Monthly Archives: Listopad 2015

Le voyage extraordinaire 1 (Podivuhodná cesta)

Scénář: Denis-Pierre Filippi
Kresba: Silvio Camboni

159120_cJeden z těch na první pohled velice lákavých evropských komiksů. Obálka je moc krásná a vnitřek je ještě lepší, ale… co příběh?

Ten ze začátku vypadá neméně zajímavě. Kluk a holka žijí v alternativním počátku 20. století, v němž se nyní trochu opožděně odehrává první světová válka a to za přispění zajímavější technologie a dokonce tajemných monster z moře. Hlavní hrdinové jsou sice ještě školáci, ale už sami vymýšlí neuvěřitelné vynálezy všeho druhu. Během letních prázdnin oba přicházejí do luxusního sídla výstředních rodičů jednoho z nich, kde budou nejen vynalézat, ale i odhalovat různé tajemství týkající se rodičů chlapce a pravděpodobně i celé té záhadné války…

Prvně se ještě vrátím ke kresbě. Ta je opravdu hodně pěkná, obzvlášť si dává kreslíř záležet na malebných exteriérech. Ať už jde o přírodu nebo lidské výtvory (často vidíme na panelech oboje, někdy i zajímavě „vnořené“ do sebe), vždy je to nejen pečlivě nakreslené, ale má to i nějaké to kouzlo. Postavy jsou nakresleny roztomile a mají zajímavý svébytný styl. Ten se týká především očí některých hrdinů, které jsou velikánské a připomenou mangu. Ale musím přiznat, že i když mám styl mangy velice rád, tak po čase jsem si říkal, že ty obří koule místo očí se k některým postavám tolik nehodí… Ale to už je jenom takový detail, kresba jinak stojí za to.

Bohužel scénář mě zklamal. Úvod je ještě hodně zajímavý, ale jinak se první díl této série spíše nese v duchu jakéhosi očekávání na nějakou pořádnou akci, pořádný vtip, cokoliv… V celé knize se dozvíme pozadí příběhu spíše na začátku, potom už vidíme postavy pohybovat se mezi různými lokacemi a hlavně se dlouze, nezáživně bavit. Dialogy tu slouží pro posun příběhu, což je samozřejmě v pořádku přístup, ale tady už toho na mě bylo trochu moc. Chtěl jsem VIDĚT věci, ne o nich jenom SLYŠET prostřednictvím pěkně nakreslených postav v pěkně nakreslených lokacích.

Následkem toho jsem se u komiksu nebavil tolik, jak bych chtěl. Podivuhodné cestě dávám sice přes spoustu kladů slušné hodnocení, je to pro mě nadpůrměrný komiks, ale příběh mě díky svému zpracování nezaujal natolik, abych si chtěl přečíst pokračování.

6/10

1052_P4 1052_P8 1052_P2

Deadpool Vol 11: DEAD

Scénář: Daniel Way
Kresba: Alé Garza, Shawn Crystal, Salva Espin, Carlo Barberi, Matteo Lolli, Filipe Andrade

Deadpool v3 056-000Deadpool od Daniela Waye dospěl ke svému konci. Tato postava dle všeho hodně vděčí za proslavení právě Wayovi. Někteří mu vyčítají, že původní postavu dost pozměnil. Já nemůžu posoudit, o
jak dobrou či špatnou změnu šlo, protože upřímně znám Deadpoola jenom od Waye, případně ve stylu Waye v různých crossoverů. Za mě jen můžu říct, že Wayův Deadpool je super postava a že tato série byla slušná, místy vynikající.

Bohužel závěr série je… na poměry této řady slabším kusem. Je to pro mě trochu překvapením vzhledem k tomu, že předchozí book byl naopak neobyčejně namakaný plus jsem tak nějak očekával, že na závěr vytasí Way nějaká parádní esa.

Deadpool byl jednu dobu posedlý smrtí. Chtěl umřít, což se mu nedařilo vzhledem k jeho vysoce účinnému ozdravnému faktoru. Nyní se ale objeví sérum, které umí zrušit jeho schopnosti a zaručit mu smrtelnost… Nejprve se toto všechno stane zajímavým prvkem v jedné misi s X-Force, tajným týmem jehož je členem a který plní pro mutanty drsnější věcičky, protože si Cyclops nechce ušpinit ruce. Tenhle book je tlustší, takže tu máme i další příběhy, ve kterých se například potkává s všelijakými padouchy spíše béčkového charakteru (Trapster, Taskmaster…), se kterými se někdy přátelí, někdy nepřátelí a často něco mezi.

Příběhy to jsou všechno slušné, sem tam se vyvede i nějaký ten vtípek, ale opravdu skvěle vypointované šílenosti jako v minulých číslech už to nejsou. Možná už Wayovi docházely nápady, ale ještě měl smlouvu napsat pár dalších čísel, než sérii dokončí a seženou za něho náhradu pro pokračování.

V úplně posledním příběhu se Deadpoolovi chce pomstít bývalá agentka, která kvůli Deadpoolovi skončila na 99 % těla nehybná. V podstatě se z ní stala taková zlá ženská verze Stephena Hawkinga. To mi svým způsobem přijde jako docela drsné pozadí, něco poměrně odvážného na mainstreamový Marvel. Deadpool sice nyní není žádným sebevědomým psychopatem typu Lobo a pochybuje o sobě, ale k žádné katarzi tady extra nedojde. I když… Celý příběh je slušně průměrný, navíc na pozici kreslíře naskočí Filipe Andrade, který podle mě příběh stahoval ještě víc do vod průměru … ALE úplně poslední strany jsou trochu zvláštní, možná natolik zvláštní, že to čtenáře může zarazit. A to se mi líbí.

Úplný závěr závěrečného booku série je tedy velmi zajímavý, většina stran tohoto booku už bohužel tolik ne. Celkově to však stále bylo slušné a pohodové počtení. Jsem zvědavý na Deadpoola od jiných autorů.

7/10

(Obsahuje Deadpool v2 50-63)

Deadpool v3 056-005 Deadpool v3 063-015 Deadpool v3 051-010

, ,
[Top]

Wolverine: Covenant

Scénář: Cullen Bunn
Kresba: Paul Pelletier

Wolverine_316_TheGroup_001Po neuvěřitelně našlapaném Wolverinovi od Jasona Aarona (který dle mého názoru umí psát tohoto slavného rosomáka jako nikdo jiný) převzal štafetu talentovaný Cullen Bunn. Nejdříve napsal výborné pokračování Aaronova megadrsného příběhu Insane in the Brain a teď je tu od něho další příběh.

Wolverine měl kdysi pomoci jedné tajné organizaci lovící monstra zavraždit nebezpečnou slečnu se sny, které zabíjí. Dnes se na scénu vrací jedna členka této organizace, ze které je nyní něco na způsob ducha, a chce, aby Logan dokončil svou práci. Ten nakonec souhlasí a střetává se přitom mimo jiné i s dcerou jednoho z bývalých členů tohoto zabijáckého komanda.

Příběh slušně odcejpá a navíc kresba Paula Pelletiera je velmi příjemná na pohled. Samotný děj ale není nic moc pamětihodného, jedná se spíše o průměr. Na druhou stranu některé načrtnuté postavy nejsou vůbec špatné, například výše zmíněný „duch“ se zdá být jako docela zajímavá postava, kterou bych rád ještě někdy viděl – jedná se o jakousi nemrtvou sherlock holmesovou s britskými hláškami a šik outfitem.

Na závěr musím ještě vypíchnout nádherné obálky od Mikea Del Munda. Celkově však je tenhle Wolverine i přes výše uvedené klady spíše průměrnějším počtením.

7/10

(Obsahuje Wolverine 314-317)

Wolverine_316_TheGroup_009 Wolverine_314_TheGroup_009 Wolverine_316_TheGroup_007

,
[Top]

Ame-Comi Girls 05-24

Scénář: Jimmy Palmiotti, Justin Gray
Kresba: Eduardo Francisco, Santi Casas, Derec Donovan, Horacio Domingues, Ted Naifeh, Adam Archer, Steven Cummings

Ame-Comi Girls 020 (2013) (Digital) (K6 of Ultron-Empire) 00Tahle pohodová série se odlišuje od většiny komiksů dvěma věcmi – vychází nejdřív na webu a potom i tištěně, ale ve speciálním formátu na šířku… a všechny hlavní hrdinky i padoušky jsou ženy. Máme tu alternativní DC svět, kde se to jenom hemží nadlidmi v sexy kostýmech, které jsou ale také velmi často opravdu zajímavě nadesignované.

V prvních dílech jsme se postupně seznámili s různými hlavními hrdinkami (Wonder Woman, Supergirl, Batgirl…), které se pak daly dohromady proti společné hrozbě (zlé Brainiac). Ta je nyní zažehnána, ale holky se přesto nudit nebudou. Kromě nových zlých žen přijdou jejich život okořenit a čtenáře se pokusit zaujmout i nové „klaďačky“.

Například uvidíme Green Lanternku, která se odlišuje od svého mužského protějšku nejen anatomicky. Zde dostane vesmírný prsten čínská slečna, která je nevidomá a se svými novými schopnostmi vnímá okolí kolem sebe pomocí zvuků a hudby. Je to slušná sympaťačka, ale musím říct, že z těhlech čísel mě nejvíce pobavila parta holek z jiné části multiversa. Konkrétně jde o superhrdinky, které jaksi získaly hororovější nádech – Raven je upírka, Flash je zombice, Beast Girl je… no, bestie. Ale samotné příběhy nejsou vůbec strašidelné, naopak jde zatím o nejodlehčenější část Ame-Comi Girls. A část je to velmi povedená, s holkama je dost sranda.

Na konci můžeme ještě zahlédnout třeba pěkně se rozjíždějící příběh Mery, ženské verze Aquamana, ale poté jsou Ame-Comi Girls bohužel momentálně pozastaveny. S tím, že není jasné, jestli nějaké pokračování ještě vůbec přijde. Upřímně, nebude mně až tak vadit, když ne, protože Ame-Comi Girls jsou sice příjemným komiksem, který se mně osobně líbí většinou i vizuálně (podmínka: nesmíte nenávidět mangu), ale nenabízí zase žádné zásadní příběhy k dokončení a postavy k rozvíjení.

Komiks ale hodnotím kladně, je to skvělá odpočinkovka.

7/10

ame-comi-girls-006-07 Ame-Comi Girls 018 (2013) (Digital) (K6DVR-Empire) 08 Ame-Comi Girls 020 (2013) (Digital) (K6 of Ultron-Empire) 06

, , ,
[Top]