Monthly Archives: Únor 2016

Food Wars! Vol 2

Scénář: Yuto Tsukuda
Kresba: Shun Saeki

DIG023921._SX640_QL80_TTD_První díl Food Wars mě pořádně nadchnul. Byl nápaditý, pěkně nakreslený a mimořádně vtipný. Neváhal jsem proto s přečtením pokračování. Bohužel po vymakané jedničce přišlo zklamání.

Mladý talentovaný kuchtík je nyní přijatý do té nejelitnější kuchařské školy na světě, kde se mezi žáky pěstuje rivalita, a protože zde můžou studovat jen ti nejlepší z nejlepších, riziko vyhození číhá na každém rohu. Sebevědomý Soma je ubytován na podivné malé koleji (narozdíl od mnoha superboháčů), kde se seznamuje s dalšími talentovanými podivíny. Samozřejmě si navzájem něco šíleně vymakaného uvaří a později si hlavní hrdina i zasoutěží v duelu s prsatou expertkou na maso, aby zachránil jeden studentský klub.

Abych přepnul na téma komiksu, tak „ingredience“ zůstávají ve dvojce Food Wars podobné jako u prvního dílu, ale přesto výsledné jídlo nechutná ani zdaleka tak dobře. Komiks se začíná už teď opakovat (vždy přijde nějaká kulinářská výzva, kde podceňovaný hlavní hrdina nakonec zvítězí a všem to nandá) a nové postavy nejsou až tak zajímavé. Příběh zde rovněž není tak dobrý a především je tu minimum opravdu dobrých vtipů.

Přesto se komiks čte poměrně dobře. Kresba je stále pěkná a občas jde překvapivě do hloubky co se týče vaření. V kuchyni zdatnější komiksáci si dokonce můžou sami zkusit jednotlivé pochoutky, protože autoři komiksu poskytují mezi kapitolami pěkně popsané recepty jídel, které máte v manze možnost vidět. Food Wars 2 na mě proto působí jako příjemný komiks, ale už to není taková bomba jako jednička.

Těžko říct, jestli se v dalších dílech navrátí ta mimořádnost počátků. Určitě ale ještě další díl zkusím, mimojiné proto, že konec dvojky slibuje zajímavý děj v dalším díle.

7/10

fdc180e6f17b0de21865d215edf68d72._SX640_QL80_TTD_ 5427dcb569e44a5a6f3b5d85cd075416._SX640_QL80_TTD_

Barbarella

Scénář: Jean-Claude Forest
Kresba: Jean-Claude Forest

pu_Barbarella_00fcMusím říct, že jsem neodolal a konečně jsem si přečetl pár čísel kultovní erotické sci-fi ságy jménem Barbarella. Nečekal jsem od komiksu mnoho… což je dobře.

Nebyl jsem totiž moc zklamán. Úplně první dojem byl však zajímavý. Barbarella je poměrně jednoduše nakreslená – je v podstatě černobílá, pozadí vypadá často nedokresleně a jen tak načrtnutě – ale i to má něco do sebe. Co se týče erotiky, tak ta je jenom lehoučká, ale funguje. Hlavní krasavice je opravdu půvabná, má nejen sexy tělo, ale i krásný obličej (kreslená podle Brigitte Bardot). Takže erotično řekněme docela funguje.

Příběh, v němž pozemšťanka Barbarella, navštěvuje různé podivné světy je ale povětšinou slušná nuda. Autor se snaží vymýšlet různé zvláštní a fantaskní prvky, díky kterým Barbarella působí spíše jako jakási Alenka v říši divů, ale nimrá se v nich příliš moc, a Jean-Claude Forest rozhodně není žádný Lewis Carroll. Povětšinou je Barbarella dost nuda.

Mile mě však překvapilo, že zatímco chlapi jsou spíše komparzem, tak samotná Barbarella není vůbec špatná postava. Je nezávislá, ale zároveň slušně nadržená. Nebojí se využít svou sexualitu (například zmámit nepřátele ukázkou svých ňader), ale nenechává se využívat a celkově mívá nad ostatními náskok. Zároveň aspoň v těchto prvních příbězích nepůsobí jako klasická kladná hrdinka. Do situací, v nichž nakonec přemůže nějaké zlo, se dostává spíše náhodou a její hlavní motivací je se od divných hnusáků dostat co nejdál… a k sexy chlapákům co nejblíž.

První příběhy Barbarelly opravdu mají něco do sebe, ale to hlavní – děj – je opravdu příliš nezáživný a nezajímavý a kresba je taky příliš jednoduchá, takže hodnotím jako podprůměr.

4/10

pu_Barbarella_26 pu_Barbarella_14 pu_Barbarella_05

[Top]

Avengers Academy Vol 4: Final Exams

Scénář: Christos Gage
Kresba: Tom Grummett, Andrea Di Vito

AvengersAcademy_37_TheGroup_001Během čtení této série mi přišlo, že části, které jsou skvělé, a části, které jsou jenom lehký nadprůměr, jsou tak nějak 50:50. Poslední čísla však už misky vah přechýlila ve prospěch těch výborných čísel, a toto finále to jen potvrzuje.

Ano, je to tak, série Avengers Academy končí a vzhledem k vyvedeným posledním číslům mě to docela dost mrzí. V této knize se aspoň s hlavními postavami Avengers Academy můžeme kvalitně rozloučit.

Nejdřív tu máme akční příběh, v němž se bude bojovat proti mladému spratkovi, který je až moc geniální a chce změnit superhrdinství ve světě… Jeho motivace není vůbec špatná, opravdu jsou superhrdinové a superpadouši uvrženi do určitého statusu quo, jenž by možná šel díky nadlidským schopnostem změnit. Jinak řečeno: superhrdinové by mohli dělat mnohem víc než jen mlátit barevné superpadouchy. Toto téma už bylo nastřeleno několikrát v průběhu série a nyní se nám dostane rozuzlení, které je sice poměrně jednoduché, ale logické. Nemáme tu žádné druhé Watchmeny, ale už to, že je tu tato otázka nastolena a není ani na konci smetena ze stolu, je velmi příjemný doplněk série.

Avengers Academy jsou ale především o dobře napsaných postavách a ty tu dále zažívají radosti i starosti – oboje trochu realističtější a zajímavější než bývá v mainstreamu zvykem – homosexuální vztahy, důraz na znetvoření postav, osamocení postav… v ničem z toho nejsou Avengers Academy ani v rámci mainstreamového superhrdinského komiksu průkopníkem, ale mix je to vskutku povedený.

Book Final Exams je výborným zakončením zajímavé marvelovské série. Osud mnoha postav mě opravdu zajímá, a tak budu pátrat po jejich komiksovém pokračování v dalších řadách.

8/10

AvengersAcademy_37_TheGroup_004 AA_38_TheGroup_007 AvengersAcademy_35_TheGroup_011

[Top]

Superior Spider-man Vol 3: No Escape

Scénář: Dan Slott, Christos Gage
Kresba: Giuseppe Camuncoli, Humberto Ramos

Superior Spider-Man 013-000Tahle série je prostě něco. Teoreticky neuvěřitelně pitomý námět (Dr. Octopus se zmocnil těla Petra Parkera a snaží se být superhrdinou jako on) pojal Dan Slott opravdu velkolepě a díky němu je po hodně dlouhé době Spider-man v klasickém marvelovském vesmíru fascinující čtení.

V předchozích číslech se hodně řešilo, jak si Octopus zvyká na svůj nový život superhrdiny, v čem se od pravého Spider-mana odlišuje a jak se původní Parker (nyní něco jako duch) snaží dostat zpět. Tento book je spíše postavený na akci. Akci, která je v rukou „zlého“ Spider-mana místy setsakra drsná.

Dr. Octopus vždy jako správný béčkový padouch toužil po velkoleposti. Nestačí mu proto jenom někde nad mrakodrapy zbušit padoucha a poslat ho do vězení. Už mu ani nestačí jeho robotí pavoukové, kteří 24 hodin denně jako živé kamery snímají kdejaký kout New Yorku. Krizi s Kingpinem, který obsadil Shadowland, chce vyřešit tím, že jeho sídlo prostě srovná se zemí, a pro vězení pro superpadouchy Raft má už taky svůj plán. J. Jonah Jameson – po delší době díky neobvyklém vztahu s novým Spider-manem zajímavá postava – požádá Spideyho, aby dal pozor na chystanou popravu padoucha. Samozřejmě nic nevyjde tak, jak má, a dojde na monumentální akci, kterou Raft snad ještě nezažil.

Jak jsem říkal, Superior Spider-man je tu opravdu o té místy nečekané surovosti (na klasický marvelovský vesmír a na komiks se Spider-manem) a Octopusově charakteru. Dr. Octopus se totiž nezměnil na Doktora Lásku, je to padouch se vším všudy. Jen teď místo ovládnutí světa je jeho cílem být co nejefektivnějším superhrdinou. A udělá pro to víc, než by leckdo chtěl.

Třetí book Superior Spider-mana sice šetří s dramatickými a velkolepými scénami, ale stále je to velice poutavé a kvalitní čtení.

8/10

Superior Spider-Man 013-012 Superior Spider-Man 013-011 Superior Spider-Man 014-005

, , , ,
[Top]

Mirai Nikki Vol 4

Scénář: Sakae Estmo
Kresba: Sakae Estmo
StronaGłówna_-_PostacieZatraceně podivná je tahle manga. Bohužel příběh je ujetý konstantně, ale jeho kvalita hapruje až moc.

První booky byly fajn, třetí byl vynikající a čtvrtý… je docela slabota. Opět vidíme bojácného kluka s psychopatickou holkou-stalkerkou, jak se společně stali účastníky jakési soutěže znuděného boha o tom, kdo se stane dalším všemocným. Vyhrává poslední přeživší a v likvidaci ostatních a obraně před nimi jim slouží deníky, které můžou mít různou podobu (mobil, notýsek, omalovánku…) a můžou předvídat budoucnost různým způsobem (zápis z deníku, krátký popisek)…  Budoucnost se však může měnit a různá pravidla se na sebe kupí tak, že začínám pochybovat, že jim rozumí aspoň autor.

Každopádně trojka byla srozumitelné akční počtení, a i když čtyřka je taky pochopitelná, není příliš zajímavá. Yukki a Yuno se seznamují s partou nových lidí, kteří jsou klučinovi velmi sympatičtí, zatímco holka hned žárlí. Samozřejmě se to, jak bývá v tomto komiksu zvykem, všechno zvrhne v brutální a ujetý boj o život.

V každém případě na mě zvraty nefungovaly, některé postavy mě docela otravovaly a asi se to všechno začíná nějak moc opakovat. Snad jen vizuálně je to místy vcelku zajímavé a pár scén nebylo zlých. Vše se to ale utápí v jakési samoúčelné prdlosti.

Čtvrtý díl Mirai Nikki je slabým pokračováním, a tak hodlám zkusit ještě jeden book, ale jinak přemýšlím, že s touhle sérii už skončím.

5/10

015 021 024

[Top]

Astonishing X-Men Vol 1: Gifted

Scénář: Joss Whedon
Kresba: John Cassaday

Astonishing_X-Men_Vol_3_6Po už slušné řádce let jsem se rozhodl znovu přečíst Whedonův kultovní run X-menů. Kdysi mě tato série naprosto nadchla a byl jsem pak velmi zklamaný, když jsem v záplavě mutantských komiksů našel jen velice málo komiksů, které by byly podobně kvalitní. Obstojí u mě Whedon ale i po letech?

Rozhodně ano. Rozdílem z mého čtenářského pohledu je, že už mám přeci jen více načteno, a tak můžu srovnat, v čem se například Whedonův přístup k X-menům odlišuje. Start série Astonishing X-men je až neuvěřitelně komorní záležitost – zvlášť vzhledem k tomu, že má vlastně monumentální zápletku. Vše nasvědčuje tomu, že jedna doktorka vynalezla lék na mutantství, což otřásne početnou mutantskou komunitou i samotným týmem X-men, který momentálně vede menší školu v Xavierově stopách. Vidíme, jak se s tím vším vypořádá Cyclops, Wolverine, Beast, Kitty Pryde a Emma Frost. To jsou hlavní hrdinové, na které se Whedon velmi pečlivě zaměřuje. Jejich motivace a pocity vidíme někdy až nepříjemně do hloubky, jindy jim zase scenárista do úst vkládá šíleně nerdovské (a někdy i dost vtipné) hlášky.

Atmosféře komiksu přidává kresba Johna Cassadaye, která působí velice filmově díky velkým panelům (velmi často v komiksu vidíme horizontální panely přes celou šířku strany) a poměrně realistickým obličejům – například Wolverine i Kitty Pryde nepůsobí jako typičtí krasavci s dokonalými obličejovými rysy á la manga, cartoon, barbie… K tomu ještě Cassaday rád experimentuje s barvami prostředí, které jsou často velmi výrazné, a dává často dohromady netypické kontrasty.

I když vidíme v booku Gifted různé ty problémy a myšlenkové pochody postav, je děj komiksu vcelku jednoduchý. Má však smrtící tempo, za které můžou i nadupané cliffhangery nutící vás číst „ještě jedno číslo“.

První kniha Astonishing X-Men je opravdu nadupaný start, který kdyby šel jenom trochu víc do hloubky, jednalo by se v podstatě o dokonalý komiksový zážitek. Vynikající.

9/10

fastballredux4 afbf8a_52508db615a64bdb80b4308a18df7dec 201305060540_ultimatni-komiksovy-komplet-astonishing-x-men-nadani-4

, , , , ,
[Top]

Captain Marvel Vol 1: In Pursuit of Flight

Scénář: Kelly Sue DeConnick
Kresba: Dexter Soy, Emma Rios, Al Barrionuevo

CaptainMarvel_1_TheGroup_001Na Kapitánku Marvelovou jsem byl hodně zvědavý. Její předchozí série, v níž si Carol Danversová říkala Ms. Marvel, mi přišla jako skvělá odpočinkovka a tuto postavu jsem si vcelku oblíbil. Její série byla zrušena (po slušném počtu čísel) a v roce 2012 přišel na řadě nový pokus.

Upřímně řečeno mě i hodně nalákaly obálky, kde vidíme, jak Carol změnila dost výrazně image (zkrátila si vlasy a nasadila realističtější, ale přesto velice šik kostým). Na nich ovšem také vidíme Carol v pěkném cartoon stylu s výraznou linkou a pastelovými barvami. Vnitřek komiksu nemůže být vizuálně vzdálenější. Styl Dextera Soye je poměrně realistický, rozmazaný, divoký a barvy působí špinavě. Od pátého čísla pak nastupuje kreslířka Emma Rios, která má sice už jasnější linku, ale taky se její styl řadí mezi „neobvyklejší“ kresbu, v níž ženy nevypadají nijak zvlášť přitažlivě (opět, narozdíl od obálek). Je to taková kombinace Jeffa Lemirea a mangy pro dívky. Obojí je hodně slušná kresba, ale stejně na mě ten obří rozdíl mezi obálkou a vnitřkem neudělal dobrý dojem. Mám z toho takový pocit, že marketingově vybrali příjemnější obálky, protože styl uvnitř by se prodával mnohem hůř. Pochopitelné, ale neupřímné.

Každopádně první číslo série mi přišlo výborné. Ta neučesanost kresby pěkně korespondovala s jakýmsi surovým znovuvzkříšením Carol Danversové, která nám ukazuje, že je silná, nezávislá žena. Bohužel v průběhu první knihy nám svoji drsnost ukazuje až moc, takže mě její charakter začal brzy nudit. Vlastně je tu spoustu ženských postav, které jsou všechny šíleně drsné a jakoby pořád musely někomu dokazovat, že se obejdou bez chlapů a že jsou stejně chlapáčtí, ne-li chlapáčtější než všichni ostatní. Když se dostanou holky do situace, kdy jim není dovoleno za války lítat, jenom proto že jsou ženy, tak tohle funguje. Ve chvíli, kdy se Carol dostane do situace, v níž bojuje s týmem žen proti ozbrojené přesile či se navzájem drsňácky stírá s umírající kamarádkou, to už ale působí dost nuceně, skoro až směšně. Možná je toto určitá výzva pro čtenáře, jak moc vidí ženu jako rovnocennou, jak moc mu vadí změna tradičního zobrazení (super)ženy v komiksech, a já v ní selhal. V každém případě mě ženské postavy (v prvním booku jsou hlavní postavy výhradně ženy) po počátečním skoro až nadšení začaly dost rychle otravovat.

Příběh je navíc dost nic moc. Captain Marvel se dostane záhadným způsobem do druhé světové války, kde potkává ženské komando spolu s hrdinskou pilotkou, která je jejím velkým vzorem. Pomáhá jim bojovat a zjišťuje, jak se dostat zpátky. To vše se bere dost vážně, vidíme hodně flashbacků a drsňáckých komentářů.

Captain Marvel je ženský superhrdinský komiks, který příliš spoléhá na téma „silná žena“. Možná je natolik cílený na ženy, že je pro mě obtížnější se do něho ponořit či si nějaké prvky komiksu vychutnat, ale v každém případě se tenhle komiks v mých očích příliš nevyved.

5/10

CaptanMarvel_5_TheGroup_015 CM_2_TheGroup_013 CaptainMarvel_6_TheGroup_016

,
[Top]

Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky

Scénář: Jeph Loeb
Kresba: John Cassaday, David Finch, Ed McGuiness, John Romita Jr., Leinil Francis Yu

b_c5387-9eb9b345d79bdf17e99135a541742689Captain America je zajímavá postava a zdálo se mi, že čeští čtenáři si tento komiks nemůžou vynachválit, a tak jsem po něm v UKK edici sáhl. Po pozdějším otevřením mi pak však došlo, že už jsem komiks četl a že mně přišel jako standardní doplňující minisérie, nic výjimečného.

A můj názor se po několika letech vůbec nezměnil. Tato minisérie odehrávající se po smrti Captaina Ameriky obsahuje několik krátkých příběhů od Jephe Loeba a řady áčkových kreslířů, v nichž vidíme, jak se různí superhridnové potýkají s tím, že legendární supervoják už není mezi živými. Máme tu klasická jména jako Spider-man, Iron Man a Wolverine, ale dojde i na Hawkeye či Young Avengers.

Jak jsem zmínil, tak sice sérii nepíše ani nekreslí žádná „béčka“, ale to nemění nic na tom, že mě to prostě nijak zvlášť nezasáhlo – což tenhle komiks zamýšlí. Chce, aby vám bylo fakt líto Capa, abyste se dojali nad vztekem a smutkem různých postav a abyste měli pocit, že marvelovský svět už nikdy nebude takový jako dřív. Ani jedno se komiksu nedaří. Něco takového u superhrdinského komiksu není snadné, zvlášť když Captain America se už mezitím stačil vrátit z mrtvých (aby zase nedávno téměř „zemřel“), ale občas se zadaří, například smrt a následný pohřeb ultimátního Spider-mana byl přesně tou emociální bombou, o kterou se autoři tohoto komiksu snažili.

Na druhou stranu je to pořád dobrý komiks. Jednotlivé příběhy jsou téměř neustále zábavné (jedna kapitola mi přišla slabší), kresba je pěkná a čtenář má možnost vidět mnoho skvělých postav Marvelu – čili pro fandy tohoto komiksového vesmíru ideální věc.

Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky je docela slušné rozloučení (i když v tomhle případě to není „sbohem“ jako spíš „zatím čau“)  s jedním zajímavým superhrdinou.

7/10

IMG_0002

, ,
[Top]