Monthly Archives: Březen 2016

Gunslinger Girl Vol 9

Scénář: Yu Aida
Kresba: Yu Aida

7705275Devítka Gunslinger Girl je pořád vysoce kvalitním počtením nejen pro fanoušky mangy.

Kromě špetky akce se tento díl bude znovu dost zaměřovat na vztahy mezi robotími holčičkami (původně obyčejné holky, které byly zachráněny před smrtí tím, že byly předělané do podoby vysoce výkonných kyborgů) a jejich páníčky-agenty. Dojde i na jeden zvrat, kvůli němuž někteří agenti začnou předhodnocovat svůj pohled na tyto robotice a i mezi holkami, které jsou taktéž mentálně upravované, aby mohly dobře fungovat, začne panovat jakási nervozita.

Jak už jsem zmínil, v devítce je k závěru troška akce, ale v této knize tentokrát nevidíme žádný hon po teroristech (které tyto androidky dokáží efektivně likvidovat), pouze vnitřní problémy v organizaci. Což mně osobně vůbec nevadilo, i v téhle poloze je Gunslinger Girl velmi poutavé čtení.

8/10

021 006 018

Kustodka Květa

Scénář: Tomáš Končínský
Kresba: Františka Lachmanová

2905221_origTyhle české komiksové stripy na mě párkrát vykoukly na netu. Byly vtipné a originální, a tak jsem neváhal, když přes Hithit byla možnost přispět na vydání souborné knihy.

Kustodka Květa obsahuje sérii vtípků z prostředí galerie, kde tato stárnoucí, věčně otrávená paní pracuje. Sem tam nějaký ten fór proto může být trochu „umělečtější“ a je na něj potřeba nějaká ta kulturní znalost, ale většina stripů se do nějakého „artu“ nežene.

Komiks ale rozhodně není nijak odfláklý, naopak vtipy jsou obvykle výborně vypointované a hodně na mě dělala dojem kresba, která bývá často u stripů podceňovaná. Zde sice máme na první pohled standardní „opakující se ksicht“, ale kreslířka Lachmanová si svou práci nejspíš pořádně vychutnává a ví, co dělá, takže Květa i další postavy hážou výborný obličeje a dojde i na nějaké vizuální hrátky.

Menší část stripů se, co se vtipnosti týče, řadí k průměru, ale většinou je Kustodka Květa opravdu výborným komiksovým stripem. Pokud máte rádi komiksové stripy, určitě doporučuju zkusit.

7/10

kyc ekonomka 6214603_orig

[Top]

Secret Warriors Vol 1: Nick Fury, Agent of Nothing

Scénář: Jonathan Hickman, Brian Michael Bendis
Kresba: Stefano Caselli

sw_03_01O téhle sérii jsem něco málo slyšel. Přišla po eventu Secret Invasion, v níž se ukázalo, že skrullové infiltrovali Zemi a už nějakou dobu se vydávali za různá slavná jména. Hlavně však tenhle komiks píšou dvě scenáristická esa Brian Michael Bendis a Jonathan Hickman.

Jsem ale hodně rád, že jsem se k němu dostal až teď – jedná se totiž z velké části o pokračování ke starým příběhům Sterankova Nicka Furyho, které jsem četl teprv nedávno. Komiks sice pravděpodobně obstojí i u čtenáře, který o Furym a jeho minulosti se S.H.I.E.L.D.em nic moc neví, ale minimálně v první knize se na čtenáře valí narážky na staré příběhy a především se vrací všechny staré tváře – ať už klaďasové či záporáci. A vidět je nyní znovu, dospělejší a moderněji zpracované je hrozně fajn.

Příběh má velmi ambiciózní start. Nick Fury už za svou kariéru byl hodněkrát na dně, ale tentokrát jej Bendis s Hickmanem strčili ještě o pár kilometrů hlouběji, protože se ukáže, že Hydra ve skutečnosti po celou tu dobu, co je Fury živ a zdráv, ovládala S.H.I.E.L.D. Fury zjišťuje, že velká část jeho života byla v podstatě lež, a do toho marvelovský vesmír po Tajné invazi dost potemněl – Americe začíná vládnout Norman Osborn a S.H.I.E.L.D. přeměnil na svou vlastní organizaci H.A.M.M.E.R.

V tomhle booku ale zatím Fury po takhle velkým nepříteli nepůjde. Dává dohromady zajímavou nesourodou skupinku nových hrdinů (mimochodem jedna z nich je Daisy, kterou nyní můžou lidi znát z Agentů S.H.I.E.L.D.u) a snaží se je posílat na co nejnenápadnější výzkumné mise… ale nenápadnost tomuto týmu moc nejde. V komiksu se hodně seznamujeme se stavem současného S.H.I.E.L.D.u a hlavně současné Hydry, kterou chce Fury systematicky porazit, což je často v Hickmanově podání velmi zajímavý pohled na tyto dvě slavné marvelovské organizace.

Hickman občas píše tak, že se člověk musí trochu více soustředit než je u superhrdinského mainstreamu zvykem, ale zde také do toho nezapomíná sázet spoustu výborných scén a celkově je příběh velice poutavý.

Dokupy tak Bendis s Hickmanem vytvořili fakt působivý začátek k sérii s velkým potenciálem. Návrat Nicka Furyho ve velkolepém provedení.

9/10

sw_05_013 sw_03_09 SW- 004

, , ,
[Top]

Batman: Soví tribunál

Scénář: Scott Snyder
Kresba: Greg Capullo

big_batman-sovi-tribunal-165536Na Batmana od Snydera jsem slyšel spoustu chvály. Navíc jeho předchozí delší příběh v Detective Comics Black Mirror (který možná vydá i Crew v češtině) byl naprosto úchvatný. První část Snyderova runu Batmana mně ale zatím dech nevyrazila.

Bruce Wayne zjišťuje, že v jeho městě možná opravdu existuje tajemný soví tribunál, který ze stínů už odnepaměti řídí Gotham. Ze začátku se tomu Batman zdráhá uvěřit, ale soví agenti ho brzy vyvedou z omylu…

Musím uznat, že Scott Snyder umí velmi dobře vyprávět příběh. Komiks se skvěle čte a na čtenáře i trochu dýchne atmosféra města s dlouhou minulostí a svébytnou duší. Bohužel však tento námět nenaplňuje svůj hororový potenciál a zůstáváme spíše u klasičtějšího superhrdinského příběhu.

Kromě toho, že je jinak však komiks velmi zručně napsaný, je také skvěle nakreslený. Greg Capullo umí nejen kreslit „klasičtější“ scény typu Batman v jeskyni či rvačka s nějakým tím padouchem, ale zde se i slušně vyžívá v netypických, halucinogenních scénách, o něž není v druhé půlce knihy nouze. Dojde i na trocha experimentování s orientací stran.

Batman: Soví tribunál je bezesporu kvalitní komiks. Je třeba zdůraznit, že příběh není v této knize uzavřený, takže je ještě možné, že opravdu působivé scény mě ještě čekají. Zatím však „pouze“ výborná superhrdinská věc.

8/10

b_c4896-276ba1019a0c216f6e29204e7b6ed966 pcs_1-1368128437 pcs_1-1368128400

,
[Top]

Savage Dragon Vol 8: Terminated

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

Savage Dragon 36 coverTuhle sérii mám vážně rád. Erik Larsen v ní s velkou tvůrčí svobodou rozjíždí superhrdinskou sérii, která je dělaná tak, aby ho bavila – sexy kočky, brutální bitky a to vše o něco dospěleji než tehdejší komiksový mainstream.

Image to hold tehdy rozjížděli ve velkým a je super, že získali práva na Mars útočí, takže hned zkraje tohohle booku Dragon změří síly s vraždícími marťany. Larsen se snaží o to, aby různé události měly i nějaký ten opravdový dopad, takže během této invaze emzáků zemře spoustu lidí, a Dragon je odejit od policie. Nevzdává se boje proti zloduchům, ale chce to dělat po svém. Také jeho vztah s bývalou pornoherečkou je pasé a Chicago začíná ze stínů znovu dostávat do rukou místní superpadoušská mafie.

Jak jsem říkal, autor tohohle komiksu se evidentně při komiksu dobře baví a minimálně já se rozhodně nenudím. Sice jsou postavy často charakterově poměrně jednoduše načrtnuté, ale vždy tak nějak fungují. Larsen se dokonce často neštítí využívat různé známé motivy a postavy od Marvelu / DC, takže je to svým způsobem jeho verze superhrdinského mainstreamu, možná i lehce parodie.

V každém případě je ale Savage Dragon stále velice fajn a zajímavá superhrdinská série.

8/10

Savage Dragon 36 page16 Savage Dragon 36 page12 SD 38 - 004

,
[Top]

Wolverine and the X-Men Vol 2

Scénář: Jason Aaron
Kresba: Nick Bradshaw, Chris Bachalo

Wolverine and the X-Men 006-000Jason Aaron, znám především svými drsnými komiksy, se v této sérii vrhl na žánr komedie.  A v druhé části Wolverine and the X-men ukazuje, že mimořádně dobrý dokáže být, i když vyjde ze své „comfort zone“.

V první knize jsme viděli, jak Wolverine a další X-meni (především Kitty Pryde) dávají dohromady novou školu pro mutanty jako protiváhu k ostrově mutantů, kde vyučuje Cyclops trochu drsněji svou část mutantů. Wolverine chce, aby se z dětí hned nestávali vojáci a měli větší klid na rozvíjení svých schopností a vědomostí. Po otevření školy však došlo k různým zběsilostem a nyní to není ani o chlup lepší.

Wolverine and X-men se můžou chlubit šíleným tempem a hromadou ztřeštěné akce. Škola je neustále vzhůru nohama – aby ne, když stojí na ochočeném žijícím ostrovu Krakoa. Samotní studenti tomu taky moc nepřidávají – jeden z nich je bojovný gladiátor z cizí planety, další mladý anarchista, který nenávidí celý svět, a potom tu třeba ještě pobíhají desítky podivných skřítků, co vypadají jako zesnulý Nightcrawler. Vedle této škole jsou Bradavice nejnormálnější a nejklidnější škola v galaxii.

V tomto často až chaosu ale Aaron zvládá nejen napsat slušný příběh, ale především ukázkově pracovat s postavami. V první části jsem měl postavy rád, v druhé jsem si je zamiloval. Jsou správně švihlí, poměrně originální (v rámci x-menovského vesmíru rozhodně) a prostě mě zajímá, co s nimi bude dál. Wolverine se pravděpodobně vidí v mladém rebelovi Quentinu Quireovi a o to víc je vidět, že i když je Wolverine pořád v duši rváč, už přeci jen dospěl a zmoudřel.

Druhý book nám ukáže Wolverina, jak jde s Quirem podvodem získat peníze do vesmírného kasína kvůli financování školu, Kitty Pryde, jež záhadně otěhotní, bitku Beasta se Sabretoothem a mnoho dalšího. Na malém prostoru 4 sešitů Aaron rozjíždí úžasnou podívanou. Navíc mu sekundují skvělí kreslíři Nick Bradshaw a Chris Bachalo.

Jason Aaron jede na plný plyn. Vynikající druhý díl zběsilé komediální série.

9/10

Wolverine and the X-Men 005-008 Wolverine and the X-Men 006-018 Wolverine and the X-Men 007-009

, , ,
[Top]

Power Girl Vol 2: Aliens and Apes

Scénář: Justin Gray, Jimmy Palmiotti
Kresba: Amanda Conner

Power Girl 008 (2010) (digital-Empire) 001Nejprsatější superhrdinka opět zasahuje! První čísla její nové série byla příjemným počtením se super kresbou, tak jsem se vrhnul i na pokračování.

A protože už vím co očekávat a autorská dvojice se nezměnila, tak žádné zklamání se nekoná. Opět jsou tu lehce ujeté příběhy plné akce, sem tam nějakých těch dobrých vtípků a místy velice sexy kresbou. Power Girl se tu například setká s mimozemským milovníkem, který vypadá jako neslavná role Seana Conneryho v sci-fi béčku Zardoz (pokud neznáte, doporučuju si vygooglovat). Ten chce s Power Girl zplodit děti a při dvoření málem zničí celou naši planetu. Pak si ještě bude muset vyřídit starý účty s jednou padouškou a dokonce stačí udělat radost jednomu geekovskému klukovi.

Z příběhů je nejpovedenější právě ten první, interakce mezi Power Girl a „Vartoxem z Valeronu“ je často vtipná i roztomilá. Další postavy už jsou na tom bohužel podstatně hůř, dokáží sice chvilkově zabavit, ale jinak jsou poměrně zapomenutelné. Ani její kámoška z jiného světa Atlee tu nějak zvlášť nezazáří. Z příběhu, kdy vezme Power Girl do své domoviny, si čtenář pravděpodobně zapamatuje jen jejich pidi-plavky.

Power Girl však pořád je příjemným počtením. Neslibuje salvy smíchu, ale hezky odcejpá a čtenáři se můžou často i řádně kochat kresbou.

7/10

(Obsahuje Power Girl 07-12)

Power Girl 009 (2010) (digital-Empire) 008 Power Girl 010 (2010) (digital-Empire) 017 Power Girl 012 (2010) (digital-Empire) 010

,
[Top]

Wonder Woman 1: Krev

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Cliff Chiang, Tony Akins

b_c5915-8b8e9179247c7afb969df1f02cc3fe89Wonder Woman nemám příliš načtenou, ale jako postava mě zajímá, tak jsem vzal za vděk BB Artu a koupil si první book od Azzarella, který je známý svými drsnějšími a temnějšími komiksy.

Tahle Wonder Woman je součástí řady New 52, v níž superhrdinové dostávají nějaký ten nový start, čísluje se od jedničky, a to vše aby do komiksů s danou postavou mohli snadno proniknout noví čtenáři. WW je jedním z těch komiksů, který komplet neresetuje postavu, máme tu už zkušenou válečnici, nezačínáme od jejího originu a tak dále.

Jak jsem říkal, moc starých komiksů s WW jsem nečetl, takže nemůžu moc srovnávat, ale v Azzarellově podání je Wonder Woman zaměřená hodně na mix řecké mytologie a reality. To už je samozřejmě v jejím původu (podobně jako třeba Thor v Marvelu vychází ze severské mytologie), ale nemusí to nutně znamenat, že se tím bude komiks zaobírat. Minimálně první book je ale bohy, polobohy a dalšími mýtickými bytostmi slušně prolezlý.

A tihle bohové jsou docela fajn. Spolu s trochu netypickou kresbou od Cliffa Chianga a později Tonyho Akinse působí často mnoha postav až „punkově“. Jsou stejně jako Wonder Woman poměrně drsní, někteří působí dobře moderně a zároveň je v komiksu cítit taková ta mytologická monumentálnost.  Plus je někdy díky kresbě super akce (například když si Svár brutálně pohrává s amazonkami).

Samotný příběh je však poměrně jednoduchý, resp. se toho příliš během 6 sešitů nestane. Wonder Woman chrání holčinu, která čeká Diova nemanželského potomka, což jeho ženu Heru moc netěší a hodlá se mstít. Do toho ještě Wonder Woman zjišťuje něco o své minulosti a má velmi napjaté vztahy se svými sestrami amazonkami.

Bohužel poměrně často mi přišlo, že má děj prapodivné tempo a konec mi dokonce přišel slušně zmatený. Přibližně v polovině komiksu se mi asi nějak podařilo správně „naladit“ nebo to jsou nejlíp psané části, protože jsem se nechával komiksem s jeho podivnými postavami unášet, ale ke konci už jsem měl opět pocit, že tohle dílko prostě trochu „drhne“ a tolik jsem se nebavil.

Celkově je však tenhle komiks hlavně díky zajímavému stylu zajímavým dílkem. Doufám však, že druhá část se trochu víc rozjede.

7/10

largea Pandora_Wonder_Woman_001 WonderWoman-01-InternalArt4_thumb[1]

,
[Top]