonce pomaličku rozvíjí románek s jednou slečnou, která se zdá být příliš „silná“ pro obyčejné chlapy.

Mezi těmito čísly se nacházejí vynikající kousky. Hulk se tu (v dvou různých komiksech) pobije s Absorbing Manem a Thingem. Oba jsou nyní silnější než kdy dřív a Hulkovi dají pořádně zabrat. Tyto souboje jsou až neskutečně poutavě napsané (a dobře nakreslené – McFarlanea nyní nahrazuje Jeff Purves s podobným stylem, který je sice o třídu horší, ale stále se jedná o dobrou náhradu). Bitky působí místy opravdu drsně, fyzicky a napínavě. To se jen tak u superhrdinských věcí nevidí.

Vynikající je také delší příběh, v němž se Hulk dostane do mikrosvěta. Zde je nyní vnímaný jako bůh (poté, co se v tomto světě několikrát v marvelovských komiksech objevil), ale v tomto středověkém/fantasy světě také vládnou pořádné intriky. A Hulkovi se nelíbí být zneužíván pro cizí plány. Tento komiks je místy pořádně drsný, výborně zpracovaný a celkově jde zatím o jeden z nejlepších příběhů Davidova runu.

Bohužel tuto řadu čísel kazí „sešitové crossovery“. Je tu často aplikována marvelovská taktika, v níž je jeden příběh rozdělen mezi několik superhrdinských řad, aby byli čtenáři nuceni pro pokračování zabrousit i k jiné komiksové sérii. Konkrétně tu máme Spider-mana, Fantastic Four a Avengers. Bez delšího zdržování: Všechny byly v této době (konec 80. let) dost nic moc, a zvlášť v návaznosti na výjimečně dobrého Hulka Petera Davida je to zatraceně velký kvalitativní skok dolů. Nejhorší na tom je, že jiní scenáristi pak také píšou šedého Hulka, protože příběhy jsou propojené s jinou řadou, a ti ho prostě nezvládají. Šedý Hulk v podání Petera Davida je neuvěřitelně poutavá, zajímavá a zatraceně drsná postava – v podání jiných scenáristů je to spíše jen další nevýrazný vztekloun.

Takže doufám, že do budoucna bude těchto „crossoverů“ co nejmíň a Hulka si bude držet v pařátech Peter David, protože jemu to s ním jde prostě výtečně. Stále výborná záležitost.

8/10

Avengers_ANN_017_11b Hulk352_16b Hulk348_04a

, ,
[Top]

Hikaru no Go Vol 17

Scénář: Hotta Yumi
Kresba: Obata Takeshi

51-aKB8oE2L._SY344_BO1,204,203,200_Hikaruův příběh se chýlí ke konci… víceméně.

V překvapivě napínavém příběhu o hráčích Go konečně dochází k turnajovému střetu mezi nejtalentovanějším mladíkem za X let a Hikaruem, který se nyní o Go zajímá cca 2 roky, ale pomáhal mu ve vývoji i mocný duch z minulosti. Ten nyní však zmizel a Hikaruovi trvalo dlouho, než se přes jeho ztrátu přenesl.

Opět je příběh velmi emotivní, ale kromě smutku tu spíše vidíme Hikaruovo odhodlání a nadšení z budoucnosti Go.

17. kniha ukončuje jednu delší ságu ve velkém stylu. Ale ještě pořád zbývá pár svazků a já se na ně velmi těším.

8/10

hikaru145_07 hikaru142_19 hikaru143_11

[Top]