Monthly Archives: Duben 2016

Tenjho Tenge Vol 1-3

Scénář: Oh! great
Kresba: Oh! great

tenjo-tenge-785923Rvačky a kozy. To je v podstatě hodně stručný, ale přesný popis této mangy.

Vidíme dva kámoše (jeden s ujetým blonďatým účesem, druhý vysoký černoch), které z nějakého důvodu děsně baví se rvát a celkově je zajímá bojové umění. Dlouho neprohráli jedinou bitku, ale to se změní, když na střední škole, kde začali studovat, narazí na klučinu, co ovládá bojové umění ještě víc. Takovým tím přehnaným japonským způsobem, že zastaví kopanec párátkem. Hlavní hrdinové pak odhalují celý svět bojovníků, o kterém nic netušili a mezi nimiž je taky hromada sexy holek.

Kresbu sexy kozatek si autor mangy neskutečně užívá a vymýšlí všemožné šílené způsoby, proč by zrovna měly být odhalené, ideálně nahé. Kromě klasického roztrhání oblečení v žáru boje tu narazíme i na sexuální scény, ať už normální (sex jednoho chodícího páru) či nenormální (znásilnění). Komiks je opravdu nasáklý skrz naskrz sexem… což je asi dobře, protože samotné bitky nejsou až tak zajímavě nakresleny. Sem tam je kresba akce pěkná, často je ale nepřehledná nebo prostě jen nezajímavá.

Především je ale komiks dost zmatený a právě tyhle dva aspekty – sex a boje – se někdy střídají nebo prolínají dost podivným způsobem. Tenjho Tenge nejde upřít jistá čtivost (hlavně klukům se na to prostě bude dobře koukat), ale příběh je vlastně naprosto o ničem.

5/10

tenjo-tenge-786102 tenjo-tenge-1955311 tenjo-tenge-785779

Koi to Uso Vol 1-2

Scénář: Tsumugi Musawo
Kresba: Tsumugi Musawo

4623766-01Jedna z mnoha japonských romanťáren po kluky. Hlavní hrdina je obyčejný, typický, normální kluk – což si aspoň o sobě myslí a vše tomu nasvědčuje – který je zamilovaný do jedné okaté holčiny (ono obecně tenhle kreslíř ztvárňuje holky s ještě většíma očima než je u mangy zvykem, ale musím říct, že mně osobně se to líbilo). Neví, jestli u ní má šanci, občas to vypadá, že je podobně zamilovaná do něho jako on do ní, ale její chování se záhadně střídá. Něco do činění s tím může mít i skutečnost, že se komiks odehrává v alternativní realitě, v níž jsou kluci a holky vždy „sezdány“ podle vlády, která podle DNA dokáže najít dokonalého partnera pro život.

Jedním z tahákem pro tuhle mangu bude určitě kresba, protože holky jsou nejen zajímavě okaté, jak jsem zmínil výše, ale mívají i velmi hezky nakreslenou sexy postavu. Tvůrce si pak dokáže udržet pozornost čtenáře i krátkými kapitolami s neustálými cliffhangery. Navíc samotné charaktery nejsou až tak špatné a často jsou zahaleny nějakou tou rouškou tajemství, která vás baví odhalovat.

Koi to Uso na mě sice působí často až vykalkulovaně, ale nemůžu mu upřít zábavnost a fajnovou vizuální stránku (která určitě nebude pro každého, ocení ji spíše fanoušci mangy).

7/10

koi-to-uso-5656035 koi-to-uso-5655795 koi-to-uso-5655711

[Top]

DC Comics Bombshells 01-06

Scénář: Marguerite Bennett
Kresba: Marguerite Sauvage, Laura Braga, Stephen Mooney, Ted Naifeh

DC Comics - Bombshells (2015-) 004-000Po velmi zábavném a celkově fajn komiksu Ame-Comi Girls jsem se slušně těšil i na tento kousek, s nímž má společného tři věci – Také vychází primárně jako webkomiks (takže jsou třeba strany orientované na šířku), také propaguje sérii figurek s alternativními verzemi známých superhrdinů, a především je zaměřený na ženské postavy. Tyto dva komiksy se ale liší v jedné podstatné věci – v autorském týmu.

Ame-Comi psali chlapi, zatímco tohle píše paní. Nechci tu říct, že chlapi můžou psát jedině tak a ženy jedině takhle, ale tady je to zrovna znát, protože zatímco v Ame-Comi máme dívčí hrdinky hlavně proto, že se na ně dobře kouká, tak Bombshells jsou pojaty velmi „žensky“ – hrdinky jsou sice samozřejmě také pěkné a některé i sexy, ale o to v tomto komiksu nejde. Bennetová se velmi snaží ukazovat, jak jsou ženy silné postavy, jak bojují vůči natlákům společnosti a tak dále… Proti tomu v základu nic nemám, jen bohužel v tomto komiksu mě to vůbec nebavilo.

Pořád srovnávám s Ame-Comi ale ono i celkově pin-up styl může na první pohled slibovat spíše nenáročnou zábavu, kde si chlapi zaslintají, což tento komiks není. Bombshells se berou až překvapivě vážně, a tak si v těchto dílech můžete počíst o drsné realitě v Rusku, o nedostatku žen v Americe za druhé světové, o tehdejších tajných lesbických vztazích… A u všeho můžeme obdivovat ženskou statečnost a sílu, případně ženské padoušky, muži jsou zde odsunuti na druhou kolej.

Je dost možné, že tento komiks je natolik ženský, že je prostě určený především pro ženy a já jakožto muž ho nedokážu moc pochopit a docenit. Za mě jsou však bohužel Bombshells spíše podprůměrnou záležitostí, která není dostatečně poutavá a zábavná.

5/10

DC Comics - Bombshells (2015-) 006-010 DC Comics - Bombshells (2015-) 004-012 DC Comics - Bombshells (2015-) 001-015

[Top]

Skalpy 1: Země indiánů

Scénář: Jason Aaron
Kresba: R. M. Guerra

pcs_0-1410184582Na tuhle sérii jsem byl hodně zvědavý, protože Jasona Aarona považuju za možná nejlepšího a nejzajímavějšího komiksového scenáristu současnosti. U první knihy Skalpů se ale zatím u mě žádné větší nadšení nekoná.

Komiks Skalpy slibuje temnou a drsnou detektivku z netypického prostředí současné indiánské rezervace, kde bují chudoba a vysoká kriminalita. Věčně naštvaný indián Zlý kůň se do své rodné díry vrací, což nejspíš bude mít velký dopad na osud celé rezervace.

U Aarona jsem si všiml, že dokáže vtěsnat hromadu děje na velmi krátký prostor stránek. Zde však naopak vypráví příběh poměrně pomalu a s rozvahou, a proto i když se v úvodu slibují veliké zvraty a strhující napětí, tak jsem nic takového u první knihy nezaznamenal. V Zemi indiánů se opravdu spíše jenom seznamujeme s hlavními postavami a celým tím prohnilým prostředím. Například co je vůbec hlavní hrdina zač, zjišťujeme někde po 100. straně komiksu.

Pochválit musím kresbu, která na mě ze začátku působila možná až příliš „špinavě“, ale velmi brzy jsem jí přišel na chuť. Možná je to tím, že jsem zvyklý především na mainstreamový superhrdinský komiks, který je sice dnes vizuálně velmi zajímavý a rozmanitý, ale kresba R. M. Guerry na mě svou syrovostí a dravostí působila jako závan svěžího větříku. Jeho výběr pro komiks byla trefa do černého.

První díl Skalpů bohužel nemůžu nijak zvlášť „hypeovat“ – rozhodně to je kvalitní a zábavný komiks, ale žádná šílená, nervydrásající jízda se zatím rozhodně nekoná. Doufám, že v dalších dílech Aaron trochu šlápne na plyn.

7/10

skalpy_strana019 pcs_1-1410184180 skalpy_strana013

,
[Top]

Wolverine: Hunting Season

Scénář: Paul Cornell
Kresba: Alan Davis

2923553-01aV rámci Marvel Now! (další pseudoreset, který má přilákat nové čtenáře) dostal Wolverine novou řadu. Po epickém runu Aarona a slušných číslech dalších borců dostal slavného rosomáka do rukou Paul Cornell.

První dojem byl výborný. Jsme uvrhnuti hned do akce a to poměrně surové – Wolverine v obchoďáku vidí obyčejně vypadajícího tatíka, jak před svým malým synem krágluje jednoho nevinného za druhým, a Wolverine se to snaží zarazit, než bude počet obětí příliš velký. To vše navíc ve skvělé kresbě Alana Davise.

Později se ukazuje, že chlápkovi nehráblo, ale byl ovládán zvláštní entitou, která může ovládat snad kohokoliv a nejspíš hodlá ještě hodně zabíjet. Wolverine naštěstí ale tu podivnou věc v lidech dokáže relativně slušně vyčmuchat, a tak se vydává na lov záhadného masového vraha bez skrupulí.

Bohužel velmi rychle se příběh dostane do jakéhosi nezajímavého chaosu, v němž Wolverine potkává známé tváře Marvelu, které tam jsou pravděpodobně spíše k tomu, aby si sešity koupilo co nejvíc lidí. Musím říct, že scenárista i v dalších číslech dokáže místy vytvořit jakousi nepříjemnou, drsnou atmosféru, ale příběh jako takový se mu rozpadá pod rukama a velmi rychle začne být nudný a taky docela dost divný.

Komiks jsem dočetl tedy spíše z povinnosti a neplánuju si přečíst další díly. Celkově průměr.

6/10

(Obsahuje Wolverine v5 01-06)

3540517d5196890953de4d711e85752e._SX640_QL80_TTD_ Wolverine1-Davis2 tumblr_mloalhcP5Q1r2zuago1_1280

[Top]

Spawn: Origins Vol 1

Scénář: Todd McFarlane
Kresba: Todd McFarlane

Clipboard01První čísla Spawna jsem už sice kdysi dávno četl, ale rozhodl jsem se je po letech zkusit znovu.

V tomto booku vidíme zrod kultovní postavy, která stála při zrodu neméně kultovního komiksového nakladatelství Image. Spawn je netypický depresivní superhrdina. Prodal duši Ďáblu, který mu vrátil život, ale taky z něho udělal odporného mocného démona, na něhož jeho láska už zapomněla a založila si rodinu s jeho nejlepším kamarádem. Na začátku bojuje se zlouny spíše náhodou, než že by si řekl, že se stane strážcem pořádku.

Příběh je velmi slušný a na superhrdinský komiks i dost originální. Zezačátku spolu s hlavním hrdinou postupně odhalujeme, co se mu stalo, protože po svém znovuvzkříšení trpí ztrátou paměti. Tušíme ale, že s ním Ďábel nějak vydrbal. Spawn je známý tím, že pořád depkaří, ale v těchto číslech to nepůsobí vůbec špatně. McFarlane umí i občas přidat pěkné vyprávěcí techniky, například když občas vypráví část děje skrz tři odlišné televizní hlasatele – „objektivní“ reportérku, naštvaného, lehce fašounského bojovníka za občanská práva a bulvárního novináře. Celkově však myslím, že scenáristicky je Spawn spíš jen lehkým nadprůměrem.

Co naopak vyčnívá, je McFarlanova kresba. Viděl jsem jeho tvorbu v mnoha komiksech, ale zde bych řekl, že je umělecky na vrcholu. Spawn vypadá opravdu impozantně a kresba je akční, atmosferická a vypiplaná.

Zajímat mě u komiksu víc kresba, dal bych tomuto komiksu nejspíš větší hodnocení. Já jsem ale zatížený spíše na příběh, takže celkově je pro mě tento Spawn zajímavým fajn komiksem. Rád si přečtu pokračování, ale do mých top komiksů se nejspíš nedostane.

7/10

Spawn spawn_originsvol1_spawn_clown spawn_originsvol1_violator

[Top]

Great Teacher Onizuka Vol 3

Scénář: Tohru Fujisawa
Kresba: Tohru Fujisawa

51EBVQSBX4LVelký učitel Onizuka to už slušně rozjíždí ve třetí knize téhle šílené komediální mangy.

Bývalýmu motorkáři a grázlovi se podařilo stát se učitelem, aby mohl balit baby (a přijít o panictví). S tím druhým se mu zatím nijak extra nedaří, hlavně proto, že se musí soustředit na vypořádání se s extra drsnou třídou studentíků, kteří z duše nenávidí učitele. I když mají připravené opravdu silné zbraně šikany, Onizuka je všechny s klidem odráží – především díky své ujeté povaze a nepříliš velké bystrosti.

Co se ale týče té všímavosti, tak se začíná ukazovat, jak má Onizuka jakýsi šestý smysl ohledně řešení šikany mezi žáky. Už zde máme i nějaké vážnější prvky, protože místní děcka dokážou být pořádně krutá. Dramatické části jsou výborné, ale zatím jich tolik není, převažuje komedie a ta je hodně fajn.

Komiks taky stále táhne pěkná kresba s místy šíleně expresivními obličeji. Kreslíř ale umí i cool sekvence či hezké slečny (samozřejmě tu máme i nějaké to „eye candy“ pro mužskou část čtenářstva).

Třetí kniha Onizuky je pořád skvělým čtením.

8/10

15 1 3

[Top]

Superman’s Metropolis

Scénář: R.J.M. Lofficier, Roy Thomas
Kresba: Ted McKeever

Supemet00aDC rádi experimentují, a tak přišly s hodně zajímavým projektem – svou svatou superhrdinskou trojici (Superman, Batman a Wonder Woman) nechali promíchat s filmovými klasikami. Jako první tu je Superman s kultovním sci-fi Fritze Langa Metropolis.

Musím se přiznat, že film Metropolis jsem viděl, a i když oceňuji jeho přelomový vizuál, šíleně mě nudil (má jednoduchý příběh vyprávěný nudným a ujetě expresivním stylem němých filmů). Než mě někteří z vás ukamenujete, pár němých filmů se mi líbilo a jiné dílo Langa, M: Vrah mezi námi, považuju za úžasný film.

Příběh filmu je na Supermanův vesmír naroubovaný s až překvapivou lehkostí. „Clarca z rodu Kentů“ okouzlí revolucionářka Lois a rozhodne se zachránit město, v němž bohatá elita (Lex Luthor) zotročuje dělnickou třídu. V komiksu se objevuje spousta scén z filmu a vůbec to nepůsobí nuceně. Samozřejmě charaktery původních DC postav jsou lehce pozměněné, ale vždy si ponechávají to důležité ze sebe.

Bohužel jsem dost nepochopil výběr kreslíře Teda McKeevera. Jeho netypický styl s „ošklivými“ postavami jsem si vychutnával v parádním komiksu Extremist, ale zde jeho dosazení za post kreslíře považuju za krok mimo. K „drškatým“ špinavým postavám se mi moc nehodily naivňoučké rozmluvy z Metropolisu a hlavně samotný vizuál města, hlavní tahoun původního filmu, se v komiksu prakticky nenachází. Budovy a stroje – které vidíme minimálně – jsou v komiksu na sebe prostě nějak ošklivě naházené a nepůsobí futuristicky.

Supermanův Metropolis pro mě představuje promrhaný potenciál. Film Metropolis má sice naivní, ale nadčasový příběh, který se rozhodně dá převyprávět zajímavým způsobem. Zde se scénář možná až moc drží původního filmu, nepřináší nic zajímavého nového, a kresba, která má být v tomto případě velmi důležitý prvek, celému projektu podráží nohy.

5/10

Supemet22 Supemet10 Supemet04

[Top]

Captain America Vol 3: Ice

Scénář: Chuck Austen
Kresba: Jae Lee

Captain America 015-000Tenhle Captain America ze série Marvel Knights (Marvel komiksy určené pro dospělejší čtenáře) není moc mezi čtenáři oblíbený, co jsem tak sledoval. Mně se přesto první dvě knihy líbily a s chutí jsem se vrhl na další díl. Ten je, zdá se, ještě kontroverznější než díly předchozí.

„Ice“ v názvu totiž odkazuje na led, v němž byl Captain America nalezen týmem Avengers, a v tomto komiksu se ukazuje, že to nebyl žádný obyčejný led a že to všechno nebyla jen obyčejná náhoda. Cap je teď po 11. září a dalších věcech šíleně naštvaný a zdeptaný, většinu lidí v čele s Nickem Furym posílá doháje a teď navíc zjišťuje, že americká vláda je ještě horší než čekal. Čtenáře čeká konspirační příběh s nějakým tím šokujícím odhalením.

Když se nad tím vším, co Cap uvidí, čtenář trochu víc zamyslí, dojde mu, že je to poměrně přitažené za vlasy. Ale já, i když konspirační teorie v reálném životě nemám rád, se při čtení samotného komiksu výborně bavil a v danou chvilku mi to všechno přišlo jako hodně fajn nápad. Navíc mi přišlo hodně sympatické, že ty zvraty nejsou v celém komiksu definitivně potvrzeny, takže vše opravdu zůstává v poloze „teorie“ (což  mohlo být způsobeno vlivem redakce Marvelu, co si tak velké změny u Capa nepřáli).

Atmosféra komiksu je vynikající. Capův vztah s novou postavou, sexy atlanťankou (jakože Princ Namor s kozama) je temný a intenzivní, a on sám je pořád sympaticky drsný – nikdy nesklouzne do nějaké emo fáze. Hodně k tomu přispívá vynikající kresba Jae Lehho, která ke komiksu dokonale sedí.

Upřímně řečeno bych doporučoval u tohoto komiksu moc nepřemýšlet. Pokud to uděláte, čeká vás strhující a vizuálně uchvacující jízda s Capem, jaká se jen tak nevidí.

8/10

Captain America 013-008 Captain America 015-004 Captain America 013-004

[Top]