Category Archives: Vertigo

Mezi řádky 1: Tommy Taylor a falešná identita

Scénář: Mike Carey
Kresba: Peter Gross

big_tommy-taylor-a-falesna-identita-VqJ-266017O téhle sérii jsem slyšel hodně dobrého a zvěsti nelhaly. Jedná se o vážně skvělý komiks. Tedy pokud mohu soudit podle prvního booku.

Hlavní hrdina je dospělákem, podle kterého kdysi jeho slavný otec napsal veleúspěšnou fantasy sérii (připomínající Harryho Pottera). Nyní jeho otec záhadně zmizel a Tommy teď žije ve stínu svého geniálního táty. Vše se začne komplikovat, když svět literatury začne prosakovat do reálného světa…

Unwritten alias Mezi řádky je komiks, ze kterého je neskutečně cítit láska k literatuře. Máme tu různé narážky a odkazy, a to nejen ve formě nějakých obrázků nebo hlášek, ale i co se týče samotného děje. V druhé půlce komiksu se třeba ocitneme v domě, ve kterém údajně vznikl nápad na Frankensteina i Drákulu, a ani v současnosti nenastane mezi návštěvníky zrovna poklidná noc.

Mezi řádky: Tommy Taylor a falešná identita je zatraceně zábavný a originální komiks, který by žádný fanoušek literatury neměl minout.

9/10

pcs_1-1442944786 pcs_1-1442944860 pcs_1-144294496902

,

Doom Patrol 19-34

Scénář: Grant Morrison
Kresba: Richard Case

Doom Patrol Vol 1Už jsem kdysi kus téhle bláznivé série od Morrisona četl (a byl jsem nadšený), ale teď jsem se rozhodl to dát ještě jednou a pěkně od začátku. (A nadšený jsem pořád).

Granta Morrisona mám rád. Do svých superhrdinských komiksů dává často nějakou tu přidanou hodnotu. Tady obrací superhrdinský žánr úplně na hlavu a strká do něho věci, které jste snad ani nechtěli – dadaismus, černou magii, dětské strachy a tak podobně. A z nějakého zvláštního důvodu to tady funguje.

Že je superhrdinský tým „nesourodý“ je v podstatě dnes povinnost. Ale zde máme člověka uvězněného v dutém těle robota, zafáčovanou oboupohlavní entitu či ženu, která byla v dětství zneužívaná a následkem toho má asi 50 různých osobností (založeno na skutečném případu).  Příběhy jsou fakt absolutně šílené, i když vychází z různých filozofických tezí či abstraktního umění. Máme tu superpadoušský tým, který si říká Bratrstvo Dada a vypadají, jak kdyby vylezli z podivných obrazů. Sem tam se tým dostane do nějaké jiné dimenze, kde to opět vypadá jako naprosto neuvěřitelná a nevídaná kombinace umění a architektury. A z hororových příběhů tu třeba je jeden o holčičce, která vypadá jako opička, takže má jen imaginární přátele. Problém nastává, když se ji její imaginární přátele rozhodnou zabít.

Hlavní důvod, proč se mně osobně tak Doom Patrol líbí, je ale ten, že přes tohle všechno Grant Morrison zároveň umí jednu důležitou věc – pracovat s postavami. Spoustu těch bláznivin už jste třeba podobně někde viděli (když ne v komiksu, tak ve filmu či literatuře), ale jeho postavy jsou napsané tak, že vám na nich záleží. Jsou tam situace, které můžete už znát odjinud… Superhrdina hořekuje nad svým ošklivým tělem, někdo přichází o svého milovaného, protože se změnil v odlišnou bytost… Ale Morrison z toho umí vytěžit tak vypjaté a úchvatně zpracované chvíle, že se jedná o mistrovský způsob vyprávění.

Doom Patrol je mistrovské dílo o jednom z nejneobvyklejším týmu, který se kdy objevil v umění. Je to surrealistické, ale zároveň to má srdce.

10/10

5b0d897c481811f9b57b2060ff7a3685._SX1280_QL80_TTD_ b2afa12d68070674d210f0829bec90a8._SX1280_QL80_TTD_ mallahbrain

,
[Top]

Skalpy 2 + 3

Scénář: Jason Aaron
Kresba: R.M. Guéra

1426242918Tak bohužel. Na tuhle sérii se pěje hrozně moc chvály z hrozně moc stran, ale ne, pořád mi to nepřijde jako nijak zvlášť dobrý komiks.

Asi je to nějakým mým naladěním. Například spíš dám přednost komiksovým superhrdinům, než řekněme komiksovýmu sci-fi. U knih si spíš přečtu horor než fantasy. A na Skalpy musíte mít asi hodně rádi indiány a určitý druh špinavosti.

Ocitáme se v drsném společenství moderních indiánů, kde je rekordní nezaměstnanost, mafie, obří kasína, drogy na každým rohu a zkorumpovaná policie. Hlavní hrdina, který toho pořád ještě v komiksu moc neudělal, se pro jistotu na skoro celý druhý book vypaří. Ani bez něho komiks není vyloženě nudný, to ne, ale děj se teda moc neposune.

Ve třetím booku už se dějí docela divoký věci, hlavní drsný indián už udělá i nějakou tu policejní práci. A taky dostaneme další dílek do skládačky. Ze který nám jich zbývá přibližně ještě tisíc.

Nedá se nic dělat. Kresba je docela fajn, scénář je docela fajn, ale nějak to pro mě nefunguje, takže stačí, a uvidíme se, Jasone, u jiných tvých komiksů.

7/10

016912uk2 skalpy-2-kasino-v-rytmu-boogie-2 skalpy-3-mrtve-matky-1

[Top]

iZombie Vol 1

Scénář: Chris Roberson
Kresba: Michael Allred

iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 001O tomhle komiksu jsem se myslím dozvěděl až díky seriálové adaptaci. Slyšel jsem, že ta je dost odlišná, a tak jsem se rozhodl dát nejdřív šanci původnímu dílu, který má také slušnou fanouškovskou základnu.

Komiks má docela sympatickou kresbu. Působí trochu retro a někdy má dost styl. Někdy mi však přišla trochu „odfláklá“ – to třeba když se stejná kresba (např. postavy) opakuje ve více panelech, jen je zmenšená nebo zvětšená. Nestává se to často, ale dost mě to bilo do očí.

Příběh je o modrovlasé holce, která pracuje jako hrobník na hřbitově, díky čemuž může tajit jednu drobnou osobní věc – je mrtvá zombie. Kamarádí se i s dalšími nadpřirozenými postavami, duchem a vlkodlakem, a když se zakousne do nějakého těla, mívá jako vidiny vzpomínky dané postavy. V prvním díle tak pase po jednom vrahovi, který je možná starodávnou mumií.

iZombie je trochu detektivka s nějakým tím napětím a odhalováním zvratů, ale především je to taková ta cool věc o divných postavách, které spolu kamarádí a navazují další vztahy. Něco jako třeba seriál Buffy. Čili nám nejde tolik o to, jak zastaví nejnovější hrozbu, ale spíš nás zajímá, jestli postava X si něco začne s postavou Y a tak podobně.

Bohužel mě komiks nijak zvlášť nenadchl. Je relativně sympatický, ale nějak jsem se do něho nemohl ponořit. Je fajn, jen prostě… ne až tak fajn, abych chtěl číst další čísla. Každopádně slušná záležitost.

6/10

iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 018 iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 032 iZombie vol 01 - Dead To the World (2011) (digital-Empire) 069

[Top]

Sheriff of Babylon 01-06

Scénář: Tom King
Kresba: Mitch Gerars

SHERIFF_BAB_Cv1_R1_55f8b35be36d56.30857969Nová série, která se těší velice příznivým, až nadšeným recenzím… a která bohužel u mě moc nezabodovala.

Námět není vůbec špatný a v komiksovém médiu velmi originální. Ocitáme se v Iráku, kde po svržení Saddáma Husajna tále zůstává americké vojsko, aby se staralo o stabilizování země. Poválečný Irák není ale nijak zvlášť příjemné místo k žití. Vládne zde chudoba, nezacelené rány a mnoho mocných lidí, kteří se neštítí ničeho, aby získali moc. Vražda amerických vojáků by proto mohlo být jen plivnutí do vody, jenže hlavní hrdina americký voják odmítá vzdát svůj boj a chce najít spravedlivost.

V komiksu je velký důraz na realističnost a zároveň na jakousi působivost. O to se stará především kresba, ke které nemůžu říct půl slova. Má styl, je atmosferická a využívá různé zajímavé moderní postupy pro vyprávění. Bohužel je poměrně realistický i průběh příběhu, díky čemuž je děj nepřehledný a nepříliš zábavný. Nevidíme tu žádné pořádné napínavé vyšetřování, v němž se hlavní detektiv víc a víc blíží k tajemnému pachateli. Místo toho se seznamujeme s postavami, které mají být „ne-černobílé“, ale mně spíš mnozí připadali jako vyloženě padouši, s nimiž hlavní hrdina hned navazuje velmi osobní vztahy. S jednou mafiánkou spí, s jedním vrahem je zase velký kamarád. A komiks se tváří, jako že to je normální, nepřišlo mi, že by to mělo být něco šokujícího nebo něco, co se má v dohledné době změnit.

Dle mého názoru se Sheriff of Babylon spíše vyžívá v tom vykreslování podivného existujícího světa, kde se střetává americká a irácká kultura. Není to ale vyloženě dokumentární, protože pořád tu je mnoho cool scén, které jakoby vypadly z parádního áčkového filmu. Samotný příběh je ale zvláštně artově rozsypaný, a to už od samého začátku.

Věřím, že si tenhle komiks najde svého čtenáře, ale já mezi fanoušky patřit nebudu. Výborné vizuální zpracování a sem tam pěkně napsaná scéna, ale jinak pro mě slabší věc, jejíž pokračování mě nezajímá.

6/10

Sheriff of Babylon (2015-) 003-012 Sheriff of Babylon (2015-) 003-016 Sheriff-of-Babylon-002-(2016)-(Digital-Empire)-010

[Top]

Mýty 2-3

Scénář: Bill Willingham
Kresba: Mark Buckingham, Steve Leialoha

pcs_0-1366645302Nějak mi to trvalo, ale konečně jsem přečetl pokračování prvních Mýtů.

Book Farma zvířat mi nepřišel nijak zvlášť orwellovský, jak by mohl název napovídat. Podíváme se v něm na Farmu, místo, kde žijí pohádkové bytosti, které nemůžou kvůli svému vzhledu (často jsou to mluvící zvířata) a jiným důvodům žít ve městě, v anonymitě mezi obyčejnými lidmi. Utajení je pro pohádkové bytosti, kteří přišli do našeho světa, totiž velmi důležité. Na Farmu se vydávají Sněhurka a její odcizená sestra Růženka a brzy zjistí, že tam něco nehraje…

Tenhle book je hodně slušný a příjemně akční, ale oproti prvnímu dolů je to kvalitativní sešup.

Třetí book Láska jako z pohádky je o něco povedenější. Sněhurka si v něm rozhodně neodpočine, protože se blíží puč mezi pohádkovými bytostmi. Některé postavy zradí, čekají nás tu zajímavé zvraty a taky rozvíjející se vztah mezi Sněhurkou a Zlým vlkem. Velmi fajn část.

Vypíchnout taky musím krátké příběhy, v nichž Willingham představuje modernizované pohádky a legendy – ty jsou kresebně i scenáristicky naprosto parádní. Mají v sobě tu správnou „mýtičnost“, ale působí i moderně a nápaditě.

Mýty u mě těmito díly trochu sklouzly k spíše nadprůměrnému čtení než vyloženě komiksové bombě, ale pořád je to věc, která stojí za koupi.

8/10

myty-farma-zvirat-2 pcs_1-1366645302 pcs_2-1366645302

[Top]

Y: Poslední z mužů 2: Cykly

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra

CV-YLMT000-XX.qxdUž první díl byl velice zábavným komiksem se skvěle načrtnutým složitým tématem – jak by vypadal svět, kdyby během jedné chvíle všichni muži (kromě jednoho) zemřeli?

Dvojka ještě víc šlápne na plyn. Pokračuje s kritikou společnosti, ale také nabízí zajímavý a napínavý příběh Yoricka, posledního muže na zemi, který je sympaťák a krasavec, ale taky trošičku nemehlo, takže do jinak vážného příběhu vnáší i svěží závan humoru.

Ve dvojce se hlavní hrdinové (Yorick, záhadná agentka a vědkyně) dostanou do jakési malé komunity, která ve všem tom světovém chaosu funguje až překvapivě dobře. Že by něco skrývaly? A aby toho nebylo málo, tak jsou Yorickovi v patách drsné novodobé amazonky, jež nenávidí muže a mezi jejichž stoupence patří i sestra hlavního hrdiny…

Tenhle komiks je opravdu povedenou jízdou, od níž je velmi těžké se odtrhnout. Skvěle pobaví a tím, jak ukazuje společenské rozdíly mezi pohlavími, místy vede i k zamyšlení.

Vřele doporučuju.

9/10

Y2_001-064.qxd Y2_001-064.qxd

,
[Top]

Skalpy 1: Země indiánů

Scénář: Jason Aaron
Kresba: R. M. Guerra

pcs_0-1410184582Na tuhle sérii jsem byl hodně zvědavý, protože Jasona Aarona považuju za možná nejlepšího a nejzajímavějšího komiksového scenáristu současnosti. U první knihy Skalpů se ale zatím u mě žádné větší nadšení nekoná.

Komiks Skalpy slibuje temnou a drsnou detektivku z netypického prostředí současné indiánské rezervace, kde bují chudoba a vysoká kriminalita. Věčně naštvaný indián Zlý kůň se do své rodné díry vrací, což nejspíš bude mít velký dopad na osud celé rezervace.

U Aarona jsem si všiml, že dokáže vtěsnat hromadu děje na velmi krátký prostor stránek. Zde však naopak vypráví příběh poměrně pomalu a s rozvahou, a proto i když se v úvodu slibují veliké zvraty a strhující napětí, tak jsem nic takového u první knihy nezaznamenal. V Zemi indiánů se opravdu spíše jenom seznamujeme s hlavními postavami a celým tím prohnilým prostředím. Například co je vůbec hlavní hrdina zač, zjišťujeme někde po 100. straně komiksu.

Pochválit musím kresbu, která na mě ze začátku působila možná až příliš „špinavě“, ale velmi brzy jsem jí přišel na chuť. Možná je to tím, že jsem zvyklý především na mainstreamový superhrdinský komiks, který je sice dnes vizuálně velmi zajímavý a rozmanitý, ale kresba R. M. Guerry na mě svou syrovostí a dravostí působila jako závan svěžího větříku. Jeho výběr pro komiks byla trefa do černého.

První díl Skalpů bohužel nemůžu nijak zvlášť „hypeovat“ – rozhodně to je kvalitní a zábavný komiks, ale žádná šílená, nervydrásající jízda se zatím rozhodně nekoná. Doufám, že v dalších dílech Aaron trochu šlápne na plyn.

7/10

skalpy_strana019 pcs_1-1410184180 skalpy_strana013

,
[Top]

Mýty 1: Legendy v exilu

Scénář: Bill Willingham
Kresba: Lan Medina

myty legendyPrvní book Fables už jsem předtím četl dokonce dvakrát. Jednou v angličtině, podruhé od Netopejra a pak se dlouho nic nedělo, protože jsem čekal, jestli se toto vydavatelství rozhoupe k častějšímu vydávání. To zajistila až Crew, takže jsem se teď rozhodl do Mýtů už potřetí ponořit.

Příběh o Vlkovi, který rozkrývá vraždu rebelky Růženky na popud Sněhurky, mezi nimiž to mimochodem slušně jiskří, a to vše v reálném světě, kam ve velkém pohádkové bytosti uprchly, už jsem si dost pamatoval – a opět mi přišel velmi slušný, jen ne až tak kulervoucí. Každopádně jsem si nemálo užíval různé detaily. Především jsem docenil práci s postavami, díky kterým je tak zábavné a někdy napínavé komiks číst. Dialogy jsou perfektní a na kresbu, která osciluje někde mezi pohádkovostí a civilností našeho světa, se super dívá.

V prvním díle se kromě detektivnímu příběhu také pomalu seznamujeme s celým tím velkým příběhem na pozadí o útěku z Mýtova, který se jistě bude v dalších dílech rozvíjet. Úvod rozjel sérii na výbornou a už se těším na další díly.

8/10

myty 01_2v_str087_l 015613uk3 myty 01_2v_str021_l

,
[Top]

V jako Vendeta

Scénář: Alan Moore
Kresba: David Lloyd

david-lloyd-v-jako-vendetaDalší můj velký rest konečně dohnán. O tomhle díle jsem hodně slyšel a kdysi dávno se mi velmi líbila jeho filmová adaptace. Tu už si upřímně řečeno ale tolik nepamatuju, a tak srovnávat komiks s filmem radši nebudu.

Komiks je to ale každopádně vynikající. Alan Moore si tu vyzkoušel „komiksový seriál“, u něhož žádná část není příliš dlouhá a každá by měla nalákat na pokračování. To se Mooreovi bez problémů daří a zároveň jednotlivé části mají obvykle vynikající začátek, střed i konec. Jinak řečeno nepůsobí tento komiks vůbec roztříštěným domem a ještě k tomu je zajímavě rozčleněn.

Příběh je díky filmu jistě už dost profláklý, ale ve stručnosti tu máme záhadného mstitele V, který v dystopické Británii připomínající například Orwellovu vizi v 1984 velkolepě bojuje proti vládě, jež utlačuje lid. Místy je komiks pořádně depresivní, jeho fašistická Británie připomene různé již existující režimy a působí velmi realisticky. V totalitě se dobře daří různým cynickým a bezohledným hajzlům a těch tu uvidíme nemálo. Často i s pocitem uspokojení, neboť se s pomocí tajemného V požírají navzájem.

Kresba je zatraceně zajímavá. Především V vypadá neuvěřitelně působivě a cool. Scény jsou obvykle znázorňovány v tmavých barvách, ale akce je obvykle přehledná a nádherně zpracovaná. Vendeta narozdíl třeba od již zmíněného mistrovského díla 1984 je totiž také velkým dobrodružným příběhem. Jednu drobnou výtku ke kresbě bych ale přeci jen měl – mužské postavy mi místy trochu splývaly. Vzhledově si jsou typově poměrně dost podobní, a tak mně občas chvilku trvalo, než jsem se zorientoval, což je škoda vzhledem k tomu, jak je jinak V jako Vendeta zábavným a vcelku svižným čtením.

Alan Moore si evidentně toto dílo vychutnával, a tak je výsledek plný zajímavých scén a až úchvatně promyšlených detailů. Velký dojem na mě například udělalo celá minulost V a vše kolem jeho jména.

V jako Vendeta je skvělým propracovaným komiksem, který v mých očích znovu dokazuje výjimečnost Alana Moorea.

9/10

5559_2 531059

[Top]

Y: Poslední z mužů 1: Jako jeden muž

Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra

Y1Konečně jsem se dostal k této oceňované sérii. Docela jsem se na ni těšil a komiks mě zatím určitě nezklamal.

Premisa je relativně prostá, ale přímo vybízí k naopak komplikovanějšímu zpracování – jednoho dne během jediné minuty náhle zemřou všichni zástupci mužského pokolení. Tedy kromě jednoho, nedospěle se chovajícího mladíka jménem Yorick. Samozřejmě by něco takového mohlo být buď erotickým komiksem či ujetou komedií, ale Vaughan sáhl po možná té nejtěžší variantě a začal tvořit napínavé dobrodružství v jakémsi postapokalyptickém světě. Někdo by mohl říct, že přece o 50 % snížený počet populace není až taková tragédie, viděli jsme už větší armageddony, jenže průšvih je například v tom, že většina důležitých pozic jak ve státní správě, tak u bezpečnostních složek byla obsazená muži, a tak nastává chaos. Takže tu najdeme i nějaké ty pěkné narážky na nerovnoprávnost pohlaví.

Ale Vaughan jde taky hezky proti klišé, že kdyby ženy vládly místo mužů, tak nejsou žádné války a všichni se máme úžasně. Osamocené ženy v této vyhrocené situaci se chovají také vyhroceně, někdy až překvapivým způsobem. V tomto booku vidíme rozhádané agresivní americké političky a nebezpečné „amazonky“, které jsou jakýmsi nebezpečným gangem nenávidějícím muže a vše, co po nich zbylo.

Jak už jsem naznačil na začátku, komiks má především zábavný příběh. Scenárista zručně tvoří zábavné situace s dobře napsanými a promyšlenými postavami, takže už v první knize nás čekají nejen skvělé situace, ale i nějaký ten zvrat.

První kniha Y: Poslední z mužů je velmi zábavným komiksem, který pěkně využívá svůj originální koncept.

8/10

cmx0827uk2 10654_2 10654_1

,
[Top]

Hellblazer Vol 3: The Fear Machine

Scénář: Jamie Delano
Kresba: Richard Piers Rayner, Mike Hoffman, Mark Buckingham

13228111První příběhy Constantina mě příliš nenadchly. V prvním booku to občas vázlo, ale občasná drsnost a syrovost mě zaujaly. V druhé knize už přibyl kopec nudy, který kdysi mohla být dost originální podívanou, ale dnes už je těžce za zenitem. Třetí book je v mých očích někde mezi.

Constantine se dostane k jakýmsi moderním hipíkům a jejich primitivní magie spojená s pohrdáním systémem ho nadchne. Takže sbohem cool baloňáku, vítej zarostlý vlasatče. Lidi, kteří znají Constantina jen z filmu, by asi dost čuměli. Celkově ten přírodní život je zobrazován dost „hutně“ – mnoho popisných rámečků, pomalu se rozvíjející příběh, erotické dusno… Celkově hodně zvláštní. Sem tam nějaká ta drsnější scéna a taky nechybí společenská kritika – především ukazování, jak britská policie a vláda má blízko k fašismu. Později se tedy rozjíždí ještě o něco zajímavější děj s jakousi skupinkou testující lidi se zvláštními schopnostmi a využívající je ke svým mocenským účelům.

Musím říct, že v těchto číslech se najde nemálo slušně drsných scén a atmosféra komiksu taky rozhodně nechybí. Došlo mi ale, že slušným průserem je kresba. Ta na první pohled nevypadá vůbec špatně (jen lehce zastarale), jenže jsem si všiml, jak snad všichni kreslíři (kteří byli pro mě svým stejným stylem zcela zaměnitelní) „flákají“ kresbu postav. Drtivá většina postav, a to dokonce včetně samotného hlavního hrdiny, má prostě každou chvílí úplně jiný ksicht. Někde vypadá Constantine jako pohledný dvacátník, někde jako odulý třicátník… najdou se i panely, kde vypadá bez nadsázky na padesát (a ne, není to účelem). Čtenář prostě musí rozlišujovat postavy podle účesů a oblečení, i když scenárista odvážně nechává Constantina často měnit image, takže by čtenář bez kontextu nepoznal, že ten neoholený vlasatec z čísla 15 je ten blonďák s ulízanými vlasy z čísla 21, a to i přesto, že se kreslíři snaží o jakousi realističnost.

Chtěl už jsem jakékoliv Hellblazery od Delana přeskočit, ale koukám, že ve čtvrtém booku se objeví i něco od Granta Morrisona a Neila Gaimana, takže budu přeci jen v sérii postupně pokračovat. Tihle staří Hellblazerové v třetím booku jsou v lecčem zajímavým počtením, ale na rovinu – je to taky často podivně nakreslená nuda.

6/10

4cf56ce2ae243 a59e139ff3e91519c0fb03417c41d554 b71635ee694766400e918986ff73987e

[Top]

100 nábojů: Hlas krve

Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Eduard Risso

100 naboju 3_obalka.qxdVe třetím díle této vydařené série tu máme pro změnu pouze jeden příběh. V něm se díky tajemnému kufříku s nevystopovatelnými náboji jeden mladý chudý černoch setká s otcem, kterého nikdy nepoznal. Jeho tatík je sice už starší pán, ale pořád je to správnej drsňák a živí se různou nelegální činností pro jednoho bosse. Spolu začnou spolupracovat, ale idylka nepotrvá dlouho. V téhle sérii totiž opravdu není nedostatek hořkých konců.

V tomto komiksu už jsem četl drsnější příběhy a viděl i sympatičtější postavy, ale i tenhle má něco do sebe. Pěkně odcejpá, nijak nezdržuje a kresba a dialogy jsou prvotřídní. Ale je možná lepší číst tuto knihu naráz nebo s co nejmenšími pauzami, protože já si dal asi týdenní pauzu uprostřed a pak jsem se do příběhu lehounce zamotal. Každopádně když už jsem si říkal, že tenhle příběh sice nekončí zrovna pohádkově, ale jsem zvyklý i na drastičtější scény ve 100 nábojů, tak přišel poslední sešit, ve kterým Azzarello ukazuje, že se se svým čtenářem a se svými postavami párat nebude. Tohle rozhodně není komiks pro děti a slabší povahy.

Kvalitní pokračování skvělé temné série.

8/10

13637_2 100_naboju3_001-064.qxd

,
[Top]

Trillium

Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Jeff Lemire

trillium-001-014Jeff Lemire je sympaťák. Jsem rád, že jsem se k němu dostal ještě v době, kdy si psal svoje citlivé příběhy o dospívání z trilogie Essex County. Říkal jsem si, že na něm něco fakt je, a pak jsem  jen sledoval, jak se dostává k mainstreamovému komiksu, ať už superhrdinského (Animal Man, Green Arrow), tak nesuperhrdinského (oblíbená postapokalytická série Sweet Tooth). Teď už je to prostě velký komiksový autor, co se dostal do širšího povědomí, a to je jedině dobře, protože píše velmi zajímavým způsobem. V tomto komiksu se vrhl na jeho prý oblíbený žánr sci-fi.

Lemire velmi často své komiksy sám kreslí a jeho kresba je pěkná, ale poměrně netypická – například jeho postavy jsou většinou velmi ošklivé. Široké nosy, malá kukadla, vyhublé končetiny… Přesto a nebo právě proto nebývá problém si postavy oblíbit a ani ty v Trillium nejsou výjimkou. Příběh vypráví o dvou lidech, o muži a ženě, kteří každý žijí v jiné době a prožívá jiná traumata. Chlápek je bývalý voják, který si teď přivydělává výletováním do džungle, žena je v budoucnosti průzkumnice, která se snaží získat od záhadné mimozemské rasy kvítek „trillium“, jenž může být klíčový pro záchranu lidské rasy.  Oba se však díky záhadné stavbě střetnou.

Následují pak různé zmatky, nejdřív oba mluví různou řečí, vrací se zpátky v čase a dokonce si jakýmsi zvláštním způsobem prohodí identity. Tahle zmatenost a „dvojakost“ je ještě znásobená různými komiksovými hrátky, kde Lemire trochu testuje, co ještě v komiksovém médiu jde. Konkrétně jde například o to, že jeden díl se čte způsobem, že nejdřív čtete vrchní polovinu všech stránek, která vypráví o jedné postavě, na konci komiks otočíte vzhůru nohama a čtete druhou polovinu. Takových věcí je v komiksu víc a někdy to opravdu funguje a hezky se tím komiks proplétá, někdy to funguje tak tak, ale nikdy mě to vyloženě neotravovalo.

Trillium je hodně fajn sci-fi komiks, kde opravdu narazíte i na nějaké ty pěkně vyobrazené technologie, a příběh furt někam rychle ubíhá. Na druhou stranu toho na mě ke konci už možná bylo trochu moc a přišlo mi, že by komiks mohl být kratší, aby byl údernější. Dohromady je tento komiks velmi fajn sci-fíčkem, které jako bonus zajímavě experimentuje s komiksovým médiem.

7/10

3221648-t4 trillium31 Trill_1

,
[Top]