Monthly Archives: Září 2014

Noirhomme Vol 3 (Stín 3)

Scénář: Antonie Maurel
Kresba: Hamo

noirhomme03_102786Ani závěrečný díl této evropské série mě nenadchl. Komiks Stín se odehrává někdy v první polovině 20. století a poměrně komplikovaným způsobem vypráví příběh tajemného démona, který vraždí a rovněž psychicky terorizuje občany Paříže. Mnoho lidí pátrá po tom, kdo se skrývá pod maskou a jestli je Stín vůbec člověkem. Nechci spoilerovat, ale odpověď na tyto otázky nejsou jednoduché ani po přečtení, neboť Stínů je povícero a jeden z nich může a nemusí být nadpřirozenou osobou.

Stejně jako předchozí díly je i tento jakoby rozdělen na dvě části, z nichž každá se věnuje jakémusi uzavřenějšímu příběhu. Opět je velkým tahákem opravdu příjemná kresba a některé kratší příběhy jsou i velmi pěkně rozehrané. Bohužel i v rámci jednoho dílu děj vychází do ztracena, celá trilogie už je pak neuvěřitelně zašmodrchaná a nepřehledná.

Možná je lepší si přečíst všechny 3 díly za sebou, možná jsem měl číst pozorněji. Ani jedno mi však nešlo vzhledem k tomu, že mě komiks sice nenudil, ale také ani nijak zvlášť nebavil. Stín hodnotím jako komiks s příjemnou kresbou, který je však napsán poměrně nepříjemným způsobem.

6/10

album-page-large-7788

X-Men: Schism

Scénář: Jason Aaron, Kieron Gillen
Kresba: Carlos Pacheco, Frank Cho, Daniel Acuna, Alan Davis, Adam Kubert

X-Men_Schism_4Novější X-Meny tak nějak pročítám už delší dobu a bohužel narážím na řadu průměrných, spíše podprůměrných příběhů, což mě mrzí, protože jinak mám tenhle tým rád, protože v sobě skýtá obrovský potenciál. Když jsem se dostal k rozdělení X-Menů, tak jsem si všiml, že jsem omylem přeskočil mini-event Schism, který napsal Jason Aaron – a to jsem si nemohl nechat ujít. Očekával jsem dobrý komiks s X-meny a dostalo se mi ještě mnohem větší kvalitky.

Aaron ve Schism zručně rozjíždí příběh, v němž napětí by se dalo krájet a skvělých nápadů je nepočítaně. Mutanti si teď žijí na ostrůvku Utopia, ale lidé se jich nepřestávají bát, a proto se Cyclops a Wolverine vydají na jednu světovou konferenci, v níž žádají o vydání a rozmontování všech sentinelů, strojů na vraždění mutantů, které si všechny možné země za ta léta bojů naschovávaly. Politici začnou zkušeným způsobem prskat a na mutanty xenofóbně nadávat, ale v tu chvíli přichází na scénu mutant Quentin Quire, jenž v přímém přenosu přinutí politiky vyzradit svá nejtemnější tajemství. To ovšem národy jen vyprovokuje k manifestaci svých sil a možného zásahu na ostrov Utopia. Do toho všeho se ještě přimotává sadistická parta geniálních děcek, kteří se poté, co různým způsobem zabily své rodiče a zdědily jejich bohatství, chystají mutantům pořádně zavařit.

Počet nápadů a úžasných scén je opravdu vysoký, ale Aaron tu především ukazuje svůj cit pro postavy. Konkrétně zde hlavně zkoumá vztah mezi Cyclopsem a Wolverinem, kteří začínali jako nepřátelé a rivalové v lásce k Jean Greyové, nyní už ale dospěli a navzájem k sobě chovají vysoký respekt… jenže i to se brzy následkem názorového rozkolu drasticky změní.

Book X-Men: Schism jinak obsahuje i příběh Regenesis, který píše už Kieron Gillen. Ten už nedosahuje aaronovských kvalit, ale jedná se o velmi slušný epilog ke komiksu. Nesmím také zmínit vynikající kresbu. Na výtvarné stránce se podílelo mnoho kreslířů, ale ani jeden nijak negativně nevybočuje, všichni jsou skvělí (ze slavných jmen se předvedou například Frank Cho či Adam Kubert).

Schism je naprostá pecka, která je nejen důležitou událostí v x-menovském, potažmo i celém Marvel světě, ale především vynikajícím a místy nervydrásajícím komiksem. Úchvatná záležitost.

9/10

8e66a2d7b67c1d09fd079109f063b1b5 1998566-xmenschism_5_preview1 X-MenSchism01

, , , , , ,
[Top]

Star Wars: Tag & Bink II

Scénář: Kevin Rubio
Kresba: Lucas Marangon

The_Return_of_Tag_and_Bink-_Special_Edition_1Tag a Bink je taková dvojka maňasů, kteří ve Star Wars světě byli něco jako komparz – divákem nevidění, většinou mimo záběr a tudíž jako by neexistovali. Jenže v těchto komediálních komiksech se ukazuje, že ve skutečnosti jejich činy ovlivnily více věcí, než by se mohlo zdát.

Předchozí dva díly těchto komiksů ve mně vzbudily velmi rozporuplné reakce – první sešit mi přišla jako vynikající promakaná sranda, zatímco druhý už byl jenom průměrným opakováním téhož. Tyto dva další sešity už jsou mnohem vyrovnanější. Oba jsou hodně slušnou srandou, i když nadšení z prvního dílu se už u mě neopakovalo.

Vtipy v této serii jsou často postavené na poukazování na různé chybky, nelogičnosti a jiné zvláštní věci ze Star Wars filmů. Tag a Bink se vždy přichomítnou k různým památným a důležitým situacím a často jim dodají dost nečekanou a vtipnou obměnu. Nejsem žádný velký SW znalec, je tedy možné, že bych si komiks užil ještě víc znát tyto filmy zpaměti, ale zde jsem se místy opravdu skvěle pobavil, párkrát jsem i vyprsknul smíchy.

Tag a Bink se tedy nevrací v plné síle, ale i tak jsou tyto dva příběhy, Return of Tag and Bink a Tag and Bink: Revenge of the Clone Menace, moc fajn komiksem.

7/10

2aj3tq9 5ceulz

[Top]

Deadpool Vol 9: Institutionalized

Scénář: Daniel Way
Kresba: Carlo Barberi

DIG004748_1Jeden z největších komiksových magorů se dostal tam, kam patří – do blázince pro násilnické pacienty. Teoreticky by si tam mohl Deadpool trochu odpočinout a možná i zlepšit si duševní zdraví vzhledem k tomu, že má poslední dobou menší životní krizi, kvůli níž touží zemřít, což se mu ale s jeho regeneračními schopnostmi nedaří. Jenže v této věznici naráží na chlápka, který touží Deadpoola zabít a především na psycholožku s těmi správnými konexemi, jež jeví o Deadpoola až nezdravý zájem.

Deadpoolova série od Daniela Waye je v mých očích trochu jako na houpačce. Občas je to velice zábavná komiksová pecka, občas spíše jen lehoučký nadprůměr. Tento příběh na mě ze začátku působil spíše jako ten druhý případ, protože se toho v blázinci zase až tolik neděje. Postupně se však příběh rozjíždí a začíná přibývat jak vtipů, tak i nápadů. Ke konci, když se Deadpool setká i s anglickou královnou, už je to zase ten kouzelně úchylný Deadpool, kterého člověk musí mít rád.

Celkově je to tedy spíše „jen“ pohodové pokračování.

(obsahuje Deadpool 40-44)

7/10

deadpool422 DPOOL040_int_LR-3 DPOOL043_int_LR-4

,
[Top]

Wolverine: Back in Japan

Scénář: Jason Aaron
Kresba: Adam Kubert, Ron Garney, Billy Tan, Steven Sanders, Paco Diaz

Wolverine_302-674x1024Aaronova krasojízda s Wolverinem pokračuje. Tento veletalentovaný komiksový scenárista prostě umí a jeho série s tímto slavným rosomákem je chuťovka, která by neměla žádnému fanouškovi superhrdinského komiksu uniknout.

V této knize jde Wolverine zase navštívit Japonsko, kde se schyluje k velké válce o moc mezi Rukou a Jakuzou. V ní mají sehrát velkou roli i Wolverinova nevlastní dcera a synek Silver Samuraie, který by se rozhodně neměl podceňovat. Aaron zde dělá to, co mu jde nejlíp – rozehraje zajímavou situaci, nahází do ní kupu nápadů a nechá své kvalitně napsané postavy se s tím vším nějak vypořádat.

Některé předchozí čísla aaronovského Wolverina byly určitě epičtější (např. jeho návštěva cvokhausu či samotného pekla), ale toto je stále mimořádně kvalitní superhrdinský komiks plný akce a zábavy. Pokud bych mu jen měl něco vyčíst, tak mě trochu mrzelo střídání kreslířů… někdy se ze stránky na stránku přepnulo bez jakéhokoliv zjevného důvodu na méně realistickou kresbu, která ještě k tomu dávala Loganovi až absurdně vypadající licousy.

Dohromady jde však o další vyvedené pokračování.

(obsahuje Wolverine 300-304)

8/10

6895033601_01822d214c_b afa1b9aa7e7dbbd41fbfe4f7696aefec Wolverine_300_Panel

,
[Top]