Category Archives: Dark Horse

Archie vs. Predator

Scénář: Alex de Campi
Kresba: Fernando Ruiz

Archie vs. Predator-000O Archiem vím, že se jedná o kultovní americký komiks pro mladší čtenáře, který je zakořeněný hluboko do tamější popkultury. Proto se považuje za jeden z nejpřekvapivějších komiksů crossover mezi ním a Punisherem v 90. letech. V našem prostředí by to bylo přibližně podobně tak divný, jako kdyby byl oficiální crossover Čtyřlístku a Lipse Tuliiana. V evropském prostředí by to třeba mohl být crossover mezi Kačerem Donaldem a Soudcem Dreddem. Dark Horse se rozhodli čtenářům po více než dvaceti letech ještě víc naložit – postavili Archieho partu proti slavné hnusné dršce Predátorovi. Američtí čtenáři mohli být v šoku. Já jsem však byl velmi překvapený tím, jak zatraceně dobrý tenhle komiks je.

S Archiem jsem nečetl snad jediný komiks, ale nebyl pro mě problém se okamžitě ponořit do městečka Riverdale a poznat jejich slavné obyvatele. Jsou tam jednoduchá, ale funkční schémata. Archie se nemůže rozhodnout mezi Betty a Veronicou, holky si mezi sebou závidí a občas si dělají naschvály, máme tu i nafoukance Reggieho a zmateného jedlíka Jugheada. Kresba kopírující klasické Archieho komiksy a celkové pojetí čtenáře mate v tom, že má před sebou jenom další epizodku nekonečného seriálu. Pak ale parta na dovolené potká Predátora a začnou se dít věci.

I když Archieho neznám, tak odhaduju, že přítomný humor je typický i pro jeho obyčejné komiksy. Tady jsou najednou konfrontováni se situací vraždícího mimozemšťana, který je sice kreslený ve stejném cartoon stylu, ale chová se víceméně tak, jak ho známe z filmů. Takže je nelítostný, taktizuje… a zabíjí.

Z první vraždy jsou hlavní hrdinové trochu vykolejení, ale pak se postupně všechno začne vracet do klasických kolejí (takže romance, vtípky…), jenže Predátor je nenechá být a začne víc vraždit a to s jeho typickou brutalitou – která je opět kreslená v cartoon stylu, ale přesto uvidíte solidní řezničinu.

Z nějakého důvodu tahle kombinace dvou světů funguje. V podstatě je tohle dokonalý střet nevinného pubertálního blbnutí a surové nelítostné akce, která nádherně eskaluje, ať už v brutalitě nebo v šílenosti nápadů ve stylu Archieho.

Skvělý komiks. Takhle má vypadat crossover.

8/10

Archie vs. Predator-019 Archie vs. Predator-051 Archie vs. Predator-063

Star Wars: Tag & Bink II

Scénář: Kevin Rubio
Kresba: Lucas Marangon

The_Return_of_Tag_and_Bink-_Special_Edition_1Tag a Bink je taková dvojka maňasů, kteří ve Star Wars světě byli něco jako komparz – divákem nevidění, většinou mimo záběr a tudíž jako by neexistovali. Jenže v těchto komediálních komiksech se ukazuje, že ve skutečnosti jejich činy ovlivnily více věcí, než by se mohlo zdát.

Předchozí dva díly těchto komiksů ve mně vzbudily velmi rozporuplné reakce – první sešit mi přišla jako vynikající promakaná sranda, zatímco druhý už byl jenom průměrným opakováním téhož. Tyto dva další sešity už jsou mnohem vyrovnanější. Oba jsou hodně slušnou srandou, i když nadšení z prvního dílu se už u mě neopakovalo.

Vtipy v této serii jsou často postavené na poukazování na různé chybky, nelogičnosti a jiné zvláštní věci ze Star Wars filmů. Tag a Bink se vždy přichomítnou k různým památným a důležitým situacím a často jim dodají dost nečekanou a vtipnou obměnu. Nejsem žádný velký SW znalec, je tedy možné, že bych si komiks užil ještě víc znát tyto filmy zpaměti, ale zde jsem se místy opravdu skvěle pobavil, párkrát jsem i vyprsknul smíchy.

Tag a Bink se tedy nevrací v plné síle, ale i tak jsou tyto dva příběhy, Return of Tag and Bink a Tag and Bink: Revenge of the Clone Menace, moc fajn komiksem.

7/10

2aj3tq9 5ceulz

[Top]