Monthly Archives: Červen 2015

Teen Titans Vol 2: Family Lost

Scénář: Geoff Johns
Kresba: Mike McKone, Tom Grummett

100712První book Teen Titans od Geoffea Johnse mě docela dost nadchl. Zajímavé postavy, napínavý příběh, super scény… Prostě paráda. Druhá část na tom není o moc hůř.

Příběh se tentokrát věnuje Raven, která kdysi zemřela, ale teď se zdá, že je zpátky. Její moc chce využít sadistický malý psychopat se svým temným kultem, jenž může zapříčinit konec světa, jak ho známe. Samozřejmě od toho tu jsou Teen Titans, aby tu partu zastavili a Raven zachránili.

Tento díl na mě místy nepůsobil tak „svěže“ jako jednička. Příběh mi nepřišel až tak zajímavý, aby měl délku 5 čísel. To však tolik nevadí, protože je komiks protkán spoustou úžasných, hlavně dramatických scén, které jsou perfektně napsané.

Druhá kniha Teen Titans je stále vynikajícím superhrdinským komiksem.

8/10

(obsahuje Teen Titans v3 08-12)

img009 img018 teentitans11_pyrate_p19

,

Avengers vs. X-Men: Avengers Academy

Scénář: Christos Gage
Kresba: Tom Grummett, Timothy Green II

Avengers_Academy_0001aAvengers Academy si pořád drží svou vysokou úroveň. Pár průměrnějších příběhů by se v této sérii našlo, ale dlouhodobě se můžou chlubit výbornou prací s postavami a tento book je toho zářným příkladem.

Začíná zuřit válka mezi Avengery a X-meny v eventu Avengers vs X-men a lidi, co tuto akademii vedou, mají za to, že by měli děti držet mimo hlavní boje. Podobně tak ale přibudou na školní pozemky i další mláďata, co by zde měla být v bezpečí… což se ale mnohým nezamlouvá. Spíše než o přiklánění se k jedné straně konfliktu tu vznikají rozbroje kvůli tomu, jestli mají dospěláci právo takhle děti „věznit“, ačkoliv to oni považují za ochranu.

Samotné příběhy jsou většinou poměrně prosté, ale výborně zpracované. Vidíme různé postavy, jejich vývoj, jejich interakce se známými i novějšími postavami v rámci této série (zde je například mimořádně zajímavý nový přírůstek X-23, holčičí verze Wolverina s kdysi taktéž vymytým mozkem a smrtícími schopnostmi) a často scenárista Gage opravdu válí. Je to vtipné a místy i poměrně dojemné. Taky mě dělá komiks radost tím, že i když jsou postavy mladší a chovají se často pubertálně, tak se nechovají úplně idiotsky. Jinak řečeno – není problém rozumět jejich motivacím a vcítit se do nich.

Další díl Avengers Academy je povedeným moderním superhrdinským komiksem.

8/10

(obsahuje Avengers Academy 29-33)

Avengers_Academy_0006 Avengers_Academy_0012 Avengers_Academy_33_0011

, ,
[Top]

Savage Dragon / Hellboy

Scénář: Erik Larsen
Kresba: Erik Larsen

331037-20942-125443-1-hellboy--savage-draV rámci série Savage Dragon tu máme jeden krátký, ale vcelku výživný crossover. Seržant Dragon se poprvé střetává s oblíbeným pekelníkem Hellboyem.

Příběh se odehrává pouze během dvou sešitů, ale díky tomu nepůsobí natahovaně a nedochází nápady. Samotný příběh je velmi prostý – Gorila Brainiape s mozkem Hitlera dostane rozkaz zabít Dragona a když uvidí Hellboye, který ho kdysi málem usmrtil, rozhodne se jít i po něm. Kromě toho jsou tu i různí nemrtví Hellboyovi nepřátelé a vše ještě zkomplikuje Brainiapeova schopnost ovládat cizí těla. Takže si Dragon s Hellboyem dají nedobrovolně na čumák.

Výborný komiks z toho ale dělají všemožné nápady a detaily. Například je tu sice vymyšlen ten nějaký důvod, aby se Dragon s Hellboyem porvali, ale nevidíme tu klasické znepřátelení dvou kladných postav, žádné nadávání si a hecování se… Oba už o sobě slyšeli, a tak neočekávají, že by je ten druhý chtěl zabít.  V praxi to pak vypadá tak, že Dragon dává Hellboyovi na čočku a omlouvá se mu přitom. Navíc Dragon je v mnoha ohledech silnější než Hellboy (v kombinaci s jeho regenerací jde o neuvěřitelně silnou bytost), a tak se tu ani nesnaží předstírat, že jejich síly jsou vyrovnané.

Dále je taky fajn pozadí příběhu, v němž vidíme vůdce nejmocnější padoušské organizace Vicious Circle, který umírá, a tak se snaží si zajistit život skrz různé nadpřirozené bytosti jako upíři či zombíci…

Celkově je Savage Dragon / Hellboy vynikající jednohubka.

8/10

(obsahuje Savage Dragon 34-35)

09 14

, ,
[Top]

Great Teacher Onizuka Vol 2

Scénář: Tohru Fujisawa
Kresba: Tohru Fujisawa

0Volume 02 COVERJak už jsem psal u prvního booku této mangy, seriálovou adaptaci mám opravdu moc rád… Proto mě trochu mrzelo, že první část jsem si neužil tak, jak jsem čekal. Četla se dobře, ale většina vtipů mě dost míjela. Naštěstí dvojka už je na tom mnohem líp.

Bývalý drsňácký gangster se rozhodne, že se stane učitelem, aby mohl balit mladé školačky v uniformách. Zatím mu to moc nevychází, dokonce se mu ani nepodařila udělat učitelská licence. Zachránit ho však může skutečnost, že soukromé školy tuto licenci nepožadují…

Jak mě předešlé vtípky nechávali chladným, tak zde už jsem se nemálo řezal smíchy. Tento díl je nabitý akcí, ale i zajímavým dějem, ze kterého se autorovi daří vytěžit opravdu mnoho. Onizuka se tu navíc ukazuje jako nejen nadrženec, ale taky jako někdo, kdo s žáky soucítí. Sám byl většinu života považován za delikventa, a tak ví, jak s nimi (ne)nakládat.

Onizuka se zde snaží nějak popasovat hlavně se školským systémem, ale ke konci knihy dojde už i na nějaké to větší drama, a to v případě drsně šikanovaného chlapce. Žádné moralizování a vzletné větičky tu ale nečekejte – GTO vyniká v tom, že hlavní hrdina je sice srdcař, ale místo slov koná. A protože je i tak trochu imbecil, tak díky tomu je i tato vážnější epizodka místy zatraceně vtipná.

Po trochu rozpačitém rozjezdu začíná GTO nabírat ty správné obrátky. Druhý book učitele Onizuky jsem si velice užil.

8/10

037 078 147

[Top]

Superman: Earth One

Scénář: J. Michael Straczynski
Kresba: Shane Davis

Superman - Earth One-000Veliké zklamání. I když Straczynskiho run v regulérním Supermanovi byl všelijaký, myslel jsem, že se mu tento Superman v Earth One, což má být jakási alternativní moderní verze ve stylu ultimátních komiksů Marvelu, sedne víc. Ale bohužel.

Zezačátku to vypadá slušně. Supermana tu vidíme o něco mladšího. Není to přímo malý klučina, ale působí teenagerovsky hlavně díky modernímu sestřihu. Navíc ho dlouho vidíme bez superhrdinského kostýmu, jen v cool outfitu s mikinou. Smutné je, že to je víceméně z modernizace všechno.

V supermanovském originu se něco málo změní, ale jsou to spíše detaily, a samotný příběh je maximálně obyčejný – na Zemi přichází super-emzák, co zapříčinil zničení planety Krypton a nyní chce svou práci dokončit a zabít posledního žijícího Kryptoňana. Právě příchod smrtícího mimozemšťana Supermana přesvědčí k tomu, aby si poprvé obléknul svůj modročervený kostým a zachraňoval svět.

V komiksu pak Clark Kent hodně bloumá, trochu tajně pomáhá, přemýšlí, jak se zařadit do společnosti… A pak teda nakonec padoucha porazí. Toť vše. Upřímně to hodně připomíná film Man of Steel, ale ten se mi líbil – Straczynskiho temná verze však vůbec nefunguje. Je nevýrazná a nezáživná.

Nejlepší na celém komiksu je kresba. Superman vypadá zajímavě, zchátralý Metropolis je super a i akce někdy stojí za to. Kreslíř Shane Davis je největší tahoun tohoto komiksu, radši si nechci představovat, jak by vypadal bez něj.

Od komiksu jsem očekával, že nějak hodně zajímavě představí Supermana, přivede ho do 21. století. Místo toho jsem dostal šedivý nevýrazný komiks bez pořádného nápadu.

6/10

Superman - Earth One-020 Superman - Earth One-034 Superman - Earth One-063

, , ,
[Top]

Superior Spider-man Vol 2: A Troubled Mind

Scénář: Dan Slott
Kresba: Humberto Ramos, Ryan Stegman

3255590-02Moje oblíbená verze Spider-mana pokračuje. První book, ve kterém se ukáže Otto Octavius jako nový Spider-man (díky tomu, že jeho mysl ovládla tělo Petra Parkera), byl pořádně nabušený a já jen valil bulvy, jak se z tak ujetého nápadu dá vytřískat skvělý příběh. Druhá kniha není o moc horší.

Ale o trochu slabší je. Je to především kvůli příběhům, které nejsou až tak zajímavé a originální. Úvodní příběh tohoto booku je ještě ale naprostá pecka, protože se Spidey pomstí dvěma otravným padouchům, kteří ho předtím ztrapnili. Poté se děj točí hlavně kolem toho, že pravý Petr Parker, který Octopusovo počínání mohl předtím jenom bezmocně sledovat jako jakýsi duch, začíná mít čím dál více síly se projevovat. Schyluje se k jakési bitvě mezi Octopusem a Spider-manem, protože i když se teď Doktor Octopus v těle Spideyho snaží být co nejlepším superhrdinou, svého těla se rozhodně vzdát nehodlá. Tenhle příběh je trošku natáhnutější a působí jako něco, co už jsem několikrát četl – takovéty metafyzické „snové“ souboje, kde se objeví různé přízraky z minulosti… docela klasika v superhrdinském komikse.

Každopádně v Superior Spider-manovi se opět objevuje hodně napětí těžící především z toho, že někteří lidé kolem Spideyho tuší, že je s ním něco v nepořádku, ale Octopusovi se většinou mistrovsky daří všechny oblafnout. Dále si tu taky čtenář nemálo užije situace, v nichž Octopus/Spidey eskaluje mezi opravdovým dobrákem a impulzivním padouchem.

Dvojka Superior Spider-mana není taková bomba jako první díl, ale pořád se jedná o skvělý komiks se Spider-manem.

8/10

(Obsahuje Superior Spider-man 06-10)

SupSpiderMan_7_TheGroup-016 SupSpiderMan_9_TheGroup-008 SupSpiderMan_9_TheGroup-016

, , ,
[Top]