Monthly Archives: Duben 2015

Avengers vs. X-Men

Scénář: Brian Michael Bendis, Jason Aaron, Ed Brubaker, Jonathan Hickman, Matt Fraction, Mark Waid, Kathryn Immonen, Steve McNiven, Kieron Gillen, Jeph Loeb, Christopher Yost, Rick Remender, Kaare Andrews, Mike Deodato Jr., Ed McGuinness, Christopher Hastings, Dan Slott
Kresba: Frank Cho, John Romita Jr., Olivier Coipel, Carlo Barberi, Adam Kubert, Stuart Immonen, Steve McNiven, Salvador Larroca, Ed McGuinness, Terry Dodson, Brandon Peterson, Kaare Andrews, Leinil Francis Yu, Tom Raney, Jim Cheung, Jim Mahfood, Mike Deodato Jr., Jacob Chabot, Arthur Adams, Ramon K. Perez, Katie Cook

AVX HC-Mega-001Tohletoho eventu jsem se poměrně bál, protože jsem na něho slyšel ve své době dost kritiky, ale nakonec mě poměrně příjemně překvapil. V tomto booku je obsažena hlavní série Avengers vs. X-men a doplňující minisérie AVX: VS.

Hlavní série je fajn, místy i velice fajn. X-meni a Avengers se porafají z důvodu, který mi nepřišel úplně nesmyslný. K planetě Zemi se blíží mocná síla Phoenix, která dokáže zničit celou planetu, což se jí kdysi dávno málem povedlo, když se vtělila do Jean Greyové. Avengers se chtějí pokusit sílu spolu s X-meny zničit, ale část X-menů, kterou teď vede příliš ambiciózní Cyclops, z nějakého důvodu věří, že tentokrát tu sílu využijí ve svůj prospěch. Jo, je to trochu od nich hloupé, ale Cyclopsovi v poslední době slušně hrabe a po svém boku ve velících pozicích má podobné nafoukance jako Emma Frost či Namor, takže jak říkám – nezdá se to jako úplně nesmyslná výmluva k tomu, aby si daly tyhle týmy na dršku.

Navíc ze začátku se zdají být X-meni trochu ohrožení, když na ně Avengers vlítnou v kompletní sestavě s celou svou armádou, aby se ujistili, že s nimi budou na jedné lodi. Chápu, že to můžou považovat za provokaci. Každopádně ale tahle minisérie není žádnou psychologickou sondou, je spíš o dobrodružství a akci, a to čtenáři naděluje zábavným způsobem. Střídají se tu zkušení scenáristi i kreslíři a žádný z nich nijak zvlášť nevybočuje (pozitivně ani negativně), takže jedete tak nějak stále na stejné vlně. Hlavní komiks je to poměrně dlouhá, má celých 12 čísel, ale v nich se toho stane poměrně dost a tempo je obvykle příjemně rychlé.

Doplňující minisérie AVX: VS je založená na vcelku sympatickém nápadu. V hlavní sérii sice vidíte bitky, ale nemohli z těch dvou velkých týmů tam ukázat všechny ty potenciálně zábavné duely, a tak vytvořili komiks, který je zaměřený pouze na ně. V každém čísle nás čekají vždy 2 příběhy (kromě posledního, kde je řada kratičkých příběhů), v nichž si to rozdá jeden konkrétní borec z tábora Avengers s druhým z tábora X-menů. Thing vs Colossus, Daredevil vs Psylock, Storm vs Black Panther… a tak dále. Ačkoliv jsou tyhle komiksy fajn (a je dobře, že je každému duelu věnováno jen něco přes 10 stran), tak zase nejsou až tak nápadité a zajímavé. Celkově je to pohodové počtení, ale hlavní série je mnohem propracovanější a dokonce i ty bitky – i když jsou většinou kratší – bývají lepší.

Tenhle book byl sympatické počtení. Začíná, nebojím se říct, skvělou hlavní sérii, ale doplňující příběhy z AVX: VS výsledný dojem zhoršují. Hlavní série se víceméně vyhnula jakékoliv plytkosti, VS už ne. Celkově tedy pouze lehký nadprůměr, spíše jen pro fanoušky Marvelu.

7/10

AVX HC-Mega-137 AVX HC-Mega-244 AVX HC-Mega-583

, , , , , , , , , , , , ,

Berceuse assassine Vol 1: Le cœur de Telenko (Ukolébavkový vrah 1)

Scénář: Philippe Tome
Kresba: Ralph Meyer

berceuseassassine01Tak tenhle komiks mě velmi potěšil. Jedná se o evropský komiks, který výjimečně kašle na jakýsi půvab až poetičnost, ale jde tvrdě k jádru věci – ke kvalitně vyprávěnému příběhu.

Hlavním hrdinou je taxikář Telenko, který má už ty nejlepší léta za sebou. Má vážné problémy se srdcem, v práci potkává samé nechutné existence a ani doma si neodpočine, protože tam na něho čeká cynická manželka na vozíčku, která mu nikdy neodpustila za to, že to on je příčinou jejího postižení. Hlavní hrdina už víceméně rezignuje na život, ale několik náhodných situací ho možná dožene k jednomu nebezpečnému nečekanému činu…

Telenko si sice uvědomuje, že je „loser“, kterého všichni nenávidí nebo k němu cítí odpor, ale je to zároveň přes to všechno pořád slušný drsňák a čtenář si ho v mžiku oblíbí. Mimojiné i díky kresbě, v níž má slušivé tmavé brýle a bílého ježoura na hlavě. Kreslíř Ralph Meyer krásně vyobrazuje nejen postavy, ale i pochmurné špinavé město plné obřích tyčících se mrakodrapů, pod nimiž se skrývá chudoba a deprese.

Jak už jsem naznačil v úvodu, komiks je hlavně skvěle vyprávěn, pravděpodobně těch 50 stran přečtete na jeden zátah a se zatajeným dechem. Jediná výtka je pak z mé strany ta, že se toho mohlo v první části stát trochu více. Končí v podstatě cliffhangerem, v tom nejlepším, což je trochu nefér u formátu evropského alba, který mívá spíše uzavřenější příběhy, protože na pokračování čekáte déle než u amerických sešitů.

Celkově však vynikající a poutavý drsný komiks.

8/10

berceuseassassine01p

[Top]

Superman 400-409

Scénář: Paul Kupperberg, Cary Bates, Craig Boldman, Bob Rozakis, Gerry Conway, Carla Conway, E. Nelson Bridwell, Elliot Maggin, Jim Steranko, Randy Stradley
Kresba: Curt Swan, Carmine Infantino, Alex Saviuk, Wayne Boring, Kurt Schaffenberger, Irv Novick, Joe Orlando, Al Williamson, Frank Miller, Marshall Rogers, Terry Austin, Wendy Pini, Michael Wm Kaluta, Klaus Janson, Jim Steranko

Superman-1939 402-000Rozhodl jsem se podívat se do minulosti nejslavnějšího superhrdiny na světě. Konkrétně do čísel z 80. let. A výsledek? Velmi rozporuplný.

Nejprve je tu totiž 400. číslo, které je samozřejmě pojaté velmi slavnostně, ale dost netypicky. V tomto čísle se kromě krásných artworků od různých kreslířů nachází mnoho krátkých příběhů, které mají jedno společné téma – Superman v budoucnosti. Jedná se tedy často o ryzí sci-fi, kde se objevuje společenská kritika, různé vize společnosti (temné i světlejší) či zdůrazňování toho, že Superman je především symbolem a ty neumírají. Zní to jistě zajímavě, ale za sebe toto číslo hodnotím jako průměrné. Mnoho příběhů by potřebovaly trochu víc rozvíjet svůj příběh, některé jsou velmi prosté a některým by slušela lepší kresba (u některých jsem si říkal, že by byly vyloženě lepší jako textové povídky).

V dalších číslech mě však čekalo něco mnohem horšího. Kresba je v příbězích vyloženě průměrná, ale nejvíce zarazí ujeté a pitomé scénáře. Superman neustále různými způsoby ztrácí schopnosti, všichni se chovají nelogicky, příběhy působí vyloženě náhodně. Hodně mi to připomínalo jednoduchoučké příběhy z 30. a 40. let, které byly psané pro malé děti a často je psali scenáristi, kteří sami ještě odrostli z plín teprve nedávno. V komiksech je tolik absurdit a ujetostí, že jsem dokonce na základu toho udělal menší kompilaci, kterou si můžete prohlídnout zde.

Superman-1939 408-000Příběhy jsou tedy velmi podprůměrné až mizerné. Jediný záblesk kvality přineslo číslo 408. Už obálka je velmi lákavá – vidíme na ní Supermana klečícího v troskách, který zoufale křičí: „Oni to nakonec udělali! Rozpoutali jadernou válku! A nikdo nepřežil… jenom já!“ Komiks pak začíná také vcelku působivou scénu, v níž vidíme, jak na Ameriku dolétávají jaderné rakety a později Superman kráčí v sutinách, co kolem něho zbyly. Nakonec dorazí k jediné přeživší, ale ta se před ním rozpadne v prach. Docela slušný pokrok od dětinských rádobyvtipných příběhů z předchozích čísel. Každopádně se samozřejmě hned ukáže, že je to sen. Ale Superman dále v tomto čísle přemýšlí nad tím, jestli by neměl svět zbavit těchto nebezpečných jaderných zbraní a nakonec díky jedné situaci dojde i k rozřešení, že musí lidem důvěřovat. Celé tohle číslo nakonec není kdovíjak geniálním vhledem a propracovaným komiksem, který by si měl každý přečíst, ale rozhodně jde o velmi pěkný příběh, který ani dnes vůbec nepůsobí hloupě a rád jsem si ho přečetl.

Jinak se ale série vrací do starých kolejí a opět tu máme ty infantilní blbosti. Docela jsem se u komiksu nudil a místy i rozčiloval, ale některé věci byly natolik ujeté, že asi ještě pár dalších čísel dám. Dohromady je to ale podprůměr, který nedoporučuju (kromě čísla 408 a pro fanoušky sci-fi číslo 400)

4/10

superman_403_18 superman_406_08 Superman-1939 402-008

[Top]

Wolverine and the X-men Vol 1

Scénář: Jason Aaron
Kresba: Chris Bachalo

Wolverine and the X-Men 002-000Jason Aaron je dle mého v současnosti jedním z nejtalentovanějších komiksových scenáristů. Většina věcí, které jsem od něho četl, byla úžasná. Poté, co se ukázal jako skvělý (a podle mě nejlepší) scenárista Wolverina, dostal i jeho x-menovskou sérii, která navazuje na X-men: Schism a která je jakousi druhou hlavní sérií vedle klasické Uncanny X-men. X-meni se totiž rozdělili. Jednu část vede Cyclops v již zmíněném Uncanny X-men, druhou vede Wolverine v této sérii.

Už podle obálek je ale vidět, že místo klasického drsňačení se tu Aaron snaží spíše o humor a pohodovější komiks. Wolverine se však nudit nebude. Stává se totiž ředitelem nové mutantí školy podle vzoru ústavu Charlese Xaviera, který kdysi jeho a mnohé další mutanty vychoval. Logana čeká chaos, spoustu nevycválených a drzých mutantů a to nejen z planety Země. V první knize musí přesvědčit školní inspektory, že jeho ústav je legitimní, do čehož zasáhnou i zlí malí zbohatlíci, kteří už ve Schism ukázali, jak jsou nebezpeční poté, co ovládli klub Hellfire.

Komiks je velmi pěkným počtením, kde Aarona musím pochválit hlavně za jeho práci s postavami. Staré i nové charaktery čtenáře zaujmou. Z žáků je tu třeba skvělý mutant Broo, který i přes svůj zvláštní vzhled je milým a citlivým géniem, z učitelů je zase super pozorovat Wolverina a Kitty, kteří se ze všech sil snaží být profesionální a dospělí. Časy, kdy se každý problém dal víceméně vyřešit pěstmi, jsou dávno pryč.

Wolverine and the X-men (aspoň zatím) nepatří k tomu nejlepšímu, co Aaron napsal, ale jedná se o velmi milý a zajímavý komiks, který budu určitě dál číst.

8/10

(Obsahuje Wolverine and the X-men 01-04)

Wolverine and the X-Men 001-014 Wolverine and the X-Men 002-006 Wolverine and the X-Men 002-012

, , ,
[Top]

Bluecoats Vol 3: The Skyriders (Modré kabáty 3: Nebeští jezdci)

Scénář: Raoul Cauvin
Kresba: Willy Lambil

61Z4lVzOFmL._SX258_BO1,204,203,200_I třetí díl belgické komiksové řady o dvojici vojáků bojující během americké občanské války na straně Unie je pohodovým a vtipným počtením.

V tomto díle uvidíme docela zajímavý vhled do války, protože spolu s hlavními díly prozkoumáme tehdejší nejmodernější technologickou vymoženost – vzdušný balón. Ten má ve válce velmi dobré využití, protože pasažéři balónu mohou z velké výšky spatřit nepřítele a jeho rozmístění a poté o tom informovat své jednotky dole. Samozřejmě je do tohoto podivuhodného zařízení nalákána hlavní dvojka Blutch a Chesterfield a samozřejmě se to neobejde bez problémů.

Pohodový srandovní komiks.

7/10

[Top]

Mekanix

Scénář: Chris Claremont
Kresba: Juan Bobillo

Mekanix_05_0001Na tomto komiksu mě upřímně řečeno nejvíce zaujaly obálky. Na všech je vyobrazená hubená dívčina s přehnaně ostrými rysy v zajímavém kreslířském stylu, který může připomenout mangu. Plus jsem koukal, že komiks píše Chris Claremont, což je legendární scenárista, i když se mi od něho opravdu líbil pouze jeho dávný restart X-menů a dávná minisérie Wolverine, kterou kreslil Frank Miller a velmi Millera podezřívám, že zasahoval i do scénáře, protože ten je spíš v jeho stylu. V poslední době když jsem narazil na něco novějšího od Claremonta, tak se jednalo o velmi slabý komiks. Přesto jsem si říkal, že už kvůli těm pár perel z jeho minulosti mu dám po dlouhé době šanci.

No, a bohužel se překvapení nekonalo. Kreslíř obálek bohužel vnitřek komiksu nedělal, o to se postaral Juan Bobillo a jedná se o velmi průměrnou mainstreamovou kresbu, nic, co by vás nějak zaujalo. Najdou se nějaké pěkné panely, ale najdou se i pěkně ošklivé. Průser je však scénář, který je příšerně nudný. Jak se ukázalo, ta hubená manga-dívčina z obálek má být mutantka Kitty Pryde, která nyní studuje na univerzitě v  Chicagu. Protože už je slavnou členkou X-menů, tak na ni bývají studenti hnusní, dokonce je tu i jakási studentská organizace, která chce mutanty z univerzity vystrnadit a to i velmi drsnými metodami. Do toho vidíme blížící se tajemnou loď s něčím, co se taky nejspíš chystá na ni a další mutanty zaútočit…

V komiksu je každá postava naprosto nezajímavá, dokonce i další mutanti kromě Kitty mají nudné schopnosti. Máme tu psycholožku, která se snaží Kitty pomoct, její čupr kámošku, hezouna, kterému se Kitty líbí, hezounku, která Kitty nenávidí, pak nějaký kamarády, na který už jsem úplně zapomněl… Řekněme prostě takové komiksové Beverly Hills. I samotná Kitty tu není nijak zvlášť zajímavě vyobrazovaná. Dost mě překvapilo, že ji můžeme vidět i jako drsnou barmanku, která se nevím proč oblíká velmi odvážně. Nějak mi to nesedí k té její perzóně „nechte mě všichni na pokoji“.

Mekanix je velmi špatný komiks. Nemá zajímavý děj, nemá zajímavé postavy, nemá zajímavou kresbu, ale především je napsaný tak, že je příšerně nudný.

3/10

Mekanix_03_0012 Mekanix_03_0028 Mekanix_04_0029

[Top]

Uncanny X-men Vol 2

Scénář: Kieron Gillen
Kresba: Greg Land, Carlos Pacheco, Paco Diaz

AUG120726_1V resetované sérii Uncanny X-men z roku 2012 (kterou – aby se to nepletlo – po pár číslech zresetují znovu) si vzal hlavní sérii X-menů do pazourů Kieron Gillen. Toho mám zapsaného u sebe jako průměrného scenáristu.

Po událostech v Schism žije na ostrově Utopia už jen část mutantů, protože Wolverine po zlým odešel a založil znovu mutantskou školu (což sleduje série Wolverine and the X-men od Jasona Aarona). Cyclops teď chce světu dokázat, že mutanti jsou megamocní a lidem budou pomáhat, ale ať už si na ně moc nevyskakují.

Každopádně první book byl hodně průměrný a druhý na tom není o moc líp. Spíš hůř. Už v prvních číslech Gillen ukázal, že rád píše mimozemské rasy… a možná až moc se v nich pitvá, že to přestává být zábavné. Zde něco takového opakuje v první části booku, v níž se X-meni  přichomítnou k jedné mocné rase, která se vyvinula na jednom malém území, kde byl čas mnohonásobně zrychlen. Většina už je mrtvá, ale dva obzvlášť mocní jedinci můžou představovat nebezpečí pro celou naši planetu… A upřímně řečeno je to většinou dost nuda. Jak jsem říkal, Gillen se dost vyžívá v tom vyobrazování cizích ras. Naznačí něco z jejich kultury, v čem žijí, jak vypadají… Ale mě to nějak nebere. V „sousední“ sérii Wolverine and the X-men má Aaron taky pár mimozemšťanů. U nich třeba naznačí, že tenhle je nafoukaný princátko a tenhle zase komunikuje velmi inteligentním a milým způsobem… a hned je mám rád a jsou pro mě nějak zajímaví. Tady nikoliv. Zde se třeba jeden mimozemšťan vyznačuje tím, že pořád říká, jak je angličtina primitivní jazyk (naučí se ji za pár minut) a jak jsme my lidi hrozně primitivní zvířátka…

Další část není o moc lepší a opět tu vidíme Gillenovu zálibu v psaní odlišných ras. Tentokrát tu je velmi mocný hajzl, který je jakýmsi mimozemským robotem. Je fajn, že tahle postava je místy fakt drsná a jako záporák funguje, protože budete mít chuť ho zaškrtit, ale to nedělá komiksy s ním o moc zábavnější. Plus závěr je docela slušné WTF.

Tihle Gillenovi X-meni nejsou nic pro mě, a tak tuhle sérii přestávám zatím číst.

5/10

Uncanny-Xmen-6-pg-008 Uncanny-Xmen-8-pg-008 Uncanny-Xmen-10-pg-004

[Top]

Ikigami: The Ultimate Limit Vol 5

Scénář: Motoro Mase
Kresba: Motoro Mase

51DJVWGE-KL._SY344_BO1,204,203,200_Dechberoucí dystopická manga stále „úřaduje“. Opět tu máme dva příběhy z Japonska, ve kterém je zaveden zvláštní zákon, podle něhož je malým dětem vpíchnutá látka zabíjející v pozdější fázi života část populace. Údajně kvůli tomu, aby si lidé více vážili života.

První příběh je o záhadném sprejerovi, jehož díla jsou obdivovány místní sprejerskou subkulturou. Ukáže se však, že tímto sprejerem je kluk, který je k tomu nucen rodinou, protože vlastní natěračskou firmu a potřebuje zakázky na přemalovávání jeho výtvorů. Tahle část 5. booku je velmi napínavá, zajímavá a má naprosto úchvatný konec. Dost možná se jedná o zatím nejlepší část série.

Druhou polovinu komiksu tvoří také vynikající příběh, tentokrát velmi originální. Podíváme se totiž velmi zblízka na „práskače“, kteří udávají ty, kteří brojí proti systému. Vláda to má vymyšlené dobře a aktivně tyto lidi chválí, dokonce je vyhlašuje za hrdiny. Hlavní postavou tohoto příběhu je školák, který je vychováván v rodině tajných policistů a touží po tom být právě takovýmto hrdinou… Čtenáře čeká velmi originální a mrazivý zážitek.

Po páté knize mangy Ikigami: The Ultimate Limit můžu říct, že se jedná o jednu z nejlepších mang, které jsem kdy četl, a v současnosti o jednu z nejlepších sérií, které mám tu radost číst. Opravdu hodně doporučuju všem komiksákům.

9/10

005 020 032

[Top]

Y: Poslední z mužů 1: Jako jeden muž

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra

Y1Konečně jsem se dostal k této oceňované sérii. Docela jsem se na ni těšil a komiks mě zatím určitě nezklamal.

Premisa je relativně prostá, ale přímo vybízí k naopak komplikovanějšímu zpracování – jednoho dne během jediné minuty náhle zemřou všichni zástupci mužského pokolení. Tedy kromě jednoho, nedospěle se chovajícího mladíka jménem Yorick. Samozřejmě by něco takového mohlo být buď erotickým komiksem či ujetou komedií, ale Vaughan sáhl po možná té nejtěžší variantě a začal tvořit napínavé dobrodružství v jakémsi postapokalyptickém světě. Někdo by mohl říct, že přece o 50 % snížený počet populace není až taková tragédie, viděli jsme už větší armageddony, jenže průšvih je například v tom, že většina důležitých pozic jak ve státní správě, tak u bezpečnostních složek byla obsazená muži, a tak nastává chaos. Takže tu najdeme i nějaké ty pěkné narážky na nerovnoprávnost pohlaví.

Ale Vaughan jde taky hezky proti klišé, že kdyby ženy vládly místo mužů, tak nejsou žádné války a všichni se máme úžasně. Osamocené ženy v této vyhrocené situaci se chovají také vyhroceně, někdy až překvapivým způsobem. V tomto booku vidíme rozhádané agresivní americké političky a nebezpečné „amazonky“, které jsou jakýmsi nebezpečným gangem nenávidějícím muže a vše, co po nich zbylo.

Jak už jsem naznačil na začátku, komiks má především zábavný příběh. Scenárista zručně tvoří zábavné situace s dobře napsanými a promyšlenými postavami, takže už v první knize nás čekají nejen skvělé situace, ale i nějaký ten zvrat.

První kniha Y: Poslední z mužů je velmi zábavným komiksem, který pěkně využívá svůj originální koncept.

8/10

cmx0827uk2 10654_2 10654_1

,
[Top]