Monthly Archives: Květen 2015

Food Wars! Vol 1

Scénář: Yuto Tsukuda
Kresba: Shun Saeki

Food Wars! v1-000Na tuto mangu jsem narazil úplnou náhodou, a říkal jsem si, že rád okusím něco nového z Japonska. Navíc různé tyhle japonské komiksy a seriály se specifickým tématem (zde od pohledu vaření) bývají skvělé a v podstatě jako nic, co byste mohli najít někde jinde. Ukázalo se, že s Food Wars jsem trefil do černého.

Manga je skutečně o vaření. Pokud bych ji ale měl zařadit žánrově, tak se jedná především o komedii s lehkou erotikou. Hned asi budu muset vysvětlit tu erotiku… Nejde tu o to, že by mladý kuchtík obsluhoval polonahé slečny, ta lehká erotika (abych byl konkrétní: nahota a sexy pózy) se tu objevuje ve chvíli, kdy ženy (ale i muži) ochutnají něco tak lahodného a dechberoucího… že u toho mají v podstatě orgasmus a čtenář toho vidí jakýsi ilustrační obrázek. Možná to teď zní trochu úchylně a jako pouhá záminka k tomu, aby si čtenáři zaslintali, ale ve skutečnosti je to také vynikající nápad, díky němuž dostanete tu správnou představu, že tohle jídlo bude FAKT dobrý a zároveň je to dobrým zdrojem humoru. No, možná se o tom už příliš rozepisuju, ale jde o docela důležitý aspekt Food Wars, který je v mých očích naprosto super.

Komiks ale netěží pouze z nahoty, opravdu ne. Sice je moc hezky nakreslený, ale to, co ho činí tak namakanou záležitostí, je promyšlený scénář. Příběh je velmi napínavý, místy nepředvídatelný a hlavně má geniální načasování fórů. Jinak řečeno: Food Wars je zatraceně zábavný čtení.

V prvním booku se seznámíme s ambiciózním kuchařem jménem Soma, který vytváří své lahůdky v malé rodinné restauraci, v níž ho taťka slušně cepuje, protože je sám mistr kuchař. Jednoho dne však táta na čas odjede do zahraničí a syna přihlásí do té nejelitnější kulinářské školy na světě. Hlavní hrdina je poměrně náfuka, ale budete mu fandit, protože ve škole jde proti konvencím, kašle na falešnou skromnost a snobství. Zajímavý je, že tato manga by měla být postavená na klasickém japonském motivu, ve kterém je hlavní hrdina postaven před výzvu a dře a dře a dře, až se nakonec dostane, tam kam chtěl, i když to vypadá tolikrát beznadějně – zde však už máme týpka, který si zakládá na tom, že už je hodně „nadřený“, svou píli už prokázal, a teď jen dává všem na prdel. Předpokládám, že i zdejší hrdina narazí v budoucnu na větší překážky, ale v těchto dílech má problémy pouze kvůli své nabubřelosti.

Food Wars mě opravdu učaroval. Je svěží, chytlavý, velice vtipný a v některých aspektech i slušně originální. Vřele doporučuju.

9/10

Food Wars! v1-034 Food Wars! v1-076 Food Wars! v1-147

The Bulletproof Coffin

Scénář: David Hine
Kresba: Shaky Kane

bc 01Po delší době jsem si zase něco přečetl od mého oblíbence Davida Hinea. Ten umí v komiksu vytvořit pořádně drsné a mrazivé příběhy… Ale tento komiks je mnohem odlehčenější. Přesto tu určitě návaznost na Hineovou předchozí tvorbu vidím –  tato minisérie z roku 2010 je totiž parádní pocta starým (dnes by se asi řeklo „béčkovým“) komiksům, především těm hororovým.

V Bulletproof Coffin narážíme na klasického loserovského dospěláka. Manželka ho nesnáší, děti ho nesnáší a on je všechny taky zrovna dvakrát nemiluje. Útěchu Steve Newman nachází ve své sbírce všemožných popkulturních starožitností – staré figurky, plakáty, hračky a samozřejmě komiksy. Sbírka se mu rychle rozrůstá, protože má velmi originální práci. Pracuje pro společnost, která „uklidí“ domy zesnulých lidí od věcí, které nemají žádnou evidentní hodnotu a pozůstalí po nich netouží. Což právě často bývají věci jako pistolka hrdiného Coffin Flye či komiks o Ramoně, velmi letmo oblečené ženě z pravěku, které si Steve velmi rád nechá. Vcelku rutinní život se ale rázem změní, když Steve nalezne čísla komiksů, které neměly vyjít, začnou ho pozorovat záhadní muži v černém, a velmi brzy se realita začne proplétat s fikcí.

Pokud máte aspoň trochu rádi starší popkulturu jako hlavní hrdina této série, nejspíš si budete spokojeně pomlaskávat. V komiksu se objeví i obsah některých údajně starých komiksů, které naprosto úžasně věrně napodobují  komiksy ze Silver Age, ale zároveň působí více svěže a jsou zábavnější. Celkově je Bulletproff Coffin sice dosti ujetý, ale zároveň rámcově příběh smysl dává, a je díky tomu často dost napínavý.

I zkušenějšího komiksáka pravděpodobně zarazí kresba. Je super, že obálky nelžou. Dělá je stejný kreslíř stylem, který může na první pohled vypadat velmi jednoduše, až dětinsky. Kreslíř ale samozřejmě svoje umění velmi dobře ovládá a aspoň já jsem si velmi brzy na jeho styl zvyknul a neumím si teď představit tento komiks v jiné kresbě.

Na závěr ještě musím zmínit, že autoři Hine a Kane v celé minisérii uvádí tu meta-hru o komikse v komiksu do dokonalosti tím, že v jednom čísle si můžeme číst historii údajných legendárních tvůrců těch starých komiksů, kteří se jmenují… David Hine a Shaky Kane. Navíc nechybí ani různé fiktivní reklamy či dokonce vystřihovánky, kde si můžete vyrobit svého vlastního Coffin Flye či skoro-3D panoráma s Ramonou, královnou doby kamenné.

David Hine je naprosto skvělý komiksový autor. A proto napsal už i lepší kousky. Ale Bulletproof Coffin je i tak vynikajícím zábavným komiksem pro lidi, co mají rádi trochu toho ujetého dobrodružství. A teď mě omluvte, musím si jít vystřihnout jednu kozatici.

8/10

bc 10 bc 100 bc_05_0009

,
[Top]

Power Girl Vol 1: A New Beginning

Scénář: Justin Gray, Jimmy Palmiotti
Kresba: Amanda Conner

Power-Girl-A-New-BeginningMinisérie JSA: Classified: Power Girl mě řádně namlsala na tuhle superhrdinku, a tak jsem plynule přešel na její vlastní sérii z té doby (rok 2009). Místo Geoffa Johnse tu na scenáristické pozici jsou Justin Gray a Jimmy Palmiotti.

Prvně tedy musím znovu pochválit vynikající kresbu Amandy Conner, která je, zdá se, dvorní kreslířkou Power Girl. Opět čtenáře čeká zatraceně sexy Power Girl ve všemožných pózách, ale také natolik zábavně se šklebící, že si oblíbíte nejen její tělo od krku dolů. Samozřejmě i ostatní postavy se zábavně kření, takže je na co se koukat.

Rozhodně však v tomto superhrdinském komiksu nechybí ani klasická akce. O tu se postará především slušně creepy Humanite, který má mocné zařízení, s nímž může ohrozit New York, a také (velmi sexy!) mimozemšťanky na útěku, co se jenom chtějí bavit…

Civilní část Power Girl se zaměřuje na zakládání její firmičky s… patentováním vynálezů? Nejsem si jistý, jestli jsem to dobře pochopil. Každopádně mě civilní život Power Girl kupodivu až tolik nezaujal. Nebyl špatný, ale byl pro mě výrazně méně zábavnějším počtením než zbytek velmi solidně napsaného komiksu. Nesmím ale zapomenout, že ke konci mě hodně bavila interakce Power Girl s její kámoškou Atlee (taktéž mimozemšťankou), která teprv objevuje kouzla, jež naše planeta skýtá… například filmy.

Power Girl je akční, sexy, zábavná, místy i velmi vtipná… ale doufám, že se ještě víc rozjede. Zatím však moc pěkná oddychovka.

7/10

(Obsahuje Power Girl 01-06)

Power Girl 002 (2009) (digital-Empire) 004 Power Girl 004 (2009) (digital-Empire) 019 Power Girl 005 (2009) (digital-Empire) 019

,
[Top]

Avengers Vol 4

Scénář: Brian Michael Bendis
Kresba: Walter Simonson

000Hlavní tým Avengers se musí vypořádat s hrozbou Phoenix a znepřátelenými X-meny, protože série Avengers se dostala do období eventu Avengers vs. X-Men.

Příběh tohoto eventu ale nemusíte nijak zvlášť dobře znát, protože – a tak je to správně – tu čtenář dostane pár samostatných příběhů a uvidí víc postavy, kterých si třeba v hlavní sérii eventu tolik neužil. Především je to Noh-Varr alias Marvel Boy, který se jakožto mimozemšťan už pěkně usídlil na Zemi a moc se mu zde líbí. Jenže vůdci jeho vlastní rasy chtějí, aby zničil nebezpečnou sílu Phoenix způsobem, který se týmu Avengers nebude líbit.

Děj tu není až tak zajímavý, ale zachraňují to vyvedené a zábavné postavy. Dost tu třeba vidíme nový páreček Hawkeye a Spider-Woman, jejichž vztah se začíná ubírat zajímavým směrem. Zmínit taky musím Red Hulka, jehož 28. číslo bylo z tohoto booku suverénně nejlepší.

Tohle je velmi slušné pokračování Avengers a hezké doplnění k Avengers vs X-men, ale v téhle sérii bývaly i mnohem lepší příběhy.

7/10

(Obsahuje Avengers v4 25-30)

Avengers_25_0010 Avengers_26_0010 Piece_of_Garbage_#Who_Cares_0010

, , , , ,
[Top]

Arkham Asylum: Living Hell

Scénář: Dan Slott
Kresba: Ryan Sook

pg_00Dan Slott se v mých očích teď neuvěřitelně vytáh se Superior Spider-manem, a tak když jsem si všiml, že kdysi napsal minisérii k Batmanově Arkhamu, neváhal jsem s přečtením.

Komiks má hodně pěknou premisu – do tohoto hrůzostrašného vězení, který můžou nazývat (přechodným) domovem různí psychopatičtí DC padouši od Jokera po Poison Ivy, se dostává jeden z nejhorších zločinců vůbec – finanční podvodník. Jakýsi „vlk z Wall Street“, hajzl, který skrz různé finanční machinace přivedl na buben nespočet rodin po Americe, se hned stává maximálně opovrhovaným členem a nebude to mít ve vězení jednoduché.

Komiks ale není nějakým klasickým vězeňským dramatem, kde bychom jen sledovali jeho útrapy. Hlavní hajzlík naráží na různé padouchy, kteří mají své různé vlastní plány. Ačkoliv jsou v komiksu i známější padouši, Slott se hodně soustředí na méně známé a některé velmi zajímavě prezentuje. Za všechny bych určitě vypíchnul obézního Humpty Dumptyho, o kterém se mimo jiné dočtete jeho výborný ujetý původ.

Living Hell není tak zaměřený na psychologii jako třeba vynikající Arkham Reborn od Davida Hinea, ale občas čtenář narazí na velmi pěknou práci s postavami. Komiks je ale hodně zaměřený spíše na několik více či méně provázaných příběhů, z nichž ten, který celý komiks rámuje, není moc zajímavý… ale musím uznat, že má vyvedené finále.

Jsou tu ale dvě výraznější negativa – možná to někdo bude považovat za drobnosti, ale nelíbilo se mi zpracování postav Jokera a ředitele věznice Arkhama. Joker tedy pouze vizuálně. V Sookově verzi má spojené obočí a vypadá dost přihlouple. Chováním je to ale jinak ten správný vraždící magor. Hlavně mě tedy iritovala postava Jeremiaha Arkhama, který bývá spíše vyobrazován jako loser, někdy ale velmi nebezpečný a psychopatický, zatímco zde vypadá jako nabušený komisař Gordon a chová se i podobně drsně. Několikrát jsem se v komiksu zarazil nad tím, že jsem si uvědomil, že tenhle nabušenec má být ředitel Arkhamu. Mimochodem jinak se mi kresba Ryana Sooka líbila a ke komiksu se hodila.

Celkově má tento komiks nemálo pěkných nápadů a je myslím i velmi originálním komiksem, který se týká věznice Arkham. Přesto občas sklouzává k méně zajímavému či ploššímu ději. V každém případě se Arkham Asylum: Living Hell vyplatí přečíst, zvlášť pokud máte rádi batmanovský svět.

7/10

arkham asylum - living hell #3 pg07 arkham asylum - living hell #4 pg14 arkham asylum - living hell #5 pg21

, , ,
[Top]

Útok titánů 2

Scénář: Hajime Isayama
Kresba: Hajime Isayama

UT2 obalka.inddJedna z nejoblíbenějších mang současnosti pokračuje.

První díl mě dosti nadchnul. Měl neskutečně tíživou atmosféru a zajímavý námět. Zdá se, že na Zemi už žije pouze hrstka lidí, která žije v malém městečku obklopeném vysokou zdí. Ta je chrání před lidožravými obry, jenž kdysi téměř zdevastovali lidskou populaci. Průzkumné jednotky občas hlásí pohyb obrů za městem, ale nedaří se jim toho moc o těchto bytostech zjistit, jen vidí, že zabít obra je velmi obtížné. Obyvatelé městečka si mysleli, že za zdí jsou v bezpečí, protože obři na město dlouho nezaútočili a zeď je vysoká. Ale samozřejmě se velmi ošklivě mýlí…

V jedničce hrál prim jakýsi „super-obr“, děsivá verze už tak dosti creepy obrů, který je mnohonásobně vyšší než ostatní obři, a tak mohl překonat vnější zeď města. Ve dvojce se objevuje další záhadný obr, který k překvapení lidí začne bojovat proti svému druhu a to velmi násilným způsobem. Takže brutalita a surovost opět nechybí.

Samozřejmě se ale komiks zabývá i lidmi. Dozvíme se drsnou minulost hlavních postav a nebude chybět také nějaká ta psychologie, když uvidíme, jak se chovají lidé v krizových situacích. Strach, panika, hysterie… To jsou všechno slova nerozlučně spjaté s Útokem titánů.

Musím však říct, že první díl na mě zapůsobil o něco více. Druhý díl je opět velmi zábavný, ale už není tak mimořádně hrůzostrašný a zajímavý. Možná mi to opět místy lehce kazila kresba (nelíbí se mi obličeje z profilu, které vypadají nějak smrskle) a taky skutečnost, že závěrečný zvrat je velmi předvídatelný.

V každém případě je i dvojka Titánů výborným komiksem.

8/10

titani2 titani3 utok-titanu-2-2

[Top]

Kenya 5 – Illusions

Scénář: Rodolphe, Leo
Kresba: Leo

kenya05_74803Závěrečný díl Keňi je stále slušným počtením, ale…

Opět sledujeme dobrodružství pohledné slečny Kathy, o níž už víme, že není jen tak obyčejná učitelka. Taky víme, že se v Africe vyskytují podivná zvířata, která by neměla vůbec na Zemi žít.

V pátém díle začínáme, kde jsme skončili předtím, čili je zrovna slečna zaseknutá v přírodě s vcelku zajímavou partou – nafrněným drsňáckým spisovatelem, trochu poblázněným starým šlechticem a dalšími. Bohužel interakce s těmito postavami je v tomto díle pouze na začátku a pak už se pospíchá do finále. V druhé polovině komiksu čtenáře čeká nepříliš překvapivý zvrat, na který už čtenář čeká víceméně od začátku. Jeho ztvárnění nakonec není špatné, ale ani není nijak zvlášť působivé.

Dohromady je proto pro mě závěrečný díl Keňi asi ten nejslabší. Není špatný, ale s postavami moc srandy nezažijeme a příběh se jen ubere do logického finále. Stále ale slušné počtení.

7/10

album-page-large-5367

[Top]

JSA: All Stars

Scénář: Geoff Johns, David Goyer, Jeph Loeb, Darwyn Cooke, James Robinson, Howard Chaykin, Brian Azzarello, Michael Chabon
Kresba: Sal Velluto, Phil Winslade, Tim Sale, Barry Kitson, Darwyn Cooke, Mike McKone, Tony Harris, Adam DeKraker, Howard Chaykin, Stephen Sadowski, Eduardo Risso, Dave Ross, Michael Lark

JSA-AllStars2-00Další DC parádička anebo Geoff Johns je záruka kvality. Tato minisérie začíná útokem padouchů na jak staré, tak nové superhrdiny z Justice Society of America, nejstaršího superhrdinského týmu DC světa. V dalších číslech nás už však čekají vedlejší příběhy od různých autorů, v nichž můžeme různé tyto superhrdiny poznat. Polovinu z nich píšou Geoff Johns a David Goyer, o druhou půlku se scenáristicky starají jiní autoři, například i James Robinson, Brian Azzarello či Michael Chabon.

Tyto kratší příběhy (v každém čísle jsou potom dva) se často zaobírají jedním hrdinou, u kterého v jednom příběhu vidíme jejich starší inkarnaci a v druhé té novější. Často u toho hrají velkou roli rodinné svazky (například nový Hourman je syn toho původního) a tyto komiksy s nimi bývají dospělé a někdy i poměrně drsné. Předpokládám, že mnoho věcí u starých superhrdinů bylo modernizováno, protože mnoho témat si nedokážu představit v dětských 30. letech. Každopádně to, jak vidíme starou a novou generace superhrdinů skvěle funguje.

Většinu hrdinů z JSA jsem znal jenom trochu. Znal jsem často jejich superschopnosti, ale nestačili mě v žádném komiksu zaujmout. Zde jsou však představeny natolik skvěle, že jsem si hned spoustu z nich oblíbil, a zapsali se mi nyní do paměti jako zajímaví superhrdinové.

JSA: All Stars je parádní seznamovačka s méně známými DC superhrdiny. Vřele doporučuju.

8/10

JSA-AllStars4-09 JSA-AllStars4-22-23 JSA-AllStars6-08

, , , , , ,
[Top]

Mirai Nikki Vol 3

Scénář: Sakae Estmo
Kresba: Sakae Estmo

mirrainikki03Třetí díl mangy o držitelích různých „denících“, jenž předpovídají různými způsoby budoucnost, mě velmi potěšil.

V předchozích dvou dílech jsme viděli, jak hlavní hrdina na svém mobilu vidí budoucnost několik minut dopředu a jak se díky tomu stane účastníkem soutěže Satana či jakéhosi démona, v níž si držitelé různých verzí deníku jdou po krku a vyhrát může pouze jeden. Přeživší pak získá jakousi neomezenou božskou moc. Hlavní hrdina, mladý klučina Yukki, se ale jenom brání a navíc se vše zkomplikuje tím, že mu další majitelka deníku pomáhá. Konkrétně jde o holku jménem Yuno, co je do Yukkiho šíleně zamilovaná a taky je to slušný magor (ale je sexy, takže je na co se koukat…).

Komiks má slušnou zápletku, ale v prvních dvou knihách byl často slušně matoucí. Ve třetí knize se příběh ze dvojky odehrávající se ve svatyni jedné zvláštní sekty brzy uzavře a místo hromady podivných postav se čtenář může zaměřit pouze na několik postav – na dvojku Yukkiho a Yuno, která spolu začne bydlet, jak je to tak u mangy/anime, kde holka uhání kluka, běžné – a především na návštěvu v podobě nečekaného držitele deníku. Je jím malý klučina, který má mozek někoho mnohem staršího a chystá se hlavní pár zabít. Rozjíždí se další psychologická hra, v níž se využívají ty všemožné deníky předpovídající budoucnost, ale ta je tentokrát srozumitelná a velice zábavná. Malý klučina je pořádně vynálezavej šmejd a hlavní dvojku toto nebezpečí stmeluje dohromady.

Celkově je tedy třetí část Mirai Nikki velmi zábavným komiksem, který je správně ujetý a napínavý.

8/10

012 033

[Top]

Hitman 8: Zavíračka

Scénář: Garth Ennis
Kresba: John McCrea

11730-b-hitman.zavirackaTak nám Ennisova výborná série o nájemném zabijákovi, který žije v Gothamu a využívá při svém povolání svých pár zvláštních schopností, skončila.

Když už jsem tedy nakousl to, že hlavní hrdina žije v DCčkovském světě a má nadpřirozené schopnosti, tak si teď retrospektivně neodpustím postřeh, jak málo oboje Ennis využíval. Což teď nemyslím jako kritiku. Garth Ennis celkově nijak superhrdinský komiks nemiluje, je známý spíš tím, že si z něho dělá různým způsobem srandu (někdy i velmi drsnou), a tak je přirozené, že jeho série moc „superhrdinská“ není, jen se v ní sem tam mihne nějaký ten superhrdina. Zde však Ennis dokázal, že neparoduje za každou cenu a že superhrdinům slušně rozumí. Trochu zvláštní však je, jak málo Tommy Monaghan využívá svoji schopnost, že umí vidět skrz zdi (a šaty). Možná tím chce Ennis ukázat, že superschopnosti nejsou všechno, důležitější je kuráž a dovednosti vydřené letitým tréninkem.

V závěrečném booku Hitman potvrzuje, že ačkoliv je hlavním hrdinou nájemný vrah, tak Tommy je klaďákem, jak to jen jde. Nezištně pomáhá jedné dívce a je ochotný kvůli ní riskovat vše, i když k ní nechová žádné romantické city a dokonce s ní ani nespí. Úplným Dušínem ale Tommy samozřejmě taky není, protože si něco začne se sexy drsnou agentkou, co vypadá jako Scullyová z Akt X, i když má ještě nedořešený románek s jednou neméně drsnou policajtkou. „Scullyová“, Tommy a jeho nerozlučný kamarád Nat se nyní postaví mocnému hajzlíkovi, který dělá odporné pokusy na lidech.

Ennis čtenáři znovu předkládá zajímavou akci, dobře vymyšlené postavy a zábavné dialogy, a to vše je podpořené brilantní kresbou Johna McCrey v nejlepší formě. Jedinou výtkou z mé strany tu bude skutečnost, že ačkoliv komiks buduje velkolepé finále, tak to nakonec není až tak výrazné a pamětihodné, jak by mohlo být. V sérii Hitman už byly dramatičtější a více „kulervoucí“ scény.

Tenhle book sice nenabízí epické finále, ale stále jde o skvělý komiks v Ennisově stylu.

8/10

17881_1 HITMAN 8_ukazka-3

, ,
[Top]