Monthly Archives: Březen 2015

Wolverine: First Class Vol 3: Wolverine-By-Night

Scénář: Fred Van Lente
Kresba: Francis Portela, Hugo Petrus, Scott Koblish

Wolverine - First Class 012-000Další book Freda Van Lentea, který vypráví o rostoucím přátelství mezi Kitty Pryde a Wolverinem, je opět příjemným počtením.

Protože Kitty Pryde a Wolverine už se znají mnoho let, tak i zde se vracíme do minulosti a i zde Van Lente zručně vytváří příběhy do chronlogie starých komiksů, pěkně využívá tehdejší motivy a postavy (z nichž tedy mnoho je aktuálních i dnes).

V tomto booku čekají čtenáře tři příběhy. V prvním Logan navštíví Shang-Chiho, aby ho naučil trochu jeho kung-fu klidu, který potřebuje pro poražení svého nemesis Sabretootha. Poté tu máme krátký příběh s X-meny a mocným prastarým monstrem, jež se může dostat ven z chrámu, kde byl uvězněn, a nejdelším příběhem (zabírající 2 sešity, ne 1) je v této knize příběh s vlkodlaky…

Všechny příběhy jsou kvalitativně na podobné úrovni – žádný není trapný, všechny se velmi dobře čtou a kresba je taky příjemná. Ale pokud očekáváte něco hodně cool či originálního, tak budete zklamáni.

Každý komiks však nemůže být megapeckou a jak jsem řekl, tenhle komiks se hezky čte, takže budu rád ve čtení této série pokračovat.

7/10

(Obsahuje Wolverine: First Class 09-12)

Wolverine - First Class 010-013 Wolverine - First Class 011-016 Wolverine - First Class 012-008

, , , ,

Outlaw Vol 4: Momie et vieilles pétoires (Mumie a rezavé kolty)

Scénář: Dieter
Kresba: Xavier Fourquemin

Outlaw4_06012005Jasonovo pátrání po jeho zesnulém otci je u konce. V tomto čtrvtém a závěrečném díle konečně bývalý funebrák a jeho střelená parta mrtvého tatíka naleznou… ale tím jejich útrapy ještě nekončí. Mrtvoly se nechce vzdát cirkus, který ho vystavuje jako mrtvolu, a také jim jde stále po krku nebezpečný gang důchodkyň.

Jako vždy je Psanec velmi pohodovým počtení s vtipnými postavami a hezkou originální kresbou. Příběh tu je stále fajn, jen konkrétně tento díl ho má o něco řidší. Jedná se tu spíše o sled gagů (ale slušných) a trochu mě mrzí, že finále není nadupanější a nespojuje víc vše, co se v předchozích dílech událo. Každopádně tu ale nějaké to příjemné uzavření je. Klidně bych si ale přečetl i další pokračování – nebo aspoň další komiks od této autorské dvojky, protože jak scénář, tak kresba je hrozně fajn.

Pěkný závěr kvalitní komediální série.

8/10

41760

[Top]

Ultimate Comics: The Ultimates 25-30

Scénář: Josh Fialkov
Kresba: Carmine Di Giandomenico

Ultimate Comics Ultimates 027 (2013) (Digital) (Darkness-Empire) 001S vývojem série Ultimates jsem dost nespokojený. Kdysi vlajková loď ultimátního světa se teď díky scenáristovi Samu Humphriesovi změnila v dost podivnou blbůstku, která se nedá moc brát vážně. Nyní přichází scenárista Fialkov, aby ukázal, co s komiksem vyvede…

Zezačátku jsem si říkal „ach jo“, protože mi komiks hodně připomínal předchozí nezdařená čísla. Hodně akce, ale poměrně nesmyslný a nezajímavý děj, násilně vytvořené ultimátní verze starých marvelovských postav… Tentokrát je tu především šedý Hulk, který dost drsňačí, vrací se záporák Reed Richards (který byl nejdřív geniální, ale už začal být trochu otravný) a především záhadný Kang… pardon, zde záhadná Kang.

Zase je tu nějaký geniální plán, co má Ultimates a všechny kolem zničit, protože prý tím zachrání budoucnost Země. Nad tím se ale Ultimates moc nezamýšlí, prostě se tu hlavně jdou rubat s Reedem a spol. Každopádně musím říct, že jsem se postupně do komiksu dostal… a čím dál víc mě bavil. Jo, hlavní příběh je docela stupidní, ale sem tam se Fialkovovi podaří povedená scéna a akce je často taky dost dobrá. Prostě komiks tak v polovině nabere tempo a stane se velmi zábavnou akčňárnou.

Takže musím nakonec říct, že když nad komiksem moc nepřemýšlíte, tak se jedná o velmi solidní superhrdinskou zábavu.

7/10

Ultimate Comics Ultimates 026 (2013) (Digital) (Darkness-Empire) 013 Ultimate Comics Ultimates 028 (2013) (Digital) (Darkness-Empire) 009 Ultimate Comics Ultimates 030-012

,
[Top]

Mortadelo y Filemón: Safari Callejero (Clever & Smart: Safari v ulicích)

Scénář: Francisco Ibanez
Kresba: Francisco Ibanez

03SafariCallejeroJako malý klučina jsem si několikrát půjčoval jednu knihu Clevera a Smarta, která u nás kdysi vyšla, a asi to na mě udělalo tenkrát dost dojem, protože si na komiks dodnes vzpomínám. Teda abych byl přesnější, vzpomínám si na jeho obálku a podobu hlavních hrdinů, ale jinak jsem si už o komiksu nepamatoval vůbec nic, byl jsem opravdu hodně malý. Řekl jsem si, že se teď po letech na Clevera a Smarta, nebo spíš „Mortadela“ a „Filemóna“ podívám.

Clever & Smart (budu jim říkat takhle) je komediální ztřeštěnost pocházející ze Španělska (k mému údivu, vždy jsem myslel, že jde o komiks z Francie či Belgie). Máme tu dvojici hrdinů, kteří pracují jako jakýsi soukromí detektivové a jejich řádění dohání hromadu lidí k nepříčetnosti. Tento díl má poměrně dosti komediálně vděčnou zápletku – z laboratoře unikla zvířata, jež se ale každá vyznačuje jinými neobyčejnými vlastnostmi. Máme tu třeba netopýra alkoholika či slepice snášející vejce jak z kulometu. Zatímco je Clever a Smart jeden po druhém nacházejí, jde po nich čím dál rozčílenější strážník.

Bohužel komika Clevera & Smarta je velice přímočará. Kromě využívání dvojsmyslného slovního humoru se zvířaty (například se motorkář rozčílí, když policista zakřičí „Osel na motorce“, ačkoliv měl na mysli opravdového osla, který projel před ním) tu máme tu nejklasičtější komedii vůbec – grotesku. Tento komiks je opravdu jako černobílé grotesky z počátku 20. století. Jsou to samé pády, lítání, mlácení a další „fyzický humor“. A upřímně řečeno já na grotesky nikdy moc nebyl. Viděl jsem poměrně hodně klasických grotesek, třeba od Chaplina nebo Bustera Keatona, a většina mě jich nebavila. Clever & Smart jsou díky komiksové formě barevnější, střelenější a rozmanitější (hlavně skrz ty dvojsmysly), ale pořád je to v základě groteska, která mě vždy velmi rychle omrzí.

Proto Clever & Smart považuju za spíše dětský komiks, který mě osobně už příliš nezaujal. Je to poměrně sympatické dílko, ale ke konci už jsem se u toho dílu nudil.

6/10

Safari_callejero_04_WEB

[Top]

Marvel Universe Vs. Wolverine

Scénář: Jonathan Maberry
Kresba: Laurence Campbell

Marvel Universe vs. Wolverine 002-000Marvel Universe vs Punisher byl prvním dílem této temné série o viru, který změní většinu lidí včetně mutantů, superhrdinů a superpadouchů na lidožravé primitivní tvory… a šlo o opravdu velmi dobrý komiks, tak jsem neváhal a přečetl si i pokračování, kde je hlavním hrdinou Wolverine. Chronologicky se tento komiks však odehrává před prvním dílem. Předtím jsme viděli Punishera v epicentru problémů a jak k tomu všemu došlo se dozvídáme jen okrajově. „Dvojka“ s Wolverinem se zaměřuje na prvopočátky.

Maberry opět píše velmi zajímavým a zábavným stylem a zdatně mu sekunduje Campbell se skvělou pochmurnou kresbou. Narozdíl od cyničtějšího Punishera je Wolverine klasičtějším hrdinou, který se nechce za žádnou cenu vzdávat, ačkoliv jeho přátelé kolem něho umírají po stovkách – často i jeho rukou, neboť už jim není pomoci. Máme tu velmi slušně vykreslenou atmosféru, kde už jde všechno do kytek, lidé se na ulicích zabíjí, neustále se infikují virem noví a noví lidé a dochází čas k nalezení nějakého léku. O to se pokouší trojka Reed Richards (Mister Fantastic), Hank Pym (Ant Man/Giant Man) a Hank McCoy (Beast), zatímco Wolverine slouží jako pěšák pro potřebné akce v terénu. K němu se brzy připojí podobně optimistický Captain America, ale také chodící zbraň Punisher.

Interakce mezi nimi je velmi dobrá, ale hlavním tahounem tohoto komiksu je jeho drsnost. V této 4dílné minisérii naleznete hned několik epicky surových scén, které mohly vzniknout díky tomu, že se jedná o alternativní realitu a nadlidé můžou nadlidsky zabíjet. Opět však ale musím říct, že i když jde o kvalitní a někdy pěkně brutální počtení, tak pořád mi tam schází nějaké těžce popsatelné „něco“, co by komiks vytáhlo z nadprůměru k úžasným dílům jako je třeba Marvel Zombies. Přesto i zde je vidět, že Maberry dobře zná Marvel vesmír a umí velmi dobře využívat postavy v něm.

Druhý díl této trilogie o zdevastovaném Marvel vesmíru je moc pěkným počtením, které potěší hlavně lidi, co mají rádi brutální akci (a samozřejmě Marvel)

8/10

Marvel Universe vs. Wolverine 002-004 Marvel Universe vs. Wolverine 002-006 Marvel Universe vs. Wolverine 004-006

, ,
[Top]

Vinland Saga Vol 11

Scénář: Makoto Yukimura
Kresba: Makoto Yukimura

Vinland-saga-11-kodanshaTato úchvatná manga se zase vrací k politikaření… No, vlastně ho zatím nebylo tak mnoho. V jedné knize princ Knut ukázal epický souboj myslí se svým otcem králem. Ten  je nyní po smrti a Knut se stal vládcem Anglie a zase intrikuje jako o život. No, během jeho plánů rozhodně pár lidí pomře.

I v tomto díle uvidíme také Thorfinna, bývalého mladého válečníka, nyní otroka. Jeho život v otroctví sice není nejsnazší, ale začíná v něm objevovat i radosti (nemá vůbec špatné majitele a společnost mu dělá optimistický kolega otrok) a snaží se navždy odvrhnout svůj předešlý život plný vraždění. Jejich pán a synové odjíždí na trh do města, kde zrovna připlul král Knut, který už začíná spřádat plány, jež budou pravděpodobně zahrnovat i je…

Opět parádní počtení s nádhernou kresbou.

8/10

011 013 015

[Top]

Catwoman 26-32

Scénář: Chuck Dixon, Alan Grant
Kresba: Jim Balent

Layout 1První série Catwoman měla své světlé chvilky i ty temné, resp. průměrné a nudné. Tato čísla za moc nestojí… zase.

Ve 26. čísle si dá tahle prsatá zlodějka z Gothamu týmovku s Batmanem, jenže ta jen obsahuje cachtání se v kanálech s hromadou přerostlých krys a bojování s nudným padouchem Cat-manem. Už tak mizerný mizerný komiks kazí ještě dějové propojení (MUSÍTE číst jinou sérii, protože to je tak rozkouskované – starý trapný trik komiksových vydavatelství) se sérií Batman: Shadow of the Bat, kde je příběh Alana Granta ještě úmornější díky odporné nepřehledné kresbě. To zrovna nebyl nejlepší start.

Další čísla už jsou o něco málo lepší, ale pořád se jedná v lepším případě o průměr. Nejdelší příběh je o tom, že je Catwoman najatá jedním superboháčem na vozíku, aby pro něho splnila zlodějskou zakázku natolik velkou a náročnou, že musí spolupracovat s dalšími zloději. Tyto postavy se snaží být originální a dostatečně odlišné, ale musím říct, že mě zaujala jenom postava Mouse, a to kvůli jejímu celotělovém kostýmu – je od hlavy až k patě oblíknutá jako šedobílá veverka… teda „myš“. Ale je zvláštním způsobem roztomilá, něco jako kdyby se vám najednou v týmu objevila postavička z disneyovky. Bohužel příběh je nezajímavý. Obsahuje pár vtipných a fajn scén, ale snad ještě víc otravných a rádobydrsňáckých. Z povzdálí to ještě občas komentuje Penguin, který se ale sám na nic nezmůže a se svou kůží na trh v tomto příběhu nejde. Srab tlustej.

Poslední čísla, která jsem si vybral k přečtení, jsou zase součástí „události“ Contagion, kde už jsem hru DC nehrál a nesháněl se po dalších číslech, protože jsem tušil, že za to ten příběh stát nebude. Samozřejmě nestál. Z prstu vycucaná story o tom, že je nějakej vir, kterej všechny v Gothamu zabije, teda pokud se nesežene jed, po kterým se teď všichni shání… fakt není něco, kvůli čemu bych zase chtěl přetrpět Alana Granta a další béčkový pisálky batmanovských příběhů v devadesátkách. V číslech s Catwoman jsem tedy pak příběhu sice 100% nerozuměl, nevěděl jsem, proč se zrovna nachází tam a tam s tím a tím (Robinem, Azraelem, Batmanem…), ale ani samotné individuální scény pro dané číslo mě nějak nenadchly. Celé se to neslo v duchu béčkových filmů a žádná z postav nebyla nijak zajímá.

Dohromady teda tahle Catwoman už delší dobu za moc nestojí. Série začala jako velmi fajn oddechovka, ale čím dál méně se dá komiks označit jako svěží počtení a čím dál častěji to drne, a komiks pak nezachraňuje ani příjemná kresba, takže sérii přestávám číst. Každopádně tato čísla byla spíše slabá.

5/10

Layout 1 Layout 1 Catwoman (1993-2001) 032-020

,
[Top]

Superior Spider-man Vol 1: My Own Worst Enemy

Scénář: Dan Slott
Kresba: Ryan Stegman, Giuseppe Camuncoli

3073995-01No pane jo. Dan Slott není žádný nováček, co se týče psaní Spider-mana. Začal ho ve velkém psát po kontroverzním One More Day v roce 2008, nejprve se střídal s dalšími scenáristy (protože Spideyho začali vydávat každých 14 dní), později otěže převzal sám. Toto pozdější období je mnohými považováno za jednoho z nejsvěžejších a nejzajímavějších Spider-manů za X let. S tím já nesouhlasím. Bylo fajn sledovat, jak se Petr Parker konečně trochu pochlapil, našel si zajímavou práci, kde uplatnil své vědecké schopnosti, a celkově se rozvíjel, ale příběhy mi přišly „jen“ nadprůměrné a kresba většinou dost průměrná. Považuju tyto díly za spíše fajn odpočinkovku, nic k čemu bych se chtěl nějak vracet. Navíc potom přišel zvrat v čísle 700, který mi přišel naprosto trapný a příšerný – Petr Parker zemřel a jeho tělo obsadil Doktor Octopus, který skrz jeho vzpomínky zjistil, že Petr je vlastně hrdina a on by měl být taky takový. Každopádně Octopus-Spidey získal novou řadu Superior Spider-man a slyšel jsem na ní všude dost chvály, ještě víc než na Slottovy starší Spider-many, takže jsem moc nepochyboval, že to bude dobrý komiks. Nečekal jsem však, jak moc dobrý komiks to bude.

Příběh odcejpá jak namydlenej blesk a Slott hned vysvětlí a vyřeší určité věci, co by mohli čtenáře trápit – vztah s MJ, kolegy v práci, změny v jeho charakteru a tak podobně. To vše vůbec nepůsobí vycucané z prstu, naopak se tu ukazuje, jak geniální mysl může efektivněji řešit superhrdinské problémy. Parkera nijak zvlášť neponižuje v tom, jaký byl idiot, ale zároveň exceluje snad ve všem, co dělalo Petrovi problémy – ať už jde o jeho superhrdinský či civilní život. Ale nebojte, z Doktora Octopusa se najednou nestal Mirek Dušín. Pořád má některé své charakterové vady jako arogance a taky je to slušný asociál. V komiksu vlastně stále objevuje sám sebe, má různá dilemata jako kam až může během superhrdinské bitky zajít, a to všechno je zcela fascinující čtení.

Slott ze sebe sype jeden skvělý nápad za druhým, sem tam je to neuvěřitelně napínavé, ale nechybí ani výborné vtipy. K tomu je velmi slušná kresba, kde zvlášť nový Spider-man vypadá díky drobným úpravám nebetyčně cool.

Uvidíme, jak budou vypadat další díly, každopádně první book je jeden z nejzajímavějších Spider-manů, které jsem kdy četl.

9/10

(Obsahuje Superior Spider-man 01-05)

Superior Spider-Man 003-014 Superior Spider-Man 004-007 Superior Spider-Man 005-007

, , , ,
[Top]