Monthly Archives: Květen 2016

Uncanny Avengers 01-04

Scénář: Rick Remender
Kresba: John Cassaday

Uncanny Avengers 003 (2013) (2nd Printing Variant) (Cover ONLY) (ScanDog+ArtNet)Když mě kdysi dávno vyloženě otravovaly první čísla Uncanny X-Force od Remendera, které jinak snad všichni chválí, myslel jsem si, že je možné, že se mi prostě jakýmsi způsobem komiks netrefil do vkusu. Remendera je teď plný Marvel, a tak jsem si říkal, že na něm něco být musí, a s očekáváním fajn komiksu se pustil do série Uncanny Avengers. A má alergie na Remendera se vrátila.

Ale nejprve k příběhu. Nová série s Avengers nemá přídomek „Uncanny“ náhodou. Odkazuje na „Uncanny X-men“, protože v Avengers mají mít mutanti větší zastoupení po tom, co jedním z důvodů konfliktu (a velkého marvelovského eventu) byl fakt, že si Avengers moc mutantů a jejich problémů nevšímají. Tento nový tým teda má být mutanty prolezlý, a tak tím samozřejmě přitáhnou i nějaké jejich nepřátele. Drsňácky chce tým svrhnout… Red Skull.

Výběr Red Skulla jako velkého oponenta na několik čísel je trochu zvláštní. Protimutantských nálad spíše jenom využívá pro své jiné cíle, ale slyšet ho horlivě mluvit o mutantské otázce je docela zvláštní a dle mého se k této postavě nehodí. Spíše to byl výběr jen na efekt, protože je to známé jméno a jeho lebezna dobře vypadá. Ono celkově si nemůžu pomoct, ale v komiksech Remendera na mě působí hromada věcí dělaných jen pro ten „wow“ efekt.

Například brutalita, která je nepříjemná a místy až šokující. To mi hodně připomíná Morrisona (tipoval bych, že ho má Remender rád a snaží se ho v tomto napodobit), jenže zde do toho autor cpe i různé známé postavy, u kterých se to podivné drsňačení nehodí, nepůsobí to přirozeně. Remenderova snaha šokovat a přinést něco nového do komiksu je všudypřítomná a v mých očích to vůbec nefunguje a působí to otravně. Také se  tu autor dost odkazuje na starší komiksy Marvelu tím, že občas používá vypravěcí rámečky k textovému dokreslení děje. Nepřekvapivě se mi vůbec nelíbily.

Navíc to vše akorát brzdí nic moc příběh (Red Skull má mozek Xaviera a s ním ovládá lidi) a dokonce to i narušuje akci, která mohla být dobrá (když už je tedy na poměry superhrdinského mainstreamu brutální).

Abych zmínil i nějaké klady, tak kresba je fajn a líbí se mi, jak základní myšlenka série (X-Men a Avengers na sobě makají), tak i samotný konec příběhu má pěkné poselství.

Komiksy, které takto nízko hodnotím, jsou většinou díla, u kterých se hodně nudím. Remenderovy komiksy jsou jedny z mála, které se mně čtou dobře, ale dost u nich trpím. Ani jsem nedočetl pátý díl, který ukončuje první book, protože už jsem měl prostě dost toho, co autor dělá se známými postavami a co je nechává vykládat za hrozné řeči.

Remender v mých očích provádí s X-meny a Avengery dost divné a dost otravné věci. Pryč od toho.

3/10

Uncanny Avengers 001-Zone-014 Uncanny Avengers 004-006 Uncanny Avengers 001-Zone-018

, ,

Ikigami: The Ultimate Limit Vol 7

Scénář: Motoro Mase
Kresba: Motoro Mase

8156891 Další díl této úžasné dystopické manga série rozhodně nezklamal.

Opět vidíme úředníka narážející na případy lidí, kteří jsou vládou nuceni v určitý vypočtený čas zemřít pro blaho země. Tentokrát se podíváme na klučinu, který býval „street dancerem“, ale kvůli škole a nátlaku rodičů s tím přestal, a podobně starého klučinu, který zlomil srdce majiteli fotostudia, když během studia fotografie přešel z analogu na digitál.

Po tolika dílech se musí dostavit jistá repetetivnost příběhů. Někteří reagují na oznámení o své budoucí smrti především vztekem a pomstou (hlavně ti, kteří nemají co ztratit – vláda minimalizuje možné výbuchy násilí tvrdými tresty pro přeživší rodinu), někteří smrt po prvotním šoku (nebo možná často ještě v šoku) přijmou. Obě skupiny mají něco společného – chtějí před smrtí ještě něco dokázat, nechtějí umřít jen tak. A autor mangy jim k tomu dává příležitost. Díky tomu vznikají velmi dramatické, až srdceryvné příběhy, které ve vás můžou ještě dlouho po přečtení doznívat.

Zdůraznit musím, že i přes toto opakování vás jednotlivé příběhy dokážou překvapit. Originalita se této manze v žádné případě nevyhýbá a i v často komorních příbězích jsou napětí a šokující scény na denním pořádku.

Ikigami je dechberoucí záležitost a jedna z nejlepších mang, kterou jsem kdy četl. Doporučuju naprosto všem.

9/10

3cb432bf4c810db29e7754803ce55a7f._SX640_QL80_TTD_ 1b114acdb7509f2fc13c708669ecdad7._SX640_QL80_TTD_ d6f0e4bb586c03d1103802d813346a0b._SX640_QL80_TTD_

[Top]

Bluecoats Vol 4: The Greenhorn (Modré kabáty 4: Zelenáč)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

Couv_177911Blutch a Chesterfield se vrací v dalším příběhu z americké občanské války. Tato nesourodá dvojka (prcek flákač a dlouhán vztekloun) dorazí k pevnosti spojenců, která si žije v celkovém poklidu… ten však samozřejmě nepotrvá dlouho. Vztekloun Chesterfield bude žárlit na vysokého vojáka, který se dvoří jeho lásce, a společně s Butchem budou muset vyřešit spor s blízkým indiánským kmenem.

Jako vždy čtenáře čeká spousta „fyzické komedie“ (rvačky a tak podobně), ale i některé hlášky stojí za to. Cartoon kresba Willa Lambila se pak k téhle sérii dokonale hodí díky skvěle zvládnutým ksichtům i příjemně nakreslenému prostředí.

Modré kabáty stále slibují příjemnou, odpočinkovou zábavu.

7/10

 

[Top]

Just Imagine…

Scénář: Stan Lee, Michael Uslan
Kresba: Joe Kubert, Jim Lee, Chris Bachalo, Gary Frank, Dave Gibbons, Jerry Ordway

StanLee_JLA#1pg01Byly časy, kdy se DC s Marvelem občas dohodly na nějakém společném projektu, ať už šlo o velký crossover, kde se hrdinové obou vydavatelství pomlátili (DC vs. Marvel) nebo menší crossover, kde se hrdina Marvelu setkal s hrdinou DC (např. Spider-man & Batman: Disordered Minds). Tohle je něco trochu jiného. Komiks spočívá v tom, že nejznámější tvář a spoluzakladatel Marvelu si vezme na paškál postavy DC s tím, že je znovupředstaví jinak, asi ve více marvelovském stylu. Navíc mu v tom budou sekundovat áčkoví kreslíři spříznění s DC jako Gary Frank, Dave Gibbons či sám Jim Lee.

Nebudu vás dlouho napínat – podobně jako většina těchto kombinací Marvelu a DC (i když oceňuji tu snahu a to, že dvě největší superhrdinská nakladatelství spolupracují) je i tohle velice slabým komiksem. A nebudu chodit kolem horké kaše, můžou za to scénáře Stana Leeho. Mám rád toho chlapíka, ale vypadá to, že to nejlepší si odbyl ve spolupráci s dalšími legendami jako Jack Kirby či Steve Ditko v 60. a 70. letech. Cokoliv novějšího je v nejlepším případě průměrným počtením a tento komiks je ještě pod tím průměrem.

Všechny nové verze superhrdinů mají poměrně jednoduchý origin. Některé reinkarnace mi přišly docela blbé (přírodní Green Lantern nasávající sílu ze stromu), některé nebyly špatné (černoch, který až ve vězení přijde k bohatství a ke svému ošklivému netopýřímu kostýmu, co opravdu nechutně připomíná zmíněné zvíře). Ale ani nejslavnější superhrdinové nemusejí mít bůhvíjak propracovaný počátek. Průšvih je v tom, že ty samotné příběhy jsou k u zoufání nudné, neoriginální a plné nezajímavých, plochých postav. Stan se tu snaží být trošičku dospělejší (asi na úrovni 70. let), ale zvlášť v kombinaci s moderní kresbou jsou jeho naivňoučké dialogy jako pěst na oko, absolutní nesoulad.

Tento projekt inicioval Michael Uslan, který ve většině komiksů přidává na konci svůj minipříběh s hrdinou, jemuž zrovna sešit patří. Díky nim je pak ještě více znát, jak se Leeovi nedaří poutavě psát – tyto krátké příběhy se stejnými hrdiny jsou totiž všechny mnohem lepší, až u nich ty dané postavy dokážou zaujmout. Nejsou vynikající, ale jsou velmi slušné, což se o žádném příběhu čistě od Leeho říct rozhodně nedá.

Musím se tu přiznat, že komiksů z tohoto projektu je docela dost – celých třináct – ale já jsem přečetl jenom šest (konkrétně: Green Lantern, Shazam, Catwoman, JLA, Wonder Woman, Batman). Všechny měly velice podobnou kvalitu (nejzajímavější asi byla Wonder Woman s působivou kresbou Jima Leeho), čili velmi nízkou, takže už se mi do dalších komiksů nechtělo.

Hodně slabá záležitost, která si nezaslouží vaši pozornost.

4/10

Wonder Woman  017 StanLee_JLA#1pg13 just imagine Stan Lee's - Shazam (21)

, , , , , ,
[Top]

Lincoln Vol 2: Indian tonic

Scénář: Olivier Jouvray
Kresba: Jérome Jouvray

lincoln02První díl Lincolna bylo pro mě trochu až zjevení. Hodně vulgární až cynický humor z prostředí westernu, v němž sledujeme věčně otráveného fracka Lincolna, kterého se snaží polepšit Bůh (nebo nějaký stařeček, co si myslí, že Bůh je).

Komiks to byl hodně zábavný a dvojka je… o něco méně zábavnější. Lincolnovi se nyní začne zjevovat i Ďábel a dorazí k městečku, které ovládají místní zločinci a terorizují indiány. Dojde zase na nějaké ty vtipíky a vulgarity (a i nějaká ta až nečekaná drsnost), ale především klade dvojka důraz na příběh… který není až tak zajímavý.

V jedničce byl Lincoln až na výjimky dost zlý a to z něho dělalo zajímavýho antihrdinu. Zde je však vlivem okolností (víceméně) přinucen sehrát roli klasického klaďase, a mně to k němu nijak zvlášť nesedlo a hlavně mě tahle jeho nová poloha nijak zvlášť nebavila.

Lincoln 2 je pořád vtipnou evropskou záležitostí, ale tento příběh není rozhodně nic výjimečného. Doufám, že se v dalších dílech komiks rozjede.

7/10

lincoln02p

[Top]

Teen Titans Vol 3: Beast Boys and Girls

Scénář: Geoff Johns, Ben Raab
Kresba: Justiniano, Tom Grummett

Teen_Titans_-_Beast_Boys_and_GirlsVe třetí knize Teen Titans se Geoff Johns zaměřil na Beast Boye. V první části tu máme otisknutou jeho minisérii a poté se vrhneme na další čísla ze série, v nichž také sehraje ústřední roli.

Na úvod ještě musím říct, že obálka dost klame tělem – takovýto cartoon styl v komiksu nenajdete. Hlavní sérii dál výborně kreslí Tom Grummett a minisérie je výtvarně zpracována Justiniano, který ji kreslí v moderním, realističtějším mainstream stylu (což neznamená, že je lepší – naopak Tom Grummett je v mých očích minimálně o třídu lepší).

Minisérie Beast Boy, kterou Johns napsal spolu s Bene Raabem není špatná, ale na úroveň dosavadních čísel Teen Titans se nechytá. Vidíme v ní Beast Boye předtím, než se přidal k Teen Titans. Chtěl by zase rozjet hereckou kariéru, potkává svého loserovského bratránka a je obviněn z vraždy. Komiks se dobře čte a dobře se na něho kouká, ale není to nic, u čeho byste si měli říct „wow“.

Příběh z hlavní série Teen Titans už je něco jiného. Hlavně zde Johns opět dokazuje, jak neuvěřitelně dobře umí pracovat s postavami, takže během střídání akčních a zábavných scén je téměř nemožné si nějaké postavy neoblíbit a nezajímat se o to, co s nimi bude dál. Celá sestava Teen Titans je prostě super, překypuje životem a navíc navštívíme i různé kouty DC vesmíru (Superboy navštěvuje Gotham).

Minisérie o Beast Boyovi byla fajn, člověk se aspoň o něm něco víc dozví, ale Teen Titans je ta výborná série, kterou chcete číst. Už se moc těším na další čísla.

8/10

tenchi_teentitans15_p08 Teen Titans v3 14 (23) tenchi_teentitans13_p07

(Obsahuje Beast Boy 1-4 + Teen Titans v3 13-15)

[Top]

Vinland Saga Vol 12

Scénář: Makoto Yukimura
Kresba: Makoto Yukimura

vinland-saga-12-kurokawaV této mistrovské manze momentálně sledujeme hlavního hrdinu, mladého vikinga, jak skončil jako otrok na farmě. Nevede se mu tam až tak zle a otupěle přehodnocuje svůj dosavadní život. Chce navždy odvrhnout násilí a zabíjení, ale bohužel ani jako zemědělec surovostem neunikne… Vše se začne komplikovat ve chvíli, kdy děvečku na jejich farmě přichází navštívit uprchlý, pološílený vrahoun, který byl kdysi jejím manželem.

Vinland Saga opět sází nejen na nádhernou detailní kresbu, ale i příběh, který je nyní o něco komornější, ale pořád zůstává zatraceně zábavným počtením. Rozmluvy a vztah mezi Thorfinnem a optimistickým kolegou otrokem bývají stejně tak napínavé jako předchozí rozmluvy mezi válečníky a vladaři.

Všechno navíc nasvědčuje tomu, že tato manga je pro svou realističnost (když nepočítáme přehnané souboje) i dechberoucím pohledem na dobu, která bývá v současné době zjednodušována až karikována.

Ale jak jsem řekl, Vinland Saga je především krásný a nadupaný komiks, který by si měl přečíst každý, koho jen trochu zajímá historie a jak lidé kdysi žili. Nebo každý, kdo má prostě rád super komiksy.

9/10

020 008 0200

[Top]

New Avengers Vol 5

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Michael Gaydos, Carlos Pacheco, Michael Avon Oeming a další

00-HDO konci mnohaletého a neuvěřitelně úspěšného (a často neuvěřitelně kvalitního) působení Briana Michaela Bendise u Avengers jsem už psal u hlavní série Avengers, teď je na řadě série New Avengers, která vlastně všechno rozjela, když se původní Avengeři rozpadli. Ale opět, nebudu vzpomínat, podívám se na zoubek pouze tomuto poslednímu booku.

I když mají Avengers i New Avengers dost působivé a dramatické obálky, které s názvem „End Times“ možná slibují nějaký velký event, uvnitř je i zde relativně obyčejný příběh, nic monumentálního. I když samozřejmě dojde na nějaký ten zvrat a změnu v týmu.

V tomto booku je vedlejší část Avengers (Spider-man, Wolverine, Dr. Strange, Luke Cage, Iron Fist a mnozí další) opět veřejností nenáviděná. Důvod navíc jim dá to, že nějaká záhadná bytost dokáže ovládat těla různých členů Avengers a dělá s nimi neplechu. Zvlášť Doctor Strange je pořádně naštvaný, protože se nejspíš jedná o nějakého jeho starého nepřítele…

Komiks je přesně ve stylu New Avengers plný parádní akce, zajímavé kresby a nemála luxusních dialogů. Je to vtipné, je to dramatické, je to prostě takové, jaký by měl být moderní superhrdinský komiks. Bendis se úctyhodně rozloučil i s touto sérií.

8/10

(Obsahuje New Avengers v2 31-34)

12-HD20 12-HD2 12-HD

, , , ,
[Top]