Monthly Archives: Září 2015

Batman: Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Dave McKean

b_c2488-8556de9069d40e5ad320d4da84b4a41eDalší z nemála kousků, které jsem si velmi dlouho šetřil, až na něj konečně přišla řada. Tentokrát se jedná o slavné dílo Granta Morrisona, jedno z těch, u kterého se dokonce neskrývá silný zástup lidí, co kolem něho prskají.

Arkham je komiks postavený na atmosféře. Za tu může i Morrison, ale především kreslíř Dave McKean je skvělým zprostředkovatelem tohoto bláznivého výletu do obávané gothamské věznice, která je plná psychopatických zločinců. Batmana zde vidíme na pokraji psychických sil, jen krůček od toho, aby se podobně jako například Joker zbláznil – což by jeho šaškovské nemesis velmi potěšilo. Spolu s Batmanem tedy prozkoumáváme Arkham a především jeho obyvatele.

Pokud jste ještě komiks nečetli, tak jste už možná z mého popisu vytušili, že tento komiks není tolik o příběhu. Různé epizodky jsou někdy dobré, někdy skvělé a najde se i pár brilantních. Za naprosto geniální záležitost pak považuju jakési stručné nahlédnutí do hlavy Batmana a jeho nepřátel v závěru knihy. Vždy v několika heslech, zajímavě výtvarně zpracované (jako v podstatě všechno v této knize, mimochodem) a neskutečně výstižné a mrazivé.

Arkham je hodně zajímavé dílko, u kterého nemusíte obrážet každý týden galerie, abyste ocenili jeho oslnivou kresbu a výjimečnou atmosféru.

8/10

8466_1 201210220552_batman-arkham-pochmurny-dum-v-pochmurnem-svete-3 a2_1

, , , ,

Superman: True Brit

Scénář: Kim Johnson, John Cleese
Kresba: John Byrne

smtb-000John Cleese z Monty Pythonů napsal komiks o Supermanovi. Sakra, to zní zajímavě. A pokud nemáte přehnaně velká očekávání, tak by vás tenhle kousek neměl zklamat.

Na úvod musím upřesnit, že Cleese je uvedený jako jeden ze scenáristů, takže se nejedná pouze o jeho dílko, hlavní podíl na scénáři má podle všeho Kim Johnson. Každopádně Cleese nerovná se pouze Monty Python, ale stojí i za „klasičtějším“ humorem, například v jeho seriálu Hotýlek či filmu Ryba jménem Vanda. Komiks se vydává právě „běžnějším“ komediálním směrem, i když pár narážek na Monty Pythona nesmí chybět.

Superman: True Brit stojí na jednoduchém nápadu, který může připomenout o rok starší Millarovo dílko Red Son. Co by se stalo, kdyby Supermanova loď nepřistála v USA, ale v Británii? Jednou z hlavních změn (a skvělým zdrojem humoru) je fakt, že Britové nejsou tak extrovertní a sebevědomí jako Američané, a proto například britští středostavovští rodiče Supermana svému adoptivnímu synu nedají radu, že má bojovat za spravedlnost či že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. Jejich velkým mottem je: „Pomysli, co na to řeknou sousedé!“.

Proto většinu komiksu vidíme chudáka Supermana, jak potlačuje své schopnosti a je vnímán svým okolím za ňoumu. Britský Superman se ale pak přeci jen ke kostýmu dostane a bude bojovat především proti nechutnému bulváru a neschopným politikům.

Komiks má necelých 100 stran a musím říct, že je to dostačující délka. Děj je upřímně řečeno už tak poměrně slušně natahovaný a vlastně nepříliš záživný. Postavy můžou být vnímány jako trochu až otravné, a proto vás moc nezajímá, jakým směrem se bude jejich osud ubírat. Vtipy ale někdy nejsou vůbec špatné, některé jsou dokonce vynikající plus kresba Johna Byrnea je správně „cartoonovitá“a k náladě komiksu se skvěle hodí.

Celkově je „Opravdový Brit“ spíše takovým odpočinkovým počtením, u kterého se sem tam můžete slušně zasmát.

7/10

smtb-011 smtb-027 smtb-054

,
[Top]