Monthly Archives: Srpen 2015

Bosenský plackopes

Scénář: Max Andersson, Lars Sjunnesson
Kresba: Max Andersson, Lars Sjunnesson

b_c3535-0b162a9eaf93fabf4a65becd7e597e3bMax Andersson je úžasný komiksový autor, což předvedl českým čtenářům komiksy Pixy a Kontejner. Tento novější kousek ve spolupráci s Larsem Sjunnessonem ale už takovou peckou není.

Na první pohled komiks připomene klasického Anderssona, ale přesto se nějakým způsobem odlišuje. Máme tu opět šílený příběh – parta komiksových tvůrců se vydává do Sarajeva, aby tam našli chlápka, kterým se jeden z nich u tvorby jednoho komiksu inspiroval, a tak by se s ním teď rád finančně vyrovnal. Na místě však nachází nadržené bosenské vdovy, bombastickou zmrzlinu a placaté psy.

Příběh má slušné tempo, ale… nějak mě nedokázal vtáhnout. Možná to bylo tím, že jsem cítil určitou nejistotu z toho, jestli bych toho o tom tehdejším konfliktu v Bosně a Hercegovině neměl vědět víc, jestli mi nějak neuniká i nějaká satira v komiksu… Nebo je to jenom náhodná šílenost. Také tu nemáme žádné výraznější sympatické postavy jako potrat Pixy či chlapec s autem místo hlavy Auťáček a celkově takovou tu roztomilost z předchozích Anderssonových děl jsem tu postrádal. Jakousi infantilnost tu vidím přímo v ději, který připomíná šílenou pohádku. Což taky není málo.

Kresba (na které se podíleli oba autoři) je velmi pěkná a podtrhuje tu šílenost komiksu. Hádám, že tohle ujeté dobrodružství vás nenadchne, ale dokáže zabavit a možná i ve vás něco zanechá – mně se například po přečtení komiksu jednou do snu zatoulal ošklivý bosenský plackopes.

7/10

005998uk1 b_c3535-41c35fa121ec9f9fdccfde76ddcf9e59

Wolverine: Projekt X

Scénář: Barry Windsor-Smith
Kresba: Barry Windsor-Smith

b_c5413-4d41cafb17f8dc9b0818a0ebc4d83b5dJak už to tak UKK umí, úvod mě slušně navnadil na zásadní a originální komiks s Wolverinem. Nijak zvlášť nadšený z něj ale nejsem.

Ne že bych si zase stěžoval. Jednou z hlavní věcí, které musím pochválit, je čtivost – komiks se dobře čte, dialogy odcejpají (taky proto, že jsou postavy poměrně stručné ve svých výlevech) a na obrázky se dobře kouká.

Příběh je prostý. Konečně se dozvíme, jak Wolverine získal svou adamantiovou kostru. Dali mu ji zlí vědci, kteří přitom na něm dělali pokusy, protože z něho chtěli udělat supervojáka. Ehm, a to je tak nějak z příběhu všechno. Ale Windsor-Smithovi se víceméně daří stále si udržovat čtenářovu pozornost a postavy vědců nejsou nezajímavé.

Wolverine je tu zobrazován jako ulovené zvíře, přesto ho však myslím čtenář nebude kdovíjak litovat. Ví, že se z toho dostane, a ačkoliv se k němu nechovají pěkně, scenárista jeho utrpení nijak nezdůrazňuje. Logan je prostě v nezáviděníhodné situaci,ze které se přeci nakonec dostane, aby byl členem X-menů a nejoblíbenějším mutantem…

Postupně je proto komiks možná na tak jednoduchý komiks příliš dlouhý. Zachraňuje ho ale výše zmíněná čtivost. Proto je tenhle komiks vcelku zábavným ohlédnutím se do Wolverinovy minulosti. Žádnou na dnešní dobu depresivní či strhující jízdu však nečekejte.

7/10

016155uk1 ukk-10-wolverine-weapon-x-2

[Top]

New Avengers Vol 4

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Mike Deodato, Will Conrad

New_Avengers_27_0001Bendis pořád rozjíždí své New Avengers, jakýsi vedlejší tým Avengerů obsahující „obyčejnější“, ale často zajímavější postavy.

Na začátku booku vidíme klasické dohadování týmu v jejich sídle a v poslední době taky už klasické protesty lidí před ním. Lukea Cage už to začíná štvát a se svou ženou Jessicou Jonesovou dojdou k jednomu důležitému rozhodnutí. Poté vidíme poměrně obsáhlý příběh o tom, jak byla kdysi v tajném městě K’un Lun trénovaná první Phoenix. Na mystické kung-fu věci tolik nejsem, ale tohle je zpracováno velmi zručně, hlavně kresba Mikea Deodata je parádní, takže je na co se koukat a komiks dobře odcejpá.

Nejlepší částí jsou poslední tři čísla, v nichž vidíme několik členů Avengers, jak jsou vězněni X-meny kvůli eventu Avengers vs X-Men. Opět v úchvatné kresbě vidíme dosti depresivní příběh o útěku z vězení, ale především o poničených vztazích mezi nadlidmi. A pointa je možná trochu otřepaná, ale mně přišla parádní.

Hlavně díky konci je pro mě tenhle book velmi slušným avengerovským nášupem. Bendis stále umí a má po ruce šikovného kreslíře.

8/10

(obsahuje New Avengers v2 24-30)

New_Avengers_28_0020 New_Avengers_29_0021 New_Avengers_26_0012

, , , , , ,
[Top]

Estelle Vol 2 – Le pigeon de Montargis

Scénář: Raymond Maric
Kresba: Jack Manini

estellecou02V prvním díle Estelle jsme se mohli seznámit se sufražetkou z lepší rodiny a sympatickou prostitutkou, která si na nic nehraje. Spolu vytvořili podivuhodnou vyšetřovatelskou dvojku. A i zde je čeká nějaký ten případ.

Konkrétně tu máme vraždu jejich společného kamaráda. Pachatele čtenář vidí hned, a tak místo detektivky tu spíše máme dobrodružný příběh, v němž můžeme nasávat atmosféru počátku 20. století a koukat, jak se s tím vším holky vypořádají.

V jedničce mi přišla Estelle o něco svižnější a prostředí zajímavější, ale zde se zase obzvlášť vyvedla druhá půlka komiksu, v níž hlavní hrdinky odděleně odcestují do městečka Montagris. Část v chalupě, ve které se vrahové schovávají, je pořádně napínavá, epizodky kolem jsou zase příjemné vtipné.

Na závěr musím taky pochválit velmi hezkou a sympatickou kresbu.

Estelle je pořád velmi příjemným evropským komiksem.

7/10

estelle02p

[Top]

Captain America Vol 2: The Extremists

Scénář: John Ney Rieber, Chuck Austin
Kresba: Trevor Hairsine, Jae Lee

Captain_America_Vol-4_11_cvrPrvní book série Captaina Americy vydávané po 11. září, který vyšel v UKK, se mi hodně líbil, a tak jsem se rozhodl pokračovat. Další příběhy jsou stále slušným počtením.

Steve Rogers je pořád naprdnutý na americkou vládu a rozhodne se stáhnout do ústraní. Neschovává se však úplně, protože hrdě bydlí v chudé brooklynské čtvrti a živí se jako dělník v přístavu, ačkoliv ho všichni už znají i bez masky. Do toho se snaží řešit různé rozmíšky mezi gangy, napravovat mládež a tak dále. Do větší akce ho ale přitáhne zdánlivá smrt jeho indiánského kamaráda a nebezpeční šílenci s teroristickými manýry.

Cap je tu opět slušný drsňák a máme tu nějaké ty hustopřísné scény, které nepůsobí vůbec špatně. Captain America si jde tvrdě za svým a i když pomáhá lidem, tak se odmítá paktovat se SHIELDem, kteří by ho rádi zase naverbovali. Nepřestává bojovat, i když pochybuje o hodně věcech a hodně lidech kolem sebe.

Obecně vzato však tohle pokračování žádné větší myšlenky či výjimečně zajímavé scény neobsahuje. Jedná se spíše o nadprůměrnou akčňárnu s fajn kresbou.

7/10

(Obsahuje Captain America v4 07-11)

09 12 Captain_America_Vol-4_10_p13

[Top]

Back to Brooklyn

Scénář: Garth Ennis, Jimmy Palmiotti
Kresba: Mihailo Vukelic

Back to Brooklyn- 001Na tenhle komiks jsem narazil náhodou, ale jakmile jsem uviděl jméno Garth Ennis, neváhal jsem. Bohužel si u mě ale tímto dílkem jinak skvělý autor udělal velký vroubek a příště už budu u podobné situace váhat.

Back to Brooklyn slibuje klasický, ale osvědčený námět. Drsňácký antihrdina (zde nějaký mafián na nižší úrovni, moc se to v komiksu nerozebírá) se brutálně mstí různým nechutným hajzlům, tak jak to dokáže jen někdo, kdo si moc neláme hlavu nad zákony a slabým žaludkem. Garth Ennis stylový násilí umí, ale tady to nestačí.

Kamenem úrazu bude to, že komiks napsal spolu s Ennisem jakýsi Jimmy Palmiotti. Ačkoliv je on napsaný pouze v „námětu“, zatímco u „scénáře“ je psaný pouze Ennis, tak podle úvodníků psané Palmiottim je dost vidět, že to je opravdu hlavně „jeho“ komiks. Hádám, že Ennis tu spíš nějak vypomáhal to celé sestavit do komiksové formy. Dost možná ani nepsal dialogy, protože ty nejsou nijak zvlášť zajímavé. Komiks se tváří hodně drsňácky a i když je v něm několik skutečně drastických scén, tak vlastně nic jiného nemůže nabídnout. Hlavní hrdina je absolutně nudná gorila bez charismatu a vedlejší postavy jsou na tom stejně tak. V příběhu je několik pokusů o zajímavější scény, a některé docela fajn jsou, většina je ale už jen tak přepálená, že je jen nelogická a trapná. Po scenáristické stránce je bohužel téměř všechno špatně. Jediné, co funguje, jsou některé scény s pomstou, kde brutálním způsobem zemře nějaká otravná postava, které tu fiktivní smrt přejete. To jsou jedny z mála okamžiků v komiksu, které jsem si užil.

V doslovech u jednotlivých číslech se ukazuje, že Palmiotti hodně čerpal ze své minulosti. Jeho historky z dětství a mládí jsou někdy dost fajn a zábavné – vlastně jsou MNOHEM zábavnější než samotný komiks. V jedné chvíli říká, že by chtěl napsat o svých zážitcích knihu. Na to bych mu rád odpověděl: „Jo, napiš ji a na tenhle rádoby-komiks se už vykašli.“

Velmi komiksu škodí i kresba, které nemůžu upřít docela zajímavý styl, ale v komiksu vůbec nefunguje. Všechny postavy jsou ošklivé (včetně sexy ženských, které mají být sexy) a hlavně nevýrazné. Stejně tak prostředí. Všechno je šedivé a špinavé, což asi má být, ale bez jakékoliv atmosféry. Grafická stránka je prostě plytká a spíše ji budete jenom tak nějak snášet.

Opravdu jsem nečekal, že komiks, kde se skví na obálce nápis „Garth Ennis“ bude pro mě nakonec možná nejhorší komiks, co jsem za poslední rok četl. Back to Brooklyn je do sebe zahleděný, připitomělý a ošklivý komiks (ale má slušné doslovy).

4/10

Back to Brok- 013 Back-to-Brooklyn--004 btb_04_010

[Top]