Monthly Archives: Červenec 2015

V jako Vendeta

Scénář: Alan Moore
Kresba: David Lloyd

david-lloyd-v-jako-vendetaDalší můj velký rest konečně dohnán. O tomhle díle jsem hodně slyšel a kdysi dávno se mi velmi líbila jeho filmová adaptace. Tu už si upřímně řečeno ale tolik nepamatuju, a tak srovnávat komiks s filmem radši nebudu.

Komiks je to ale každopádně vynikající. Alan Moore si tu vyzkoušel „komiksový seriál“, u něhož žádná část není příliš dlouhá a každá by měla nalákat na pokračování. To se Mooreovi bez problémů daří a zároveň jednotlivé části mají obvykle vynikající začátek, střed i konec. Jinak řečeno nepůsobí tento komiks vůbec roztříštěným domem a ještě k tomu je zajímavě rozčleněn.

Příběh je díky filmu jistě už dost profláklý, ale ve stručnosti tu máme záhadného mstitele V, který v dystopické Británii připomínající například Orwellovu vizi v 1984 velkolepě bojuje proti vládě, jež utlačuje lid. Místy je komiks pořádně depresivní, jeho fašistická Británie připomene různé již existující režimy a působí velmi realisticky. V totalitě se dobře daří různým cynickým a bezohledným hajzlům a těch tu uvidíme nemálo. Často i s pocitem uspokojení, neboť se s pomocí tajemného V požírají navzájem.

Kresba je zatraceně zajímavá. Především V vypadá neuvěřitelně působivě a cool. Scény jsou obvykle znázorňovány v tmavých barvách, ale akce je obvykle přehledná a nádherně zpracovaná. Vendeta narozdíl třeba od již zmíněného mistrovského díla 1984 je totiž také velkým dobrodružným příběhem. Jednu drobnou výtku ke kresbě bych ale přeci jen měl – mužské postavy mi místy trochu splývaly. Vzhledově si jsou typově poměrně dost podobní, a tak mně občas chvilku trvalo, než jsem se zorientoval, což je škoda vzhledem k tomu, jak je jinak V jako Vendeta zábavným a vcelku svižným čtením.

Alan Moore si evidentně toto dílo vychutnával, a tak je výsledek plný zajímavých scén a až úchvatně promyšlených detailů. Velký dojem na mě například udělalo celá minulost V a vše kolem jeho jména.

V jako Vendeta je skvělým propracovaným komiksem, který v mých očích znovu dokazuje výjimečnost Alana Moorea.

9/10

5559_2 531059

Wonder Woman v2 71-80

Scénář: William Messner-Loebs
Kresba: Paris Cullins, Lee Moder, Steve Carr

wonder woman v2 #72 01Jeden z mnou nejodkládanějších superhrdinů a mých největších restů je Wonder Woman. Tahle hrdinka je mi v různých jiných komiksech sympatická, ale nečetl jsem s ní téměř žádný samostatný komiks, a tak jsem si řekl, že už by bylo na čase s ní konečně něco zkusit. Šel jsem trochu hlouběji do minulosti a okusil pár čísel z 90. let.

Zde dostal komiks do svých scenáristických rukou William Messner-Loebs, který se evidentně opravdu hodně snaží, aby byl komiks co nejdospělejší. Je to vidět v mnoha aspektech – sice je v příbězích nějaká ta akce a nějaké to dobrodrůžo, ale spíše se komiks soustřeďuje na realisticky znázorněné postavy (mimo jiné tím, že spousta vedlejších postav není fyzicky atraktivní… povšimněte si, že i v dnešním současném komiksu jsou přes 90 % všech ženských postav krasavice) a odbočuje k různým nepříliš „superhrdinským“ příběhům.

Wonder Woman tu například vezme práci ve fast foodu a snaží se svoji práci brát co nejvíc zodpovědně. Diana je podobně jako Superman vnitřně dokonalá žena, takže je hodná, soucitná, moudrá… A musím dodat, že minimálně v tomto komiksu to nepůsobí nijak otravně. Není problém jí fandit. Ve většině komiksů však bývá i fyzicky dokonalá a tady musím poznamenat, že mi její kresba v podání Lee Modera moc nesedla. Konkrétně její obličej je takový trochu zvláštní, s kulatým nosánkem a občas trochu přihlouplým výrazem… Což zdůrazňuju také proto, že jinak mi kresba přišla slušná a jiné ženy, které mají být krásné, krásné jsou. Navíc na parádních obálkách Briana Bollanda vypadá Wonder Woman jinak a mnohem líp.

Každopádně už jsem naznačil, že tento komiks je až nečekaně dospělý. To však ale automaticky neznamená, že je taky dobrý. Tahle Wonder Woman není sice špatná, ale… dějově je poměrně obyčejná a v té své „obyčejnosti“ chybí ty zajímavé scény, zajímavá interakce s postavami a tak podobně. Nic proti civilnější Wonder Woman, ale i ta by mohla mít víc „šťávy“. Skutečně dobrých momentů je v těchto číslech minimum, zatímco občas mi přišlo, že scenárista až příliš tlačí pilu v tom, aby byl co nejintelektuálnější. Například každé číslo začíná nějakým chytrým citátem… který mně přišel, že se ke komiksu vůbec nehodí, a ani mi vlastně nepřišel nijak zvlášť chytrý.

Celkově bylo tohle pro mě zajímavé nahlédnutí do historie Wonder Woman. Tento komiks se sice odlišuje od tehdejšího a vlastně i dnešního běžného superhrdinského komiksu, ale jinak se jedná spíš o lehoučký nadprůměr. Nic, co by mě přesvědčilo číst sérii pod vedením Messnera-Loebse dál.

7/10

Wonder Woman v2 #74 pg16 Wonder Woman v2 #78 pg12 Wonder Woman v2 #74 pg04

,
[Top]

Fantastic Four 11-20

Scénář: Stan Lee
Kresba: Jack Kirby

Fantastic_Four_Vol_1_16Další čísla prvních dobrodružství Fantastické čtyřky mě už bohužel tak nebavily jako ty úplně první. Možná je to tím, že už mě trochu omrzelo sledovat jakýsi historický posun superhrdinského komiksu, už jsem si zvykl na scenáristický i kresební styl, který byl na tehdejší dobu průkopnický, a tak mi zbyly jen samotné příběhy… které nejsou kdovíjak dobré.

Tvůrci úspěšně těží z dobře vymyšlených (charakterově i vizuálně) hlavních postav a některých padouchů. Zvlášť Thing je skvělý hláškař, a i když je už pak trochu ohrané, jak je neustále kvůli něčemu naštvaný, pořád je to nejzábavnější postava.

Taky musím uznat, že je tu pořád snaha o originální a atraktivní příběhy… díky čemuž se ale také často ukazuje v celé své nahotě, jak jsou příběhy nesmyslné a nelogické.

Celkově komiksy jsou velmi dětské, nesmí se moc přemýšlet, jak o stavbě příběhu, tak o motivaci postav. Někdy to díky zábavnosti scén a postav nevadí, ale velmi často jsou bohužel příběhy natahované a poměrně nudné.

Tahle sbírka čísel byla veskrze fajn počtením, ale už to místy dosti „drhlo“, a tak s čtením dalších prvních čísel FF minimálně na nějakou dobu přestávám.

6/10

 

, , ,
[Top]

Gunslinger Girl Vol 8

Scénář: Yu Aida
Kresba: Yu Aida

3071044Osmý díl této akční a dramatické mangy je stále tak precizní prací jako její předchozí části.

V centru dění je zde nový přírůstek Petruška, původně mladá baletka z Ruska, kterou stejně jako další holčičky, jež utrpěly kritické zranění, přeměnila vládní agentura na smrtící stroje na zabíjení. Vidíme něco o rostoucím vztahu mezi ní a jejím „starším bráchou“ agentem, který se o ní stará, ale především se čtenář dozví hodně o minulosti právě tohoto agenta. Naverbovala ho jedna velmi zajímavá mladá agentka, jež měla podobně jako on úžasný odhad na lidi, který dokázala ve své práci skvěle využít. Její profesionalita si ale nese velikou cenu… Nebudu moc vyzrazovat, ale právě scény s ní a budoucím „starším bráchou“ patří pro mě mezi vrcholy této série.

V tomto booku je i něco málo vynikající akce, ale především tu máme rozehrané úžasné drama vystavěné na zajímavých postavách. Oproti předchozím dílům je ale toto drama více přímočaré a originální.

Vynikající pokračování Gunslinger Girl.

8/10 

003 006 026

[Top]