Monthly Archives: Leden 2016

X-Men: Legacy – Back to School

Scénář: Christos Gage
Kresba: David Baldeon

X-Men_Legacy_263_0001X-menské série mi přijdou velmi často dost slabé, konkrétně i předchozí čísla série X-Men: Legacy mi přišly místy příšerně nudné, ale vzhledem k tomu, že sérii píše i Christos Gage, autor výborné Avengers Academy, tak jsem se rozhodl jí dát znovu šanci.

Bohužel Avengers Academy – i včetně slabších čísel série – je někde úplně jinde. V této době jsou mutanti rozděleni na dva tábory. Jeden přebývá u Cyclopse, který mutanty žene více do boje, druhý nalézá útočiště v znovupostavené škole pro mutanty, kterou vede Wolverine. Série „Legacy“ je více zaměřená na mutantské outsidery, a tak se podíváme do nové mutantské školy. Hlavní eskapády této nové instituce rozebírá slovutný Jason Aaron v sérii Wolverine and the X-men, a tak zde Gageovi asi ani nezbylo moc prostoru na vyprávění příběhu…

A ten opravdu není nic extra. Školu navštíví pološílený mutant Exodus, který požaduje, aby se urychleně všichni mutanti zase k sobě vrátili, a pokud ho neposlechnou, tak všechny zabije… a tak se rvou. Později zase vidíme jiného mutanta, kterému se zbláznili schopnosti, a tak může zemřít. Obě tyto postavy jsou jakože mocní mutanti a oba později reflektují svou minulost a rozvažují nad budoucností, což není až tak nudné, ale rozhodně to není kdovíjak zábavné.

Komiks se relativně dobře čte, jen se v něm prostě neděje nic moc zajímavého. Postavy nejsou úplně zlé, jen vás nezajímají jejich další osudy. Stejně tak kresba je dost průměr (ale řekl bych, že ji i dost kazí příliš světlé a agresivní barvy).

Prostě tato čísla X-Men Legacy jsou dost obyčejná, ničím nevynikající čísla. Tato série už zažila horší příběhy, ale rozhodně se mi teď nechce zkoušet pokračování.

6/10

X-Men_Legacy_264_0009 X-Men_Legacy_262_0009 X-Men_Legacy_264_0007

(Obsahuje X-Men: Legacy 260.1 – 265)

,

Marvel Super Hero Contest of Champions

Scénář: Bill Mantlo, Mark Gruenwald, Steven Grant
Kresba: John Romita Jr.

ContestofChampions_01_00Každý den se člověk dozví něco nového. Tak například už je u nás poměrně známým faktem, že Tajné války superhrdinů (které u nás vyšly dokonce ve dvou edicích) byly prvním masivním crossoverem superhrdinů. To ale víte, že… to není tak docela pravda? Dva roky předtím si Marvel vytyčil možná ještě ambicióznější cíl – přizvat na jednu bitku VŠECHNY superhrdiny Marvelu.

Oukej, narozdíl od Secret Wars tu máme jenom superhrdiny, ne padouchy. A hned teda ještě vyvrátím tu poutavou reklamu – zdaleka všichni superhrdinové spolu nebojují, v boji vidíme jen několik desítek postav. Na druhou stranu jsou tu davové scény, kde opravdu JSOU všichni marvelovští superhrdinové (i když někteří nejasně), a především je myslím výborným bonusem, že na konci každého sešitu vycházela na pokračování jakási databáze všech superhrdinů s kratičkým popiskem (co jsou zač, kde se poprvé objevili atd…). Čtenář v roce 1982 tak mohl mít doma pěkný ucelený seznam všech superhrdinů Marvelu – ještě v době kdy jich až tolik nebylo… Vlastně vám můžu nyní sdělit oficiální počet superhrdinů Marvelu v roce 1982. Je to… tamtadadá… 67. To není zase tak moc, co? Plus ještě nějakých 34 neaktivních a 21 mrtvých.

Pokud jste četli původní Tajné války, tak byste se asi nehádali v tom, že příběh toho komiksu je velmi jednoduchý. Zdejší příběh je ještě jednodušší. Dvě vesmírné entity unesou všechny superhrdiny Země a nutí je spolu bojovat kvůli sázce. Nejde o souboje na život a na smrt, ale o to, aby se v různých lokacích (Severní pól, westernové městečko…) spolu poprali o nějaký vzácný svítící artefakt, který na ně vždy v pravou chvílí odněkud vykoukne. Jo, já vím, vzrušující, že? Superhrdinové spolu až tolik bojovat nechtějí, ale moc je nutit do boje taky nemusí. Náhodně jsou rozestaveny do týmů a vidíme v nich známá jména jako Wolverine a Thing, ale i neznámé superhrdiny, často z různých neamerických končin – například rusák Vanguard, francouz Le Peregrine či židovka z Izraele Sabra. Tyto postavy nejsou vůbec špatné, jejich kostýmy, schopnosti a chování zapadají do tehdejších osmdesátek a nepůsobí nijak zvlášť křečovitě. Naopak bych u některých rád viděl jejich modernější pojetí.

Komiks je to ale samozřejmě velmi jednoduchoučký. Některá kola turnaje (důkladně rozdělená na podkapitoly) jsou nudnější, některé trochu zábavnější, ale stěží si měsíc po přečtení vybavíte dva tři zajímavé momenty. Avšak na rozdíl od pozdějších Secret Wars není příběh zdaleka tak natahovaný, naopak má velmi střídmou délku tří komiksových sešitů. Navíc i konec není vůbec špatný, a tak spíše slabšímu komiksu přece jen dám slušné hodnocení.

Průměrný starý komiks, který má ale pár věcí, kvůli němuž se vyplatí ozkoušet.

6/10

ContestofChampions_03_10 ContestofChampions_02_18 ContestofChampions_02_08

, , , ,
[Top]

Savage Wolverine Vol 1: Kill Island

Scénář: Frank Cho
Kresba: Frank Cho

Savage Wolverine 002-000V rámci Marvel NOW! se rozjelo mnoho nových řad a mezi nimi dostala šanci i nová série slavného marvelovského rosomáka. První příběh nakreslil a dokonce i napsal Frank Cho, uznávaný kreslíř, který umí kreslit prsaté holky jako málokdo.

Ještě jsem nečetl nic, co by tento umělec napsal, a tak mě potěšilo zjištění, že Cho nemá postavenou kariéru jenom na kreslení sexy ženských tvarů, ale je i velmi slušným scenáristou. Příběh o Wolverinovi, co se zničehonic objeví na ostrově obklopeném monstry spolu se sexy divoškou Shannou, má sice maximálně obyčejný námět, ale Cho ukazuje, jak precizně a promyšleně dokáže i takovýto příběh obohatit.

Postavy jsou taky moc fajn, některé dialogy jsou hezky vtipné a vše to má i díky skvělé kresbě (sice lidi hned upoutají ty prsaté krásky, ale on kreslí všechno výborně) super styl. Bohužel však i přes to, že komiks má hlavu a patu, tak přeci jen příběh nepřesáhne hranici lehkého nadprůměru. Nenachází se zde výjimečně zajímavé momenty či postavy, o jejichž osud by se čtenář nějak mimořádně zajímal.

První book Savage Wolverine není povinností pro fanoušky Marvelu, ale jedná se o velmi pohodové počtení, na které se skvěle kouká.

7/10

Savage Wolverine 004-009 Savage Wolverine 003-016 Savage Wolverine 003-007

, ,
[Top]

Mýty 1: Legendy v exilu

Scénář: Bill Willingham
Kresba: Lan Medina

myty legendyPrvní book Fables už jsem předtím četl dokonce dvakrát. Jednou v angličtině, podruhé od Netopejra a pak se dlouho nic nedělo, protože jsem čekal, jestli se toto vydavatelství rozhoupe k častějšímu vydávání. To zajistila až Crew, takže jsem se teď rozhodl do Mýtů už potřetí ponořit.

Příběh o Vlkovi, který rozkrývá vraždu rebelky Růženky na popud Sněhurky, mezi nimiž to mimochodem slušně jiskří, a to vše v reálném světě, kam ve velkém pohádkové bytosti uprchly, už jsem si dost pamatoval – a opět mi přišel velmi slušný, jen ne až tak kulervoucí. Každopádně jsem si nemálo užíval různé detaily. Především jsem docenil práci s postavami, díky kterým je tak zábavné a někdy napínavé komiks číst. Dialogy jsou perfektní a na kresbu, která osciluje někde mezi pohádkovostí a civilností našeho světa, se super dívá.

V prvním díle se kromě detektivnímu příběhu také pomalu seznamujeme s celým tím velkým příběhem na pozadí o útěku z Mýtova, který se jistě bude v dalších dílech rozvíjet. Úvod rozjel sérii na výbornou a už se těším na další díly.

8/10

myty 01_2v_str087_l 015613uk3 myty 01_2v_str021_l

,
[Top]

Aspic, détectives de l’étrange Vol 2 (Aspic – zvláštní detektivové 2)

Scénář: Thierry Gloris
Kresba: Jacques Lamontage

aspic-detectives-de-l-etrange-bd-volume-2-simple-16960Aspic je evropský komiks s opravdu kouzelnou kresbou. Aspoň mně opravdu sedí ty malebné (i když tmavší) barvy a roztomilejší obličeje. Jenže už se mi mnohokrát u evropského komiksu stalo, že kresba super, ale  zbytek nic moc.

To naštěstí není případ Aspicu. Opět zde vidíme milý detektivní případ se sympatickou hlavní hrdinkou, která se jako svěřenkyně slavného detektiva často plete do jeho práce. Spolu s podivným mužem malého vzrůstu jde po krku zločineckému podsvětí, konkrétně jedné bandě, co touží získat kámen mudrců a neváhá přitom vraždit nevinné.

Komiks má fajn atmosféru a vizuálně je opravdu potěchou pro oko. První díl měl o něco napínavější a zajímavější příběh, ale ani dvojka ho nemá vůbec špatný a nudě se nepřiblíží.

Druhý díl Aspicu je příjemným komiksovým počtením.

7/10

PlancheA_122254

[Top]

Marvel Universe vs. the Avengers

Scénář: Jonathan Maberry
Kresba: Leandro Fernandez

Marvel Universe 004-Zone-000Třetí a závěrečný díl hororové minisérie z marvelovského prostředí. Jonathan Maberry, povoláním hlavně spisovatel, stvořil příběh, kde už se zase postavy Marvelu nějak poblázní kvůli epidemii. Tentokrát se téměř všichni lidi i nadlidi nakazí  pravděpodobně nevyléčitelným virem, který z nich dělá zuřivé lidojedy. Jo, něco jako zombie apokalypsa, jenže lidé po ní nejsou pomalí ani nijak zvlášť hloupí, takže v kombinaci se superschopnostmi je to opravdu smrtící a nebezpečná hrozba, která velmi pravděpodobně zlikviduje celý civilizovaný život na planetě.

V předchozích dílech jsme viděl, jak se s tím snaží vypořádat Punisher a Wolverine. Oba jsou zkušení lovci zvyklí na války a masakry, a tak se jim daří přežívat. Wolverine sleduje nejděsivější chvíle ve svém životě, neboť jeho přátelé umírají tak rychle, že se ani nestačí balit do pytlů na mrtvoly. Punisher je naštěstí magor bez přátel, takže pro něho to je v podstatě jen další mise, kterou musí vyřešit. A svým způsobem si i tento nový lovecký život užívá, protože mnoho věcí se pro něho zjednodušilo. Třetí díl má sice v názvu „Avengers“, ale ve skutečnosti je hlavním hrdinou Hawkeye.

Přestože je zkušeným Avengerem, který přežil kdeco, stále se podceňuje. Spíš náhodou je mezi promilem přeživších, ale nyní přichází ta správná chvíle, v níž musí ukázat, že je hrdina, jenž nepotřebuje mít za zády superbohy a supervojáky, aby zachránil svět. Rybník mu však může vypálit nečekaná spása… Doctor Doom. Ten se zjeví ve své lodi a arogantně, ale efektivně ukazuje, že má lék na virus. Chce za to jediné – aby před ním všichni poklekli jako před  novým pánem světa.

Už předchozí dva díly měly pořádně drsné a působivé scény a trojka je na tom ještě líp. Čtyři čísla jedou na plný obrátky – akce, deprese, nečekané zvraty v příběhu… Upřímně řečeno jsem velmi překvapený, že tento komiks nevyšel v řadě MAX, neboť se jedná o jeden z nejdrsnějších a nejdepresivnějších příběhů vydavatelství Marvel, který může se slabšíma povahama slušně zacvičit. Na některé scény jen tak nezapomenete.

Velkolepé finále Marvel Universe vs… Jonathana Maberryho je proto ještě lepší než vynikající předchozí části. Je to úchvatný drsný příběh, který vám ukáže superhrdiny Marvelu, jak jste je ještě neviděli.

9/10

Marvel Universe 004-Zone-007 Marvel Universe 003-Zone-014 Marvel Universe 003-Zone-007

, , , ,
[Top]

Spirála 1

Scénář: Džundži Itó
Kresba: Džundži Itó

spirala1Kdysi dávno jsem viděl japonskou filmovou adaptaci této mangy a velmi se mi líbila, tak jsem se rozhodl si po letech přečíst i původní komiks a zjistit, jak je na tom ten.

Upřímně řečeno už si z filmu zase tolik nepamatuju, ale je super, že obě dílka jsou stejným způsobem postavené na zajímavé atmosféře, v níž se snoubí nepříjemný pocit s očekáváním něco děsuplného. Manga je to sice hororová, ale není tolik postavená na strašení (což Japonci zvládají i v komiksu bravurně), spíš čtenáři často servírují nechuťárny a to velice bizarního rázu.

Příběh je o mladé dívce, která žije v malinké vesničce, jejíž obyvatelé začínají pomalu propadat kouzlu spirály. Někteří tento pozoruhodný tvar adorují, jiní se ho k smrti bojí. Krásná hlavní hrdinka zatím spíše plní funkci pozorovatele, ale šílené věci dějící se v jejím bydlišti začínají čím dál víc zasahovat i do jejího života…

Zajímavé na komiksu je, že jednotlivé kapitoly obvykle vypráví uzavřenější příběh se zajímavým vyvrcholením. Ty čtenáři mimo jiné ukazují, jak hlouběji se vesnice začíná propadat do víru (nebo spíš spirály?) šílených okolností.

Spirála je poutavým napínavým čtením s úžasnou atmosférou – mimo jiné díky úchvatné kresbě autora. Milovníkům „divných“ hororů vřele doporučuju.

8/10

tumblr_lkpbzaIASS1qiv08do1_400 screenshot_komiksy_spirala_1_0_36056 screenshot_komiksy_spirala_1_0_36055

[Top]

Děsivé radosti

Scénář: Michal Suchánek, Ondřej Neff
Kresba: Michal Suchánek

desive_radostiTvorby Michala Suchánka si všiml snad každý český fanoušek komiksu, i když ho jinak česká komiksová tvorba nechává chladným. Zaujal americké vydavatelství a jeho kresba připomíná funkční americký mainstream. Nakladatelství Crew neváhalo a vydalo mu komiks na motivy tří povídek Ondřeje Neffa.

Zpočátku u mě převládalo nadšení. První povídka ze sci-fi světa, v němž zamilovaný pár utíká před perzekucí, neboť jeden z nich je jaksi mimozemšťankou a sex mezi odlišnými druhy se zde nenosí, je vynikající. Především v této povídce Suchánek předvádí svoji kresbu a jak pěkně zvládá nejen průlety zajímavým prostředím, ale i exoticky vypadající postavy. Komiks šlape jako sandály (jak by řekl Kapitán Demo), má spád a fajn pointu.

Jako jednu z mála výčitek k této povídce bych měl, že občasná sci-fi terminologie (tam především označení pro rasy, ať už oficiální či slangová) může být místy matoucí. Postavy spolu realisticky hovoří v termínech, co teprve přijdou, ale čtenář s nimi nemusí být z komiksu tak dobře seznámený. Tahle malá chybka ale naroste do nepřehlédnutelných rozměrů v povídce druhé, kde se to jen hemží nezajímavými novotvary v sáhodlouhých rozhovorech. Povídka se především snaží o temnou atmosféru a napětí mezi postavami, ale nic z toho nepřichází. Ani krátkost příběhu komiks nezachrání před nudou.

Prupovídky Ondřeje Neffa mezi jednotlivými komiksy dají čtenáři dobře vědět, že si rád rejpne do společenských problémů, a tak není překvapením, že poslední povídka je zaměřená právě na tyto autorovy ambice. Poslední povídka je však také zcela nefunknčním sci-fi příběhem, v němž přes všechnu tu satiru nedává vůbec nic smysl.

Vidíme fotografa v budoucnosti, který využívá možnosti cestování v čase, jež je jako v Zítra vstanu a opařím se čajem dostupné veřejnosti v podobě komerčních zájezdů. Příliš mnoho stran musíme nejdřív poslouchat fotografův idiotský rozhovor, aby nám bylo jasné, že to je záporák. Má to být člověk, který má plnou hubu citů, krásy a srdíčka… A samozřejmě se ukáže, že je to pokrytec a větší zlo než lidé, co takhle „hezká“ slova nepoužívají. V rámci té Neffovy satiry i moderátorka ukáže, že je kráva, a v naprosto přetažené kritice politické korektnosti se vše spojí do jednoho mega-zvratu.

Ta nesmyslnost spočívá v tom, že i kdyby byl fotograf asociální pokrytec, tak se nepřizná s klidem ke svému odpornému činu – ten je daleko za hranicí jakéhokoliv pokrytectví. Stejně tak moderátorka se svým nerealistickým plánem by pak těžko mohla mít k dispozici takové nástroje na naplnění svých cílů (abych nespoileroval). Ve zkratce i s velikou dávkou nadsázky (a že není z komiksu moc cítit – není to Soudce Dredd, i když by možná chtěl být) jsou postavy nereálné a vytvořený svět nelogický. Oboje je navrženo tak, aby dalo křečovitě dohromady pointu sloužící k satirickému odplivnutí, kam se to svět podle Neffa řítí…

Obě témata – politická korektnost a otázka morálky fotografů katastrof – samozřejmě můžou být zajímavě zpracovány (například poslední série South Parku liberály nešetří), ale tohle je bohužel nefunkční i jako obyčejný komiks – sledujeme dvě nesympatické postavy s nelogickým chováním v nelogickém světě a není to vtipné.

Děsivé radosti mají děsivě sestupnou kvalitu. Michal Suchánek je nejen dobrý kreslíř, ale i slušný komiksový vypravěč, a tak doufám, že se jeho kariéra v komiksu bude dál zajímavě vyvíjet. Když však komiksy v této knize vyprůměruju, vychází mi spíše méně sympatické hodnocení.

6/10

desive_radosti1 desive_radosti-82_small pcs_1-1444548223

[Top]

Green Lantern: Rebirth

Scénář: Geoff Johns
Kresba: Ethan Van Sciver

71mhETPp7eLGeoff Johns mně už mnohokrát ukázal, že má velký talent na představování postav novým čtenářům. Proto jsem se rozhodl zkusit jeho minisérii s Greenem Lanternem, která – jak už název naznačuje – má být jakýmsi jeho restartem, v naději, že tohle bude pro mě, člověka, co zná Green Lanterna jenom povrchně,  dobrý začátek. Není to tak ale docela pravda.

Green Lantern: Rebirth je spíš než za čerstvý start pro nové čtenáře něco jako nejnovější Star Wars. Oba díla jsou hodně zaměřené na už stávající fandy, hlavně na ty dlouhodobější, co milují klasické části. Pozici Green Lanterna za ta léta převzala hodně pozemšťanů. A zde nemáte jednoho, dva… poměrně výrazně se tu objevují hned čtyři Green Lanterni ze Země, z nichž dva se fyzicky od sebe hůř rozeznávají (oba fešáci s černýma krátkýma vlasama). Johns se navíc nějak zvlášť nesnaží vysvětlovat, kdo je kdo, spíš si všichni mezi sebou familiérně říkají křestním jménem, někdy příjmením…

Příběh je svým způsobem jednoduchý, ale Johns se rád nimrá v různých detailech, které jsou často dost super, ale některé opět vyžadují větší znalost vesmíru Green Lanternů, aby si je člověk užil. Například se zde vysvětlí, proč jeden z Lanternů má šedé vlasy, proč kdysi byli Green Lantern zranitelní vůči barvě žluté a tak dále…

Bohužel na mě komiks působil i dojmem myšmašu, který skáče z jednoho místa na druhý. Postav je hodně a Johns se toho možná snaží vyprávět až moc. Některé části příběhů byly velmi zábavným čtením, některé byly bohužel až nudné. V každém případě zde je vidět Green Lantern tak, jak jsem si ho představoval – samé epické vesmírné souboje se sci-fi nádechem… a to je něco, co nevyhledávám. A Johns mě zde nepřesvědčil v tom, že bych měl tohle vyhledávat u Green Lanterna.

Tento book považuju za lehký nadprůměr, vhodný spíš už pro stávající fanoušky Green Lanterna.

7/10

1203684-kyle_explains gl-rebirth-6-of-6-09 Rebirth4-1

,
[Top]

Wolverine: First Class Vol 4: Ninjas, Gods and Divas

Scénář: Peter David
Kresba: Ronan Cliquet, Scott Koblish, Gurihiru

Wolverine - First Class 014-000Scenárista Fred Van Lente pěkně rozjel tuhle příjemnou retro-sérii, která je mířená spíše na mladší publikum, ale může potěšit i odrostlejšího komiksáka. Zkušenější nerdy může potěšit svým zasazením do doby, kdy se ještě někteří známí hrdinové neznali (nebo jen minimálně) a celkově Marvel svět vypadal trochu jinak, možná byl trochu naivnější, čerstvější a nevinnější. Scenáristické otěže za Van Lenteho však nyní přebírá Peter David.

Peter David je zkušený scenárista, který se proslavil hlavně dlouholetým psaní Hulka, kterého toho tu ale na Wolverina nevyšle. Oblíbenými postavami Marvelu však nešetří. V prvním příběhu Kitty Pryde (která je ve skutečnosti hlavní postavou spolu s Wolverinem) narazí na Elektru a později se přidá i Daredevil. V dalších dvou krátkých, jednosešitových příbězích uvidí Kitty na vlastní oči božského Thora a popovou zpěvačku se superschopnostmi Dazzler.

Obsazení je to tedy skutečně hvězdné. Příběhy s nimi jsou… obstojné. Nečekají vás žádné kulervoucí hlášky a strhující tempo, ale komiks slušně odcejpá a humor občas není špatný. Peter David tedy sérii nijak zvlášť nevylepšuje, pořád je v podstatě na stejné úrovni – což ale vůbec nevadí.

Takže i tento díl Wolverine: First Class je fajn počtení pro fanoušky Marvelu.

7/10

(Obsahuje Wolverine: First Class 13-16)

Wolverine - First Class 014-020 Wolverine - First Class 014-008 Wolverine - First Class 016-012

, , ,
[Top]

Hikaru no Go Vol 16

Scénář: Hotta Yumi
Kresba: Obata Takeshi

51i96FTIDCL._SX332_BO1,204,203,200_V předchozím díle jsme viděli, jak Hikaru přišel o svého přítele-ducha. Jak si teď s hraním deskové hry Go bez něho poradí? No, to se v tomto booku moc nedozvíte. Ale vůbec to nevadí.

Už šestnáctá kniha vynikající zábavné mangy Hikaru no Go je totiž zaměřená na postavu Hikaruova kamaráda, u něhož to vypadalo, že zmizí v jeho stínu, neboť nebyl tak dobrý, aby ho následoval na jeho cestě k nejlepším hráčům Go. Nyní jde ale do sebe a navštěvuje čínské středisko mladých hráčů Go, aby se od nich něčemu přiučil.

Isumiho čeká v Číně několik šoků a čtenáře čeká další dynamická zábava plná napětí. Možná proto, že Hikaru už se ve světě Go tolik prosadil, tak je velmi zábavné a osvěžující sledovat znovu nějakého outsidera. Isumi dostává v Číně slušně zabrat, ale zároveň nás nečekají žádné zjednodušené a klišoidní představy třeba o tom, jak jsou všichni Číňani nafoukaní zlouni či zubožení otroci. Čínský přístup ke Go se sice v lecčem liší od toho japonského, ale jako všude jinde na světě, i zde je kupa sympaťáků. Kreslířka Obata Takeshi se dokonce do čínského střediska Go vypravila, aby nasála tamější atmosféru a je to v komiksu opravdu znát.

Hikaru no Go šestnáctka je dalším vynikajícím dílem této super mangy.

8/10

112 072 036

[Top]

Pupíky 1: Nejseš nějaká namyšlená?

Scénář: Dubucová
Kresba: Delaf

pupiky-1Na tuto sérii jsem slyšel obrovskou chválu ze všech stran, často od lidí, od kterých bych nikdy nečekal, že budou nadšení z komiksu, který na první i druhý pohled vypadá jako speciál z Bravo Girl. Nyní vím, že i u čtenářek tohoto časopisu by mohl komiks zabodovat… což ale neznamená, že by měl být pouze pro ně.

Komiks vypráví o puberťačkách, které ve škole ze všeho nejvíc zajímají kluci a snaží se být „cool“ a jen proboha ne „trapné“. Něco takového si většina z nás pamatuje, kluci to hlavně s nechutí sledovali u holek. Máme tu tři hlavní hrdinky. Dvě jsou vyfintěné kočičky a třetí je holka-outsider, kterou tyto nafoukané holky jakože vzaly pod svoje křídla. Ve skutečnosti však nebohou Karin využívají a závistivě jí naopak škodí v nalézání lásky a štěstí, na čemž je postavená velká část humorných situací.

Pupíky jsou rozdělené do krátkých epizodek (obvykle o 1 straně), které mají vždy na konci nějakou tu vtipnou pointu, takže se spíše jedná o jakýsi druh  stripů. U komiksu jsem se nijak extra neřehtal nahlas, ale humor je to příjemný a drtivá většina těchto částí má vyvedený závěr. Hlavní hrdinku budete litovat, ale zároveň se i smát jejím dvěma „kamarádkám“, protože ačkoliv na ně kluci slintají, tak osud na ně taky často vyzraje.

Velkou předností Pupíků je paradoxně kresba, která může leckoho odlákat, resp. ho nenavnadit ke koupi. Kreslíř Delaf má cartoonový styl mistrovsky v ruce, a tak na papíru předvádí úžasné ksichty a jeho na první pohled jednoduše nakreslené postavy kypí životem.

První díl Pupíků byl velmi příjemným počtením, ale zatím mi dech nějak nevyrazil. Slyšel jsem, že větší čtenářská extáze by měla přijít v pozdějších číslech, tak jsem zvědavý. I tento první díl však rozhodně stojí za koupi.

7/10

pupiky-10 12508_3 normalni_image

[Top]

Top 20 komiksů, které jsem četl v roce 2015

Zde je dvacítka nejlepších komiksů, které jsem v roce 2015 četl. Jako vždy se ale nejedná nutně o komiksy v tom roce vydané… no, vlastně jde ve všech případech o starší komiksy, protože jsem tento rok téměř žádnou novinku nečetl :)

Seznam tak spíš pro vás může být doporučením, jaké komiksy obecně za to fakt stojí, když se „probojovaly“ až do tohoto žebříčku.

20) Hikaru no Go Vol 15-16
19) Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě
18) Mrtvý nebo živý
17) Gunslinger Girl Vol 7-8
16) Teen Titans Vol 1-2
15) JSA: All Stars

JSA-AllStars4-22-23

14) Savage Dragon Vol 7-8
13) The Bulletproof Coffin

12) Great Teacher Onizuka Vol 2
11) Y: Poslední z mužů 1: Jako jeden muž
10) Hitman 8: Zavíračka

HITMAN-8_ukazka-3

9) Liga spravedlnosti 2: Zrození zla
8) Vinland Saga Vol 11-12
7) Wolverine: Rot
6) Superior Spider-man Vol 1-2
5) Marvel Universe Vs. Wolverine / Avengers
4) Food Wars! Vol 1

Food-Wars-v1-034

3) Fantastic Four: Nemyslitelné
2) Ikigami: The Ultimate Limit Vol 5-6
1) V jako Vendeta

JB4113ac_vend4

[Top]