Monthly Archives: Prosinec 2015

Mrtvý nebo živý

Scénář: Mark Millar
Kresba: J. G. Jones

img_1367077Jeden z dalších komiksů, který jsem si chtěl už dlouho přečíst, ale dostal se k němu až teď. Dnes už dobře vím, že Mark Millar je zatraceně dobrý scenárista a tohle byl jeden z komiksů, které ho proslavili a ve kterým předvedl svůj talent.

Millarův um spočívá mimojiné v tom, že umí napsat pořádně drsné scény, kde kombinuje násilí a psychický teror. Proto příběh o superpadouších, kteří kdysi dávno vybili superhrdiny a teď si jenom v podstatě hrají na vlastním písečku, v němž obyčejný člověk je jen jejich hračka, se zdá být pro tohoto scenáristu dokonalý materiál. A taky že jo. Mark Millar se totiž v superhrdinech/superpadouších vyzná a má pro ně cit, a proto jeho hrátky s tímto žánrem stojí za to. Máme tu hodně černého humoru, během něhož často naráží na různé konkrétní superhrdiny z Marvelu a DC Comics. Ten humor je ale opravdu maximálně černý, takže pro mnoho čtenářů bude něco, co mělo být považováno ještě za vtip, spíše dramatickou a zarážející scénou. Jsem si docela dost jistý, že i mě zatrnulo u mnoha scén, které Millar původně považoval za děsnou bžundu.

Mrtvý nebo živý alias Wanted (podle kterého je film, který má s komiksem společný v podstatě jen název) je ale především zábavný a až překvapivě svižný komiks. Millar ukazuje čtenáři svou vizi současnosti, ve které tajně operují superpadouši, s jakousi samozřejmostí. To je povětšinou paráda, ale musím říct, že mě taky trochu zamrzelo, že jsem tento zajímavý svět a zajímavé postavy nemohl více prozkoumat.

Za ovšem problematickou postavu považuju tu hlavní. Wesley Gibson, který žil celý svůj život jako nudný loser, ale brzy zjistí, že je ve skutečnosti synem největšího superpadoucha a podobně jako on má obrovský talent zabíjet (jakýsi převrácený oblíbený motiv o Vyvoleném), je trochu zvláštní patron. Není to úplný magor a jeho proměna ze „spořádaného občana“ v zlého člověka bez svědomí na mě působila jaksi nedotaženě. Ano, zlouni mají metody, jak zbavit ostatní empatie, ale i ty jsou v komiksu spíše jen načrtnuté. Možná Millar chtěl ukázat, jak moc snadné je být zlý, když má člověk k tomu příležitost… ale já si myslím, že ten tlak musí být větší než to, co je v komiksu zobrazeno. Na druhou stranu nejsem žádný psychiatr, takže co já vím. Jen já osobně jsem měl problém hlavní postavě věřit a více se do ní vcítit. I když možná i to byl asi trochu Millarův plán vzhledem k závěrečné scéně.

K závěru ještě musím zmínit kresbu. V úvodníku se nešetří chvály na J. G. Jonese, ale s tím já se nemůžu zcela ztotožnit. Jones je očividně zkušený borec, ale myslím, že má jeden, u komiksu docela zásadní problém – tváře postav si nejsou moc podobné. Nejvíc to odnáší právě hlavní hrdina, který je později kreslený podle Eminema, ale předtím se na něho moc nepodobá (a není to jen změnou účesu). Další postavy jsou taky kreslené podle slavných herců, ale bohužel i díky tomu je vidět, že tohle Jones nezvládá, protože v rámci jedné scény někdy daná postava vypadá jako její herecký předobraz, někde už ne. Nechci být za detailistu, ale i tahle věc mně během čtení trochu bránila se do tohoto skvělého dílka ponořit. Na druhou stranu akční sekvence jsou v komiksu často mimořádně vyvedené.

Mrtvý nebo živý je hodně zajímavý komiks, v němž zase Millar ukazuje, jak drsný komiks umí napsat (myslím, že snad každého čtenáře aspoň párkrát zamrazí). Není to však podle mě tak kvalitativně vyvážené dílko jako něco z jeho ostatní tvorby.

8/10

kn_2007_11_24_23_26_51 cmx0724uk2 cmx0724uk1

This Magazine Is Haunted 08-14

Scénář: Sheldon Moldoff a další
Kresba: Sheldon Moldoff a další

Page01_MagazineIsHaunted013Prvních 7 čísel hororového časopisu ze padesátek mi ukázalo, že tato éra má něco do sebe. Zbylá čísla této série, která sice později byla restartovaná, ale obsah byl mnohem méně hororový kvůli Comics Code Authority, jsou podobně dobrá – dokonce ještě o chloupek lepší.

Kouzlo těchto komiksů spočívá v tom, že opravdu berou horor za ten správnej konec – máme tu monstra a různě pokroucenou realitu náhlým vpádem děsivých aspektů, a to vše se nemusí omezovat na rozpočet díky tomuto skvělému médiu. Kresba je na tehdejší dobu opravdu vydařená. Některé věci jsou i dnes slušně nechutné či skoro strašidelné. A právě v těchto číslech přicházejí kreslíři, kteří se to nebojí ještě víc „rozjet“ a i trochu experimentovat.

Experimentuje se i lehce s příběhovou částí. V těchto číslech se místo klasických 2-3 kratších příběhů objevují i jakési minipříběhy, krátké třeba jen stránku. Jeden například převypráví jakousi pověst o pirátském duchovi a v jednom z nejpovedenějších a nejexperimentálnějších příběhů se čtenář dostane do role muže, který právě zemřel a my zjistíme, co se stane s člověkem po smrti. Tento a ještě pár příběhů jsou vyprávěny v netypické „du-formě“ formě, tj. text je vyprávěn ve stylu, že se to děje právě Vám.

Jistá naivita a jednoduchost se v komiksech přesto objevuje, a proto je to sice povětšinou příjemné počtení, ale komiksy se nedají brát dnes příliš vážně. Kresba je také občas pokažena obyčejnými barvami či neopatrně výraznou tuší.

Poslední čísla This Magazine Is Haunted jsou každopádně zajímavým výletem do podhoubí padesátkových hororových komiksů.

7/10

imagex7747 Page03_MagazineHaunted011 Page07_MagazineIsHaunted013

[Top]

Avengers Vol 5

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Brandon Peterson, Mike Mayhew, Terry Dodson

Avengers 034-000Bendis se po mnoha letech rozloučil s Avengers. Tento tým neuvěřitelným způsobem nakopl, ale tento příspěvek nebude vzpomínkový. Podívám se na závěrečný book série Avengers.

Benďa píše ještě sérii New Avengers, která je zaměřená spíše na outsidery týmu, zatímco v této řadě si máme užít všechna ta velká jména. Tyto superhrdiny také vidíme hezky na obálkách posledního příběhu – Iron Man, Captain America, Hawkeye, Spider-Woman a Thor. Poslední příběh série (před restartem s novým autorským týmem) však není nijak zvlášť velkolepý, naopak působí jako spíše obyčejnější dobrodrůžo. Což ale vůbec nevadí.

V záhadné říší vidíme záhadnou dívku, která jako jedna z mála tamějších humanoidů má problémy s místní mafií. Ukáže se, že říše je „mikrovesmír“ a dívka je jedna ze známých postav, o které se věřilo, že je po smrti. Této holčině se podaří vyslat nouzový signál Avengers a ti se vydávají své známé kamarádce pomoci. Do toho ještě vidíme Wonder Mana, kterému nedávno hráblo a málem zničil Avengers, ale nyní se děsně omlouvá a snaží se být zase hrdinou, což se ale týmu moc nezamlouvá.

Tato změna v chování působí trochu nahodile, zvlášť ve srovnání s koncem Annualu, v němž se čtenáři v podstatě slibuje ďábelský comeback nepřítele. Ale tak už to občas u superhrdinského komiksu chodí. Navíc postavu Wonder Mana hledající vykoupení je zábavné sledovat.

Hlavní příběh v mikrovesmíru je hodně fajn. Nejedná se o žádný objevný epický příběh, což si ale Bendis uvědomuje, a tak ho vypráví svižně a hlavně zábavně. Kresba u prvních čísel navíc působí trochu realisticky, trochu sexy a je tak výborným doplňkem.

Poslední číslo Bendisových Avengers je hodně příjemným počtením.

8/10

(obsahuje Avengers v4 31-34 + Annual 01)

Avengers 031-012 Avengers 034-004 Avengers 032-004

, ,
[Top]

Útok titánů 3

Scénář: Hajime Isayama
Kresba: Hajime Isayama

204227_bigVysoce populární manga dospěla k třetímu dílu. Aspoň u mě, protože jinak už má tenhle komiks svazků mnohem víc… Každopádně – jak si u mě zatím vede?

První book byl epický a nervydrásající, druhý book trochu zmírnil tempo… a třetí se víceméně drží tak nějak úrovni toho druhého. Vidíme partičku mladých bojovníků, kteří spolu s ostatními riskují své životy při obraně před obřími lidožravými titány, dorážejících čím dál víc na jejich město, jenž může být dost možná poslední baštou lidstva. Původ těchto obrů zůstává záhadou, a tak čtenáře tolik nemusel překvapit zvrat z druhé knihy, který se týká hlavního hrdiny a který je tu nyní dál rozvíjen.

Třetí díl Titánů slibuje hodně akce, ale v mých očích spíše stojí za to druhá část knihy (plus mínus druhá polovina), v níž se objeví zajímavá nová postava, jakýsi velitel Pixis. Ten do vší paniky a paranoie (což je významný aspekt celé mangy) přináší rozum, ale i lehkou perverzi (tvrdí, že sní o tom, že ho sežere pěkná titánka). V každém případě jsem na něho ještě hodně zvědav.

Útok titánů pro mě sice momentálně není manga, ze které bych byl absolutně unešený, ale stále si drží slušnou kvalitu a jde o velmi solidní počtení.

8/10

UT2_basic_00.indd 016947uk2 utok-titanu-3-2

[Top]